Kultūra
Teātris un kino

Atvērs Latvijas baleta un dejas enciklopēdiju0

Publicitātes foto

Atzīmējot Latvijas simtgadi, izdevniecībā “Ulma” tapis vērienīgs izdevums, kas aptver informāciju par Latvijas dejas saimi tās krāšņumā un dažādībā. Pirmo reizi apkopots profesionālās laikmetīgās dejas, skatuviskās tautas dejas un citu pazīstamāko dejas žanru horeogrāfu, pedagogu, dejotāju, dejas vēsturnieku, kritiķu, fotogrāfu un citu profesionāļu ieguldījums Latvijas dejas mākslā.

Latvijas baleta un dejas enciklopēdija sniedz ziņas par baletdejotājiem – premjeriem, solistiem un kordebaleta māksliniekiem –, kā arī horeogrāfiem, pedagogiem, komponistiem, scenogrāfiem, kostīmu māksliniekiem, koncertmeistariem un diriģentiem un viņu devumu dejas attīstībā Latvijā.

Katra mākslinieka šķirklis ietver dzīves un darba gadus teātrī, dejas kompānijā vai tautas deju ansamblī, vai arī atspoguļo individuālās karjeras attīstību, lomu, uzvedumu un dejas projektu, izrāžu un performanču klāstu, veidojot pārskatu par paveikto dejas nozarē, ieskaitot galvenos sasniegumus un piešķirtos apbalvojumus.

Sniegtas ziņas arī par vieshoreogrāfiem un Latvijas māksliniekiem, kas strādā ārzemēs, tomēr saglabā saikni ar Latvijas profesionālās dejas vidi.

Tāpat izdevums papildināts ar pilnīgu sarakstu hronoloģiskā secībā par visiem Rīgā un Liepājā tapušajiem baleta iestudējumiem, Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB), Liepājas baleta, Rīgas Operetes baleta, deju ansambļu “Daile” un “Sakta” vēstures pārskatu, informāciju par Latvijā notiekošajiem baleta un laikmetīgās dejas festivāliem un konkursiem, nozarē piešķirtajiem apbalvojumiem un profesionālo dejas izglītību.

Enciklopēdijā iekļautas arī Latvijas Nacionālās operas baletskolas (1932-1948) un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas (1948-2017) un kopš 2018. gada PIKC “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Horeogrāfijas skolas absolventu koncertu programmas.

Latvijas baleta un dejas enciklopēdiju sastādījusi baleta pedagoģe, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa.

Atvēršanas svētki notiks 23. janvārī plkst. 13 Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, informē izdevniecība.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Kultūra
Nosauktas “Zelta ābeles” balvas nominācijas; starp pretendentiem arī “Puika, kurš redzēja tumsā”
17 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Saulgriežu atspulgs” elektroakustisko kokļu skaņās
18 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Smēķēs “Kosmosu” un dzers “Ballantine’s”: Ditai Lūriņai top sirreāli liriska soloizrāde “#DiToo”
19 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Kultūra
“Lielo mūzikas balvu” saņēmis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latviešu tūristi pastāsta par situāciju Itālijā
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Amatpersonas nāk klajā ar paziņojumu koronavīrusa lietā
10 stundas
LA
LA.LV
Sports
Daugaviņam divi gūti vārti 20 sekundēs!
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Vecmīlgrāvī kāds vīrietis masveidā iznīcina kaķus
9 stundas