Foto: 1125089601/SHUTTERSTOCK

Aukstā metināšana – ļoti izturīga, bez asām smakām un toksiskiem garaiņiem. Un pietam – tik vienkārša! 0

Bieži vien materiālu savienošanai izmantojam īpašas līmes, ko sadzīvē mēdz dēvēt par auksto metināšanu. Ar ko šīs līmes atšķiras no citām, un kā tās lietot?

Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Lasīt citas ziņas

Vielas, ko šādā gadījumā izmanto materiālu sastiprināšanai, veido ļoti izturīgu savienojumu. Savukārt pati līme var būt gan vienkomponenta, gan divkomponentu, kuras pamatā visbiežāk ir epoksīdsveķi un cietinātājs, kā arī armējošas piedevas.

Metode ir ērta, jo nav vajadzīgs papildu aprīkojums, savienojamo virsmu karsēšana, to var veikt praktiski jebkuros apstākļos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar šādām līmēm arī var pastiprināt kon­strukciju montāžas laikā, aizdarīt plaisas un caurumus dažādos priekšmetos. Metode ļauj salīmēt priekšmetus, kas izgatavoti no dažādiem materiāliem, piemēram, metāla un plastmasas, koka un stikla.

Ražotāji šim mērķim piedāvā gan universālas, gan līmes ļoti specifisku materiālu savienošanai.

 

Cieta vai šķidra līme?

Foto: Papavarin Karnjanaranya/SHUTTERSTOCK

Pēc konsistences līmes var iedalīt vairākās grupās. Daļa no tām ir salīdzinoši cietas konsistences – nopērkamas nelielos stienīšos. Samīcot stienīti, tiek iegūta pietiekami vijīga masa, kas pēc taustes atgādina plastilīnu.

Šādas konsistences līmes visai bieži lieto, lai aizpildītu lielākas plaisas, caurumus, sastiprinātu dažādas konstrukcijas. Samīcot līmi, tiek aktivizētas tās sastāvā esošās vielas, kas sekmē pielipšanu un sāk polimerizācijas reakciju.

Savukārt šķidrās konsistences līmes parasti ir iepildītas lielākās vai mazākās tūbiņās un lietojamas kopā ar stiklšķiedras vai metāla sietu, vai bez tā.

Vieknomponenta sastāviem nav nepieciešama īpaša samaisīšana. Vienīgi cietos sastāvus, kas tiek ražoti stienīšu veidā, jāsasilda rokās.

Savukārt divkomponentu sastāvi, kas tiek piedāvāti stienīšos, jāsamīca ievērojami rūpīgāk, lai sastāvā esošās vielas pietiekami labi sajauktos.

Rūpīgi jāsajauc arī šķidrie divkomponentu sastāvi. Gan vienā, gan otrā gadījumā tas jāpaveic tieši pirms līmes lietošanas. Ir ražotāji, kuri jau paredzējuši abu komponentu sajaukšanos, izspiežot tos caur speciālu uzgali.

 

Universāla vai konkrētam mērķim domāta?

Foto: AJT/SHUTTERSTOCK

Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāsa­prot, kādi materiāli jāsastiprina. Piemēram, betona un keramikas virsmām domātajā līmē būs sīkas keramikas daļiņas, savukārt metālam domātajās – metāla pulveris, kas palielina līmes apjomu, nepasliktinot tās īpašības.

Protams, ir līmes bez šādām piedevām, kas samaisīto komponentu dēļ (divkomponentu līmēm) vai gaisa mitruma ietekmē (vienkomponenta līmēm) veido cietu masu ar noteiktām īpašībām.

Ir arī polimēriem domātas līmes, kuru sastāvā ir spēcīgi organiskie šķīdinātāji, kas izkausē salīmējamo materiālu virsmas, tās sajaucas un, šķīdinātājam ātri iztvaikojot, veido drošu savienojumu. Šādas līmes lieto, piemēram, ja jāsalīmē no polivinilhlorīda izgatavoti priekšmeti.

Ja attiecībā uz metāla, stikla, keramikas un koka savienošanu ar šādām līmēm dažādās materiālu kombinācijās parasti ierobežojumu nav, tad, pirms cenšas salīmēt plastmasu, jānoskaidro, kāda tieši ir šī plastmasa un vai konkrētā līme dos vēlamo rezultātu. Piemēram, no polietilēna izgatavotus priekšmetus šādā veidā salīmēt nevar.

 

Darba gaita

Lai arī pēc sastāva un savām īpašībām līmes ir dažādas, darba principi ar tām ir vienādi.

Jāsāk ar salīmējamo virsmu sagatavošanu. Tās jāatbrīvo no netīrumiem, vecās krāsas, citiem apdares materiāliem, ja tādi ir. Ja vir­smas ir ļoti gludas, vēlams tās mazliet saskrāpēt ar kādu abrazīvu materiālu – tas veicinās pielipšanu.

Virsmām jābūt sausām un iepriekš attaukotām ar spirtu, acetonu vai citu šķīdinātāju. Protams, ir izņēmumi, jo pieejamas līmes izmantošanai uz mitrām virsmām.

Kad virsmas sagatavotas, izvēlas nepieciešamo līmes daudzumu, to nogriežot no stienīša vai izspiežot no tūbiņas, un rūpīgi samaisa. Mīcot līmes stienīti, vēlams rokas mazliet samitrināt, lai masa neliptu pie pirkstiem. Līme ir gatava lietošanai, kad tā ieguvusi vienmērīgu konsistenci un krāsu.

Līmi uzklāj uz virsmas un izlīdzina, ja nepieciešams, vai saspiež salīmējamās detaļas. Pēc līmes pilnīgas sacietēšanas vajadzības gadījumā var mehāniski apstrādāt.

Priekšrocības…

• Līmes, kas izgatavotas no epoksīdsveķiem, ir ekoloģiski drošas, un visbiežāk tās var izmantot arī dzīvojamajās istabās, tām nav asas smakas, un tās neizdala bīstamus toksiskus tvaikus.

• Izmantojot šos sastāvus, materiāls apkārt līmējamajai vietai netiek nekādi ietekmēts.

• Sacietējušo līmi var slīpēt, piešķirot tai vēlamo formu un virsmas faktūru. Nav nepieciešamas papildu iekārtas, materiāli.

• Plašs lietojuma spektrs.

• Sastiprinātās detaļas iespējams lietot gan augstā, gan ļoti zemā temperatūrā.

• Materiāls ir noturīgs pret citām ķīmiskajām vielām.

• Salīdzinoši zema cena – līmes nopērkamas, sākot no 4–5 eiro par 50 ml vai 50 g iesaiņojumu. Parasti tas ir pietiekami, lai veiktu nelielu remontu vai salīmētu dažas detaļas.

…un trūkumi

• Lai arī cik droša šķistu salabotā detaļa, jāņem vērā, ka izturības ziņā tā atpaliks no nebojātas vai metālu gadījumā tādas, kas sametinātas ar tradicionālām metināšanas metodēm. Tāpēc šādi sastāvi jāizmanto kā pagaidu risinājums.

 

SVARĪGI

• Izvēloties līmes, jāņem vērā savienojamo vai remontējamo materiālu īpašības. Svarīgs ir arī temperatūru diapazons, kurā salīmētās detaļas tiks ekspluatētas.

• Rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija, kurā norādīts, kā jāsagatavo salīmējamās virsmas, tas, cik ātri jāizmanto lietošanai sagatavotā līme un laiks līdz pilnīgai tās sacietēšanai. Lielākā daļa epoksīda līmju nav dārgas, tāpēc vēlams izvēlēties atzītu ražotāju izstrādājumus.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Šīs līmes nedrīkst izmantot tādu priekšmetu labošanai, kas var nonākt saskarē ar pārtikas produktiem.

• Darba laikā rokās obligāti jābūt gumijas cimdiem. Līmes pie pirkstiem parasti pielīp ļoti labi, bet tās notīrīt ir ļoti grūti.

• Pēc darba un cimdu novilkšanas rokas tāpat rūpīgi jānomazgā.

• Līme jāglabā bērniem nepieejamā vietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kā pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina! 2
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
Siera pīrāgs Čanapuri
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
Vai, enerģijas ieguvei izmantojot saules baterijas, rēķini tiešām ir pa nullēm?
Lasīt citas ziņas
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?
Medaļas ceļ pašapziņu! Ķekaviešu Gintas un Māra Loginu sīrupiem un džemiem “Novada garšas” eksperti piešķir zeltu un sudrabu
Labākās sējas dienas 2022. gadā: sākas jau februārī!
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
pagatavot fantastiku debesmannu?
“Citrusaugu kopšana nav sarežģīta, bet cilvēki mēdz pieļaut kļūdas, kas bieži noved pie auga bojāejas”: kā mājās izaudzēt apelsīnus un citronus?
Latvijā konstatēti 8682 jauni Covid-19 gadījumi, miruši deviņi inficētie 9
Lielākie pabalsti – azartspēlēm. Cik ētiski ir valstij atbalstīt azartspēļu uzņēmumus?
“Šoferu dēlu” laiki atgriežas? Ministru birojos nonāk partijas biedri un citi pietuvinātie 28
Slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie: aicina atcelt Covid-19 sertifikāta prasību tirdzniecības centros 2
“Visā pasaulē cilvēki sadalīti vienos un otros, un vairs nezinu, kuri ir labie un sliktie.” Saruna ar komponistu Zigmāru Liepiņu
Mārupes novadā uz Ventspils šosejas automašīna sabraukusi cilvēku
Latvijas IKP ceturtajā ceturksnī provizoriski pieaudzis par 3,4% 2
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 295
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus 23
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 48
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 248
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 142
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Siera pīrāgs Čanapuri
Sarkandaugavā ievērojami glābēju spēki ieradušies dzēst ugunsgrēku noliktavā
14:47
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kārlis un Spodris
14:39
Mārupes novadā uz Ventspils šosejas automašīna sabraukusi cilvēku
14:39