Foto: SHUTTERSTOCK

Automātiska siltumnīcas vēdināšana: tas vairs nav ne dārgi, ne sarežģīti 1

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Armands Puče: Kamēr premjere Līgo vakarā stāstīja, kā tumsa saplūst ar gaismu, patiesībā būtu vajadzīga vispārēja iespringšana
TV24
“Gribēšu redzēt, kas no viņa paliks pāri!” jeb ko putinisti cenšas “iebarot” Jānim Slaidiņam? 73
“Zemenes maksā labu naudu…” Sieviete piedzīvojusi vilšanos un mudina būt acīgiem, iegādājoties zemenes no ielu tirgotājiem
Lasīt citas ziņas

“Kā siltumnīcā lēti un vienkārši ierīkot automātisko vēdināšanas sistēmu, lai augi neciestu no temperatūras maiņas izraisītā stresa?” – jautā Silvija Aizkrauklē.

Savulaik automātiskās vēdināšanas sistēmas ierīkošana siltumnīcā izmaksāja ļoti dārgi – bija jāierīko ar elektrību darbināms atvēršanas un aizvēršanas mehānisms, sensors, kas mēra temperatūru un vajadzīgajā brīdī saslēdz elektrisko ķēdi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad ražotāji piedāvā lētus un vienkāršus risinājumus, kam nav nepieciešama ne elektrība, ne sensori, kas mēra temperatūru siltumnīcā.

Kā darbojas vēdināšanas sistēma

Foto: SHUTTERSTOCK

Vēdināšanas lodziņus vai pat siltumnīcas durvis spēj atvērt un aizvērt speciāli šim nolūkam domāti termocilindri, kas darbojas uz gāzes izplešanās principa. Jo augstāka gaisa temperatūra, jo gāze vairāk izplešas, līdz ar to vēdināšanas lodziņa vai durvju vērtnes mehānismā ierīkotais termocilindrs nodrošina plašāku atvērumu. Gaisa temperatūrai pazeminoties, lodziņš vai durvis tiek aizvērts.

Šādas sistēmas piedāvā vairāki uzņēmumi, kas piedāvā siltumnīcas un tām domāto aprīkojumu, piemēram, Averto, AR Partneri, Baltijas durvis un citi. Mehānismu cenas – no 24 līdz 30 eiro.

Mehānismu izvēlas atkarībā no vēdlodziņa izvietojuma un svara. Lētākie modeļi paredzēti loga svaram līdz 14 kilogramiem. Ir ierīces, kas spēj atvērt 24 kg smagu logu. Ierīces iespējams iebūvēt ne tikai metāla, bet arī koka siltumnīcās. Tāpat ir ierīces, kuras ne tikai spēj pavērt durvis, bet pieļauj pilnīgu to atvēršanu.

Uzņēmuma Averto pārdošanas menedžeris Mārtiņš Karps skaidro, ka ierīces uzdevums ir nevis vēdināt siltumnīcu, bet tajā noturēt pēc iespējas vienmērīgāku temperatūru. “Temperatūras diapazons, kurā cilindrs sāk vēdlodziņa vai durvju atvēršanu, ir no 17 līdz 25 grādiem. Turklāt apakšējo temperatūras vērtību, pie kuras sākas atvēršanās, var noteikt lietotājs.

Reklāma
Reklāma

Stipra vēja gadījumā pastāv iespēja termocilindru atvienot un logu aizvērt manuāli. Savukārt ziemā termocilindru var izņemt un novietot istabā glabāšanai līdz nākamajai sezonai.”

Izvērtē lietderību

Mārtiņš Karps gan uzsver – pirms šādas sistēmas iegādes jāpārdomā, vai tā patiešām nepieciešama. Ja dienas laikā kāds no mājiniekiem ir mājās un siltumnīca ir turpat piemājas dārzā, vēdināšanu var nodrošināt, vēdlodziņus atverot un aizverot ar rokām. Bet, ja siltumnīca ir tālu no mājas, piemēram, vasarnīcā, vai diena jāpavada, strādājot ārpus mājas, šāda vēdlodziņa atvēršanas un aizvēršanas sistēma ir labs risinājums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.