Laukos
Dārzeņi un augļi

Azerbaidžānas speciālistu apmācīšanai Latvijā VAAD tērēs gandrīz 40 000 eiro0


Latvijā zināšanas papildina Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta un laboratorijas eksperti.
Latvijā zināšanas papildina Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta un laboratorijas eksperti.
Publicitātes foto: VAAD

Valdība otrdien atļāva Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD) šogad uzņemties papildu 37 980 eiro valsts budžeta ilgtermiņa saistības, kas vēlāks tiks atgūti, lai dienests varētu apmācīt Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta inspektorus un laboratoriju ekspertus fitosanitārajos pasākumos.

Zemkopības ministrija (ZM) informatīvajā ziņojumā skaidro, ka starp Apvienoto Nāciju Pārtikas un Lauksaimniecības organizāciju (FAO) un VAAD ir sagatavots līguma projekts par mācību organizēšanu un norisi par fitosanitārajiem pasākumiem inspektoriem un laboratorisko diagnosticēšanu Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta un laboratorijas ekspertiem.

Līgumu parakstīs VAAD direktore Kristīne Lifānova, lai dienests varētu uzņemties organizēt un koordinēt Latvijā plānotās mācības, kā arī īstenot apmācību par kaitīgo organismu laboratorisko diagnosticēšanu.

Pēc līguma noslēgšanas VAAD no FAO saņems avansa maksājumu 10 000 eiro apmērā, bet pēdējo maksājuma daļu – 27 980 eiro – apmērā FAO pārskaitīs VAAD šā gada beigās pēc gala ziņojuma apstiprināšanas.

Azerbaidžānas Nacionālā augu aizsardzības dienesta inspektori un laboratorijas eksperti iegūs zināšanas par Starptautiskās augu aizsardzības konvencijas (IPPC) Fitosanitāro pasākumu starptautiskajiem standartiem, Eiropas un Vidusjūras augu aizsardzības organizācijas standartiem.

Paredzēts arī dalīties pieredzē par Latvijas veselības uzraudzības sistēmu, lai izglītotu un apmācītu Azerbaidžānas dienesta darbiniekus par to, kā garantēt valsts fitosanitāro drošību, laikus konstatēt kaitīgo organismu parādīšanos un prognozēt to attīstību, īstenot efektīvus uzraudzības pasākumus, vienlaikus eksportējot augus un augu produktus.

Mācību procesā paredzēta arī tehniskā vizīte, lai praktiski parādītu, kā darbojas uzraudzības sistēma Latvijā un lai apmācītu par augu un augu produktu paraugu noņemšanu kaitīgo organismu diagnosticēšanai laboratorijā.

Viens mācību kurss paredzēts laboratorijas ekspertiem par kaitīgo organismu laboratorisko testēšanu, dažādu diagnostikas metožu pielietošanu un kvalitātes vadības sistēmas ieviešanu laboratorijā. Savukārt divi mācību kursi paredzēti inspektoriem.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu apmācību, VAAD darbinieki iepriekš sagatavos mācību programmu, kurā teorētiskās nodarbības apvienotas ar praktiskiem vingrinājumiem un tehniskajām vizītēm, mācību moduļu programmām un materiāliem.

ZM norāda, ka VAAD ekspertiem ir pieredze, ar ko dalīties, jo Latvijas speciālisti ir veiksmīgi ieviesuši Eiropas Savienības (ES) normatīvo aktu prasības un turpina līdzdarboties ES normatīvo aktu izstrādē augu aizsardzības jomā, sekmīgi nodrošinot to, ka Latvijā augu karantīnas organismu klāsts nav palielinājies.

Latvijā izveidotā fitosanitārā sistēma strādā atbilstoši mērķim – nepieļaut augu karantīnas organismu ieviešanos un izplatību.

Saistītie raksti

Iegūstot tiesības īstenot FAO projektu, VAAD ir atzinīgi novērtēts starptautiski. Iesaistoties šādos projektos, palielinās VAAD ekspertu profesionalitāte, un tas ir ieguvums visai Latvijas lauksaimniecības nozarei, skaidro ZM.

Ja šis projekts tiks veiksmīgi īstenots, būs lielākas iespējas piedalīties turpmākos starptautiskos projektos.

Projekts ilgs līdz šā gada 31. decembrim.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Cilvēks vienkārši pazūd.” Pie viesnīcas piebrauca divas policijas ekipāžas un viņu aizveda… Cietumā Itālijā nokļuvusi mūziķe Dženifere Rumpāne 3
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
“Jūlija, tu mani izglābi! Navaļnijs emocionālā vēstījumā pauž, ka viņu izdziedinājusi sievas mīlestība
10 minūtes
GN
Gunārs Nāgels
Latvijā
Gunārs Nāgels: Dažādas vietējās un ārzemju Covid dīvainības
11 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Minimālo algu palielinās līdz 500 eiro, ārstiem un skolotājiem dos, radošajiem atņems – cik “biezi” nākamgad būs mūsu maciņi 5
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Ogrē apskatāma apbrīnojama strūklaka: tajā “ieausta” Lielvārdes josta 1
1 stunda