Foto no facebook.com

Bahs amatu neatstās. Rektors uzskata, ka viņam nav tiesību lūgt prorektoram aiziet 5

“Šis ir pirmais precedents Latvijas akadēmiskajās aprindās, kas, iespējams, radīs kādu atklātības vilni arī citos kolēģos no akadēmiskajām aprindām, kuru vārds ir čekas maisos. Tāpat kā bērnībā izslimo vēja bakas, tāpat ir jāizslimo šī vēstures mantojuma slimība,” sacīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors Aigars Pētersons pēc veselības studiju prorektora Gunta Baha “akadēmiskās sarunas” ar kolēģiem par savu nokļūšanu VDK aģentu sarakstā ar iesauku Arnolds.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 154
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 38
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Bahs atsaucās savas kolēģes Farmakoloģijas katedras vadītājas Santas Purviņas izteiktajai kritikai sociālajā tīklā “Facebook”, ka viņš neskaidro savu atrašanos VDK aģentu sarakstā. Bahs arī izteica pārmetumus Purviņai par viedokļa publisku paušanu un draudēja doties uz tiesu, lai sniegtu prasību par goda un cieņas aizskārumu.

Bahs ir devies uz prokuratūru, lai saņemtu apstiprinājumu, ka viņš nav sadarbojies ar čeku. Gala vārdu teiks tiesa. No vienas puses, Purviņa ir panākusi Baha “akadēmisko sarunu”, bet, no otras puses, RSU Ētikas komisijas darba kārtībā ir iekļauts jautājums par Purviņas rīcību, publiski mudinot Bahu uz sarunu. Datums, kad notiks izšķirošā sēde un tiks pieņemts lēmums, vēl nav zināms, sacīja Ētikas komisijas vadītāja Baiba Mauriņa.

Tūkstoši no Kanādas

CITI ŠOBRĪD LASA

Prorektors Bahs nelielam pulciņam savu kolēģu un studentu, kuri bija pulcējušies vienā no universitātes auditorijām, izklāstīja savu savervēšanas stāstu, kuru varēja noskatīties arī “Facebook” tiešraidē, tādējādi apliecinot, ka, Baha vārdiem runājot, “RSU ir informatīvā caurspīdīguma labs piemērs”.

Lūk, stāsta būtība. Būdams RSU 2. kursa topošais mediķis un dzīvodams ar māti samērā trūcīgi, vienā jaukā 1986. gada dienā saņēmis pārsteidzošu dāvanu no Kanādas radiniekiem – aploksni ar vairākiem tūkstošiem Kanādas dolāru, no kuriem vēlāk daļu pārdevis. Bijušajā PSRS šāda rīcība tika uzskatīta par krimināli sodāmu.

Pēc tam divas reizes ticis izsaukts uz sarunu VDK. Kā iet pa dzīvi, vai radinieki no ārzemēm nebrauc ciemos, vai dāvanas neved? Vai pats nevēloties aizbraukt ciemos pie saviem radiem? Bahs neesot stāstījis ne par radiniekiem, ne arī naudu, un šīs divas reizes esot bijušas vienīgās, kad viņš nokļuvis tiešā kontaktā ar čekistu.

Prorektors bijis pārsteigts, ieraugot kartīti ar savu uzvārdu internetā. “Es taču nesadarbojos, un tas bija viens no iemesliem, kāpēc neinteresējos par “čekas maisiem” un arī laikus nevērsos tiesā. Tālāk sekoja notikumi, kuros tika ierauta augstskola. Tur jūtu savu vainu par nesavlaicīgu vēršanos tiesā ar lūgumu atcelt aizdomas,” skaidroja Bahs.

Vai Baham būs sekotāji?

Varēja manīt, ka prorektora grēksūdze rada interesi klātesošajos, un Pētersona piesauktais atklātības vilnis, kas no RSU aizplūstu uz citām akadēmiskajām iestādēm, ir galvenais šīs sarunas mērķis. Tomēr diskusijas gaitā atklājās, ka no Baha publiskā paskaidrojuma tiek gaidīts vairāk. Uģis Gruntmanis, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības priekšsēdis, kurš vairāk nekā 20 gadus bijis Teksasas (ASV) universitātes profesors, uzsvēra, ka “runa ir par principiem”.

U. Gruntmanis: “Citēšu fragmentu no sarunas, kas notika martā, kad žurnālisti diskutēja ar vēsturniekiem par VDK arhīvu, tā izcelsmi un rīcību. Daudzi tagad saka, ka neesot zinājuši, ka iesaistīti aģentos, un ir pārsteigti par kartītes esamību, un noliedz jebkādu sadarbību. Zinātņu doktore Daina Bleiere, kura ir Latvijas Vēstures institūta vadošā pētniece, uz jautājumu, vai pastāvēja viltojuma iespēja, it īpaši 80. gadu beigās, atbildēja, ka dokumenti esot autentiski un to saturs neesot apšaubāms. Kartīti par aģenta vervēšanas faktu sastādīja operatīvais darbinieks, bet apstiprināja viņa tiešais attiecīgās daļas priekšnieks. VDK priekšsēdētājs reizi divos gados pārbaudīja, cik perfekti tiek ievērota šī sociālistiskās likumības procedūra. Iestādē bija izveidots siets aiz sieta, filtrs aiz filtra, un par falsifikācijām tur nevarēja būt ne runas. Pēdējos gados popularizētie pekstiņi un spekulācijas, ka čekai vajadzētu taisīt sociālistiskās sacensības plānu, safabricēt pierakstījumus, nav taisnība. VDK bija ļoti nopietna iestāde. Ir zināms, cik katrā universitātē bija šo cilvēku ar VDK “grāmatiņām”. Stradiņa universitātē 1991. gadā bija seši pasniedzēji un 18 studenti. Mans jautājums ir Stradiņa universitātes vadībai: zinot, ka daži no viņiem ir vadošos posteņos, vai šīm personām tāpat kā profesoram Baham tiks pieprasīta lustrācija, skaidrojums, kā viņi nonāca VDK arhīvā?”

Tā kā Bahs atradās auditorijas tribīnē un viņš ir vadošā universitātes amatā, sekoja atbilde, no kuras varēja saprast, ka nekāda lustrācija netiks prasīta, ka šis jautājums esot jārisina tiesiskā ceļā.

“Ja mūsu valsts likumdevējs gribētu apspriest un apstiprināt kādu likumu par to, ka, piemēram, čekas darbinieks, kura sadarbība ir pierādīta, nevar strādāt kādos amatos, tad, protams, viņam ir jābeidz strādāt. Ja ir kartīte, bet tiesa ir pierādījusi, ka cilvēks nav sadarbojies, tad varbūt uz viņu ir attiecināmi kaut kādi ierobežojumi vai norādījumi,” uzskata Bahs. Viņš gan neapgalvojot, ka viņa aģenta karte esot falsificēta.

“Iespējams, ka tur ir nepieciešama ekspertīze. Es vēlējos jums visiem pastāstīt, ka divas reizes biju izsaukts uz pratināšanu par naudu, sakariem, uzskatiem, un droši vien, ka par mani noformēja karti. Bet mans stāsts ir ne par karti, bet par to, ka šie stāsti varētu būt ļoti dažādi. Tāpēc, Gruntmaņa kungs, jums kā pētniekam un zinātniekam ir jāpēta vai nu tiesiskā, vai zinātniskā ceļā šie stāsti, un varbūt tie būs gadu desmiti, kad mūsu sabiedrība nonāks pie pareizas izpratnes par to, kas notika tajā dramatiskajā mūsu tautas periodā,” sacīja Bahs.

Par ētiku un atkāpšanos

Jurists Arvīds Dravnieks, kurš specializējies ētikas jautājumos, norādīja, ka tiesiskums nenozīmējot tiesu. Patlaban tiesa spējot pateikt: piedodiet, cienījamo aģent, Latvijas valsts rīcībā pagaidām nav pierādījumu, kas dotu iespēju jūs notiesāt. Bet būs, jo VDK datubāze “Delta” nekur nav pazudusi. Paies gads vai divi, vai varbūt desmit un pilnīgi viss būšot redzams.

“Jūs nupat atzināt, ka jūs un jūsu mamma pēc tā laika likumiem esat izdarījuši smagu kriminālnoziegumu, tirgojāties ar valūtu. Nekāda krimināllieta nesekoja, bijāt VDK un tagad pieļaujat, ka kartīte ir īsta, ka esat bijis VDK 5. daļas aģents. Vai tas pats par sevi nav ētikas pārkāpums, un tāpēc vien nevajadzētu atkāpties no vadošiem amatiem jebkurā iestādē, kur algu maksā nodokļu maksātāji?” vaicāja Dravnieks.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bahs joprojām centās uzsvērt, ka neesot bijis aģents un nepārzina, kādā veidā tiek formētas kartītes, kāda bija sistēma, kad tās tika uzrakstītas: “Ja viņi būtu gatavi piedāvāt sadarbību, viņi to būtu darījuši, nolikuši mani izvēles priekšā – cietums vai sadarbība. Tas nenotika, bija tikai mājieni – mēs par tevi šo to zinām. Es pretojos, kā spēju, sakot, ka es nevēlos runāt par cilvēkiem.”

RSU rektors uzskata, ka viņam neesot nekādu tiesību lūgt prorektoru atstāt amatu, turklāt situācijā, kad kolēģis labi strādājot. Viņš ar lielu interesi gaidot, kāds būs tiesas lēmums par Baha sadarbības faktu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 154
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 38
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 34
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC
4 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena
8 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 36
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC
21:29
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu
21:24
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena
21:16
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 38
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 53
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 87
3 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 69
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 24
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 20
Ekskluzīvi 7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 23
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 88
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 15
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 92
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 21
12 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 20
13 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
22 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 154
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 107
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 48
1 diena