Attēls no 2021. gada Jāņa Baltvilka balvas pasniegšanas ceremonijas.
Attēls no 2021. gada Jāņa Baltvilka balvas pasniegšanas ceremonijas.
Foto: Edijs Pālens/LETA

“Baltvilka balva 2022” – ceremonija un lasījumi 0

Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā 61
Kokteilis
VIDEO. Latvieši pauž viedokļus par NBA čempiona Kristapa Porziņģa rīcību pēc iegūtā titula
Mājas
Sieru nevar uzglabāt ledusskapī šādā veidā – vērtīgs padoms mājsaimniecēm 6
Lasīt citas ziņas

24. jūlijā, dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, jau 18. reizi tiks pasniegtas Baltvilka vārdā nosauktās balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā – Ineses Brants darinātais Baltais vilciņš atkal sēž laiviņā ar brangi piepūstām burām un meža zemeni mastā! Baltvilka balvas ceremonija norisināsies Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā. Tāpat kā Baltvilka balvai veltītie jaunākās bērnu literatūras lasījumi pirms ceremonijas, arī pati ceremonija šogad norisināsies Ukrainas atbalsta noskaņās.

Profesionālas žūrijas novērtējums rakstnieku un ilustratoru darbam un vērtīgu Eiropas valstu bērnu literatūras darbu tulkojumiem allaž ir sekmējis kvalitatīvas literatūras turpmāku izdošanu latviešu valodā un Latvijas aktīvu līdzdalību Eiropas kultūras procesos. LBJLP (Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome) aktīvi darbojas Starptautiskajā Bērnu un jaunatnes literatūras padomē (International Board on Books for Young People, IBBY).  Tas dod iespēju veicināt latviešu bērnu un jaunatnes literatūras starptautisko atpazīstamību. No balvas laureātu vidus tiek izcelti un nominēti kandidāti prestižākajiem bērnu literatūras apbalvojumiem pasaulē – Hansa Kristiana Andersena balvai, Astridas Lindgrēnes memoriālajai balvai un IBBY Goda sarakstam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad balvas žūrija (literatūrzinātnieces Ilze Stikāne un Rudīte Rinkeviča, mākslas vēsturniece Baiba Nurža, mākslinieces Indra Sproģe un Dace Ziemele, režisore Krista Burāne) ir izlasījusi un izvērtējusi 84 grāmatas, pievēršot uzmanību teksta kvalitātei, bet 55 papildu izdevumi lasīti un aplūkoti, meklējot pretendentu grāmatu mākslas balvai.

Baltvilka balvas apbalvošanas ceremoniju Latvijas Universitātes botāniskajā dārzā vadīs aktieri Ance Strazda un Klāvs Mellis.

Katru gadu saistībā ar Baltvilka balvu notiek jaunākās bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalās gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti un nominanti, gan debitanti. Šā gada lasījumos “Ar bitēm… un kaķiem”, kas vairāk būs Ukrainas atbalsta noskaņās, piedalīsies rakstnieces Halina Vdovičenko un Taņa Postavna un viņu grāmatu tulkotāji Māris Salējs un Māra Poļakova.

Lapzemē dzimusī ukraiņu rakstniece Halina Vdovičenko, būdama žurnāliste, romānu un stāstu rakstīšanai pievērsās, kad izauga viņas meita un dēls, un pašlaik ir ļoti pieprasīta autore Ukrainā – viņas romānus mēdz izpirkt mēneša laikā. Latviešu lasītāji Halinu Vdovičenko iepazina nesen – pirms diviem gadiem “Latvijas Mediji” izdeva autores grāmatu bērniem “36 un 6 kaķi” (“36 и 6 котов”), kuru no ukraiņu valodas tulkojis Māris Salējs un kura 2016. gadā Kijivas festivālā “Grāmatu arsenāls” saņēma balvu nominācijā “Gada jautrākā grāmata”. Starp citu, drīzumā gaidāms “36 un 6 kaķu” turpinājuma izdevums latviešu valodā.

“36 un 6 kaķu galerijā” būs redzami Halinas Vdovičenko slavenās grāmatas ilustratores Natalkas Haidas darbi, bet vairāki stendi būs brīvi, kur varēsim izlikt bērnu zīmējumus. Mazie apmeklētāji aicināti uzzīmēt viņu reālos vai iztēles mīļdzīvnieciņus un zīmējumus paņemt līdzi. Būs iespēja piedalīties radošajā darbnīcā, ko vadīs māksliniece Signe Ērmane.

Reklāma
Reklāma

Lasījumu otrajā daļā piedalīsies Jāņa Baltvilka balvas starptautiskais laureāts Juhani Pitseps ar jaunas bērnu grāmatas “Paulīnes mežs” pieteikumu Marikas Muzikantes tulkojumā. Virkne latviešu rakstnieku iepazīstinās ar jauniem, vēl nepublicētiem darbiem. Inese Zandere –  ar “Skaidu pasaku”, Luīze Pas­tore lasīs fragmentu no jaunās grāmatas par Aleksandru Laimi un viņa bērniem “Laimes govs”, Iveta Troalika lasīs fragmentu no garstāsta “Bize”, kas domāts sākumskolas bērniem. Arī Laura Vinogradova un Lote Vilma Vītiņa ir sagatavojušas pārsteigumu saviem lasītājiem.

UZZIŅA

Jāņa Baltvilka balvas notikumi 24. jūlijā

Plkst. 11.00 LU Botāniskajā dārzā Kandavas ielā 2 ŠĶŪNĪ Starptautiskie bērnu literatūras lasījumi “Ar bitēm… un kaķiem”. Ieeja bez maksas.

Plkst. 14.00  Jāņa Baltvilka piemiņas brīdis I Meža kapos.

Plkst. 18.00 LU Botāniskajā dārzā balvas pasniegšanas ceremonija. Ieeja ar ielūgumiem.

Lasījumu videoieraksts vēlāk būs pieejams Latvijas Nacionālās bibliotēkas “YouTube” lapā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.