Ģimenes ēka Sīpeles ielā pilnībā iekļaujas “Jaunā Bauhaus” konceptā.
Ģimenes ēka Sīpeles ielā pilnībā iekļaujas “Jaunā Bauhaus” konceptā.
Foto: no ģimenes arhīva

“Jaunais Bauhaus” – māja cilvēka dzīves kvalitātes celšanai 7

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Lasīt citas ziņas

Nesen simtgadi svinēja “Staatliches Bauhaus” – ietekmīgs laikmetīgās arhitektūras manifests, kas apvienoja arhitektu, dizaineru un tehnologu pūles, lai radītu ilgtspējīgu, radošu cilvēkvidi. Ar laiku konceptā paustie principi – funkcionalitāte, minimālisms un pieejamība – izplatījušies visā pasaulē.

Jāpiezīmē, Latvijā šis stils nav svešs, vairākums pēckara laikā celto daudzdzīvokļu ēku un daudzas privātmājas ir sava laika funkcionālās arhitektūras paraugi. Māju vaina jau nav stilā, bet tehniskajā izpildījumā un neatbilstošā uzturēšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad ES Zaļā kursa ietvarā Eiropas Komisija popularizē “Jauno Bauhaus”, kas cilvēka dzīves kvalitātes celšanai aicina apvienot dzīvojamā vidē kultūru, dabu un tehnoloģijas, piedevām nepieļaujot kompromisus uz apkārtējās vides rēķina.

Šo ideju uzsvēra arī Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena savas vizītes laikā Latvijā. Par lielām ēkām viss skaidrs. Bet kā ir ar “Jauno Bauhaus” privātmājās?

Privātmājas DNS

Kovida pandēmijas pārbaudījumu laikā ģimenes mājas spoži pierādīja savu aktualitāti, gan nodrošinot komfortablu mājsēdi, gan labas iespējas attālinātajam darbam, gan rekreāciju “uz vietas”. Novitātes privāto māju būvniecībā ienāk piesardzīgi un atbilstoši īpašnieka gaumei.

Vienus valdzina māja ar dominējošu vietējo būvmateriālu pielietošanu, citus – izcili energoefektivitātes rādītāji un energoneatkarība, vēl citus – iespēja izmantot un testēt cilvēces jaunākos tehnoloģiskos sasniegumus. Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja vietnieks Mārtiņš Zemītis, būvējot savu ģimenes mājokli, centās apvienot visus šos aspektus.

“Dzīvoju labā dzīvoklī, mājā ar labiem kaimiņiem. Tomēr ģimene izrāda tendenci paplašināties, bet dzīvoklis savus izmērus nemaina. Piedevām dēlam ir nelielas problēmas ar elpošanu un pilsētas dzīvoklī pietiekamā līmenī aizsardzību pret putekļiem nevar nodrošināt. Domājot par privātmāju, man galvenais bija ērtības, funkcionalitāte un mājokļa atstātā “zaļā pēda”. Šīs idejas ieliku jau mājas DNS un realizēju,” stāsta M. Zemītis.

Ģimenes nams ar kopējo platību 406,3 m2 sastāv no pamatmājas, pirts, garāžas un terasēm. Tās tapšanā izmantoti jaunākie risinājumi ēkas būvniecībā, siltumapgādē un vēdināšanā. Izvēlēti elpojoši, ekoloģiski un energoefektīvi būv­materiāli, un iespēju robežās priekšroka dota Latvijas ražotājiem.

Gandrīz pasīvā māja

Pamatmāja ir zema energopatēriņa ēka, tuvu pasīvās mājas standartam. Ārsienas veido dobie keramikas bloki, kas siltināti ar 250 mm biezu akmensvati un 50 mm fibrolītu. Bēniņu pārsegums siltināts ar 462 mm akmensvati. Pagraba pārsegumu veido monolītais dzelzsbetons, kas siltināts ar 300 + 50 mm biezu putuplastu.

Jumta segumu veido skārda loksnes, zem tām izmantota tvaika izolācijas plēve “ProClima Intello”. Hidroizolācijai un tvaika izolācijai izmantotas “ProClima” līmlentes. Ārdurvīm izvēlētas “Rehau Geneo” pasīvās durvis, logiem – “Rehau Geneo” pasīvie logi. Uz dzelzceļa pusi vērstajiem logiem ir papildu skaņas izolācija.

Par siltuma taupīšanu domāts, jau māju ieprojektējot gruntsgabalā. Nams vērsts pret dienvidiem, kur izvietoti lielākie logi, tā panākot maksimālu saules iekļūšanu telpās. Arī jumta slīpums ir pret dienvidiem, kas nodrošina efektīvu saules paneļu darbību.

Siltie grīdas dēļi

Ekonomisku apkuri nodrošina “Alpha Innotec Alterra” zemes–ūdens siltumsūkņi. Tie silda daudzfunkcionālo tvertni “MFS 600”, kas tālāk siltumu nodod grīdām un karstajam ūdenim. Siltumu regulē atkarībā no āra gaisa temperatūras, tiek pazemināta temperatūra, izbraucot brīvdienās, regulēšanu veic individuāli ar termoregulatoriem. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek, piemērojoties vajadzībām.

Silto grīdu klāj plāni speciāli koka grīdas dēļi, kas nodrošina dabiska materiāla auru. Pa tiem patīkami staigāt basām kājām. Otrā stāvā izveidota siltā siena, lai izvairītos no astmas, ko bērnam teorētiski varētu veicināt siltās grīdas. Liela daļa mājas servisa ierīču tiek vadītas ar telefona lietotnēm, tā radot daļēju viedās mājas funkciju.

Nav aizmirsts par psiholoģisko komfortu. Mājai ir duālā apkure, malkas apkures kamīnu var kurināt noskaņas radīšanai, un ar to var aizstāt siltumsūkni. Arī pirts ēkā kurināšanai izmanto malku, uzturot nacionālās tradīcijas.

Gaiss kā mežā

Mājai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Izmantota “Paul” rekuperācijas sistēma. Tā aprīkota ar filtriem, kas samazina putekļu daudzumu gaisā. Notiek CO2 un gaisa mitruma monitorings.

“Gaisa kvalitāte man tagad mājā ir izcila, CO2 kā mežā,” stāsta mājas saimnieks. Siltuma atgūšana rekuperācijā un siltumsūkņa ar augstu lietderības koeficentu izmantošana ļauj prognozēt patēriņu apkurei 52,99 kWh/m2 un kopējo energoresursu patēriņu 67,85 kWh/m2 gadā.

Lai nodrošinātu energoekonomiju, mājoklī instalētas enerģiju taupošas A+ vai A++ klases elektroierīces, kā arī LED spuldzes. Izveidota energoefektīva teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana – taimeri, kustības/klātbūtnes sensori, izveidota zibensaizsardzības un pārsprieguma aizsardzības sistēma, protams, uzstādīti dūmu detektori.

Elektrību māja saražo pati, izmantojot efektīvus 32 “Canadian Solar Mono” kristāliskos saules paneļus. Paneļu raža vasarā ir lielāka, ziemā mazāka par mājsaimniecības reālo patēriņu. “Lieko” elektrību vasarā par saprātīgu samaksu uzglabā “Sadales tīkli”, un ziemā saimnieks to var saņemt atpakaļ.

Roboti – ģimenes locekļi

“Esmu panašķējies arī jaunāko tehnoloģiju dārziņā. Man mājā trīs zonas ir aprīkotas ar sienā iebūvētām skaņu sistēmām, kas, neraugoties uz augstajiem griestiem, ļauj klausīties mūziku augstā kvalitātē. Izcila skaņa ļauj pietuvināties pasaules kultūras sasniegumiem un ir nozīmīgs dzīves kvalitātes aspekts.

Tāpat man ir vairāki roboti, kas sāk jau personificēties un kļūt par ģimenes locekļiem. Robotiņš Lī ir nācis no Ķīnas, tas ir ļoti akurāts, slauka un izmazgā grīdu. Juris ir Eiropas produkts, tas pļauj zālienu. Reizēm žēl skatīties, kā Juris to dara lietū, kaut gan ražotāji apgalvo, ka robotiņam nekas nekaitēšot,” priecājas Mārtiņš.

Arhitekts: Privātmāja pēc “Jaunā Bauhaus” koncepcijas

Matīss Zemītis, “Zarch” arhitekts: “Visperspektīvākie šķiet risinājumi saistībā ar dabas enerģijas izmantošanu – pasīvais saules siltums ēkas apkurei, aktīvais saules siltums elektrības ieguvei, zemes siltums ēkas apkurei un karstā ūdens sagatavošanai.

Ēkas dienvidu logiem cenšos veidot pārkares, lai saule vasarā nepārkarsē, rudeņos un pavasaros cenšos ielaist saulīti iekšā, lai piesilda. Ziemeļos, kur saules nav, cenšos logus netaisīt, bet pārsvarā paredzēt telpas, kur saules gaisma nav nepieciešama, tādas kā tehniskās telpas, sanitārie mezgli utt.

Savus projektus veidoju laikmetīgus un izmantoju modernās tehnoloģijas – rekuperāciju, siltumsūkņus, saules kolektorus un baterijas u.c. Neesmu kustības “bez plēvēm” pārstāvis un neuzskatu, ka ēkai obligāti būtu “jāelpo”. Ir tikai jāievēro pareizi siltumfizikas likumi atbilstoši mūsu klimatam.

Ja konstrukcijā ir nepieciešama membrāna, kas regulētu mitruma plūsmu tajā, tad tai ir jābūt un noteikti iestrādātai pareizi. Jebkurai ēkai ir jāparedz ventilācijas sistēma. Ideāli, ja tā ir laikmetam atbilstoša, ar nepieciešamajiem sensoriem (arī CO2).

Ģimenes ēku Sīpeles ielā veidoju atbilstoši visiem maniem darbības pamatprincipiem. Ēkā iespēju robežās izmantoti vietējie materiāli – “Lodes” ķieģeļi, “Tenapora” ražojumi, “I-beams” sijas, fibrolīta fasādes plāksnes u.c.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāatzīmē, ka ēkai ir ļoti veiksmīga nesošā struktūra, bez nevienas nesošas iekšējās sienas. Tas ļauj ēku nākotnē ļoti viegli pārplānot – palielināt vai samazināt istabas, pielāgojot biroja vai kādai citai funkcijai.

Ēka pilnībā iekļaujas “Jaunā Bauhaus” konceptā. Tā ir laikmetīga, risinājumi ir energoefektīvi, ēka ir lietošanai ērta un nerada apgrūtinājumus. Apkure un ventilācija darbojas pilnīgi automātiski un bez nepieciešamības iedziļināties, tieši kā vai kāpēc tas notiek. Ir maksimāls lietotāja komforts – no logiem nestaro aukstums, kājas ir patīkami siltas. Nav jāver logi, lai tvertu pēc svaiga gaisa.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
un ar ko nosiltināt vecas koka mājas grīdu?
Perfekta garša un viegla pagatavošana – siera cepumi
Cik droši patiesībā ir iepirkties tādos internetveikalos kā Aliexpress vai eBay? 6
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
VIDEO. Vilis Krištopans nošokējies par saņemto gāzes rēķinu un sācis taupīt uz siltumu
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus 5
Kad gribas ko izcilu un sātīgu: skābētu kāpostu zupa
Latvijas realitāte – katram pašam jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināts būsi vecumdienās 46
Smejies vai ne – ja negribi nokrist uz slidena ceļa, jāstaigā kā pingvīnam! 9
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 20
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”? 7
Somijas un Zviedrijas iestāšanās NATO ieilgst. Vai Somija procesu varētu iziet viena?
Nokrituši no citas planētas – valdības deklarācijā “Dzīves kvalitāte” uzlabojumi tikai krējumlaižām. Līcīša feļetons
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
Turciju satricina jauna zemestrīce. Turcijā un Sīrijā vismaz 1400 bojāgājušie, 6000 ievainoto 31
VIDEO. “Viņiem paveicās. No dzīvokļa palikušas tikai sienas…” Aculiecinieku piedzīvotais Krievijas raķešu trieciena laikā Harkivas centrā
Levits: Latvijas lauksaimniekiem par iekšējo tirgu jāuzskata viss 450 miljonus iedzīvotāju lielais ES tirgus 5
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība
13:49
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
13:29
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama
13:11