Latvijā

Egils Līcītis: Ekrānā labi redzams, ka krievu TV diktoriem izteikti kustas ausis18

Foto – AFP/LETA

Visai Ostankinai ārkārtīgi ķēries pie sirds, ka kinorežisors Aleksandrs Sokurovs izteicies, ka Krievijas propagandas mašīnas “televizionščiki” par kara kurināšanu jānogādā uz Hāgas starptautisko tiesu. Kā tad tā? Baltu patiesību vairs nedrīkstēs rādīt un stāstīt? Dikti, dikti bija sāpināti cilvēki studijās un kurnēja, ka viens “kinošņiks” neko nefilmē par vārda brīvību, demokrātiju, viedokļu daudzveidību. Turklāt krievu žurnālistikai ir precīzākais leņķis un dzidrinātākā prizma, visprofesionālāk skatoties uz notiekošo.

Teicamo sagatavotību ne mazākā mērā neapšaubīs Baltijas valstu iedzīvotāji ar savu pieredzi. Tautas, kas pieprasīja neatkarības atgūšanu 1940. gadā okupētajām tēvijām, 90. gados citādi netika atrādītas Centrāltelevīzijā, kā nodarvotas par fašistisko pakalpiņu pēctecēm un buržuāzisko nacionālistu līdzskrējējām. Bet pie visa var pierast, ar laiku visduļķainākajai dezinformācijai izraktie kanāli sāka šķist komēdijiski un anekdotiski. Skatītāji pieņēma, ka no Maskavas ar Rīgu sazinās pa bojātu telefonu un atsūtītās TV humora veču brigādes nekad nedzer neko vājāku par čefīru. Protams, ka gan toreizējās, gan tagadējās pārraides noformē un koriģē pēc politiskās pārvaldes pasūtījuma un kā plakanā, tā ieliektā ekrānā labi redzams, ka krievu TV diktoriem izteikti kustas ausis.

Vēsturnieki atklājuši, no kādiem māliem veidojušās “Russia Today”, RTR čuguna lējēju TV stacijas. 1942. gada ziemā brāļi Grimmi krita gūstā pie Staļingradas. Viņi apmācīja vietējās talantu fabrikas, un tā izkūņojās Krievijas televīzija, kuras uzdevums iznēsāt pa pasauli pasakas un no zila gaisa uzpūst utopijas. Kur redzat melus apgalvojumā, ka pie Krievzemes robežām koncentrē NATO spēkus? Vai nav taisnība, ka ES kļūst mazspēcīgāka, cietusi no bēgļu invāzijas, Eiropas ūnija šķobās un ļogās? Tas, protams, ir stipri vienpusējs, miglains un primitīvs skatupunkts, bet melots nav. Krievu propagandas mākslā rūdītos, kuri apsēj informatīvo lauku ar izlasītu sēklu, grūti noķert aiz astes. Viņi nekad neatzīst vainu un vates ausī bāšanu sauc par atšķirīgu viedokli. Pat stūrī iedzīti, nepadodas un atiež zobus – bet jūs arī melojat! Ja pavisam nespēj izgrozīties, paņem pauzi un atsāk žadzināt, kad mēles pareizi ielocītas. Ak mūsējie ir dopinga lietotāji vai BUK artilēristi Austrumukrainā? Kur ir pierādījumi, ka apvainotie nav krituši par ļaunprātīgas apmelošanas upuriem?

Par uzticīgu kalpošanu Kremlis devīgi apbalvo savu iedarbīgāko administratīvo resursu. Masu medijiem nav joka lieta panākt, ka vesela nācija dzīvo citā paralēlā realitātē! Administrācijai tik drusku jāpiepalīdz ierobežot, lai opozīcijai aizbāztu muti. TV debatēs tas notiek vārda tiešā nozīmē un brutāli, kad citādi domājošiem nogriež skābekli ar nevaldāmu ķērkšanu. Un vai Krievija ved informatīvo karu? Nē, karagājienā devušies Rietumi, kaut nav zināma neviena valsts, kas uzrīdītu hakerus, uzturētu veselas troļļu armijas un līstu citu iekšlietās, kā tikai nelūgtie viesi no Krievijas. Oi, ņet, tā, protams, ir rūpīgi izplānota mūsu Austrumu partneru nomelnošana.

Ko Krievija dara – ir nomodā par tradicionālajām vērtībām. Ja Rietumos vērojams noriets, tad, dabīgi, gaisma svīst Austrumos, mātuškā Krievijā. Grūti gan savervēt sekotājus sludinātām vērtībām, ja to nesēji ir tādi tipi kā Žirinovskis, komunists Zjuganovs, galēji reakcionārs rakstnieks Prohanovs vai motocikletists Hirurgs.

Kas attiecas, ka kolēgas no krievu TV karjeru beigs Hāgā – nereti viņi tiešām pārforsē. Čingishans būs bijis ieturētāks izteicienos, salīdzinot ar to, ko nekontrolētās dusmās šodien pauž no ķēdes pasprukuši “ērgļi” diskusiju raidījumos. Ukrainu valda fašisti vai modificēta paveida banderovieši. Kijeva ir krievu pilsēta, un, ja vieniem šķiet, ka tā jāieņem pa taisnāko auto trasi, tad otriem – ka virzoties uz priekšu ar diversiju vienībām. Satrakojušos runātājus vāji kušina, un tā ir benzīna laistīšana, kara kurināšana. Kāpēc forsēšana notiek, kāpēc šovinistiskus fruktus laiž pie mikrofona, jājautā tiem, kuru sapnītis ir, ka atkal sarīko Jaltas formāta konferenci par lielvaru interešu sfēru sadalīšanu, Krievija kā globālais spēlētājs tur ir klāt, vicina kulaciņus un ikviens ņem vērā Kremļa vēlmi būt par varenu pasaules kārtības ietekmētāju.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala atzīta par vienu no drošākajām pludmalēm Eiropā pēc koronavīrusa krīzes 1
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
SKDS noskaidrojusi cilvēku viedokli par administratīvi teritoriālo reformu. Nekā glaimojoša
18 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu
58 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
4 stundas