Lailu Brici daudzi uztver kā cīnītāju pret bērnu atņemšanu Lielbritānijā, tādēļ arī citas sievietes, kas iekļuvušas līdzīgās nepatikšanās, padomu un palīdzību meklē pie viņas.
Lailu Brici daudzi uztver kā cīnītāju pret bērnu atņemšanu Lielbritānijā, tādēļ arī citas sievietes, kas iekļuvušas līdzīgās nepatikšanās, padomu un palīdzību meklē pie viņas.
Foto no personiskā arhīva

Bērna nolaupīšana vai glābšana? 4

Notikumi ar Latvijas pilsoņu bērniem Lielbritānijā norisinās gluži kā detektīvseriālā. Joprojām nav pilnīgas skaidrības saistībā ar Lailas Brices arestu Londonā un sekojošo tiesas sēdi pirmdien, 29. februārī.

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

L. Brices vārds Latvijas medijos ir pazīstams saistībā ar viņas vairākus gadus ilgušo nesekmīgo cīņu par savas meitas Katrīnas atgūšanu un pret piespiedu adopciju britu ģimenei. Meiteni mātes nolaidīgās attieksmes dēļ atņēma Lielbritānijas sociālie dienesti. Pateicoties šai publicitātei (arī citu valstu medijos), L. Brici daudzi uztver kā cīnītāju pret bērnu atņemšanu, tādēļ arī citas sievietes, kas iekļuvušas līdzīgās nepatikšanās, padomu un palīdzību meklē pie viņas. Tieši tas arī šoreiz ir kļuvis par iemeslu arestam.

Vēlā svētdienas vakarā sociālos tīklus pāršalca vēsts, ka Londonā arestēta Laila Brice un pirmdien no rīta būs tiesa. Pat viņas atbalsta grupas pārstāves, kuras parasti piedalās piketos pret bērnu atņemšanu, īsti neko nezināja, taču bija zināms, kur un cikos būs tiesa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmdienas rītā greznajā Londonas Karaliskās tiesas ēkā Brices atbalstītājām izdodas pierunāt tiesneša palīgu lūgt atļauju tiesnesim, lai varētu atrasties tiesas zālē. Tiesas zāle, gluži kā redzēts britu filmās, – pašā augšā uz paaugstinājuma sēž tiesnesis, zemāk palīgs un sekretāre, vienā malā speciāli ierādīta vietai presei. Sēdē piedalās arī divas kundzes no brīvprātīgo organizācijas, kas palīdz tiem, kuru intereses tiesā nav pietiekami pārstāvētas. Lailai Bricei acīmredzot nav ļauts pārģērbties, tādēļ tiesas zālē viņa policistu pavadībā ienāk, ģērbta treniņtērpā. Kad sākas lietas izskatīšana, izdodas kliedēt minējumus par lietas apstākļiem – tiesai ir aizdomas, ka L. Brice ir palīdzējusi jaunajai māmiņai Kitijai (vārds mainīts, īsto vārdu pēc L. Brices lūguma neminam) ar četrus mēnešus veco mazuli aizbēgt no bērna vardarbīgā tēva un atsakās izpaust informāciju par to. Pēc britu likumiem informācija pēc policijas pieprasījuma ir jāizpauž, ja tāda ir zināma, pretējā gadījumā var tikt tiesāts par līdzdalību bērna nolaupīšanā. Tā kā aizbēgusī Kitija ar mazuli bija lūgusi Lailas palīdzību un vairākas dienas dzīvojusi pie viņas, tiesnesis vairākkārt pieprasa paskaidrot, kādos apstākļos 16. februārī Kitija ar bērnu devās prom no Lailas Brices dzīvesvietas. Paskaidrojums tiesnesi neapmierina, tiek jautāts, kādēļ Kitijas mobilais telefons atradās Brices dzīvesvietā un kādēļ viņa ir atbildējusi uz Kitijai piederoša telefona zvaniem. Galu galā aptuveni pusstundu ilgušajā sēdē tiek nolemts pagaidām L. Brici atbrīvot, taču nedēļas beigās viņai ir jāierodas tiesā atkal jau kopā ar advokātu. Tiek paskaidrots, ka apsūdzētajai jāsaprot, ka informācijas nesniegšanas gadījumā viņai draud reāls cietumsods.

 

Brice palīdzējusi jaunajai māmiņai

Viens no aizdomu iemesliem, cik noprotams no runātā tiesas sēdē, ir tas, ka Laila Brice ir atbildējusi uz Kitijas mobilā telefona zvaniem. “Telefons palika pie manis. Kāpēc es cēlu klausuli? Jo es domāju, ka viņa būtu mēģinājusi pateikt – man viss ir OK, paldies tev, Laila, par visu. (..) Viņa ir ļoti labs cilvēks, un viņa ļoti jūtas vainīga par to, ka es esmu iejaukta lietā ar policiju. Viņa aizbrauca 16. februārī, es no mājas todien izgāju aptuveni astoņos no rīta, bija klients slimnīcā (Laila Brice strādā par tulku. – I. K.), tad abas divas palika mājās. Viņai jau bija doma, ka viņa nevar ilgāk palikt pie manis,” emocionāli stāsta Laila Brice. “Pašā sākumā viņa mani atrada sociālajā tīklā feisbukā, man tur ir atbalsta grupa. Kad viņa mani sazvanīja, tad bija pilnīgā izmisumā, sāka stāstīt par jau bijušo partneri, bērniņa tēvu. Par dzīvi, par to, ka viņš ir psihiski slims, nestabils, ka regulāri lieto marihuānu, sit, ka negribēja bērniņu vispār, pilnīgi kontrolēja viņas dzīvi. Kad viņš uz laiku aizbrauca uz Ameriku, tad viņa nolēma, ka tā ir vienīgā iespēja aizbēgt no partnera. Viņš teica, ka atņems bērnu, teica sociālajiem dienestiem, ka viņa esot agresīva. Viņai ir 26 gadi. Pilnīgi bezpalīdzīga, bez naudas, bez atbalsta… Nekad neesot saņēmusi nekādus pabalstus no Lielbritānijas, viņa saņēma maternitātes pabalstu no Latvijas, jo joprojām esot Latvijas pilsone. Kad viņa man piezvanīja, man pirmā doma bija – kā es varu nepalīdzēt! Piedāvāju pārbraukt pie manis uz kādu īsu laiku. Policija un visas instances bija informētas par to, ko viņš bija izdarījis.”

Taču bērna tēvs esot paziņojis policijai, ka Kitija un bērns ir pazuduši, tādēļ Laila Brice kopā ar abiem “pazudušajiem” devās uz policijas iecirkni. Taču tur gaidītā atbalsta vietā Kitijai esot atņemti visi personu apliecinoši dokumenti, lai nevarētu izbraukt no valsts.

“Tiesnesis netic, ka es nezinu, kur tagad ir māte ar bērniņu,” situāciju pēc tiesas sēdes skaidro pati L. Brice.

 

Kādu noziegumu izdarījusi?

Latvijas iedzīvotājiem, iespējams, šī situācija šķiet pilnīgi absurda – cilvēks ir palīdzējis jaunajai māmiņai ar zīdaini un Lielbritānijā par to ieliek cietumā. Taču lieta nav tik vienkārša, un, kā jau mediji vairākkārt vēstījuši, Lielbritānijā ir citādas prasības saistībā ar bērnu aprūpi. Turklāt jaunajai sievietei bijis aizliegums izbraukt no valsts, tādēļ policijā tika atņemti visi dokumenti, arī Latvijas un Krievijas pases, kā apgalvo L. Brice. (Saskaņā ar Latvijas likumiem Latvijas pilsonim nevar būt arī Krievijas pilsoņa pase, šāda dubultpilsonība oficiāli nav pieļaujama. Vai tiešām Kitijai ir abu valstu pases, nav iespējams pārbaudīt, jo nav iespējas sazināties ar pašu Kitiju).

Bērna tēvs tiesas sēdē nepiedalījās, un no viņa komentāru par notikušo iegūt neizdevās, arī no aizbēgušās sievietes nav nekādu ziņu, tādēļ nav zināms viss stāsts pilnībā. Ir zināma tikai Kitijas versija un arī tikai L. Brices atstāstā. “LA” redakcijas rīcībā ir Kitijas telefona numurs, bet tālrunis ir izslēgts.

Sākotnēji Kitija nebija slēpusies no varasiestādēm, tikai no bērna tēva, taču acīmredzot bailes par iespējamu bērna atņemšanu ir likušas bēgt arī no varasiestādēm. Tagad Kitija tiek vainota bērna nolaupīšanā, kas ir nopietns noziegums Lielbritānijā, par to viņai var tikt atņemts viņas bērns un pati var nokļūt cietumā.

Fizisko personu datu aizsardzības dēļ valsts atbildīgās institūcijas lietu komentē maz. Taču, pēc neoficiālām ziņām, britu varasiestāžu rīcībā nonākusi informācija, ka Kitija bija plānojusi izvest bērnu no Lielbritānijas pretēji tēva gribai, taču tajā pašā laikā apgalvojusi, ka bērna tēvs nav bijis vardarbīgs un policijai neesot bijis pamata aizturēt bērna tēvu par vardarbību ģimenē. It kā pirms bēgšanas Kitija esot apgalvojusi, ka strīds bērna vecāku starpā esot gandrīz atrisināts.

Lai nu kā, Lielbritānijā gadījumos, kad ir neskaidri lietas apstākļi, pirmā reakcija ir izņemt bērnu no ģimenes, kamēr tiek risināti vecāku strīdi. Pats galvenais ir sadarboties ar sociālajiem dienestiem un policiju, nevis ignorēt vai bēgt, jo izvairīšanās padarīs situāciju vēl sliktāku.

 

Ministrija neizpratnē

Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) paudusi neizpratni par Latvijas pilsones Lailas Brices rīcību, neinformējot Latvijas vēstniecību par viņas aizturēšanas faktu, ziņo LETA. ĀM preses sekretārs vēstnieks Raimonds Jansons norādīja, ka šāds Brices solis radījis ministrijas neizpratni, jo tajā pašā laikā aizturētā persona kontaktējas ar atsevišķām amatpersonām, tostarp Saeimas deputātiem. “Par šo jautājumu tiek veikta kaut kāda mums neizprotama politiskā pozicionēšanās,” apliecināja Jansons. “Ar to vēlreiz vēlamies sacīt – ja Latvijas pilsoņi ārvalstīs saskaras ar savu tiesību aizskārumu, lūdzam informēt vēstniecības par attiecīgajiem faktiem, jo citādi nav iespējama valstspiederīgo tiesību aizsardzība ārvalstīs.” Jāatgādina, ka Latvijas medijus par L. Brices arestu informēja partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas pārstāvji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Lasīt citas ziņas
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 7
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Latvijas futbola izlases treneru korpusā jaunākā pozīcija ir mentālais treneris
23:03
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ar 52 balsīm “par” – nolemts! Tiks no jauna veidots klimata un enerģētikas ministra amats 109
Krievi atvelk karaspēku no pilsētām iepretim Hersonai. Vai Ukrainas karavīri jau šķērsojuši Dņepru?
VIDEO. Rumānijā aizdedzies slavenais “Coca-Cola” Ziemassvētku auto
“No Kariņa neesmu dzirdējis nevienu vārdu par darbiem, kas valdībai būtu svarīgi,” norāda Jaunups
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Novembrī Ukrainas armija iznīcinājusi rekordlielu iebrucēju skaitu
“Mums jānodrošina, lai viņi uzvarētu!” Sabiedrotie palīdz Ukrainai
VIDEO. “Man likās – ja es to somiņu nenopirkšu, es nomiršu”: Elita Patmalniece ceļojumā tiek pie kārotā zīmola somas 3
Tomēr pieņem Juridiskās komisijas neatbalstītos grozījumus – veidos arī ministru biedru amatus
Līcīša feļetons: Šalom aleihem, Izraēla! Vai prezidenta Levita vizīte tur nebija untums?
Kur patiesībā tiek ražots jaunais Moskvičs, vai to vairs var saukt par krievu auto? 10
Sen nav zvanījis: Makrons cer tuvākajās dienās runāt ar Putinu 4
Beness Aijo kļuvis par Krievijas pilsoni. PMLP vērtēs Latvijas pilsonības atņemšanu viņam 62
VIDEO. “Liela daļa gan palika aiz svītras…” – grupas “Dzelzs vilks” solists Juris Kaukulis nāk klajā ar jaunumiem
Dabasgāzes lielvalsts Krievija paaugstina iedzīvotājiem gāzes un elektrības cenas jau otro reizi šogad 4
Vēstuļbumbu saņēmis arī Spānijas uzņēmums, kas ražo ieročus piegādēm Ukrainai 3
VIDEO. “Iespēra pa kājām, pa vēderu, pa galvu!”: kāds tētis pie Juglas vidusskolas, gribot pārmācīt sava bērna pāridarītājus, iekuļas lielās nepatikšanās 3
“To šuvu pati”: politiķe Sandra Kalniete pastāsta par savu tērpu, kas tika “karstasinīgi” apspriests soctīklos 9