Labs veids, kā atslogot rakstāmgalda virsmu, ir dažādi paneļi un perforēti dēļi, ko stiprina pie sienas un kuros var uzglabāt visu nepieciešamo.
Labs veids, kā atslogot rakstāmgalda virsmu, ir dažādi paneļi un perforēti dēļi, ko stiprina pie sienas un kuros var uzglabāt visu nepieciešamo.
IKEA publicitātes foto

Bērns aug, istaba mainās līdzi viņa vecumam 0

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lasīt citas ziņas

 

Bērnistaba ir viena no mājokļa mainīgākajām telpām – bērnam augot, tā jāpielāgo dažādu vecumposmu atšķirīgajām vajadzībām. Kā sabalansēt funkcionalitāti, drošību un rotaļīgumu, lieki netērējoties?

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pirmo dzīves gadu prioritāte – drošība

IKEA interjera dizaina nodaļas vadītājs Darjus Rimkus iesaka izmantot īpaši bērniem paredzētas mēbeles, paklājus un tekstilizstrādājumus, jo to testēšana balstīta tieši uz drošu un piemērotu lietošanu. Produktu sertifikāts apliecina, ka tie atbilst visām specifiskajām prasībām.

Noteikti nevajadzētu iegādāties gultu bez drošības apmalēm vai mēbeles ar asiem, nenoapaļotiem stūriem. Tāpat jāpievērš uzmanība, lai rotaļu stūrītī nebūtu pārāk smagas mēbeles (galdi un krēsli), ko bērns pats nevar pastumt vai pārnest uz citu vietu. Savukārt, izvēloties mēbeles un tekstilizstrādājumus, kam nav bērnu precēm atbilstoši sertifikāti, pastāv risks, ka to izgatavošanā izmantotas ķimikālijas un sīkas detaļas, ko bērns var nejauši norīt.

 

Pirmsskolas vecumā – atbilstošas mēbeles

Kad mazais paaugas, vecāki nonāk sarežģītas izvēles priekšā – kādas mēbeles vislabāk un ilgāk kalpos. Svarīgi ņemt vērā, ka, bērnam augot, nepieciešams nodrošināt tik svarīgo iespēju attīstīt prasmes aizsniegt un sakārtot personiskās mantas, pašam izraudzīties apģērbu u. tml.

Diemžēl bieži var novērot, ka vecāki, kuri vēlas ietaupīt un domā ilgtermiņā, iekārto bērnistabu ar pieaugušo mēbelēm. Tādējādi gadās, ka mazulis no zīdaiņu gultiņas taisnā ceļā pārceļas uz pieaugušajiem domātu gultu un citām mēbelēm un izpaliek tik svarīgais izziņas un pieaugšanas process savā personiskajā telpā.

 

Skolas gados – ergonomika un plašums

Ergonomiskie, augstumā un slīpumā regulējamie galdu un ergonomisko krēslu komplekti nav lēti, bet ilgtermiņā atmaksājas ar uzviju.
Foto no mēbeļu saolna “RASA” arhīva

Pieaugušie bieži domā par bērnistabu no savas perspektīvas, izlemjot to iekārtot ar pārāk nopietnu dizainu. Tomēr šī telpa ir paredzēta bērnam, tāpēc arī skolēna istabā noteikti jāpadomā par košiem, dzīvespriecīgiem akcentiem un spēles elementiem. Tie padarīs iekārtojumu rotaļīgāku un rosinās radošumu.

Skolēna istabā pats svarīgākais ir iekārtot visām ergonomikas prasībām atbilstošu mācību vietu ar rakstāmgaldu un krēslu, kā arī ērtu gultu pilnvērtīgam miegam. Istabu var izplānot un iekārtot tā, lai tā derētu visus skolas gadus. Šim nolūkam noderēs funkcionālas, izturīgas mēbeles, kas kalpos ilgi un neizskatīsies pārāk bērnišķīgi.

“Skolēniem nepieciešams vairāk vietas kancelejas piederumu, dažādu burtnīcu, klažu un grāmatu uzglabāšanai,” atgādina D. Rimkus. “Tāpēc istabā īpaši rūpīgi jāpārdomā mantu glabāšanas risinājumi, lai uz rakstāmgalda nevaldītu haoss.

Papildu skapji pie galda, sienas plaukti un perforētie dēļi var daudz ko atrisināt, un dažādi rakstāmgalda organizatori dod iespēju visu sakārtot, lai nekas netraucētu mācīties.”

 

Kā ietaupīt

Izdevīgas ir pagarināmās gultas.
IKEA publicitātes foto

Tiem, kuri, iekārtojot bērnistabu, vēlas ietaupīt, interjera dizainers iesaka sākt ar vietas atbrīvošanu. Vispirms jāatbrīvojas no vecām, neizmantotām mēbelēm un nevajadzīgām lietām. Istaba, kurā ir tikai gulta, dažas mēbeles spēļu un sporta inventāra glabāšanai un rakstāmgalds, būs plašāka un bērnam daudz piemērotāka nekā telpa, kas pieblīvēta ar vecāku vai vecvecāku mēbelēm.

Nākamais solis – atsvaidzināt interjeru, piemēram, pārkrāsojot sienas un nomainot tekstila izstrādājumus.

Praktisks veids, kā ietaupīt ilgtermiņā, ir īpaši bērniem radītu, viegli pārveidojamu mēbeļu izvēle, jo tās “aug” kopā ar bērnu un ļauj iekārtot telpu droši un ērti. “Turklāt šādas mēbeles padara vecumposmu pāreju līdzsvarotāku,” uzsver D. Rimkus.

Piemēram, neatņemama taupīgi iekārtotas bērnistabas sastāvdaļa ir transformējama gulta, ko var pagarināt vairākas reizes līdz pat divu metru garumam. Ļoti noderīgs risinājums, kas atmaksājas ilgtermiņā, ir rakstāmgalds ar regulējamu augstumu un ergonomiski regulējams krēsls. Tas kalpos līdz pat vidusskolas pēdējai klasei.

Lielisks pārveidojamo mēbeļu piemērs ir moduļu skapis. Bērnam pieaugot, to iespējams viegli variēt, paplašinot ar jauniem elementiem vai mainot tā iekārtojumu, drēbju stangu vietā ieliekot atvilktnes.

“Vēlāk, ja vēlas atsvaidzināt interjeru vai mainīt telpas noskaņu, var lieki netērēties, iegādājot pavisam jaunu skapi, bet tikai nomainīt skapja durtiņas un atvilktņu priekšpuses,” padomā dalās dizainers.

 

Trīs bērni vienā istabā

Kundziņu ģimene: “Mēs dzīvojam trīsistabu dzīvoklī, un visi trīs bērni izvēlējās dzīvot vienā istabā, kas mums, vecākiem, lika krietni nopūlēties, lai iekārtotu praktisku un ērtu bērnistabu, kur katram bērnam ir sava zona.

Istabā ievietojām divstāvu un vienu atsevišķu vienvietīgu gultu – dēliņš iekārtojās divstāvu gultas apakšējā stāvā, zem gultas ierīkojām viņa mantu kasti, jo istabā lietderīgi jāizmanto katra vietiņa.

Vidējā meita iekārtojās gultas otrajā stāvā. Viņa kolekcionē zirgu figūriņas, tāpēc pie sienas pielikām plauktus, kur tās varētu izkārtot, tur arī tiek glabātas citas meitai svarīgas lietas, kas šo zonu padara sirdij tuvu.

Vecākā meita istabā uzturas visvairāk, tāpēc viņai istabā ir mācību galds un drēbju skapis. Savukārt ietilpīgais IKEA “šūnu” plaukts ir sadalīts katram bērnam pēc vajadzības – tur tiek glabāta arī ģimenes spēļu kolekcija.

SAISTĪTIE RAKSTI

Diezgan mazajā istabiņā (10 m2) esam ietilpinājuši arī grāmatu plauktu, kas ir “paslēpies” nišā aiz balkona durvīm.

Mazākie bērni ikdienā pārsvarā uzturas viesistabā, un arī tur ir iekārtota viņu zona ar mācību galdu, apģērbu kumodēm un ietilpīgu Lego plauktu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dzimtas kapos – lieli, veci koki, tāpēc apstādījumi nīkuļo. Vai tiem var līdzēt? 1
Frikadeļu zupiņa ar kausēto sieru
VIDEO. Uz citiem medību laukiem devies suns, kam piederēja ilgmūžības rekords 1
Iesaka audzētāja: kā ilgāk uzglabāt ķirbjus?
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas
Nevainojama recepte – marinēti ķirbji
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
Stāda augļukokus un ogulājus, krūmus, pavasara sīpolpuķes. Kas darāms dārzā no 3. līdz 8.oktobrim? 1
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 108
atjaunot izdrupušu dekoratīvo apmetumu mājas ārpusē? 3
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pietrūkst profesionalitātes: FIBA Čempionu līga sākta ar zaudējumu
23:02
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
22:00