Foto: Shutterstock

Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas: nepieciešams saprātīgs regulējums 5

Trešdien norisinājās Bezdūmu nozares asociācijas rīkots seminārs, kurā tika spriests par alternatīvām ierastajiem tabakas izstrādājumiem, kā arī prezentēts pētījums par sabiedrības attieksmi pret bezdūmu produktiem.

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pētījums rāda, ka 90% smēķētāju uzsāk smēķēt ar cigaretēm, tāpēc semināra eksperti, diskutējot par smēķēšanas kaitējuma mazināšanas iespējām, akcentēja nepieciešamību pēc saprātīga un atbilstoša regulējuma tieši mazāk kaitīgajiem nikotīna produktiem.

Revita Logina, socioloģisko pētījumu uzņēmuma Kantar pārstāve, prezentējot pētījumu, norādīja, ka 35% Latvijas iedzīvotāju lieto tabaku un nikotīnu saturošus produktus. Viņa arī atzīmēja, ka ir arī tādi respondenti, kas lieto nikotīnu saturošos produktus neregulāri, kā arī tādi, kuri to darījuši iepriekš, taču atmetuši.

CITI ŠOBRĪD LASA

No tiem aptaujātajiem, kuri norādīja, ka ikdienā lieto tabaku un nikotīnu saturošus produktus, smēķējamo tabaku lieto 62%, taču palielinās to cilvēku skaits, kuri lieto tikai bezdūmu produktus.

Tāpat ir arī tādi, kas parastās cigaretes vai bezdūmu produktus izvēlas atkarībā no situācijas. Tikai bezdūmu produktu lietotāju vidū vairāk ir sieviešu, kā arī gados jaunāku cilvēku, kuri pārsvarā dzīvo Rīgā.

Vienlaikus, lai arī bezdūmu produktu lietotāju skaits Latvijā palielinās, joprojām pārliecinoši populārākās ir “parastās” cigaretes.

Interesanti, ka liela daļa cilvēku, kuri mēģinājuši atmest smēķēšanu, to darījuši vairākas reizes, taču tas nav izdevies, atzīmēja Logina.

Feličita Katancaro (Felicita Catanzaro), Philip Morris International pārstāve, seminārā pastāstīja, ka smēķēšana pasaulē rada dažādas veselības problēmas, tāpēc sabiedrības daļai, kura tomēr izvēlas smēķēt, jāpiedāvā mazāk kaitīgas alternatīvas, piemēram, bezdūmu produkti.

Viņa norādīja, ka uzņēmums ir ilgi strādājis, lai samazinātu riskus personām, kuras izvēlas turpināt smēķēt. Tiek strādāts arī pie tā, lai alternatīvas nebūtu pievilcīgas nepilngadīgām personām.

Katancaro norādīja, ka nikotīns – lai arī daļa sabiedrības tā varētu uzskatīt – nav galvenais faktors, kas rada dažādas ar smēķēšanu saistītās slimības – galvenais slimību cēlonis ir cigarešu dūmos esošās vielas un ķīmiskie savienojumi.

“Jā, nikotīns izraisa atkarību, taču tas nav galvenais iemesls, kas izraisa saslimšanas,” teica Katancaro, norādot, ka ierasto cigarešu dūmos ir krietni vairāk kaitīgo vielu, kas var novest pie nopietnām veselības problēmām.

Piemēram, lietojot karsējamo tabaku, mēs ievērojami samazinām riskus un kaitīgu vielu uzņemšanu, akcentēja Katancaro. Viņa arī norādīja, ka liela daļa valstu – Itālijas, Japānas, Vācijas – iedzīvotāju, kuri iepriekš ir smēķējuši parastās cigaretes, sākuši lietot mazāk kaitīgus nikotīnu saturošus produktus, un daļa no tiem arī smēķēšanu jau ir atmetuši pilnībā.

Viņa arī atsaucās uz ASV, kur IQOS tiek iekļauts pie mazāk kaitīgiem nikotīnu saturošiem produktiem. “Cilvēkiem ir jādod iespēja izvēlēties mazāk kaitīgas alternatīvas,” piebilda Katancaro.

Savukārt Swedish Match komunikācijas direktors Norvēģijā un Baltijas valstīs Nilss Erlimo seminārā norādīja, ka Ziemeļvalstīs daļa iedzīvotāju ir atmetuši smēķēšanu, pateicoties bezdūmu produktiem. “Mēs atbalstam visus produktus, kuri palīdz cilvēkiem atmest ierastās cigaretes,” teica Erlimo.

Nikotīna spilventiņi ir mazāk zināms produkts Latvijā, taču Skandināvijā tā ir ļoti izplatīta alternatīva cilvēkiem, kuri vēlas mazāk kaitīgu alternatīvu cigaretēm, piebilda Erlimo.

Viņš norādīja, ka nikotīna spilventiņi nesatur tabaku, tikai nikotīnu. Tāpat viņš skaidroja, ka spilventiņi nesatur vielas, kas atrodamas cigaretēs. Tie ir mazāk kaitīgi, jo nenotiek ieelpošana, uzsvēra Erlimo.

Viņš norādīja, ka produkts, kas nav paredzēts nepilngadīgajiem, palīdz pieaugušajiem pārtraukt smēķēt cigaretes. “Ir jādod izvēles iespējas, jādod iespēja cilvēkiem, kuri vēlas atmest ierasto smēķēšanu, to izdarīt,” teica Erlimo.

Viņš arī norādīja, ka cilvēku skaits, kuri Latvijā smēķē, ir krietni lielāks nekā Skandināvijas valstīs tāpēc, ka cilvēki Latvijā mazāk izvēlas dažādas alternatīvas, lai atmestu ierasto smēķēšanu. “Norvēģijā krietni vairāk cilvēku izvēlas mazāk kaitīgas alternatīvas,” piebilda Erlimo.

Viņš arī norādīja, ka produkti, kas satur nikotīnu, ir jāregulē, taču tiem jābūt pieejamiem cilvēkiem, kuri vēlas mazāk kaitīgas alternatīvas.

Kā liecina Kantar pētījuma dati, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, kuri norādījuši, ka ikdienā lieto tabaku vai citus nikotīnu saturošos produktus, kā galvenos aspektus konkrētas preces izvēlei norādījuši kvalitāti, cenu, pieejamību, kā arī to, vai produkts ir mazāk kaitīgs pašam un apkārtējiem. Tāpat 90% no tabakas un nikotīnu saturošu produktu lietotājiem savas “smēķētāja gaitas” sākuši tieši ar cigaretēm.

Liela daļa no pētījuma dalībniekiem arī atzinuši, ka bezdūmu produkti palīdz atmest smēķēšanu, vienlaikus pusei respondentu nav viedokļa par to, vai bezdūmu produkti ir labāka alternatīva parastajām cigaretēm.

22% apsvērtu iespēju pāriet uz bezdūmu produktiem, ja zinātu, ar ko tieši tie atšķiras no klasiskajām cigaretēm, noskaidrots pētījumā. Savukārt 87% no tiem, kuri ikdienā lieto bezdūmu produktus, norāda, ka tas mazāk traucē apkārtējos, tāpat uzlabojusies dzīves kvalitāte.

Pētījumā arī norādīts, ka daļa iedzīvotāju atgrieztos pie parastajām cigaretēm, ja bezdūmu produktiem tiktu aizliegtas dažādas garšas.

Džons Dunne, Lielbritānijas veipošanas nozares asociācijas ģenerāldirektors, savukārt uzvēra, ka Lielbritānijā bezdūmu produktiem ir mazāki nodokļi, lai iedzīvotājiem būtu iespējams iegādāties lētākas mazāk kaitīgas ierastās smēķēšanas alternatīvas.

“Lai arī ejams vēl tāls ceļš, iedzīvotāji arvien biežāk izvēlas mazāk kaitīgas alternatīvas,” skaidroja Dunne. Tāpat viņš piebilda, ka liela daļa iedzīvotāju bezdūmu produktus izvēlas iegādāties tiešsaistes veikalos.

Dunne arī norādīja, ka tā saucamā veipošana ir krietni mazāk kaitīga nekā parastās cigaretes – bezdūmu produkti rada aptuveni par 95% mazāku kaitējumu, salīdzinot ar parastajām cigaretēm.

Savukārt Igaunijā, ņemot vērā nesenos valdības lēmumus, krietni palielinājies bezdūmu tabakas “melnais tirgus”, tāpat, ņemot vērā, ka Latvijā cenas ir mazākas, daļa igauņu, kuri izvēlējušies parastās tabakas alternatīvas, iepirkties dodas uz Latviju, pauda Igaunijas bezdūmu produktu lietotāju apvienības pārstāvis Ingmars Kurgs.

Latvijas Universitātes profesore Aija Zobena uzsvēra, ka iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas lietot tabakas un nikotīnu saturošus produktus, ir dažādi. Viena daļa ir cilvēki, kuriem ir spēcīga atkarība, bet ir arī tādi, kas cigaretes vai bezdūmu produktus lieto dažreiz, socializēšanās vajadzību vadīti.

Fokusgrupu diskusijās ar pilngadīgiem bezdūmu produktu lietotājiem atklājās, ka dalībnieku tabakas un nikotīna produktu lietošanas pieredze sākās ar tradicionālo cigarešu smēķēšanu.

Zobena arī akcentēja, ka bieži vien gados jaunāki cilvēki sāk smēķēt, lai iederētos, lai socializētos. Vienlaikus pēdējie dati liecinot, ka jaunieši, kuri sākuši smēķēt, sākuši to darīt vēlākā vecumā, kas ir pozitīva tendence. Tāpat var secināt, ka gados vecāki cilvēki pārsvarā izmanto vienu produktu, bet jaunāki izvēlas dažādus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jau vēstīts, ka Bezdūmu nozares asociācija trešdien, 15. septembrī, organizēja semināru “Bezdūmu sabiedrības veidošana Latvijā un ārvalstīs” par smēķēšanas kaitējuma mazināšanu.

Semināra mērķis bija atklāti un augstā līmenī diskutēt par smēķēšanas kaitējuma samazināšanas politiku, iepazīties ar sabiedriskās domas pētījumiem un sasniegto bezdūmu nozarē, tostarp ar samazināta riska alternatīvām pieaugušiem smēķētājiem Latvijā un ārvalstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 66
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 3
39 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 1
34 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 23
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai?
19:20
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru”
19:15
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pieaudzis kovida inficēto skaits? 1
18:53
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru”
9 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 95
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 68
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai?
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 59
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 66
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“”Politiskie kari” slimnīcu pārslodzes apstākļos nav nepieciešami,” Skride uzskata, ka Pavļutam jāturpina strādāt 17
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājās atrasti valsts noslēpumu saturoši materiāli: bijušo SAB darbinieku Sparānu un viņa sievu apsūdz par spiegošanu 11
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēde pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem varētu turpināties arī pēc 15. novembra 64
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Spageti ar ķiršu tomātiņiem, baziliku un olīvām – kā vislabākajos restorānos
5 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 12
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 26
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 66
14 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 16
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 14
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Profesors par to, vai “lokdauns” ietekmējis Covid-19 izplatības ierobežošanu. To pēc 15. novembra varēs atcelt? 29
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 6
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 149
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 214
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
No spalvas pie revolvera: aizkaitināts redaktors šauj uz savu amata brāli 2
10 stundas