Pasaulē
Citur

Boltons atspēko Trampu1


Bijušais nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons (no kreisās) apspriežas ar prezidentu Donaldu Trampu Baltā nama Ovālajā kabinetā 2019. gada februārī.
Bijušais nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons (no kreisās) apspriežas ar prezidentu Donaldu Trampu Baltā nama Ovālajā kabinetā 2019. gada februārī.
Foto: Leah Millis/REUTERS/SCANPIX/LETA

Bijušais ASV prezidenta Donalda Trampa nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons savā grāmatā, kuras izdošana paredzēta 17. martā, apgalvojis, ka prezidents Tramps sarunā ar viņu pērn augustā izteicies, ka viņš grib aizturēt simtiem miljonu dolāru militāro palīdzību Ukrainai, līdz tā palīdzēs viņam (Trampam) izmeklēt demokrātu sāncenša Džo Baidena darbību Ukrainā.

 

Grib izskatīt Trampa lietu bez lieciniekiem

Boltona apgalvojums atspēko Trampa un viņa juristu komandas izteikumus, ka prezidents neesot apturējis militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai savtīgu politisku apsvērumu dēļ. Tā ir galvenā apsūdzība prezidentam Trampam impīč­menta lietā, ko jau apstiprinājusi ASV Kongresa Pārstāvju palāta un kas tagad tiek izskatīta Senātā.

Republikāņi, kuriem ir vairākums Senātā, gribētu Trampa lietu izskatīt bez liecinieku uzklausīšanas un pēc iespējas ātrāk sarīkot balsojumu par prezidenta attaisnošanu.

Boltona apgalvojums devis demokrātiem vēl spēcīgāku pamatojumu pieprasīt, lai Boltons un citi liecinieki Senātā sniegtu ar zvērestu apliecinātu liecību par Trampa darbībām. Boltons jau paziņojis Kongresa likumdevējiem, ka vēlas liecināt Trampa impīčmenta lietā, par spīti prezidenta rīkojumam, kas aizliedz palīgiem sadarboties ar izmeklētājiem.

Trampa juristiem jau mēnešiem bija bažas par to, ko Boltons varētu atklāt savā atmiņu grāmatā “Istaba, kurā tas notika; Baltā nama memuāri”.

Bijušajam padomniekam bija politiska nesaprašanās un personiskas domstarpības ar prezidentu, nemaz nerunājot par veidu, kā viņam nācās pamest amatu Baltā nama administrācijā. Tramps uzstāj, ka viņš atlaidis Boltonu, bet bijušais palīgs apgalvo, ka atkāpies pats. Bol­tona vētrainā aiziešana no Baltā nama notika dienu pēc tam, kad Tramps 11. septembrī beidzot noņēma aizliegumu palīdzības sniegšanai Ukrainai.

 

Boltona memuāri jau dižpārdokļu sarakstā

Pēc amata atstāšanas Boltons izvairījās no publiskiem komentāriem par darbu administrācijā, rakstot 528 lappušu memuārus, kas iznāks martā. Viņa grāmata decembrī tika iesniegta Nacionālās drošības padomē (NDP) caurskatīšanai.

Kā atzīmē aģentūra “Associated Press”, tā ir vispārēja prasība grāmatām, ko sarakstījuši bijušie ierēdņi, kam bijusi pielaide slepeniem dokumentiem. NDP pārstāvis paziņojis, ka neviens Baltā nama personāla darbinieks, izņemot NDP ierēdņus, nav caurskatījis manuskriptu. Taču NDP pārstāvis atzina, ka Baltā nama juristu birojam tika paziņots par “dažiem būtiskiem apgalvojumiem”.

Baltais nams neatklāj, vai Tramps, kurš pagājušajā nedēļā sniedza plašāku skaidrojumu, kāpēc viņš negrib, lai Boltons liecinātu Senātā, ticis informēts par Boltona apgalvojumiem savā grāmatā. “Džona problēma ir saistīta ar nacionālo drošību,” teica Tramps.

“Viņš zina dažas manas domas. Viņš zina, ko es domāju par (pasaules) līderiem. Ja viņš atklātu, ko es domāju par kādu līderi, un tas nebūtu ļoti pozitīvi, kā es tad darbotos valsts labā? Tas ļoti apgrūtinātu manu darbu,” apgalvoja prezidents. Tramps, kā ierasts, nodēvējis Boltona apgalvojumus par “viltus ziņām”, gan piebil­stot, ka vēl neesot redzējis manuskriptu.

Prezidents un viņa juristi mēģina apgalvot, ka Boltons ar saviem izteikumiem mēģina vairot grāmatas pārdošanu.
Saistītie raksti

Kā ziņo “AP”, Boltona grāmata joprojām tiek caurskatīta, jo tajā ir daudz tiešu citātu un atsauču uz sarunām ar ārvalstu vadītājiem. Baltais nams lūdzis, lai Boltons svītrotu materiālus, ko Trampa administrācija uzskata par slepeniem. Boltona advokāts Čārlzs Kūpers paziņojis, ka viņš un viņa klients uzskata, ka “manuskriptā nav informācijas, ko varētu uzskatīt par slepenu”.

Vēl pirms dažām dienām Boltona grāmatas izdevējs apgāds “Simon & Schuster” pat atteicās apstiprināt viņa memuāru drīzo iznākšanu. Impīčmenta lieta pret Trampu uzjundījusi milzīgu interesi par viņa nacionālās drošības padomnieka atmiņām, uz kurām jau iepriekš pierakstījušies tūkstošiem interesentu, grāmatai pusotru mēnesi pirms klajā laišanas ieņemot 13. vietu “Amazon” dižpārdokļu sarakstā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA/BNS
Pasaulē
48 gadu vecumā miris viens no “Skype” izstrādātājiem
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Rinkēvičs: Eiropas Savienībai ir skaidri jāpauž nostāja pret Svētās Sofijas katedrāles Stambulā pārveidošanu par mošeju 1
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Lēmums, kas sašķeļ Austrumus un Rietumus: Stambulas katedrāli pārvērtīs par mošeju 1
1 diena

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Valsts, mazākais, izturējusies netaktiski, lai neteiktu sadistiski, pret nabadzīgiem cilvēkiem
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
3 stundas