Foto – Lita Krone/LETA

Īpaši pētīs smago satiksmes negadījumu iemeslus. Vai komandā vajadzētu arī astrologu? 10

“Turpmākajās 23 dienās būs ļoti daudz ceļu satiksmes negadījumu. Arī smagi. Dižčiks.”* Tā astrologs Kristaps Baņķis 30. augustā ierakstīja sociālajā tīklā. Astrologi parasti neizsaka tik konkrētas prognozes, biežāk viņu teksti atgādina “ne cepts, ne vārīts; ne silts, ne auksts; iespējams, ka; uzmanieties, jo” utt. Taču, tā kā šoreiz prognoze tik konkrēta, “LA” to pārbaudīja pēc atbildīgo dienestu apkopotajiem datiem par satiksmes negadījumiem. Secinājums – ja astrologs ar savu sakāmo domājis, ka negadījumu šajās dienās būs daudz vairāk un smagāki nekā citkārt, tad viņam nav taisnība. Dati par negadījumu skaitu neuzrāda būtiskas atšķirības astrologa nosauktajās dienās salīdzinājumā ar citiem periodiem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 24
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 69
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 126
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Taču vienlaikus pēc Iekšlietu ministrijas informācijas centra sniegtajiem datiem redzams, ka negadījumu skaits pieaudzis pa gadiem – 2015. gadā to ir bijis vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt šogad – vairāk nekā pērn. Iespējams, tam izskaidrojumu atradīs eksperti – šogad pirmoreiz tiek veidota komanda no apdrošinātājiem, policistiem, ekspertiem, zinātniekiem un citiem speciālistiem, kas veiks pētījumus par ceļu satiksmes negadījumu iemesliem un tendencēm, lai izstrādātu priekšlikumus, kā maksimāli samazināt to skaitu. Astrologu šajā komandā nebūs. Šiem pētījumiem Ceļu satiksmes drošības padome 7. decembrī atvēlējusi 100 000 eiro. Tā ir nauda, kas padomei ienāk no transportlīdzekļu civiltiesiskās atbildības apdrošinātājiem. Kā saka eksperts Oskars Irbītis, šādi līdzīgi līdzekļi bijuši arī iepriekš, bet novirzīti vienam vai otram resoram un lielas jēgas no tā neesot bijis.

Galvenais faktors ir satiksmes intensitāte

Pēc Iekšlietu ministrijas informācijas centra sniegtajiem datiem salīdzinājām astrologa noteiktās 23 dižčika dienas (31. augusts – 22. septembris) ar 23 dienām pirms tam un 23 dienām pēc tam gan šogad, gan iepriekšējos divus gadus. Pirmajā brīdī redzams, ka kopējais negadījumu un bojāgājušo skaits dižčika periodā ir nedaudz lielāks nekā aplūkotajos periodos pirms un pēc tam, kā arī iepriekšējos gados šajā laikā. Taču, analizējot pa dienām, nav vērojams, ka tieši šajās dienās īpaši pieaugtu negadījumu skaits. Turklāt, paskatoties pēdējo gadu tendences, kas notiek augusta beigās un septembra sākumā (skat. tabulu), redzams, ka nav būtiskas procentuālas atšķirības – cik daudz negadījumu notiek šajā periodā salīdzinājumā ar visu gadu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mana kā auto un motobraucēja novērojumi daudzu gadu garumā liecina, ka augusta beigās un septembra sākumā satik­sme uz ceļiem ir intensīva un haotiska. Cilvēki atgriežas no atvaļinājumiem un vasaras ceļojumiem, dodas no laukiem uz pilsētām. Skolas un studiju sākums nosaka, ka uz ceļiem parādās vairāk transporta un cilvēku, daļa no kuriem pārvietojas pa sev vēl neiepazītiem maršrutiem un vietām. Arī policija šajā laikā iesaka vai pat liek samazināt transporta līdzekļu ātrumu, lai izbēgtu no negadījumiem.

Tāpēc, lai prognozētu, ka šādos palielinātas satiksmes intensitātes, cilvēku pārvietošanās un zināma haosa apstākļos būs vairāk negadījumu, nav jābūt astrologam, bet parastam dzīves vērotājam. Tam piekrīt arī ceļu satiksmes negadījumu eksperts O. Irbītis. Viņš tieši satiksmes intensitāti uzskata par galveno rādītāju, kas nosaka ceļu satiksmes negadījumus un to sekas. “Reizē ar augusta beigām un septembra sākumu es, daudz nedomājot, varu nosaukt vēl divus šādus satiksmes “pīķus”. Maija beigas un jūnija sākums, kad ļaudis pastiprināti pārvietojas, turklāt ar pavasara “vēju” galvā, uz ceļiem parādās arvien vairāk motociklistu, arī automašīnas ar vadītājiem, kas modušies no ziemas miera. Vēl tāds periods ir Jāņos, kad cilvēki ne tikai pastiprināti pārvietojas, bet pastiprināti arī dzer. Vēl ir arī tumšie novembra un decembra mēneši, īpaši, ja nav sniega – cieš daudz gājēju.” Otrs faktors, kas ietekmē negadījumu skaitu, ir laika apstākļi.

Policija un ierēdņi zvaigznēs neskatās

Valsts policijas Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšniece Vineta Mistre piekrīt, ka satiksmes intensitāte un laika apstākļi ir galvenie faktori, kas nosaka ceļu satiksmes negadījumu skaitu un no tiem izrietošās sekas.

“Jūnijā un jūlijā jābūt gataviem avārijām ar smagi cietušajiem un bojāgājušajiem, jo pieaug ātrums un pārgalvība, rudens un ziemas sākums raksturīgs ar daudz sabrauktiem gājējiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevēlas būt redzami, arī infrastruktūra Latvijā vēsturiski izveidojusies tāda, kas maz nodala gājējus no transporta līdzekļu plūsmas. Ir arī neizskaidrojamas lietas, piemēram, 2014. gadā strauji pieauga bojāgājušo skaits līdz 212 (šogad līdz 7. decembrim ir 149. – A. D.), bija avārijas, kurās gāja bojā vairāki – četri, pieci, pat seši cilvēki. Pagājušajā un šajā gadā šādu avāriju ir mazāk,” saka V. Mistre.

Lai uzlabotu drošību uz ceļiem, nepieciešams uzlabot infrastruktūru, palielināt fotoradaru skaitu, jo tur, kur tie uzstādīti, faktiski neesot traģisku negadījumu, palielināt netrafarētu ceļu policistu automašīnu skaitu (nākamgad šobrīd septiņu vietā būšot 40). Protams, regulāri jāatgādina par vispārzināmām normām, ka ātrumu pārsniegt nedrīkst, reibumā pie stūres sēsties nedrīkst, mobilos tālruņus un citas viedierīces pie stūres lietot nedrīkst. Starp citu, pēdējais ir liela problēma ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā, saka V. Mistre.

Dažādu izglītojošu un brīdinošu kampaņu plānošanā un rīkošanā Satiksmes uzraudzības un koordinācijas birojs sadarbojas ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD). “Mēs esam iestāde, kas ņem vērā racionālus argumentus, pētām tendences un zvaigznēs vismaz darba laikā neskatāmies,” teic CSDD sabiedrisko attiecību vadītājs Jānis Aizpors. “Šobrīd sadarbībā ar policiju dalām gājējiem vestes. Pavasarī būs kampaņas, kas aicinās braukt prātīgi un nereibušam. Ārzemēs arvien vairāk pievērš uzmanību tam, ka nedrīkst sēsties pie stūres nogurušam. To darīsim arī mēs.”

Nosaka fāžu maiņas un planētas

Ko par savu prognozi saka pats astrologs K. Baņķis? Viņš pārsvarā vadoties pēc mēness fāžu maiņām un planētu stāvokļiem. Un tieši augusta beigās un septembra sākumā mainījušās fāzes un planētas bijušas sliktā stāvoklī. Tiesa, viņš zinājis arī par tendencēm ceļu satiksmes negadījumos gada griezumā, bet tas neesot bijis noteicošais dižčika prognozēšanā. To noteikušas fāžu maiņas un planētas.

Analizējis savas prognozes un salīdzinājis datus pa periodiem astrologs neesot.

“Mans galvenais uzdevums ir brīdināt. Un var būt tā, ka cilvēki ieklausās astrologos un tāpēc uzmanās, ka nenotiek tas, kam būtu jānotiek. Varbūt arī pie mums tas sāk notikt? Bet jebkurā gadījumā visam, ko daru, apakšā ir likumsakarības,” saka K. Baņķis.

* Dižčiks ir vārds, ko astrologs K. Baņķis, kā viņš pats saka, reanimējis no astroloģijas vēstures un kas nozīmē dažādas klapatas, lielākoties negatīvas, tajā skaitā avārijas un nelaimes gadījumus.

Kartē – melno punktu vietas un laiki

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) radījis interaktīvu karti, kurā tiek apkopoti un vizualizēti dati par Latvijā notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem, kas saistīti ar apdrošināšanas izmaksām (vieta, laiks, izmaksas). Ziņas par negadījumiem tiek saņemtas no Latvijas apdrošināšanas kompānijām, kurām negadījumā iesaistīto transporta līdzekļu vadītāji iesūtījuši saskaņotos paziņojumus. Savukārt par tiem negadījumiem, kuri netiek noformēti saskaņoto paziņojumu veidā, bet arī saistīti ar apdrošināšanu, ziņas saņemtas no Valsts policijas. Negadījumi, kas nav saistīti ar apdrošināšanu, kartē neparādās.

Kā skaidro LTAB pārstāvis Gints Lazdiņš, karte ir objektīvas situācijas – ja ne 100%, tad ļoti tuvu tam – atainojums kopš šā gada 1. janvāra. Par iepriekšējo laiku dati ievadīti tikai testa režīmā.

“Karte var kalpot par labu līdzekli satiksmes drošības uzlabošanai Latvijas pašvaldībām un ceļu uzturētājiem. Atlasot un analizējot šos datus ilgākā laika posmā, iespējams konstatēt, kādēļ vienā vai otrā punktā negadījumi notiek biežāk vai ar smagākām sekām,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Karte ļauj identificēt negadījuma vietu, apstākļus, smaguma pakāpi un citus faktorus. Datus var atlasīt un analizēt pa dažādiem laika posmiem (dienām, nedēļām, mēnešiem). Karte izvietota LTAB mājas lapā: www.ltab.lv/map.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 24
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 69
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 126
9 stundas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 99
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 46
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 126
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sasniegts augstākais Covid-19 kumulatīvais rādītājs Baltijā visā pandēmijas periodā 51
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 30
11 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Stāsti
“Latgaliešu valoda ir skanīga un krāšņa.” Intervija ar lingvistu Armandu Kociņu-Kūceņu
7 stundas
SR
SANDRA RATNIECE
Ziņas
“sievietes balss pārvieto laukus” Sandra Ratniece recenzē Ievas Rupenheites jaunāko dzejas krājumu.
22:33
LA
LA.LV
Ziņas
Policija sola bargi vērsties pret naida un draudu paudējiem 48
22:06
ED
Eduards Dorofejevs
Ziņas
“Viena tumsa uz trijiem” Kritiķis Eduards Dorofejevs recenzē izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” 1
21:44
LE
LETA
Ziņas
Svētdien nav gaidāmi būtiski nokrišņi 2
12 stundas
LA
LA
Ziņas
“Tā pārslodze ir ārkārtīgi liela!” Latvijas ģimenes ārstiem trūkst resursu pienākumu veikšanai 15
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 24
15 stundas
ZB
Zane Balčus
Ziņas
“Rosellīni vārda spožums un posts”. Kritiķe Zane Balčus recenzē dokumentālo filmu “Es piedzimu Rosellīni”
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zviedrija Latvijai nosūtīs papildu aprīkojumu Covid-19 pacientu aprūpei 53
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 69
15 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“To jau mēs nezinām, bet domāju, ka vilki arī raud.” Intervija ar aktieri Edgaru Pujātu 7
10 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Es ikdienā braucu ar tanku!” Dita Lūriņa C3 “testa pilota krēslā” 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai veikalu saīsinātā darbalaika dēļ samazinās darbinieku algas? Skaidro tirgotāji 11
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizsardzības ministrs: Patlaban Krievijas radītie draudi Baltijai ir visaptveroši 110
14 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Cik daudzi šodien vēl atceras, ko simbolizē gailis Sv. Pētera baznīcas smailē?
10 stundas
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Latviešu valodas kopšana un sargāšana ir ikviena tās lietotāja pienākums
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Ja brīvprātīga vakcinācijas politika nav pietiekama, ir pamats ieviest obligātu vakcinācijas politiku 192
15 stundas
LA
LA
Ziņas
Šonakt notverts viens no iepriekš izšķirtajiem lāčiem, kas bija atsācis viensētas apmeklējumus 30
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 179
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 46
16 stundas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 99
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Veikls pircējs atbruņo laupītājus degvielas uzpildes stacijā 8
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izcelts Daugavgrīvas pludmalē atrastais 19.gadsimta noslēpumainais kuģa vraks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pica ar vai bez ananasiem? Strikta itāļu vecmāmiņa nosauc, ko drīkst likt uz picas 5
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Viļņas mērs paziņo: Mēs neiesim Latvijas izvēlēto ceļu, ierobežojot arī vakcinētos 105
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar veiksmes palīdzību tu šodien sasniegsi savus mērķus! Horoskopi 24.oktobrim 1
9 stundas