Foto: Timurs Subhankulovs

“Skatos, bet viņas nav…” Sieviete mājas liftā piedzīvo kritienu no vairāku stāvu augstuma 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Lasīt citas ziņas

29.jūnijā Rīgā, Kurzemes prospektā, deviņu stāvu ēkā notika negadījums liftā. Pēc notikušā atbildīgie dienesti sola pastiprināti pārbaudīt liftu stāvokli.

“Lifts, kurā atradās viens cilvēks, atrodoties devītajā stāvā, patvaļīgi paātrinājās. Lifta avārijas bremžu sistēma liftu apstādināja ceturtajā stāvā. Cilvēks, kurš tajā brīdī atradās liftā, nav cietis,” trešdien pavēstīja “Rīgas namu pārvaldnieks” (“RNP”).

CITI ŠOBRĪD LASA

Skatos, bet viņas nav…

Liftā atradās Imantas iedzīvotāja Gaļina, kurai bija jānokļūst poliklīnikā. “Viņa iegāja liftā, nospieda pogu, un tas krita. Es no augšas skatos, ka lejā viņas nav,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” rīta notikumus atceras Jevgeņijs, kuram, stāstot par piedzīvoto, trīc rokas. Viņš saģērbies un devies lejā, lai noskaidrotu, kas noticis, kad sadzirdējis sievas balsi.

Gaļina liftā bija pavadījusi aptuveni stundu, kad ieradās avārijas dienesta darbinieki un sievieti no lifta atbrīvoja.

Par laimi, nekādas traumas sievai neesot, viņa jūtas apmierinoši. Taču iepriekš 77 gadus vecajai kundzei bijis infarkts, un vīrs cer, ka trešdienas rītā notikušais neatstās ietekmi uz viņas veselību. Katram gadījumam dēls nogādājis Gaļinu poliklīnikā, kur pārbaudīta sievietes veselība. Viņa jūtas apmierinoši.

Jevgeņijs stāsta, ka neviens nevar izskaidrot, kas noticis. Viņš cer, ka lielāka vērība tiks pievērsta liftiem un to stāvoklim, jo tie vairs nav jauni. Viņš ēkā dzīvo jau 18 gadus, un līdz šim nekādu problēmu neesot bijis. Pagaidām uz lifta pogas uzlīmēta informācija, ka to nedrīkst lietot, jo liftam tiek veikts remonts līdz 30. jūnijam. Kāds cits Imantas iedzīvotājs Andrejs sarunā ar “Latvijas Avīzi” sacīja, ka viņa ēkā arī ir nedienas ar liftu, jo, nospiežot pogu, piektajā stāvā neveras durvis. Taču šī esot sīka problēma, ja salīdzina ar lifta kritienu.

“Liftu stāvoklis ir regulāri jāuzrauga, jo cilvēku veselība svarīgāka par visu,” tā Andrejs. Viņš uzskata, ka, iespējams, problēmas rada liftu rezerves daļu trūkums, tās lielākoties tiek ražotas Krievijā, pret kuru šobrīd vērstas ES sankcijas.

“Viņa iegāja liftā, nospieda pogu, un tas krita. Es no augšas skatos, ka lejā viņas nav,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” rīta notikumus atceras krītošajā liftā iesprostotās 77 gadus vecās Imantas iedzīvotājas Gaļinas vīrs Jevgeņijs, kuram, stāstot par piedzīvoto, trīc rokas.
Foto: Timurs Subhankulovs

Sola pārbaudes

Pēc notikušā atbildīgie dienesti sola rīkoties. “RNP” vēsta, ka atbilstoši darbu žurnālam pēdējās apkopes šīs ēkas liftiem uzņēmums SIA “Recept-Holding Lifts” veicis šā gada 9. un 27. jūnijā. Būtībā lifta krišana notikusi tieši divas dienas pēc kārtējās pārbaudes. Liftu tehniskā uzraudzība, ko ārpakalpojumā veic uzņēmums SIA “TUV Rheinland grupa”, veikta pagājušā gada 28. jūlijā, savukārt nākamā pārbaude paredzēta pēc mēneša – 28. jūlijā. “RNP” pārstāve Una Grenevica informē, ka šajā zonā “RNP” ēku liftus apkalpo uzņēmums SIA “Recept-Holding Lifts”, kam “RNP” šā gada jūnija sākumā izteicis oficiālu pretenziju par “liftu tehnisko apkalpošanu, plānoto un avārijas remont­darbu veikšanas saistību neizpildi” saistībā ar līgumā noteikto liftu remontdarbu izpildes termiņu neievērošanu.

Šis uzņēmums izraudzīts iepirkuma konkursa kārtībā. Lai pārliecinātos par visu šī uzņēmuma veikto darbu atbilstību, “RNP” sola tuvākajā laikā veikt visu šā uzņēmuma apkalpoto liftu ārpuskārtas pārbaudes. Līgumu par liftu tehnisko apkalpošanu, plānoto un avārijas remont­darbu veikšanu ar uzņēmumu “Recept-Holding Lifts” “RNP” noslēdzis 2021. gada oktobrī uz trim gadiem.

Pats uzņēmums uz telefonzvaniem un e-pastu vakar neatbildēja. Kā liecina informācija uzņēmuma mājaslapā, Latvijas tirgū tas darbojas kopš 1994. gada, bet kopš 2003. gada tas ir sertificēts atbilstoši ISO sistēmai un Eiropas Liftu direktīvai. Tikmēr Imantas iedzīvotājs Jevgeņijs cer, ka atbildīgie dienesti liftiem pievērsīs lielāku vērību.

Negadījums ar liftu notika trešdienas rītā šādā deviņstāvu mājā Imantā.
Foto: Timurs Subhankulovs

Jauni noteikumi

Jāatgādina, ka šopavasar stājās spēkā jauni noteikumi par liftu un vertikālo cēlējplatformu drošību un tehnisko uzraudzību. Noteikumi paredz, ka Bīstamo iekārtu reģistrā reģistrētiem liftiem vai cēlējplatformām nepieciešams veikt kārtējās tehniskās pārbaudes ne retāk kā reizi 12 mēnešos, bet atkārtotās tehniskās pārbaudes 30 dienu laikā – tad, ja konstatētas būtiskas neatbilstības, kas var radīt draudus cilvēku dzīvībai, veselībai, īpašumam vai videi.

Pēc patērētāju tiesībsarga rīcībā esošās informācijas, šobrīd Latvijā gandrīz pusei no lietošanā esošajiem liftiem jau ir beidzies lifta ražotāja noteiktais lietošanas resurss, tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums par liftu modernizāciju vai nomaiņu. PTAC seko līdzi, lai ikgadējās pārbaudes tiktu veiktas noteiktajā termiņā, vakar skaidroja PTAC pārstāvji.

Sakarā ar liftu uzraudzību Rīgā iepriekš izskanējuši vairāki skandāli. Šī gada maijā prokuratūra nosūtījusi krimināllietu par krāpšanas izdarīšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistībā ar “RNP” rīkotajiem konkursiem par liftu uzturēšanu. Lietā kopumā apsūdzētas septiņas personas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tiek uzskatīts, ka viens no apsūdzētajiem, rīkojoties ar viltu, sniedzis realitātei neatbilstošas ziņas par to, ka viņa pārstāvētajam uzņēmumam ir pieejamas tehniskās iespējas, lai veiktu liftu apkalpošanas remontu 24 stundas diennaktī.

Savukārt “RNP” iepirkuma komisijas locekļi SIA iesniegtos piedāvājumus atzina par atbilstošākajiem un noslēdza līgumus par liftu tehnisko apkalpošanu un remontu, it kā būdami maldināti. No “RNP” tika izkrāpti vairāk nekā divi miljoni eiro, un lielākā daļa no tiem vēlāk tika legalizēti. Saistībā ar šo lietu kratīšanas tika veiktas “Liftu alianses” telpās. Jāatgādina, ka “RNP” un “Liftu alianses” strīda dēļ 2020. gadā vairākos namos Rīgā nestrādāja lifti.

Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 18
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Latvijas Saeima Krieviju atzīst par terorismu atbalstošu valsti, aicina citas valstis rīkoties tāpat 132
Juris Lorencs: Nevis Putins ir izveidojis agresīvo Krieviju, bet gan pati krievu tauta ir radījusi Putinu
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
Pret Latvijas Saeimas resursiem norit apjomīgs Krievijas agresiju atbalstošu kiberaktīvistu uzbrukums
VIDEO. Maza, spoža pērlīte! Kuru apdzīvotu vietu Latvijā noteikti jāapskata vēl šajā vasarā?
16:42
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
16:32
VIDEO. Ukrainas karavīri, kas tur līniju starp Siverskas un Soledaras pilsētām Donbasā, saskaras ar nepārtrauktām apšaudēm
16:23
VIDEO. Pasaulslavenā grupa “Coldplay” koncertā Briselē vienojas kopīgā dziesmā ar ukraiņu rokgrupas solistu
Tie Latvijas valstspiederīgie, kas izšķirsies pieņemt Krievijas pilsonību pēc Kremļa aicinājuma, tiks izraidīti
FOTO. Ar stāvovācijām un varenu līdzdziedāšanu Dzintaros izskanējis Igo jubilejas koncerts 2
Piektdien kļūs vēl mazliet tveicīgāks
FOTO. Tiesa piemēro apcietinājumu šonedēļ Bunkus slepkavības lietā aizturētajam vīrietim
FOTO: Pašmāju slavenības un jaunie profesionāļi līksmo un biedrojas pirmajā reklāmas industrijas “B40 festivālā”
VIDEO. Kas notiks, ja Tavos jaunajos saules paneļos iespers zibens? 4
Opozīcijas ierosinājums par vienreizēju 200 eiro pabalstu senioriem negūst vairākuma akceptu 17
VIDEO. Noklīdis suns izmisīgi lēkā pa mašīnu jumtiem, meklējot savu saimnieku
LTRK iebilst, ka malkas iegāde 15 miljonu eiro vērtībā tiktu kompensēta bez pirkumu apliecinoša čeka 2
“Nedaudz mazāk ir svārstīgāki – aizies, ja nebūs jābrauc sēnēs vai jārokas kartupelājā,” – E. Līcīša feļetons 5
Var mainīties gāzes publiskais tirgotājs, bet iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties
Pēc pusotra gada ilga pārtraukuma Līgatnes dabas taku apmeklētājiem atkal ir vērojamas rudās lapsas
Jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem sola pārcelties uz laukiem mājokļa uzturēšanas izmaksu dēļ
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs