Praktiski
Mājas

Brīvs no putekļiem. Kā vieglāk un labāk uzkopt mājokli pēc remonta0

Foto – Shutterstock

Jaunuzcelta māja vai dzīvoklis pēc kapitālremonta izskatās skaists un svaigs, tomēr telpas klāj smalku putekļu kārta. Kā vieglāk un labāk uzkopt mājokli pēc remonta?

Pēc neliela kosmētiskā remonta, kad nomainītas tapetes, pārkrāsotas durvis un grīdas, telpu uzkopšana problēmas neradīs. Taču, tiklīdz līdzinātas un slīpētas sienas, smalkie kaļķa putekļi ir ielīduši visās spraugās. Celtniecības putekļi pēc remonta nosēžas aptuveni mēneša laikā.

Vispirms ar putekļsūcēju

Lai gan meistars sakops savu darba vietu, māja pilnīgi tīra nebūs. Ja uz grīdas daudz putekļu, vispirms to izslauka ar birsti, pēc tam izsūc ar putekļsūcēju. Ja joprojām klāj balta kārtiņa, veic mitro uzkopšanu. Putekļus labi savāc mikrošķiedras lupatiņa, bet atšķirībā no ikdienas uzkopšanas būs vajadzīgas vairākas. Var iztikt bez ķīmiskajiem līdzekļiem, tikai ar ūdeni.

Putekļus ļoti labi uzsūc firmas “Novolin” impregnētās drāniņas. Tās lieti noder, uzkopjot arī ikdienā, jo savāc mājdzīvnieku apmatojumu no jebkura cieta seguma.

Lai vieglāk tīrīt, var iznomāt jaudīgu putekļsūcēju, kas paredzēts pēcremonta uzkopšanai.

Sāk no augšas

Vispirms no putekļiem atbrīvo gaismas ķermeņus (lustras pirms remonta gan labāk noņemt, lai vēlāk nav jānopūlas, tīrot putekļus).

Kad griesti, lampas un iekarināto griestu spuldzītes notīrītas, ķeras pie sienām, durvīm un mēbelēm. Tapetes tīra ar putekļsūcēju, bet gludas virsmas – ar impregnēto putekļu drānu. Durvju un mēbeļu eņģes, apkures radiatorus, logu ailas, elektrības rozetes un citas spraugas izsūc ar putekļsūcēju.

Logu aizsargplēve jānoņem uzreiz

Remonta laikā logus aizklāj ar celtniecības plēvi. Ja ielikti jauni pakešu logi, rāmjus klāj aizsarglente. Tā jānoņem uzreiz pēc meistaru darba vai dažu dienu laikā. Svaigu aizsarglenti var viegli noplēst, taču pēc kāda laika tā piekalst pie rāmja, ultravioleto staru ietekmē daļēji noārdās, un tad saudzīgi noņemt vairs nav iespējams. Ja lentes noņemšanai izmanto agresīvus ķīmiskos līdzekļus, var neglābjami sabojāt rāmja aizsargslāni.

Logus mazgā kā parasti, bet lielākus piekaltušus netīrumus noņem ar skrāpi vai logu žileti, ko var iegādāties būvmateriālu veikalos.

Grīdai − etiķis vai terpentīns

Sens paņēmiens ir grīdas uzkopšana ar frotē dvieli – vispirms ar slapju, pēc tam ar mazāk mitru un beigās ar sausu. Rezultāts ir ļoti labs, tikai darbietilpīgs.

Mazgājot grīdas, ūdenim var pieliet nedaudz etiķa, lai to mīkstinātu. Ūdeni maina katrreiz, kad izskalota lupata. Var pievienot arī dažus pilienus terpentīna. Tas salipina putekļus, un no grīdas pazūd baltā kaļķa kārtiņa.

Krāsu un citi traipi

Saistītie raksti

Ko darīt ar krāsas traipiem, tapešu līmes paliekām? Ieteicams nopilējušu ūdens emulsijas krāsu vai notecējušu tapešu līmi no grīdas uzslaucīt uzreiz, kamēr tā nav sacietējusi. Vēlāk ūdens emulsiju nomazgāt būs grūtāk, to vajadzēs atmiekšķēt. Ja ūdens emulsija nopilējusi uz sienām, arī tās uzreiz jānotīra, lai traipi neizspiestos cauri tapetēm vai sienu krāsojumam.

Liekot flīzes, meistars parasti noslauka flīžu līmes un šuvju aizpildītāja paliekas, tomēr, ja vēl kaut kas redzams, lieko noņem ar mitru drānu, vajadzības gadījumā atmiekšķējot ar ūdeni. Ja neizdodas notīrīt, var ķerties pie nopietnākiem tīrītājiem, būvniecības veikalos jautājot pēc atbilstīga šķīdinātāja. Flīzes nedrīkst berzt ar metāla birstēm vai švammēm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 12
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
58 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Pirmā palīdzība, ja esi palicis bez darba: kur vērsties, ar ko sākt?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pēc iedzeršanas sastrīdās, draugu aplej ar alkoholu un aizdedzina
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Epidemioloģe atklāti par Covid-19 izplatības situāciju Daugavpilī
3 stundas