Foto: Ilmārs Randers

Būvmateriālu pagaidām netrūkst 0

Covid-19 raisītai krīzei sākoties, marta vidū runāju ar būvniekiem par tobrīd pamatotajām bažām, ka būvniecība apmēram divu nedēļu laikā varētu apstāties materiālu trūkuma dēļ: Latvijā ražojam nepietiekami, “fūres” strēgst uz robežām, veikalus izpērk “pa tīro”.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 33
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Jaunajos apstākļos ir pagājis mēnesis, sazinājos vēlreiz ar būvniekiem, vietējiem būvmateriālu ražotājiem, veikalus apmeklēju arī pats un aprunājos ar pārdevējiem – krīzes otrā mēneša sākumā situācija esošajos apstākļos ir pat ļoti apmierinoša!

 

Būvmateriālu netrūkst

Veikalnieki neslēpa, ka krīzes pirmajā mēnesī apmeklētājiem naudas ir pietiekami, brīvdienās un pirmssvētku dienās dažā brīdī pie kasēm bijusi pat 40 cilvēku rinda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fiziskām personām “ejošākās” ir ar dārzkopību saistītās preces, ļoti liels pieprasījums pēc polikarbonāta siltumnīcām, juridisko personu pasūtījumi pagaidām esot apmierināmi bez lieliem sarežģījumiem.

To pašu apliecināja arī pirms mēneša uzrunātais būvnieku brigadieris, kurš tad ar lielām bažām komplektēja materiālus objektam ārpus Rīgas.

Sazvanot tagad, viņa balsī bija jūtams mundrums, jo materiāli dabūti, brigāde objektā jau strādā: “Viss ir vaļā, viss notiek un, godīgi sakot, piegādes dažkārt pienāk ātrāk, nekā solīts, jo tagad veikali savus piedāvājumus cenšas dot ar laika rezervi. Neizskatās, ka ejošāko materiālu varētu pietrūkt. Neviens slims vēl nav. Degviela lētāka, ielas tukšas, darbiniekiem izklaides arī nav prātā – šai situācijai ir arī plusi.”

Ar šo gadu būvatļaujas, žurnāli, darbalaika uzskaites, deklarācijas un visa dokumentācija ir tikai elektroniski Būvniecības informācijas sistēmā (BIS), kas atvieglina sadarbību ar valsts iestādēm, norāda būvnieks.

 

Būvmateriālus ražojam vairāk, nekā patērējam

Leonīds Jākobsons: “Svarīgāk par pabalstu maksāšanu ir valsts un pašvaldību pasūtījumi būvniekiem.”
Foto: Ieva Čīka/LETA

Vai būvmateriālu ražotāji var “pabarot” Latviju? Latvijas Būvmateriālu ražošanas asociācijas izpilddirektors Leonīds Jākobsons: “Vietējais tirgus mūsu ražotājiem par mazu ir pat vairākkārt – uz eksportu iet vismaz 70% produkcijas.

Tieši šī daļa tad arī pilda valsts budžeta ieņēmumu daļu. Eksports turpinās arī tagad.

Arī vietējais tirgus nav apstājies. Salīdzinot kaut vai ar Lietuvu, pie mums būvmateriālu veikali nav slēgti, un tas ir ļoti liels pluss. Tas ir viens no faktoriem cienīgai krīzes pārvarēšanai. Kurš cilvēks neguļ mājās, pērk materiālus, stādus, iet dārzā un strādā!”

Pēdējo divu gadu laikā Latvijā ir radušies jauni ražotāji, kuri ar saviem produktiem iekarojuši pasaules tirgus. Leonīds Jākobsons min “CEWOOD” Alūksnē, kas ražo plātnes no 100% dabiska materiāla, augstākās kvalitātes koksnes un cementa un kas vairāku miljonu eiro apgrozījumu panācis dažos gados.

Ir uzņēmumi, kam šī situācija apgrūtina darbaspēka piesaisti no citām valstīm, kā arī mūsu uzņēmumi nevar nosūtīt savus speciālistus uz ārzemēm. Izteikti tas redzams saliekamo koka būvju un konstrukciju ražošanā, kur paši brauc un arī uzstāda.

“Kopā ar būvniekiem esam gatavojuši priekšlikumus valdībai, ka tieši šajā laikā visai būvniecības nozarei jādod valsts un pašvaldību pasūtījumi. Jāver vaļā pat tie, kas pirms kāda laika bija iesaldēti. Tas būtu daudz svarīgāk par pabalstu maksāšanu, kas notiek tagad,” uzsver Leonīds Jākobsons.

 

Pārdošanas krituma pagaidām nav

Lai nepastarpināti uzzinātu pašu ražotāju viedokli, uzrunāju “SCHWENK Latvija” komercdirektoru Baltijas valstīs Māri Gruzniņu.

“Situācija ir līdzīga kā pārējiem būvmateriālu ražotājiem Latvijā – esošajiem apstākļiem apmierinoša! Brocēnos cementu ražojam, strādājam ar nominālo jaudu, kāda mums ir, jo arī eksporta apjoms ir ļoti liels. Vedam uz Somiju, Zviedriju, Igauniju un Baltkrieviju.

Šajos tirgos kritumu pašlaik nemanām, bet nākamajos mēnešos prognozējam.

Tiesa, ne pārāk lielu, jo visās nosauktajās valstīs valdības tiešām veic dažādas naudas injekcijas būvniecības projektos. Tikko komunicēju ar partneriem Igaunijā – arī tur valdība ir pieņēmusi lēmumu, ka nauda nav jāmaksā tikai pabalstos, bet jāiegulda infrastruktūrā un būvniecībā. Ziemeļvalstis tā ir rīkojušās arī iepriekšējās krīzēs. Mēs kā būvmateriālu ražotāji sagaidām, ka arī Latvijas valdība rīkosies līdzīgi,” cer Māris Gruzniņš.

Latvijā cementa pieprasījums aprīlī drusku ir krities, taču kritums nesasniedz 10%.

Gruzniņš norāda uz vairākiem projektiem, kur būvniecībai nepieciešams cements un betons un kuri nopauzē, jo investori šaubās.

 

Īstais brīdis mazināt būvniecības deficītu

Būvniecības maisījumu ražotāja “Sakret” komercdirektors Juris Grīnvalds: “Apstājies nekas nav! Šobrīd būvniecība notiek – arī tāpēc, ka ir pavasaris un sezonas sākums. Ir arī ļoti daudz neizdarīto darbu. Jaunajos apstākļos aizritējis mēnesis, un pateikt, kādi ir pārdošanas apjomi, šobrīd ir sarežģīti. Kā saka tautas gudrība – plika statistika melo visvairāk.

Pirmie trīs mēneši, salīdzinot ar pagājušo gadu, mums bija lielos plusos, un tam ir iemesls – nebija ziemas. Šis ir tas brīdis, kad ražojam arī noliktavai, jo tūdaļ sāksies āra darbu sezona. Savu preci piegādājam visā Baltijā. Varam salīdzināt, ka, piemēram, pārdošanas apjoma kritums visjūtamākais Lietuvā, jo tur mazumtirdzniecības veikali divas nedēļas bija aizvērti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Latvijas uzņēmumā strādā apmēram simts cilvēku – divas rūpnīcas un administrācija. Kuri var, strādā attālināti, rūpnīcu darbiniekus sadalījām maiņās, kas savā starpā nesatiekas.

Ņemot vērā to milzīgo būvniecības deficītu, kas mums ir ceļos, mājās, infrastruktūrā un citur, šis ir tas īstais brīdis, kad mūsu valstī visu to vajag darīt un attīstīt, jo būvniecība ar saistītajiem pakalpojumiem varētu “uzsūkt” ļoti daudz bez darba palikušo no tiem biznesiem, kas cilvēku pārvietošanās liegumu dēļ objektīvi tagad nevar pastāvēt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 33
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 173
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 143
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 17
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā
15:37
KK
Kamita Kalniņa
Uncategorized
VIDEO. Ventspils novadā automašīnas vadītājs traucas ar 168 kilometriem stundā
15:23
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Izbrauc “Rail Baltica” maršrutu, pirms trase vēl gatava. Kas Rīgā ieradās ar “Eiropas savienošanas ekspreša” vilcienu?
14:54
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 12
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Trešdien reģistrēts lielākais dienā atklāto Covid-19 gadījumu skaits kopš 8.maija 23
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar kontroli un piespiedu mēriem neko neatrisināsim.” Auziņš par plānotajiem ierobežojumiem nevakcinētiem iedzīvotājiem 19
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 13
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
ASV dzīvojošais princis Harijs atklājis: ir kāds cilvēks britu karaliskajā ģimenē, pēc kā viņš ļoti ilgojas 4
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 32
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 14
7 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 57
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 38
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
20 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
18 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 46
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 62
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 8
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 173
1 diena