Foto – LETA

Ceļā uz brīnumu. Sirdi uzrunājošs stāsts Ziemassvētku noskaņās 0

Teksts – Dagnija Millere-Balandīna

Ar stāstu dalās – Ivars Vrubļevskis

Dārgais iziet pasaulē, gādīgas rokas to pavada. Cieši tas piekļāvies mātes siltajam plecam. Divas acis izstaro prieku. Vēl runa lēna un kājas mazas, tik gars jau varens. Tas iepazīst pasauli – pēc debess juma varenā. “Cik skaisti tur bija” – mazais atceras smieklu pielietās rotaļas ar eņģeļiem un sapņaini noskata automašīnas rasoto logu. Uz mirkli pabijis pasaulē, tas iemieg mammas siltajā klēpī. Ataust ceļš – bez bedrēm, steigas, beigām un drūzmas. Vārti lēnām veras un stāvi gaida. Mazais gariņš ir klāt – viena roka mammu tur, otra eņģeļa plaukstā guļ. Turpinādams dusēt māmiņas klēpī, viņš dodas sapņu valstībā. Jautājumu daudz – veidojas alkas pēc padoma.

“Kāpēc pieaugušie brīnumiem netic?” Vēl un vēl jautājumi birst.

Eņģeļi uzmanīgi klausās un mazo mācīt sāk: “Tu, mūsu mazais, iemāci to viņiem.”

“Bet vai lielie maz klausīs?” – tas pamodies nodomā.

KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 234
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Rīts. Koki jau kaili, zemi sāk klāt sniega sega. Mamma mazo ienes istabā. Silti. Jūtams, ka tikko cepta maize – vecāmāte pacentusies, gatavojoties mazdēliņa atvešanai. Pieglaudusi savus zeltainos matus, mamma rāda savai māmiņai mazo sārtvaidzi. Stāsta tā par savu dzīvi, pilsētu, kurā mīt, par dziesmām un dejām, par jauno grupu, kolektīvu un saviem tālākajiem plāniem. Mazais smaida – tas labi zina mammas dzīvi. Eņģeļi pacentušies.

Lielie maizi ēd, kamēr mazais guļ un sapņo. “Skaista gan mana māmuliņa”, tas domās dalās ar saviem sargeņģeļiem. “Gudra, laipna, patiesa teicamniece, bet tētis – īstens vīrietis un atbalsts. Skaista mana dzīve, vēl skaistāku veidošu. Bet kā to pateikt? Vēl runāt neprotu. Kad pratīšu – vai nebūšu jau piemirsis?” Nāk mamma, ņem rokās savu lolojumu. “Kā sauksim Tevi, mīļā personība?” Mazais silti smaida – vārds “personība” viņu iepriecina nudien. “Ja vecāki apjaustu, cik daudz es zinu, viņi laikam izbītos” – ķipara seju klāj viltīgs smīns.

Jā, brīnums ir noticis – pasaulē nākusi personība. “Pielīšana man neder, vajadzīgs patiesums, godīgums un sapratne”, mazais atceras eņģeļu teikto. “Bet kā to pateikt pieaugušajiem?” Rīts gudrāks par vakaru, tas nodomā, iemiegot uz omītes pleca. Klāt svētku laiks, rūķu čala paver pasakai durvis. Kad dejošanas prieks pārņem it visu, mazais turas pie rūķu drēbēm. “Skat, mūsu ķipars danco”, nosaka omīte, mazo liekot gultiņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aust kārtējais rīts, skrien gadi – klāt jau atkal svētku gaidīšanas laiks. “Mūsu mazais teicamnieks”, priecājas vecāki. “Jā, cik moži gan dodas mācīties, tik – lai uzmanās uz ielas”, nosaka omīte, bažīgi tīrot logu. “Tu neuztraucies, mammu, viņam sargeņģelis drošs; atceries, kā noticējām brīnumam un skat, skaista māja ezera krastā. Dzīve skaista, ja brīnumam tic!” Ezers, tīras domas un gaiša sirds. “Tu – mana iedvesma, mīļā”, ienāk istabā tētis un nosaka, sēžoties pie klavierēm.

Dzīves straume plūst, reizēm kā ūdens šalkoša virsū brāžas. Ko darīt? Refleksi savu dara. Laiks pārdomām. Varbūt mēģināt domas pamainīt? Mūsu sirmums ir mūsu gudrība – pieredze. “Kāda tā?” – mazdēls jautā vectēvam, draiski somu skapī liekot. “Sargāt pieri, neskriet domām pakaļ”, nosaka mamma, mīlīgi skaujot savu lolojumu. Māmiņas sapratne un sievišķība, tēta stiprais vārds – tas kā vairogs un sargs. Saule lec un riet, bet mīla plaukst un zied. “Jums gēni labi”, atsmej dēls, abus cieši skaudams savās saujās platajās. Rit vakariņas, miers pie galda valda – jo domas tīras galvā turas. Ēdiens garšīgs, maltīte jauka, pateicība teikta. Kopīgi un ar smaidu tie mazgā traukus aši – vakara stundas rit, laiks arī atpūsties doties. “Mūsu mīlas divpadsmitais pavasaris”, miegā laižoties, laimīgi nosaka abi vecāki. “Rīt koncerts, dēls spēlēs. Izlaidums. Vēl viens brīnums gaidāms.” Dzīve kā brīnums, kā pasaka. Mūsu rokas kā otas. Balta dzīves-lapa dota, un uzdevums, kas galvās mīt.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mazais aug, augam mēs visi. Dienas kā gājputni – ceļo un iet. Eņģeļu saimē valda rosība, kas nepārtrūkst. Eņģeļi kā saikne starp debesīm un zemi. Un atkal ciemojamies pie saviem varoņiem. Mūsu mīļie jauki sapņo. Sapņi – kā apslēpta dzīve. Paskatīsimies, piepacelsim aizkarus, lai labāk varam redzēt. Nolaižas vakara blāzma. Mamma, skaistā soliste un gādīgā sieva, sagaida savus mīļos pārrodamies mājās. Smaržo kurzemnieku sautējums un gardās kūkas. Dēliņš priecīgs. Apskāvis mammu, tas aizrautīgi stāsta.

“Mammu, mammu, es eņģeli satiku. Līdzīgu tev, tik apburošu un laimīgu. Viņam bija tavas zilās acis un gaišie, mīkstie mati kā linu zīds, garās, tumšās skropstas. Tāpat arī rokas, maigi gādīgās. Mākslinieces daiļie pirksti un pasakains smaids.”
Mamma, spiežot dēlu cieši pie sevis, ar aizkustinājumu nosaka: “Ak, mans mīļais, es visur Tevi pavadu. Tā būšu es.”
“Nē, nē, mammu, tev līdzīga, bet nē – tas bija eņģelis, viņam bija spārni. Zelta spārni un sudraba taure.”

“Lai tā būtu. Visticamāk, tas bija sargeņģelis. Un ko viņš tev pavēstīja?”

“Viņš ieteikumus deva – priecīgai un laimīgai dzīvei. Teica, ka līdz ar manu piedzimšanu man dāvanas esot dotas. Tās varot izmantot, vien jāpalūdz. Pieaugušie esot aizmirsuši savu bērnību, negribot vairs sapņot, esot vīlušies un kļūstot lepni. Taču patiesībā ir tikai jāpalūdz.”

“Kā, jāpalūdz?” – mamma izbrīnīta par sava dēla tik spēcīgo nopietnību un pārliecību.

“Vienkārši, mammu. Tu mani mīli? Mīli. Tāpēc jāpalūdz, lai tās dāvanas, kas seko manai zemes dzīvei, sāk palīdzēt mums izaugsmi gūt. Jākļūst labestīgiem, mīlošiem. Nevis kalpus jāveido, kas iebaidīti, bet gan mīlošus, jaukus cilvēkus. Ir jālūdz, labestīgi jālūdz, bez liekulības un skaudības. Lūdz – un Tev taps dots. Klauvē – un Tev atvērs.” Dēls atstāstīja savu sarunu.
“Vēl man pavēstīja, ka jālūdz piedošana”, mazais turpina. “Ir piedzimis mūsu Pestītājs, Jēzus Kristus. Arī piedošana tiks dota, ja lūgsim. Un lūgsim šādi: Jēzu Kristu, piedod man, Tavam kalpam/-onei (tā vārds, uzvārds, kas lūdz), par visu, ko es esmu nodarījis pāri Tavam kalpam/-onei (tā cilvēka vārds, uzvārds, par kuru tiek lūgts) šajā un iepriekšējā dzīvē.” Tādējādi tiks piedots pat tad, ja cilvēks, kuru esam apbižojuši, negribēs mums piedot. Caur Jēzu Kristu mēs visi esam saistīti.

“Spēks ticībā”, noteica mamma un noglāstīja savu dēlu. “Sanāk, ka mums jākļūst cilvēkus pieņemošākiem, nedalot tos. Jāpieņem viņi tādi, kādi tie ir.”

“Jā, mammu, tieši tā, arī eņģelis tā noteica. Netiesāsim, jo katrs ir savā vietā. Ir jāpieņem un jāapzinās, ka katrs atbildam tikai un vienīgi par sevi. Ja, piemēram, es kādam nepatīku, tā ir viņa (tā cilvēka) problēma. Bet, ja man kāds nepatīk, tad tā ir mana personīgā problēma. Vēlme izcelties patiesībā nav iedvesmojoša. Cilvēkus nav jādala, bet jāmācās būt cilvēcīgam. Katrs uz zemes uzturamies noteiktu laiku. Katrs esam ielikts savā vietā – sava uzdevuma veikšanai. Tātad, ja esam problēmu ieskauti, sakne slēpjas tikai mūsos pašos.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Māmuļa samulst. “Kas sanāk? Ne jau otrs kaitē, bet taisni otrādi – dziedina? Tātad patiesībā cieš bailes – tām sāp, bet mēs kļūstam veselāki. Bailēm sāp, tās dilst un sāpīgi kliedz. Bailēm sāp – jo tās kā dzīvi radījumi, kas mūs ekspluatē. Bet mēs, savas neziņas maldināti, apvainojam tos, caur kuriem tiekam dziedināti. Tas ir mūsu ego, kas salīdzina, kas konkurē, kas vēlas spīdēt citu acu skatu (sabiedrības) apjūsmas spozmē, taču patiesībā mēs visi esam Viens, mēs esam nākuši no Dieva, tāpēc salīdzināšana ir nevietā, tā liek mums kļūt laicīgiem, lai gan patiesībā esam bezgalīgi. Mūsu dzīves mēraukla ir tikai un vienīgi prieks –prieks it visā, ko daram, dzīvojot šeit un tagad. Jā, dēliņ, tieši tas ir īstais ceļš uz brīnumu!”

Ilgi tie skāvušies sačukstējās. Mamma un viņas gaišmatainais dēls. Abi runāja, smaidīja un laimīgi jutās.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Uz Krieviju koncertēt Olga Rajecka nebrauc, uz Gruziju – gan! Bet Latvijā varot dziedāt arī uz ielas, pagalmos un tirdziņos. Saruna mākslinieces 60 gadu jubilejas noskaņās
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es negāju pa kreisi, es meklēju mierinājumu!”: dziedātājas Elīnas Gluzunovas bijušais dzīvesbiedrs Artjoms atzīst, ka kopdzīves laikā viņu krāpis 29
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Traģiskā negadījumā 37 gadu vecumā miris viens no talantīgākajiem aktieriem pasaulē
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Māksliniece Elita Patmalniece atklāj, cik ilgu laiku katru dienu viņai nākas veltīt savai frizūrai
15 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 234
18 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Okupantu pakalpiņi vēlas izjaukt pasākumu, par kuru Gunārs Astra kritis un miris,” Bordānu sadusmo vakcinācijas pretinieki 801
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Māksliniece Elita Patmalniece atklāj, cik ilgu laiku katru dienu viņai nākas veltīt savai frizūrai
15 stundas
Lasīt citas ziņas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es ticu, ka pēc katra tumšā posma atkal nāks gaisma”: teic Markus Riva, kurš biļeti uz “Eirovīziju” centīsies iegūt jau astoto reizi
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena tev to atgādinās – klusēšana ir zelts! Horoskopi 21.janvārim 1
7 stundas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Tu vari paveikt daudz vairāk, nekā iedomājies! Horoskopi no 20. janvāra līdz 2. februārim
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Oļģerts, Aļģirts, Orests un Aļģis
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pastāv bažas, ka princis Čārlzs vairs nekad nesatiks savus mazbērnus – Ārčiju un Lilibetu, prinča Harija un Meganas bērnus
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!” 24
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: trijos Pierīgas novados situācija ir nopietna 21
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtas situācijas dēļ aptur tipogrāfijas darbību: kavēsies laikrakstu nonākšana pie lasītājiem 3
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurzemē plosās sniega vētra: vēja ātrums vietām sasniedzis 33 m/s, stipri apgrūtināta braukšana 4
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Katrā lomā ir daļa no manis.” Saruna ar Dailes teātra aktrisi Kristīni Nevarausku 2
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Okupantu pakalpiņi vēlas izjaukt pasākumu, par kuru Gunārs Astra kritis un miris,” Bordānu sadusmo vakcinācijas pretinieki 801
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: “Progresīvo” idejas Rīgā atgādina laiku, kad visus ar varu mēģināja sadzīt kolhozā
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot 4885 Covid-19 gadījumus, saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 1895,1
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Neparasts atradums: Liepājas pusē jūras krastā atrod pudeli ar vēstījumu. Meklē vēstījuma autorus 11
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Būs policija, mēs brīdināsim,” veikalu tīkla vadītājs atklāj, kā pārbaudīs sejas maskas pie lielveikaliem 118
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!” 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 136
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem 119
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu 612
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība atgādina amatieru ugunsdzēsēju brigādi – nezina, kā dzēst, atbrauc par vēlu un beigās visu sabojā līdz pamatiem,” Jenzis prasa skaidrību 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pastāv bažas, ka princis Čārlzs vairs nekad nesatiks savus mazbērnus – Ārčiju un Lilibetu, prinča Harija un Meganas bērnus
1 diena
AK
Armands Kalniņš
Ziņas
Pavasaris ziemā. Armands Kalniņš vērtē iestudējumu „Pavasaris” Dailes teātrī
22:47
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: trijos Pierīgas novados situācija ir nopietna 21
22:13
RO
Regīna Olševska
Veselam
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
22:01