Pasaulē
Citur

Cietis arī memoriāls komunisma upuriem1


Apķēpātais memoriāla būves plakāts. Alīde Forstmane uzsver, ka foto organizācijas “Facebook” lapā dienas laikā izraisījis iepriekš nepieredzētu rezonansi. Sašutušo ir tūkstošiem, kas nekad agrāk nav pieredzēts.
Apķēpātais memoriāla būves plakāts. Alīde Forstmane uzsver, ka foto organizācijas “Facebook” lapā dienas laikā izraisījis iepriekš nepieredzētu rezonansi. Sašutušo ir tūkstošiem, kas nekad agrāk nav pieredzēts.
Foto no “Facebook”

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Nezināmi vandaļi apķēpājuši informatīvo plakātu pie Kanādas galvaspilsētā Otavā šobrīd būvētā memoriāla komunistisko režīmu upuru piemiņai, informēja viena no memoriāla idejas iniciatorēm un virzītājām, latviešu sabiedriskā darbiniece Kanādā un nevalstiskās organizācijas “Tribute to Liberty” valdes locekle Alīde Ausma Forstmane.

Uz plakāta, kas piestiprināts būves vietu norobežojošajam žogam un vēsta, ka aiz tā notiek “Memoriāla komunistisko režīmu upuriem – Kanāda, patvērumvalsts” (“Memorial to the Victims of Communism – Canada, a Land of Refuge”) celtniecība, ar krāsas baloniņu uzrakstīts: “Komunisms uzvarēs” un uzzīmēts sirpja un āmura simbols.

“Komunisms vienmēr zaudē. Komunisms ne tikai nogalina, bet arī rada daudz noderīgu idiotu Kanādā un ārpus tās. Memoriāls vēl nav pabeigts, taču tas kādu nav atturējis no mūsu varoņu piemiņas apvainošanas Kanādas dienā,” norādīts “Tribute to Liberty” “Facebook” vietnē, lūdzot incidenta jautājumā paust savu attieksmi Kanādas Nacionālās galvaspilsētas komisijas (National Capital Commission) izpilddirektoram, politiķim Tobijam Nusbaumam.

Minētā komisija ir atbildīga par federālo zemju un būvju apsaimniekošanu galvaspilsētā Otavā un reģionā. Apķēpāšana notikusi 1. jūlijā, ko atzīmē kā Kanādas dienu.

“Savā veidā mūs tas nepārsteidz, jo zinām, ka ir indivīdi, kuriem šis projekts nepatīk. To jau piedzīvojām 2015. gadā. Bet tagad ir arī naivi cilvēki, kuri kopē ASV sakūdītos, totāli bez jebkādas saprašanas. Diemžēl tas parāda, cik neizglītoti ir cilvēki,” “Latvijas Avīzei” norādīja Forstmanes kundze.

Memoriāla būve Otavā, Provinču un Teritoriju dārzā – nelielā parkā netālu no Latvijas vēstniecības, dažu minūšu gājienā no parlamenta ēkas, sākās pagājušā gada novembrī.

Piemineklim vajadzēja būt gatavam šovasar, tomēr projekta virzība koronavīrusa pandēmijas dēļ aizkavējusies aptuveni par gadu.

Šobrīd notiek darbi pieminekļa cokola līmenī un top tā akmens daļas, taču memoriāla bronzas struktūras šogad izgatavot nepaspēs, informēja “Tribute to Liberty” pārstāve.

“Memoriāls komunistisko režīmu upuriem – Kanāda, patvērumvalsts” ir starptautisks projekts ar daudzu valstu un tautu piedalīšanos.

Memoriāls top par ziedojumiem, tostarp arī Latvijas valsts un Kanādas latviešu, un Kanādas valsts naudu.

Kanādiešu arhitekta un mākslinieka Pola Rafa ideja ir izveidot “Piemiņas arku”, kas būtu kā “trīsdimensionāls kalendārs”, kura konstrukciju veido divas savērptas metāliskas sienas ar pārrāvumu vidū (“Latvijas Avīze” par šo pieminekli rakstīja 2019. gada 10. decembra numurā).

Piemineklis būs 21 metru garš un četrus metrus augsts. Sienas konstruētas no vairāk nekā 4000 bronzas caurulītēm, kas sadalītas 12 horizontālās sekcijās un savienotas ar 365 nerūsējošā tērauda plāksnēm.

Saistītie raksti

Kā teikts “Piemiņas arkas” aprakstā, katra caurulīte “veido unikāli orientētu leņķi attiecībā pret sauli, tādējādi ir izgaismota katras gada dienas katra stunda”.

Rafs iepriekš skaidrojis, ka piemineklis ir “piemiņas instruments, lai godinātu tos astoņus miljonus kanādiešu, kuru pagātne viņu izcelsmes valstīs saistās ar ciešanām, ko radījuši komunistiskie režīmi”.

Pieminekļa priekšā paredzēta platforma – “Piemiņas siena” ar upuru vārdiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.