Foto – Līga Vasiļūna

Cik maksās uzturēšanās pansionātos 3

Pašvaldību pansionātos uzturēšanās maksa kāpj par 20 – 30 latiem, valsts sociālās aprūpes centros maksas pakalpojumu cenrādis noteikts atbilstoši faktiskajām izmaksām.

Pašvaldību pansionātos 


LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim
13 stundas
Lasīt citas ziņas

“Tam, ka no nākamā gada 1. janvāra pieaugs maksa par uzturēšanos pašvaldību sociālās aprūpes iestādēs jeb pansionātos, ir vairāki iemesli. Galvenokārt tas saistīts ar valstī minimālās algas palielināšanu, sākot ar nākamā gada 1. janvāri. Šogad minimālās algas apmērs ir 200 latu, bet nākamgad tas noteikts 225 latu jeb 320 eiro apjomā. Atbilstoši jāpaaugstina to pansionāta darbinieku algas, kam tās bija 200 latu. Nav noslēpums, ka lielai daļai zemākā līmeņa aprūpētāju algas ir zemas – no 200 līdz 300 latiem mēnesī. Lai aprūpes iestāde saviem darbiniekiem no nākamā gada varētu izmaksāt algu atbilstoši valstī noteiktajām prasībām, tiek palielināta maksa par uzturēšanos pansionātā. Piemēram, mūsu, Madlienas, pansionātā, algu palielināšana vien visa nākamā gada laikā prasīs papildu 20 tūkstošus latu,” situāciju skaidro Madlienas pansionāta direktors un Latvijas Pašvaldību sociālās aprūpes iestāžu direktoru apvienības vadītājs Alvars Šteinbergs.

Pansionāta direktors informē, ka maksa par uzturēšanos vispārējā tipa pansionātā “Madliena” nākamgad pieaugs par vienu latu dienā jeb vidēji 30 latiem mēnesī, un no pašreizējiem Ls 310 pieaugs līdz Ls 334 mēnesī nākamgad. Pārrēķinot eiro, dienas maksa pansionātā no nākamā gada janvāra paredzēta 15,85 eiro, mēneša maksa – 475 eiro, un to jau ir apstiprinājusi Ogres novada pašvaldība.

A. Šteinbergs norāda, ka pašvaldību pansionāti ļoti izjūt arī to, ka ir palielinājušās elektroenerģijas cenas. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu šogad par to jāmaksā apmēram 10% vairāk. Pansionāta “Madliena” direktors: “Jāņem vērā arī tas, ka pansionāti savus klientus ne tikai aprūpē un sniedz ēdināšanas pakalpojumus, bet arī nodrošina ar medikamentiem un inkontinences līdzekļiem. Ja kādu savu klientu veselības problēmu dēļ nogādājam slimnīcā, tad viņam līdzi dodam arī zāles, ko šis cilvēks lieto, un inkontinences līdzekļus. Uzskatām, ka tas nav taisnīgi, un esam pret to iebilduši, taču neko neesam panākuši. Nedot tos līdzi arī nevaram, lai no slimnīcas nesaņemtu atpakaļ klientu jau ar izgulējumiem.”

Valmieras pilsētas pašvaldības domes lēmums par jauno uzturēšanās maksu pansionātā “Valmiera” jau ir spēkā kopš šā gada 1. novembra. Tagad maksa ir Ls 295,80 jeb 420 eiro mēnesī. Līdz 1. novembrim tā bija Ls 275, bet vēl gadu iepriekš – Ls 260 mēnesī. Arī pansionāta “Valmiera” direktore Teiksma Rusmane norāda, ka iemesli maksas palielināšanai ir gan valstī noteiktās minimālās algas apmēra pieaugums, gan ikdienā lietoto preču cenu kāpums un citi faktori. “Mēs taču pēc rēķiniem redzam, cik maksā preces un to, ka tās tomēr kļūst dārgākas, cik maksājam par medikamentiem, cik daudz jāatvēl algām,” skaidro T. Rusmane. “Tāpēc ir jāpalielina arī uzturēšanās maksa. Toties klientam sarūpējam visu sadzīvei nepieciešamo – arī apģērbu, gultas veļu, sadzīves priekšmetus un citas lietas. Papildus nekas vairs nav jāmaksā.”

Pansionātā “Valmiera”, kas izvietots divās ēkās dažādās vietās Valmierā, kopā var uzturēties līdz 115 klientiem, un, pēc direktores teiktā, tas ir pilns, jo pieprasījums ir liels. “Mūsdienās cilvēki, kam mājās ir vecs un nevarīgs tuvinieks, vairs nespēj apvienot viņa kopšanu ar savu darbu, kurā pavada ilgas stundas, tādēļ labprāt mums uztic savu tuvinieku aprūpi. Pansionātā aprūpējam arī cilvēkus ļoti smagā stāvoklī, piemēram, ar onkoloģiskām saslimšanām, pēc smaga insulta,” skaidro direktore Rusmane.

Sakarā ar maksas paaugstināšanu neviens pansionāta iemītnieks vai viņa tuvinieks neesot atteicies slēgt līgumu par maksas apmēru. Šā gada laikā no pansionāta izņemti tikai divi cilvēki, jo viņu radinieki palikuši bez darba un vairs nav varējuši veikt savas daļas maksājumus (uzturēšanās maksai pansionātā aiziet 90% cilvēka pensijas, pārējo piemaksā vai nu pašvaldība, vai viņa piederīgie) un nolēmuši cilvēku paši kopt mājās.

Pašvaldības sociālās aprūpes centrā “Zemgale”, kas atrodas Ozolnieku novadā, no nākamā gada 1. janvāra novada dome apstiprinājusi Ls 295 jeb 420 eiro lielu uzturēšanās maksu mēnesī. Ozolnieku novada iedzīvotājiem tā noteikta Ls 260 jeb 370 eiro, uzturēšanās maksa vienvietīgā istabā – Ls 350 jeb 498 eiro, maksa par sociālo gultu – Ls 320 jeb 455 eiro mēnesī. Salīdzinājumam – 2012. gadā uzturēšanās maksa SAC “Zemgale” bija Ls 275, bet Ozolnieku novada iedzīvotājiem – Ls 250 mēnesī. Tiem klientiem, kas vēlējās dzīvot vieni, sākot ar 2012. gadu, bija jāpiemaksā 10%, tātad jāšķiras no 302 latiem mēnesī. Īslaicīgās aprūpes nodaļā (sociālajās gultās) viena klienta uzturēšanās maksa bija Ls 275 mēnesī.

Sociālās aprūpes centra “Zemgale” direktore Astrīda Kroģere stāsta, ka no pansionāta 300 vietām šobrīd aizņemtas 272 vietas un, piemēram, no vienvietīgā istabiņā dzīvojošajiem 20 iemītniekiem tikai viens atteicies slēgt līgumu par jauno maksu.

Rīgas domes sociālās 
aprūpes centros 


Rīgas pašvaldības trīs pieaugušo sociālās aprūpes centros “Mežciems”, “Gaiļezers” un “Stella maris” pašlaik nav paredzēts palielināt uzturēšanās maksu, pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice. Sociālās aprūpes centra “Mežciems” direktors Ainārs Judeika stāsta, ka no pansionāta 102 darbiniekiem tikai astoņi saņem minimālo algu, nākamgad tā viņiem atbilstoši pieaugs. Šajā pansionātā uzturēšanās maksa noteikta 13,67 eiro apmērā dienā vienai personai, “Gaiļezerā” – 13,74, “Stella maris” – 15,52 eiro.

Līgumorganizācijās, kurās arī var saņemt Rīgas pašvaldības finansētus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, dienas maksa var būt arī augstāka.

Valsts sociālās 
aprūpes centros


Valsts sociālās aprūpes centros maksas pakalpojumu cenas noteiktas atbilstošas faktiskajām pārtikas preču, medikamentu, energoresursu cenām, darbinieku atalgojumam, kā arī citām izmaksām, informē Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Egita Dorožkina.

Par ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestāžu maksas pakalpojumiem (tātad gadījumos, kad personas izmitināšana netiek nodrošināta valsts programmas ietvaros) maksa ir noteikta Ls 16,70 (23,76 eiro) vienai personai dienā vienvietīgā istabā, Ls 15,70 (22,34 eiro) divvietīgā istabā. Tātad dzīvošana divvietīgā istabā mēnesī cilvēkam izmaksās 471 latu, un tas ir vidēji par 150 latiem dārgāk nekā līdz 27. septembrim, kad stājās spēkā jaunais pakalpojumu cenrādis. Tiesa, maksas pakalpojumus sniedz tikai dažas valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” filiāles, piemēram, “Ezerkrasti”, “Rīga” un “Pļavnieki”. VSAC “Rīga” direktora pienākumu izpildītāja Inese Paudere stāsta, ka maksas pakalpojumu cenas valsts pansionātos nebija mainītas kādus sešus gadus, jau negatīvi ietekmējot aprūpes iestādes darba kvalitāti. Tomēr tikai nedaudz klientu esot atteikušies no maksas pakalpojuma par jauno cenu, zināja teikt I. Paudere.

Privātajās sociālās 
aprūpes iestādēs 


Salīdzinājumam minēšu privātās sociālās aprūpes iestādes – senioru rezidences “Dzintara melodija” pakalpojumu cenas. Piemēram, ilgtermiņa uzturēšanās vienvietīgā istabā šeit maksā 21 latu (29,88 eiro), divvietīgā istabā Ls 17,50 (24,90 eiro) dienā. Cenā ietilpst gan parastā, gan medicīniskā aprūpe visu diennakti, ēdināšana, grupu nodarbības ar fizioterapeitu utt. Papildu izmaksas – ja pacientam nepieciešamas specifiskas zāles, piemēram, pēc vēža operācijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 44
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 28
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā uzreiz aizturēts 12
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 9
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ziemīgu ainavu burvība un ziemas prieki Gaiziņkalnā
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur Latvijā ir lielākais pēdējās divās nedēļās Covid-19 saslimušo kopskaits
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā uzreiz aizturēts 12
20:25
LA
LA.LV
Ziņas
Ziemīgu ainavu burvība un ziemas prieki Gaiziņkalnā
20:24
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 9
20:21
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 28
19 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Kas aizstās patentmaksas? Daudzi ir izvēles priekšā – turpināt darbību kādā citā nodokļu režīmā vai “bodīti” slēgt 8
12 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 88
16 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 8
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
15 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 14
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 44
20 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 8
22 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm… 4
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
21 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Aizliegts uz mūžu. Kādas sekas radīs mēģinājumi izrēķināties ar Trampu? 17
20 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
19 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 7
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cīnīsies par darbinieka tiesībām brīvajā laikā atslēgties no darba e-pasta un tālruņa 1
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 65
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 72
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 79
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 32
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Viss plūst un mainās, viss notiks citādi nekā iepriekš! Horoskopi no 18. līdz 24.janvārim
20 stundas