Foto: ekrānuzņēmums no “Sputnik”, Edijs Pālens/LETA, Zane Bitere/LETA, kolāža: LA.LV

KNAB datorgrafiķis pārsteidz. Ģirģens izaicina premjeru. Aizsedz muti! “LA” nedēļas apskats 1

Māris Antonevičs, Māra Libeka, Ivars Bušmanis, Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Ģirģens izaicina premjeru

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 82
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Jauni noteikumi, kas katram būs jāizdara pirms manikīra un friziera apmeklējuma 6
18 stundas
Iekšlietu ministra izteikums par suņiem ļoti iepaticies Krievijas propagandai.
Ekrānuzņēmums no “Sputņik”


Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens paudis vēlmi kļūt par Latvijas Futbola federācijas vadītāju. Tagad daudzi aicina viņu netērēt laiku, deldējot iekšlietu ministra krēslu, bet uzreiz pievērsties futbola lietām, ar kurām viņš, kas zina, varbūt tiks galā labāk.

Sabiedrības sašutumu izpelnījušies 9. maija notikumi, kad liels skaits cilvēku devās pie tā sauktā uzvaras pieminekļa Pārdaugavā – tas nu nemaz neatbilda valdības noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem. Tobrīd tas nozīmēja visu publisko pasākumu aizliegumu, atļauju kopā atrasties tikai diviem cilvēkiem un noteikumu strikti ievērot divu metru distanci.

Tomēr iekšlietu ministrs uzskata, ka policija lieliski tikusi galā ar pienākumiem. Attaisnojumi ir dažādi. Vispirms tika stāstīts, ka mēs vienkārši esam muļķi – nemākam saskatīt pareizo ainu un ļaujamies optiskajiem māņiem.

Nedēļas nogalē Ģirģens jau izvēlējās citu taktiku un izaicinoši uzdeva retorisku jautājumu – kas tad policijai bija jādara?

“Ja kāds domāja, ka es sadzīšu mašīnas, arestēšu cilvēkus, izlaidīšu suņus, asaru gāzi, tad diez vai tā būtu bijusi pareiza pieeja,” “Rīga TV24” sacījis Ģirģens, un šis citāts ļoti iepaticies arī Maskavas propagandai, kur iekšlietu ministrs parādīts pozitīvā gaismā.

Tāpat viņu uzslavējuši 9. maija pasākumu organizatori – kā nu ne, ja Rīgā 9. maiju šoreiz varēja svinēt ar lielāku vērienu nekā Maskavā, kur neviens pat nemēģināja pārbaudīt, vai varas noteiktie ierobežojumi tiešām “darbojas”.

Notikušais, lai arī radījis nelielu viļņošanos koalīcijā, visticamāk, nekādas politiskas sekas neatstās. Ģirģena demisiju neviens nepieprasa un premjers, šķiet, apmierināsies vien ar dažām kritiskām piezīmēm.

Bet kādas būs 9. maija sekas uz Covid-19 izplatību un Latvijas iedzīvotāju veselību, var tikai minēt.

 

Neskaidrība. Aizsedz muti!

Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA


Satiksmes autobusu vadītājiem dotas tiesības neielaist pasažieri, ja viņš nav aizsedzis muti un degunu ar šalli, lakatu vai uzlicis aizsargmasku. Rīgā pašvaldības policija sabiedriskajā transportā kontrolē, vai cilvēki lieto sejas aizsegu.

Tam, ka valdība ir izvirzījusi prasību visiem sabiedriskajā transportā nēsāt sejas un deguna aizsegu, vērojama mērena sabiedrības pretestība.

Šī prasība nav tas pats, kas divu metru distance vienam no otra un roku mazgāšana, kuras efektivitātei ir zinātniski pierādījumi. Kā uzskata Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš un ne tikai viņš, esot daudz nianšu, kas valdības lēmumu par maskām padara par efektīvu tikai trešdaļā gadījumu.

Nošķaudoties zīda šallītē, vīruss izlaužas cauri, tāpat kā mājās šūtai sejas aizsargmaskai, bet ķirurģiskās maskas ar filtrējošo slāni, kas nopērkamas aptiekās, piemēram, pensionāriem, diezin vai būs pa kabatai, jo tās ir pārāk dārgas.

Arī vairākās citās Eiropas valstīs ir šāda prasība, tikai atšķirība tā, ka ne visās prasības ievērošanā ir iesaistīta policija un dota vara pakalpojuma sniedzējiem neielaist transportā pasažierus, kuriem deguns un mute nav aizklātas.

Tur, piemēram, autobusu vadītājam ir izsniegta paciņa ar vīrusu necaurlaidīgām maskām, kuras viņš var izdalīt tiem pasažieriem.

 

Darījums. Baltijas Šengena vēl nedarbojas

Lietuvas robeža uz Vadakstes upes ceļā no Auces uz Jaunakmeni maijā bija vēl slēgta.
Foto: Ivars Bušmanis

Kaut arī Baltijas valstu ārlietu ministri saprašanās memorandu par ceļošanas ierobežojumu atcelšanu parakstīja tikai piektdienas pusdienlaikā, jau no pusnakts Latvijas pilsoņi varēja ieceļot Igaunijā un Lietuvā.

Prieks, ka Baltijas valstis spēj vienoties par šādu soli un šī vienošanās ātri iekļuva Eiropas ziņu apritē. Līdz ar memoranda parakstīšanu Baltijā atsākas starptautiskie pasažieru pārvadājumi, pārvietošanās pa sauszemi, gaisu un jūru.

Tomēr Valsts prezidenta Egila Levita paziņojums, ka “kļūsim par tādu kā mazo Šengenu”, dabā neapstiprinās. No apmēram 25 autoceļu robežu šķērsošanas vietām ar Lietuvu atvērtas tikai trīs – Saloču–Grenctāles, Būtiņģes–Rucavas un Smelīnes–Medumu robežpunktos. Arī Igaunijā iebraukt var tikai pa trešo daļu no Šengenas ceļiem – pieci: caur Ainažiem, Rūjienu, Valgā-1, Valgā-3 un uz Murati.

Jāsecina, ka vairāk domāts par tūrisma atjaunošanu un par starppilsētu satiksmi nekā par pierobežā ierastās darbaspēka kustības, radinieku apmeklējumu un tirgošanās atjaunošanos.

Premjeram Krišjānim Kariņam taisnība, kad viņš atgādināja, ka Latvija nav slēgusi savas iekšējās robežas ne ar Igauniju, ne Lietuvu. Tiesa, jo aizsargbarjeras, bloki un mucas ir saliktas otrpus Latvijas robežas.

Ja raugāmies no iespējamās vīrusa Covid-19 pārnēsāšanas aspekta, tad tagad to drīkst pārvadāt lielākos attālumos starp pilsētām, bet pierobežu kontakti liegti. Līdz īstajai Šengenas kārtībai vēl mazliet jāpagaida.

 

Prieks. Kad pašvaldība nedara, valsts piespiež

Jau no nākamā gada vecāki brīvāk varēs izvēlēties bērnudārzu: ja vien tas būs pašvaldības dibināts bērnudārzs, nebūs jāskatās, kādā valodā tas piedāvā apgūt pirmsskolas izglītību.

Jo visiem pašvaldību bērnudārziem no 1. septembra būs jāpiedāvā pirmsskolas izglītības programmas latviešu valodā. Paralēli gan varēs pastāvēt arī tā sauktās mazākumtautību, kas visbiežāk ir krievu, grupas.

To paredz Saeimas pieņemti grozījumi likumos, ko bija iesniegusi Nacionālā apvienība pēc tam, kad tai neizdevās panākt, lai Rīgas dome aktīvāk atbilstoši vecāku pieprasījumam atver latviešu grupas.

Gana bieži vecāki bija sūdzējušies, ka uz krievu bērnudārziem ir daudz mazākas rindas, jo mazākumtautību ģimeņu bērni arī bieži vien tiek pieteikti latviešu dārziņos.

Protams, likuma izmaiņas vēl nenozīmē, ka arī praksē bērnudārzu latviskošana būs veiksmīga. Rīgā par bērnudārziem atbildīgie vairākkārt norādījuši: grupas jau var atvērt, bet kas tajās strādās, jo pirmsskolas pedagogu trūkst.

Kaut likums prasa visiem pedagogiem, tostarp bērnudārza audzinātājiem, augstākajā līmenī zināt valsts valodu, praksē vismaz vecākās paaudzes pedagogi ne vienmēr labi runā latviski. Vai vecāki maz gribēšot bērnu laist pie pedagoga, kurš latviski nerunā perfekti?

Izmaiņas likumā pašvaldībām liks pārvērtēt prioritātes, vairāk domāt par to, kā nodrošināt patiešām latviski runājošus pedagogus visos bērnudārzos, un neatlikt problēmu risināšanu uz nezināmu nākotni.

 

Dīvainība. KNAB “ķirsī”

Fragments no KNAB izplatītās infografikas.
Fragments no KNAB izplatītās infografikas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un tā algotais datorgrafiķis atkal pārsteidzis.

Ik pa laikam žurnālistiem iznāk tulkot infografiku, kas papildina KNAB sausās ziņas par kādām rosinātām krimināllietām, nenosaucot iesaistīto personu uzvārdus, amatus utt.

Pagājšnedēļ šādu ziņu: “KNAB š. g. 12. maijā nosūtījis krimināllietas materiālus [..] kriminālvajāšanas uzsākšanai pret vienu personu” papildināja vizualizācija, kurā bez dažādiem citiem simboliem bija uzzīmēti naudasmaisi, koks (vītols?), ķirši utt.

Tviterī ļaudis smejas un brīnās. Iveta Kažoka: “O, mistērijas infografiku formā ir atgriezušās!” Linards Āboltiņš: “Kolosāls pandēmijas piedāvājums garlaikotajiem.

KNAB jaunākā spēle “Uzmini noziegumu”. “Atrodi sevī mītošo Mis Mārplu vai inspektoru Bārnabiju!”

Saistītie raksti

Bijušais KNAB vadītājs Aleksejs Loskutovs gan aizrāda: “Kāpēc par saviem panākumiem nespējat runāt nevis ar neizdibināmiem komiksiem, bet cilvēkiem saprotamā veidā?”

KNAB raksta, ka “infografikai ir informatīvs raksturs”. Ej nu izlobi informāciju no šā rēbusa, bet aģentūra LETA iztulkojusi, ka KNAB rosinājis sākt kriminālvajāšanu pret uzņēmēju Ronaldu Alpi par 85 000 eiro izkrāpšanu un 190 000 eiro krāpšanas mēģinājumu no vairākām personām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 82
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Jauni noteikumi, kas katram būs jāizdara pirms manikīra un friziera apmeklējuma 6
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: Lai iekļūtu iekšā, bija jāiesaista pretterorisma vienība “Omega”. Ko policija atklāja Rīgas centrā? 3
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Atkārtota inficēšanās ar Covid-19 tiek fiksēta reti, taču Latvijā divi cilvēki atkal saslimuši 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 sasniedzis arī vienīgo līdz šim Latvijā šīs slimības saudzēto novadu
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Parakstījušies jau vairāk nekā 10 000: Vecāki sašutuši par prasību bērniem skolās lietot sejas maskas 17
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 “nokauj” slēpošanu: Eiropa strīdas slēpošanas trašu dēļ 3
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 “nokauj” slēpošanu: Eiropa strīdas slēpošanas trašu dēļ 3
22:48
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO. No atrakciju parka Imantā nozog un piedzirda tītaru
22:16
LA
LA.LV
Ziņas
Atkārtota inficēšanās ar Covid-19 tiek fiksēta reti, taču Latvijā divi cilvēki atkal saslimuši 1
22:03
LE
LETA
Ziņas
Jāgatavojas drošības pasākumus ievērot vismaz līdz vasaras vidum, brīdina premjers 20
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Epidemiologs skaidro, kāpēc bija jāaizliedz brīvdienās tirgot alkoholu 13
12 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO. No atrakciju parka Imantā nozog un piedzirda tītaru
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Ilze Aizsilniece: Bažas raisa iecere noteikt kriminālatbildību par Covid-19 ierobežojumu pārkāpšanu 9
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: Lai iekļūtu iekšā, bija jāiesaista pretterorisma vienība “Omega”. Ko policija atklāja Rīgas centrā? 3
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms sals. Laika prognoze ceturtdienai 1
15 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Pieprasījums ir tik liels, ka ne vienmēr to var nodrošināt – pandēmijā vairāk pērk zivju konservu 2
10 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Viņķelei kā pirmais sniegs uz galvas uzkrita vēl nebijusi atklāsme! 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jauni noteikumi, kas katram būs jāizdara pirms manikīra un friziera apmeklējuma 6
18 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Ar vienu roku dod, ar otru – ņem. Otrais vilnis nokaus radošos cilvēkus līdz saknei? 13
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Hāgā lielveikalā noticis uzbrukums cilvēkiem; slēgta daļa pilsētas centra 4
14 stundas
AK
Armands Kalniņš
Ziņas
“Stilam ir nozīme”. Armanda Kalniņa recenzija par Jaunā Rīgas teātra seriālu “Aģentūra”
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jānis Vanks: Lēnie braucēji ir ārkārtīgi liela problēma uz mūsu ceļiem 51
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielākā daļa no viņiem bijuši kaili vai puskaili: “seksa ballītē” Briselē pieķerts arī Igaunijas diplomāts 4
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 65
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska. Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 28
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 59
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skaistas, drosmīgas un neatvairāmas: kādas bija Džeimsa Bonda meitenes filmās no 1962. līdz 2021.gadam 1
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 39
1 diena
MP
Maija Pastare
Praktiski
Vai priekšnieks drīkst rakstīt “WhatsaApp” no agra rīta līdz vēlam vakaram: 5 jautājumi par attālināto darbu 3
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ģitārists Kaspars Ansons dēlam devis vārdu Kastanis: man patīk lietas izdomāt, negribu visu “pēc saraksta” 11
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Pelni puķu dārziņam: tagad vai pavasarī?
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Meta un Sniedze
20 stundas