Publicitātes foto

Notikuši pamatīgi uzkarsumi, dzirksteļošana un liela viļņošanās par un ap Latvijas kultūru. Līcīša feļetons 26

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Lasīt citas ziņas

 

Pagājušonedēļ notika pamatīgi uzkarsumi, dzirksteļošana un liela viļņošanās par un ap Latvijas kultūru. Ja uzvārīto enerģiju un sakultās emociju putas varētu transformēt un akumulēt, Rīgas elektrotīkls uz ilgāku laiku būtu nodrošināts ar strāvas padevi. Kopumā atklājās nepatīkamas lietas, kādas mēs nekādā gadījumā negribētu redzēt kulturālā sabiedrībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papriekš Daugavpilī sacēlās milzīgs staroveru, pravoveru un citu stingras nostājas reliģiozu ļaužu satraukums par krusta zīmes pulgošanu, ko Rotko izstāžu zālē paveica provokatīvs igauņu keramiķis Raudseps, izrotājot krucifiksu ar fallisko simbolu.

Latviski sakot, igaunis piekāra ficuku krustam, eksponēja kā mākslas darbu, līdzīgu efektu viesmākslinieks būtu panācis, tuvinot degli Daugavpils cietokšņa pielādētam lielgabalam.

Skulpturālais veidojums eksplodēja, pret zaimošanu uzstājās ticīgie, nicinājumu pauda vietējā ebreju kopiena un sīkumainie, aizspriedumainie daugavpilieši parādīja savu varu, izņemot izstādīto darinājumu no ekspozīcijas.

Piemetinot papildu argumentus, ka tā esot pārāk pikanta aina nepilngadīgiem mākslas cienītājiem, un kristīgām jaunavām jāvērš acis uz zemi, redzot nepatīkamas un neķītras lietas, proti, vīrieša daiktu. Šāda rīcība ielēja eļļu ugunī, liekot atsaukties ikkatram daiļo mākslu pazinējam un mūzu kalpam, sākot ar kultūras ministru, asi nostājoties pret cenzēšanu, kas liedz izrauties brīvai domai no apspiestības žņaugiem un nobendē mākslinieciskās brīvības visspēcību pašos pamatos.

Lai gan teikts – par gaumi nestrīdas, tomēr, kārtējoreiz mēģinājums ierobežot tēlotājmākslas izplatību, sadalīja sabiedrību uz pusēm, vieniem saucot – fui, cik vulgāri! – un draudot saberzt pulverī igauņu tēlnieka šedevru, otriem dēvējot pirmos par barbariem un vandaļiem un izplūstot aizgrābtā jūsmā par mākslinieka meklētāja talantu un domas dziļumu.

Nebūdams eksperts, šo rindu autors uzskata, ka varēja iztikt bez dzīvības stobra aizvākšanas no publiskās telpas, jo atraitnēm patīkami atcerēties, vecmeitām uzbudinošs kaifs ieraudzīt un ģimnāzistēm interesanta iepazīšanās ar ragu, ar ko bada vīrietis.

Otrs neglītums parādījās Dziesmu svētku biļešu sadales tīklā, kad orgkomiteja ar četrām balsīm par, trim pret un divām “atturos”, piešķīra tiesības uz ieejas biļešu rezervāciju valdības un Saeimas locekļiem.

Dīvaini, ka par novecojošu privilēģiju saglabāšanu visaktīvākā aģitatore bija prezidenta pārstāve rīcībkomitejā Sarmīte Ēlerte, kura paziņojusi, ka būtu jocīgi, ja nomenklatūrai, kas lemj par līdzekļu piešķīrumu no valsts kases svētku organizēšanai, laupītu tiesības būt pirmajiem rindā.

Izklausās pēc pātagojoša uzsauciena vienkāršās tautas dziesmu un deju kultūras patērētājiem – atšujieties, palaidiet kungus pa priekšu! –, kas ir samērā negaidīti no Latvijas kā Ziemeļu zvaigznes ideoloģes, bijušās “Dienas” redaktores, kura cīnījās par demokrātiskām pilsoņu vienādām tiesībām.

Agrāk šāda lemšana notiktu superslepenībā aiz slēgtām durvīm, tagad atvērtības laikmetā demonstrē attieksmes paraugstundu, nemēģinot neko bēdzināt un slēpt.

Zinu, jūs, lasītāji, pamanījāt misēkli balsu skaitīšanā, kad lēmumu pieņēma ar balsu mazākumu, un pirmais par to signalizēja pats Valsts kontrolieris Rolands Irklis, bet viņam paskaidroja, ka balso visi, bet uzvar priekšlikums, par ko balsi nodevusi prezidenta pārstāve.

Jāņem vērā, ka politiskajai elitei, sabiedrības krējumam ir daudz atturīgākas manieres, salīdzinot ar pūļa eksaltāciju, bet parastiem mirstīgajiem koncerta apmeklētājiem nav jābīstas, ka blakussēdētājos pēkšņi varētu izrādīties kultūrcilvēki dep. Rosļikovs vai dep. Šlesers.

Mežaparka lielskatuves projekts paredz atsevišķu VIP ložu izbūvi lūgtajiem viesiem no svarīgo amatpersonu aprindām.

Prominencēm nav vaļas, tās nekad nepērk biļetes kasē, bet tiek plaši apgādātas ar ielūgumiem uz izstāžu atvēršanām, teātru pirmizrādēm un baleta jauniestudējumiem Baltajā namā, kur tās brīvi tusējas Opernama foajē, izrādot sevi un apskatot citus.

Mūsu politiķi ir pelnījuši brīvbiļetes, jo pašaizliedzīgi attīstījuši un bagātīgi pārfinansējuši kultūru, pēc procentuālā devuma ierindojot Latviju 6. vietā starp OECD civilizētajām valstīm.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tikām jaunais literāts Liepnieks uztraucies, ka iet mazumā publika, kura skatās kultūras pārraides – par 22% krities skatītāju daudzums, kas dabū dzirdēt garšīgos, vētrainos Henrietes Verhoustinskas smieklus, un par 17% noplacis čaklu grāmatlasītāju skaits.

Toties strauji palielinājies izklaides parku un atrakciju apmeklētāju pulks. Neparastā kārtā sabalsojas Rīgā notikusī atjaunotās cirka ēkas atklāšana ar Latvijas jaunās Saeimas startu. Arī cirkā deputātiem ieeja bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
VIDEO. Vilis Krištopans nošokējies par saņemto gāzes rēķinu un sācis taupīt uz siltumu
Lasīt citas ziņas
Somijas un Zviedrijas iestāšanās NATO ieilgst. Vai Somija procesu varētu iziet viena?
Nokrituši no citas planētas – valdības deklarācijā “Dzīves kvalitāte” uzlabojumi tikai krējumlaižām. Līcīša feļetons
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
Turciju satricina jauna zemestrīce. Turcijā un Sīrijā vismaz 1400 bojāgājušie, 6000 ievainoto 31
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība
13:49
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
13:29
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama
13:11
VIDEO. “Viņiem paveicās. No dzīvokļa palikušas tikai sienas…” Aculiecinieku piedzīvotais Krievijas raķešu trieciena laikā Harkivas centrā
Levits: Latvijas lauksaimniekiem par iekšējo tirgu jāuzskata viss 450 miljonus iedzīvotāju lielais ES tirgus 5
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. Elita Drāke atzīst – jau divus gadus neizmanto ne datoru, ne internetu, ne banku kartes
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Rīgā plaši glābēju spēki evakuē cilvēkus no sadūmotām telpām deviņstāvu mājā 5
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
“Es netaisos nogalināt Zelenski,” Putins devis solījumu Izraēlas premjerministram
Streips: Nākamgad Amerikā būs valsts prezidenta vēlēšanas, tāpēc parunāsim par ASV politiku!
Šobrīd nav apliecinājuma “SBSC” spējai pabeigt JRT būvdarbus līdz oktobra beigām
Gaisvadu regulējums Rīgā ierobežo interneta attīstības iespējas, tā Dmitrijs Ņikitins:
Pēc pandēmijas gājieni uz kino bijuši populāri, pērn nopirkts vairāk nekā pusotrs miljons kinobiļešu
Nākamais krievu lielais uzbrukums – kad, kur, cik daudz? Atbild Rajevs 3
Saulīte nenobijās; Krištopans ar Šleseru vērtēs bankas; Avena porcelāns Ogres muzejā. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. Krāšņums, senās dievības un 65 ledus mākslas darbi Jelgavas Ledus skulptūru festivālā 12
Eiroparlamentārietis Ijabs pārcenties. Stress “TikTokā” par balkoniem
Svētdien pieķerti 13 dzērājšoferi; 10 no viņiem paliks bez automašīnas 4
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
Gulbis pēc karjeras beigām vēlas attīstīt Latvijā tenisa akadēmiju 3
Nedēļas pirmajā dienā gaidāms neliels atkusnis
Kā un ar ko nosiltināt vecas koka mājas grīdu?