Ekonomika
Darbs un nauda

Covid-19 izraisītās krīzes laikā svarīga ir finanšu pieejamība0

Foto: SHUTTERSTOCK

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Covid-19 izraisītās krīzes laikā svarīga ir finanšu pieejamība un iespēja garantēt ilgāka termiņa aizdevumus eksportspējīgiem uzņēmumiem, uzskata uzņēmējus pārstāvošās organizācijas.

Eksportspējīgie uzņēmumi vēlas garākus kredītu termiņus un valdībai jādomā, kā tos garantēt uz ilgāku laiku.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes loceklis Jānis Lielpēteris skaidro, ka aizdevuma termiņa ilgums ir uzņēmuma un bankas individuāla vienošanās.

Kopumā tieši aizdevuma mērķis lielā mērā ietekmēs aizdevuma ilgumu, procentu likmi un citus aizdevuma aspektus.

Aizdevumu termiņi var atšķirties, piemēram, apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem, aizdevumiem, kas paredzēti investīciju projektu īstenošanai un citiem aizdevumu veidiem.

“Tā kā eksportspējīgi uzņēmumi ir viens no svarīgākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem, šādu uzņēmumu darbības nodrošināšana ir nozīmīga Latvijas tautsaimniecībai kopumā.

Līdz ar to ir būtiski, lai valdība rastu iespēju garantēt ilgāka termiņa aizdevumus, kas Latvijas eksportspējīgiem uzņēmumiem ļautu aktīvi īstenot darbību eksporta tirgos, tādējādi sekmējot Latvijas ekonomikas izaugsmi kopumā.

Minētais ir īpaši svarīgi Covid-19 krīzes kontekstā, jo krīze ir ne tikai mainījusi riskus eksporta tirgos kopumā, bet arī ietekmējusi attiecības ar eksportējošo uzņēmumu sadarbības partneriem ārvalstīs,” uzskata LTRK valdes loceklis.

Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone norāda, ka šobrīd vissvarīgākais ir finansējuma pieejamība – aizņēmumi ar zemām procentu likmēm un gariem atmaksas termiņiem, kā arī nepieciešams dažādot atbalsta instrumentus, lai uzņēmumiem būtu plašāks pieejamo finanšu instrumentu piedāvājums.

LDDK saistībā ar ekonomikas atveseļošanas plāna izstrādi un ES fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” iekšējām pārdalēm Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai jau ir rosinājusi nodrošināt uzņēmumu piekļuvi apgrozāmiem līdzekļiem – grantiem un aizņēmumiem, lai veicinātu uzņēmumu modernizāciju un attīstību.

Tāpat pēckrīzes ekonomikas atveseļošanās plānā, kura izstrādē piedalījās LDDK, kā prioritāte norādīta trīs līmeņu finansējuma pieejamība.

Arī Eiropas Komisija ir pieņēmusi pagaidu regulējumu, kas dalībvalstīm dos iespēju maksimāli izmantot valsts atbalsta noteikumos paredzēto elastību, lai atbalstītu ekonomiku sakarā ar Covid-19 uzliesmojumu.

Jo īpaši regulējums paredz nosacījumus bankām, kuras tiek izmantotas valsts atbalsta ieplūdināšanai reālajā ekonomikā. Regulējumā ir noteikts, ka šāds atbalsts ir uzskatāms par tiešo atbalstu banku klientiem, nevis bankām.

LDDK uzsver, ka būtiska ir adekvāta mēroga apgrozāmo līdzekļu pieejamība uzņēmumiem starptautiskai konkurētspējai, Latvijas ekonomikas noturībai un izaugsmei.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ekonomika
Pie durvīm klauvē 6G. Izstrādāts pirmais “Wi-Fi 6” rūteris
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Vai Latviju sagaida zemes dzīļu rakšanas drudzis? 1
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Atklāj, cik gada laikā nopelnījis korupcijā apsūdzētais bijušais Latvijas Bankas prezidents Rimšēvičs 1
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Skaļi minējumi, kāpēc rudenī daudzi pametīs Latviju
16 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps turpina šķelt ASV jeb svētki skarbo runu ēnā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Veste varēja izglābt dzīvību. Kā atpūtnieku laivu brauciens pārvērtās ļaunākajā murgā
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz laiku, lai spētu izvērtēt “Marsa parka” atbilstību Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļa statusam
4 stundas