FOTO: Lauma Miķelsone-Šibeika

Dabas muzeja botāniķe atradusi Latvijai jaunu krustaiņu sugu 2

Latvijas Nacionālā dabas muzeja botāniķe, Botānikas un mikoloģijas nodaļas vadītāja Lauma Miķelsone-Šibeika atradusi Latvijai jaunu krustaiņu sugu – Senecio inaequidens, aģentūru LETA informēja muzeja komunikācijas nodaļas speciāliste Kristīna Soloha.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

Atradums iegūts šovasar ekspedīcijas laikā Rīgā, Krievu salas apkārtnē.

Krustaines pieder kurvjziežu dzimtai (Compositaea). Tās ir bieži sastopamas visā Latvijas teritorijā – gan pļavās, gan mežos, gan ruderālās vietās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievu salas apkārtnē atrastā krustaiņu suga plaši izplatījusies Eiropas centrālajā daļā, tā atrasta arī Skandināvijā. Līdz šim nebija ziņu par atradumiem Baltijas valstīs. Eiropā tai noteikts invazīvās sugas statuss, kas liek pievērst īpašu uzmanību gan tās atrašanai pirmoreiz, gan turpmākai izplatībai Latvijā.

Kā skaidro botāniķe, par Senecio inaequidens dzimteni uzskatāma Dienvidāfrika. Līdzīgi kā citas invazīvās sugas, arī Senecio inaequidens Eiropā ieviesusies plašās starptautiskās tirdzniecības dēļ. Literatūrā minēts, ka Eiropā tā nonākusi ar vilnas kravām.

Eiropā suga plaši izplatījusies gar ceļu malām, industriālās teritorijās, gar dzelzceļiem. Arī Rīgā tā atrasta vietā, kur notiek intensīva kravas transporta un vilcienu kustība. Par sugas invazīvo raksturu Latvijā vēl pāragri spriest, tomēr īpaša uzmanība tai būtu jāpievērš. Tā kā suga ir daudzgadīga, iespējams, tā šeit aug ne pirmo vasaru. Tālāki pētījumi un līdzīgu vietu apsekošana sniegs plašāku priekšstatu par šīs jaunatrastās sugas izplatību, norāda Miķelsone-Šibeika.

Arī iepriekš Latvijas Nacionālā dabas muzeja botāniķe Miķelsone-Šibeika ir bijusi saistīta ar jaunu sugu atradumiem Latvijas dabā. Pirms trim gadiem viņa kopā ar Dabas muzeja botāniķi Lauru Grīnbergu Līvānu novada Turku pagastā atrada Latvijā ļoti retu orhideju sugu – garlapu cefalantēru, kuras atradne tieši Līvānu novadā bija jauna un līdz tam nezināma, atgādina Soloha.

Savukārt šovasar atrastajai jaunajai krustaiņu sugai vēl priekšā nosaukuma izveide latviešu valodā, kā arī turpmākie šīs sugas izplatības pētījumi. Par Latvijā atrastajām invazīvajām sugām ikviens ir aicināts ziņot šim mērķim īpaši izveidotajā interneta vietnē “www.invazivs.lv”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.