Latvijā
Sabiedrība

Dānijas tiesa neatbrīvo Kristīni Misāni. Izdošana DĀR paliek spēkā, varētu notikt nākamnedēļ0


Kristīne Misāne.
Kristīne Misāne.
Ekrānuzņēmums no TV3 ziņu video.

Papildināta plkst. 19.00

Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kuru Dienvidāfrika (DĀR) apsūdz savas meitas nolaupīšanā, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji.

Lēmums faktiski nozīmējot to, ka šā gada 20.februārī Misāne tiks izdota DĀR.

Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Latvijas Televīzijas žurnāliste no Kopenhāgenas pa telefonu “Dienas ziņās” piektdienas vakarā stāstīja, ka tas nozīmē, ka K. Misāne tiks izdota DĀR. Prokuratūra šodien no savas prasības neesot atkāpusies. Tiesas sēde ilgusi pusotru stundu.

Misāne tiesas sēdē neesot runājusi, ļaujot runāt advokātam. K. Misāne bija cerējusi uz atbrīvošanu. Kopenhāgenā atrodas arī K. Misānes māsas dēls, kas bijis gatavs sievieti uzreiz pavadīt uz mājām Latvijā.

LETA atgādina, ka līdzīgs jautājums Dānijas tiesā tika skatīts jau pagājušajā mēnesī.

Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību, pēc kuras Dānijas tiesa tomēr nolēma Misāni paturēt apcietinājumā. Šāds lēmums tika pieņemts, lai arī DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

No Misānes pārstāvju stāstītā izriet, ka Dānijas prokuratūra patlaban “ar visiem iespējamiem līdzekļiem mēģina panākt, lai Misāni izdotu”. Dānijas prokuratūra argumentējot savu rīcību ar to, ka DĀR esot garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām, kur viņai būtu nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas.

Ņemot vērā minēto, no 8.februāra Misāne apcietinājuma vietā sāka badastreiku. Tā mērķis ir pievērst uzmanību Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesībām, kas aizliedz izdošanu uz trešajām pasaules valstīm.

Dānijas prokuratūra iepriekš bija informējusi Misānes pārstāvjus, ka sievieti plānots izdot DĀR jau 12.februārī. Izdošana gan tika atlikta, lai sagaidītu šodienas tiesas sēdi.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita.

Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti. Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki.

2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt.

Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Ārlietu ministrija pauž neizpratni

Latvijas Ārlietu ministrija paudusi neizpratni par Kopenhāgenas apgabaltiesas lēmumu, ar ko tā patur apcietinājumā Kristīni Misāni “pretēji iepriekšējā tiesu instancē lemtajam par viņas atbrīvošanu”, sacīts ministrijas paziņojumā.

ES pilsone atrodas ieslodzījumā Dānijā kopš 2018. gada 9. decembra, bet Dānijas likumi nosaka, ka persona ir atbrīvojama, ja izdošana nav notikusi 30 dienu laikā. Šāda situācija atkārtojas jau otro reizi, norāda Latvijas amatpersonas.

“Ņemot vērā līdzšinējos Latvijas diplomātiskos un politiskos centienus pārliecināt Dāniju neizdot ES pilsoni DĀR, Ārlietu ministrija izskata visus iespējamos starpvalstu sadarbības un strīdu risināšanas mehānismus, lai panāktu mūsu pilsones neizdošanu un novērstu šādu situāciju rašanos nākotnē. Arī gadījumā, ja Kristīne Misāne tiek izdota DĀR, Latvija nodrošinās konsulāro palīdzību ar citas ES valsts pārstāvniecības DĀR starpniecību,” paziņojusi ministrija.

Tiekot gatavota Ārlietu ministrijas pārstāvju vizīte DĀR vistuvākajā laikā.

Vaicāts, vai lēmums izdot Misāni ietekmēs Latvijas un Dānijas savstarpējās attiecības, Rinkēvičs aģentūrai LETA sacīja, ka neviens nav priecīgs par Dānijas tiesas lēmumu un tas ir radījis sarūgtinājumu, taču Latvija turpinās sadarboties ar Dāniju, kas ir Latvijas sabiedrotais Eiropas Savienībā un NATO.

Saistītie raksti

“Protams, ka mēs redzam sabiedrības attieksmi, un tas var atstāt nospiedumu publiskās diplomātijas jomā, taču mans darbs ir nodrošināt atbalstu Misānei diplomātiskajā ietvarā,” sacīja ministrs.

Latvijas prokuratūra patlaban Dānijas tiesas lēmumu nekomentē, taču tuvākajā laikā apsvērs tālākos iespējamos risinājumus attiecībā uz Misāni, aģentūrai LETA sacīja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.