Ekonomika
Darbs un nauda

Darbā uz Angliju – kas jāzina latvietim? Konsultē Lielbritānijā strādājošs jurists0

Foto: shutterstock.com

Autors: Mārcis Liors Skadmanis, jurists Lielbritānijā, Latvijas-Lielbritānijas tirdzniecības kameras juridiskās palīdības vadītājs

Nesen saņēmu darba piedāvājumu – strādāt par šoferi Londonā. Kas man jāzina, pirms pārceļos uz Angliju? Kādas tur ir darba tiesības, īre, nodokļi un sadzīve? Kas jāņem vērā, ja esmu nolēmis vismaz pāris gadu apmesties uz dzīvi šajā valstī? ALEKSANDRS AIZKRAUKLĒ

Pirms dodas ceļā

Ja esat saņēmis darba piedāvājumu no Lielbritānijas, tad, lai izvairītos no krāpnieciskiem un nereģistrētiem uzņēmumiem, vispirms vajadzētu pārbaudīt, vai šāds uzņēmums vispār šajā valstī eksistē.

Lai iegūtu informāciju bez maksas, derētu sazināties ar Lielbritānijas Uzņēmumu reģistru (Companies House), kas ir oficiāla valsts iestāde un kuras pārziņā atrodas uzņēmumu reģistrs (www.companieshouse.gov.uk), vai ar Latvijas–Lielbritānijas Tirdzniecības kameru, kas ir Apvienotās Karalistes akreditēta oficiāla organizācija, kas pārstāv Latvijas valsts piederīgo personu un uzņēmumu intereses (www.latvianchamber.co.uk/lv).

Papildus jānoskaidro, vai darba devējs piedāvā jums strādāt kā darbiniekam vai pašnodarbinātai personai. Turklāt Lielbritānijā pastāv arī tā dēvētais nerakstītais darba līgums jeb darba noteikumu lapa, ko paraksta darba devējs. To var izmantot darba līguma vietā, ja strādāsiet kā darbinieks. Ja būsiet pašnodarbināta persona, parasti tiek noslēgts līgums par pakalpojumu, darba izpildītāja vai cita veida līgums, kurā būs paredzēts konkrēts darba apjoms un samaksa.


Alga un iespējamie tēriņi

Ja darba devējs nenodrošina ar dzīvojamo platību, jāatrod, kur dzīvosiet. Lielbritānijā ir dažāda veida iespējas, piemēram, var īrēt istabu vai dzīvokli, turklāt īres cenas dažādās pilsētās atšķiras, piemēram, Londonā cena par vienas istabas īri koplietošanas mājā svārstās no 300 GBP (412 eiro) līdz 600 GBP (824 eiro) mēnesī, bet par vienistabas dzīvokli – no 900 GBP (1236 eiro) mēnesī.

Lai iztiktu bez sarežģījumiem, ieteicams noslēgt īres līgumu, kurā ir fiksēta īres maksa, kā arī citi īres noteikumi. Lielbritānijā pārtikai viena persona mēnesī iztērē vidēji līdz 120 GBP (164 eiro). Londonā minimālā alga parasti ir no 1000 GBP (1373 eiro) mēnesī. Minimālās algas apmēru Lielbritānijā nosaka speciāls lēmums – katru gadu 1. oktobrī šo summu pārskata. Valsts noteiktā minimālā alga (National Minimum Wage) ir atkarīga no cilvēka vecuma. No 2014. gada 1. oktobra ir spēkā šāda minimālā stundas tarifa likme: no 21 gada vecuma – 6,50 GBP; 18–20 gadu vecumā – 5,13 GBP; līdz 18 gadiem – 3,79 GBP. Minimālajā algā ieskaita pamatalgu (tostarp ienākuma un sociālās apdrošināšanas nodokli), prēmijas un komisijas naudu.

Nodokļi

Lielbritānijā katram nodarbinātajam piešķir nacionālo apdrošināšanas numuru. To izmanto, lai uzraudzītu sociālās apdrošināšanas iemaksas. Ja saņemat vairāk nekā 80 GBP nedēļā, gan jums (ja esat pašnodarbinātais), gan jūsu darba devējam (ja esat darbinieks) jāmaksā nacionālās apdrošināšanas iemaksas. Tas ir sava veida nodoklis. Nodokļi un valsts apdrošināšana parasti automātiski tiek samaksāta no algas, un tas ir redzams algas lapiņā (Payslips vai Wageslips).

Ja esat pašnodarbināta persona, nodokļi jāmaksā, aizpildot speciālu nodokļu veidlapu. Ja tas netiek darīts vai veikts ar nokavēšanos, jāmaksā sods – ap 100 GBP (137 eiro). Darbinieks, kas visu izdarījis, kā nākas, saņem tiesības uz dažādiem sociālās nodrošināšanas pabalstiem un bezmaksas veselības aprūpi Lielbritānijā. Katram nodarbinātajam šajā valstī ir nodokļa kods, pēc kura darba devējs aprēķina, cik liels nodoklis viņam par jums jāmaksā.

Autotransporta vadīšana

Ja esat saņēmis šofera darba piedāvājumu, jums jābūt derīgai Latvijas autovadītāja apliecībai. Ar šo dokumentu Lielbritānijā varēsiet vadīt jebkuru automašīnu (protams, ņemot vērā apliecībā norādīto kategoriju). Ja Lielbritānijā plānojat dzīvot, strādāt un uzturēties ilgāk, tomēr derētu Latvijas autovadītāja apliecību nomainīt pret šīs valsts autovadītāja apliecību.

Transporta vadīšanas noteikumos teikts, ka profesionāliem šoferiem Latvijā izdota autovadītāja apliecība jānomaina pret Lielbritānijas autovadītāja apliecību pēc 45 gadu vecuma sasniegšanas – ar noteikumu, ka vadītāja apliecības turētājs vismaz piecus gadus bijis Lielbritānijas rezidents. Plašāku informāciju var iegūt Lielbritānijas Vadītāju un transporta līdzekļu licencēšanas aģentūras (Driver and Vehicle Licensing Agency) mājaslapā www.dvla.gov.uk.

Visas lietas savās vietās

Apvienotajā Karalistē pastāv atšķirības tiesību normās starp Angliju un Velsu (Lielbritāniju), Skotiju, Ziemeļīriju un Gibraltāru. Var nākties piedzīvot arī nelielu kultūras šoku, salīdzinot kluso Latvijas vidi ar multikulturālo un etniski daudzveidīgo Lielbritānijas vidi. Te dzīvo ap 60 miljonu iedzīvotāju, kas pārstāv visdažādākās etniskās grupas. Londonā vien ir vairāk nekā astoņi miljoni iedzīvotāju!

Dzīvojot Lielbritānijā, svarīgi, lai visi juridiskie jautājumi ar dzimteni būtu sakārtoti. Atgādinām, ka Iedzīvotāju reģistra likuma 15. panta otrā daļa nosaka: Latvijas valsts piederīgajiem, kas uzturas ārpus Latvijas ilgāk par sešiem mēnešiem, ir pienākums paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) savu un savu nepilngadīgo bērnu dzīvesvietas adresi ārvalstīs. To var izdarīt, uzrakstot iesniegumu un norādot personas datus (vārdu, uzvārdu, personas kodu) un jauno adresi ārpus Latvijas. Vēstule jānosūta uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi Čiekurkalna 1. līnijā 1, k-3, LV-1026, Rīgā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Starp lauksaimnieka ikdienu un pasaules rekordiem ūdens motosportā. Slakteru dzimtas stāsts trijās paaudzēs
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 5
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Divi novadi ir brīvi no Covid-19 slimniekiem
32 minūtes
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
5 idejas, kā izgaismot dārzu saviem spēkiem: gaisma no metāla kārbas, burkas vai pudeles
2 stundas
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”? 1
6 stundas