S3 tarifs īpaši piemērots cilvēkiem, kuru īpašumā ir elektroauto – to apvienojot ar biržas cenām un auto lādēšanu naktīs, var panākt vairāku desmitu eiro ietaupījumu mēnesī.
S3 tarifs īpaši piemērots cilvēkiem, kuru īpašumā ir elektroauto – to apvienojot ar biržas cenām un auto lādēšanu naktīs, var panākt vairāku desmitu eiro ietaupījumu mēnesī.
Foto: Raivis Šveicars

Darbinām lielākos elektrības tērētājus naktī – vai vērts? 9

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Viņa apsēdās man blakus un sāka izģērbties” – taksometra vadītāja un citu profesiju pārstāvju kuriozi atgadījumi darbā
Kūtris: Valsts noslēpuma atzīme bijusi uzlikta dokumentiem, kuros ir valsts izsaimniekošanas plāni
Zināms, kad aizies bojā Saule – patlaban tai ir 4,57 miljardi gadu
Lasīt citas ziņas

Daudzi nemaz nezina, ka, runājot par elektroenerģiju, līdzekļus iespējams ietaupīt, ne tikai mainot elektrības tirgotāju vai tarifu plānu (no dinamiskā uz biržas un otrādi), bet arī mainot “Sadales tīkla” (ST) piedāvātos elektrības sadales tarifus. Taču – vai ietaupījums ir gana liels, lai būtu vērts to darīt?

Rakstot – “daudzi nemaz nezina”, domāju – tiešām daudzi, jo, pēc ST datiem, “S3” tarifu jeb tā saukto laika zonu tarifu mājsaimniecību vidū izmanto tikai 0,2% no visiem “Sadales tīklam” pieslēgtajiem klientiem mājsaimniecību sektorā (tādu objektu ir 986 300) – tātad apmēram 2000 klientu un lietotāju skaita dinamika ir faktiski nemainīga, to skaits mēnešiem ilgi nedz palielinās, nedz samazinās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kas vispār ir laika zonu tarifs? Pirmkārt, šis tarifs pieejams tikai tām mājsaimniecībām, kurām ir trīsfāžu pieslēgums.

Ja ir vienas fāzes pieslēgums, tad izvēles nemaz nav – ST šim pieslēguma tipam atvēlējis vienu tarifu ar nosaukumu “S1”. Savukārt, ja mājsaimniecībai ir trīsfāžu pieslēgums, tad ir divas izvēles.

Viena no izvēlēm, ko izmanto absolūti lielākā mājsaimniecību daļa, ir standarta “S2” tarifs jeb bezzonu, kas nozīmē, ka par katru patērēto kilovatstundu (kWh) klients jebkurā diennakts laikā maksā fiksētus 4,076 centus.

Atkarībā no patērētās strāvas lieluma atšķiras vien gada maksa par ampēriem (te gan jāpiebilst, ka maksa atšķiras ļoti ievērojami – jo mazāk ampēru, jo jāmaksā vairāk).

Otra izvēle ir jau minētais “S3” tarifs.

Tas paredz, ka maksa par elektroenerģijas piegādi atšķiras naktīs un nedēļas nogalēs no darba dienu gaišā dienas laika.

Skaitliski tas nozīmē, ka naktīs (no plkst. 23.00–7.00) un nedēļas nogalēs (visu diennakti) par katru patērēto kWh mājsaimniecība “Sadales tīklam” maksā tikai 2,65 centus.

Kaut gan absolūtos skaitļos 1,4 centu atšķirība no “S2” tarifa nav liela, ar lielu patēriņu naktī summa varētu salasīties pieklājīga. Protams, nevar aizmirst, ka dienas laikā “S3” tarifs ir augstāks nekā standarta tarifs – jo vairāk tiek patērēts dienā, jo mazāks paliek ietaupījums. Dienā par katru kWh jāmaksā 5,1 cents.

Jo lielāks patēriņš, jo lielāks ietaupījums

Vai tas ir izdevīgi? Jautājums bez nopietniem aprēķiniem ir grūti atbildams. “Sadales tīkla” dati rāda, ka to mājsaimniecību vidū, kuri izmanto “S3” tarifu, vidējais 2022. gada patēriņš dienas zonā bijis ap 400 kWh, bet nakts un nedēļas nogales zonās – ap 450 kWh, kas būtībā nozīmē, ka vidēji naktī un nedēļas nogalē “S3” tarifa izmantotāji patērē par 50 kWh vairāk nekā dienas laikā.

Kādas būtu elektrības sadales izmaksas mājsaimniecībai ar, piemēram, 910 kWh patēriņu mēnesī? Ar standarta tarifu maksa par sadali būtu 37,0916 eiro, bet ar “S3” tarifu, kad dienā patērētas 410 kWh, bet naktī un nedēļas nogalēs 500 kWh, mēneša maksājums būtu 34,3158 eiro. Neliels, bet tomēr ietaupījums.

Plašāki aprēķini ir “Elektrum” Energoefektivitātes centra projektu vadītāja Toma Lāča azotē. Viņa aprēķinos skaidri redzams brīdis, kurā “S3” tarifs kļūst izdevīgs.

Pirmkārt, lai mēneša griezumā rastos kaut 10 centu ietaupījums, mājsaimniecībai naktīs un nedēļas nogalēs jāpatērē vismaz 50% visas patērētās elektrības, bet patēriņam ir jābūt vismaz 750 kWh.

Lai ietaupījums veidotos pie zemāka patēriņa, tad naktīs un nedēļas nogalēs jāpatērē vismaz 55% visas elektroenerģijas. Šādā gadījumā pietiek ar 400 kWh patēriņu, bet ar 200 kWh kopējo patēriņu naktīs un nedēļas nogalēs jāpatērē vismaz 70% elektrības. Savukārt, ja naktī un nedēļas nogalē patērē 80% elektrības un patēriņš ir ļoti liels, piemēram, 1500 kWh, tad mēneša griezumā ietaupījums var sasniegt pat 60,4 eiro.

“Runājot par mājsaimniecībām, izvēloties dalīto dienas/nakts tarifu, ieguvums rodas, ja vairāk nekā puse no patērētās elektrības tiek izmantota nakts stundās un kopējais patēriņš ir visai augsts. 100% enerģijas lietošana nakts stundās nav novērota, jo lielākoties klienti izmanto enerģiju dienas laikā.

Taču, pielāgojot dažādu iekārtu lietošanas paradumus, lielu vai pat lielāko daļu enerģijas patēriņa var pārnest uz nakts stundām. Šeit var palīdzēt arī dažādi enerģiju akumulējoši risinājumi, piemēram, elektroauto akumulatora uzlādēšana naktī,” stāsta Lācis.

Viņš aicina izmantot “Sadales tīkla” un “Elektrum” mājaslapās pieejamos rīkus, kuros, ievadot dažādus elektroauto vai elektrības patēriņa datus, iespējams iegūt precīzāku ainu, kas ļauj vieglāk nosliekties par labu vienam vai otram ne tikai ST, bet arī elektrības tirgotāja tarifu plānam.

“S3” tarifu drīz likvidēs

“Sadales tīkla” pārstāve Alīna Kozlovska sacīja, ka “S3” tarifs vēsturiski veidots klientiem, kas ikdienā lieto lielas jaudas un ilgstoši darbināmas elektroierīces, piemēram, siltumsūkni, rekuperācijas sistēmas, ventilācijas sistēmas u. tml.

Tāpat tarifs varētu būt aktuāls arī tiem klientiem, kuru īpašumā ir elektroauto.

“Jāuzsver, ka lielāko īpatsvaru elektroenerģijas gala rēķinā veido tieši maksa par elektroenerģiju. Elektroenerģijas biržas tarifa lietotāji jūtamu izmaksu ietaupījumu var panākt, sekojot elektrības cenas svārstībām un lielāko elektroenerģijas patēriņu, lādējot elektroauto vai darbinot citas jaudīgas iekārtas, plānojot stundās, kad biržas cena ir zemāka.”

Tam jāpiekrīt. Kā jau iepriekš minēju, “S2” un “S3” (nakts/nedēļas nogale) tarifi atšķiras vien par 1,4 centiem. Kā demonstrē “Elektrum” aprēķini, “S3” tarifs aktuāls kļūst ar pēc iespējas lielāku patēriņu, turklāt patēriņam lielākoties jābūt nakts stundās vai nedēļas nogalēs.

Daudz lielāku ietaupījumu, brīžiem gan riskantu, iespējams gūt tad, ja mājsaimniecība ir dinamiskā jeb biržas elektrības tarifa lietotāja, kas ļauj lielākos tērētājus (elektroauto uzlāde, trauku mašīna, veļas mašīna, siltumsūkņi, radiatori, rekuperatori utt.) darbināt brīžos, kad elektrības cenas diennaktī ir viszemākās.

Jāuzsver, ka janvāris šādai elektrības cenu “ķeršanai” bija ļoti pateicīgs, vairākas dienas elektrības cenām naktī nokrītot pat līdz dažu centu par kWh līmenim.

Gadījās pat tādi brīži, kad elektrība bija nopērkama par vienu centu vai pat vēl lētāk – būtībā par velti. Nav jābūt matemātiķim, lai saprastu, ka, lādējot elektroauto pāris naktis par cenu, kas mazliet pārsniedz nulli, salīdzinot ar, piemēram, fiksēto 25 centu tarifu, finansiālais ietaupījums ir ievērojami lielāks, nekā izmantojot “S3” tarifu visu mēnesi.

Tomēr, ja mājsaimniecība izmanto “S3” un iemanījusies šādā veidā gūt ietaupījumu, to gaida sliktas ziņas. “Sadales tīkls” drīzumā plāno mainīt tarifus, un, kā norādīja A. Koz­lovska, ņemot vērā niecīgo “S3” tarifa popularitāti klientu vidū, kā arī nelielo finansiālo ieguvumu, jaunajā tarifu piedāvājumā šādu vai līdzīgu tarifu nav plānots saglabāt.

T. Lācis teic, ka tarifu dažādība nodrošina mājsaimniecībām iespēju izvēlēties piemērotāko un izdevīgāko risinājumu. “Kopējā enerģijas tirgū ir daudz un dažādi faktori, kas ietekmē enerģijas cenu. Pārdomāti enerģijas lietošanas paradumi ļauj ne tikai samazināt kopējo enerģijas patēriņu, bet arī ļauj pielāgot enerģijas lietošanas paradumus tajos brīžos, kad pieejamāki ir atjaunīgie energoresursi, kas atstāj mazāku ietekmi uz apkārtējo vidi. Tādejādi iegūst ne tikai individuāli lietotāji, bet arī sabiedrība kopumā. Enerģētikas tirgus nemitīgi mainās, līdz ar to mainās arī šie tarifi. Domāju, ka nākotnē parādīsies vēl vairāk dažādu tarifu veidu ar konkrētiem nosacījumiem, lai apmierinātu gan lietotāju vēlmes, gan tirgotāju iespējas.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņa apsēdās man blakus un sāka izģērbties” – taksometra vadītāja un citu profesiju pārstāvju kuriozi atgadījumi darbā
Kūtris: Valsts noslēpuma atzīme bijusi uzlikta dokumentiem, kuros ir valsts izsaimniekošanas plāni
Zināms, kad aizies bojā Saule – patlaban tai ir 4,57 miljardi gadu
Slepenā iPhone funkcija, par kuras esamību lielākā daļa lietotāju pat nenojauš
VIDEO. Futbola zvaigzne Neimars tiešsaistes pokera spēlē zaudē 1 miljonu eiro un viņa reakcija ir neaprakstāma
Lasīt citas ziņas
“Es katru reizi tiesā raudu…” māte sēro par tranšejās Salaspilī bojā gājušo dēlu, kamēr vainīgie joprojām nesodīti
Klāt pūpolsvētdiena – ko par to saka tautas ticējumi?
Finanšu eksperts: Lai gan “Rīgas siltums” sola par 10% samazināt tarifu, iedzīvotāju rēķinos tas samazināsies vien par 1,6%
FOTO. Ķesterciemā atklāta sezona – Enduro motobraucēji sacentušies meža un smilšu trasēs
“Es katru reizi tiesā raudu…” māte sēro par tranšejās Salaspilī bojā gājušo dēlu, kamēr vainīgie joprojām nesodīti
07:19
Klāt pūpolsvētdiena – ko par to saka tautas ticējumi?
07:06
Finanšu eksperts: Lai gan “Rīgas siltums” sola par 10% samazināt tarifu, iedzīvotāju rēķinos tas samazināsies vien par 1,6%
07:01
Par aizsardzību jārunā godīgi! Veiko Spolītis par zemessarga misiju un var ar šo apziņu vien pietiek
Kūtris: Valsts noslēpuma atzīme bijusi uzlikta dokumentiem, kuros ir valsts izsaimniekošanas plāni
Bikše: “Kā sākas runas par skolu reformām reģionos, tā mazie pašvaldību politiķi sāk kliegt un ķerties reformatoram kājās”
Klimata speciālists par kara iespaidu uz vidi: “Tas atstās lielu ietekmi uz nākamajām desmitgadēm”
FOTO. Izturība, spēks un neatlaidība – Latvijas spēcīgākie ļaudis piedalās Bada spēlēs, kādām analogu nav visā pasaulē
VIDEO. “Viņš mani cieši apskāva un teica, ka viss būs labi…” žurnāliste Elita Veidemane, runājot par mīļoto Aivaru Brīzi, nespēj valdīt asaras
VIDEO. “Grūti noticēt, ka tas notiek pa īstam!” Latviešu fotogrāfs video iemūžinājis, kā ziemeļblāzma iekrāso debesis virs Latvijas
VIDEO. “Man aiz muguras ekrānā ik pa pāris sekundēm mainījās dažādas krāsas…” Ētera personība Jānis Labucs tiešraidēs piedzīvojis kuriozus
Kāda ir statistika par bezvēsts pazudušajiem Ukrainā? Atbild Rajevs
VIDEO. Futbola zvaigzne Neimars tiešsaistes pokera spēlē zaudē 1 miljonu eiro un viņa reakcija ir neaprakstāma
Gurķu cenas pārsteidz – jābūt lielam patriotam, lai Latvijā audzētos gurķus pirktu par divreiz augstāku cenu
Sākoties ērču aktivitātes sezonai, pieaug risks, ka varētu piesūkties inficēta ērce. Kur to pārbaudīt?
“Viņa apsēdās man blakus un sāka izģērbties” – taksometra vadītāja un citu profesiju pārstāvju kuriozi atgadījumi darbā
VIDEO. Uz Ukrainu nosūtīta krava izlietoto e-cigarešu bateriju – tās lieti noder ukraiņu karavīriem
VIDEO. Sešgadīgs dejotājs no Daugavpils kļuvis par jaunāko čempionu “Latvijas kausa 2023” breikingā
“Tur viss smird!” Uzņēmējs skaidro, kādēļ nekad nepiedalītos valsts iepirkumos
VIDEO. Lukašenko runas laikā liela daļa amatpersonu guļ
No 1.aprīļa stingrāki nosacījumi OCTA noformēšanai
FOTO. VIDEO. “Tas ir laiks, kad es atštepselējos no ikdienas” – maģisko balsu īpašnieki no “Latvian Voices” stāsta, kā jūtas mirkli pirms koncertiem
Par LZS priekšsēdētāju ievēlē Viktoru Valaini
FOTO. Ar stāvovācijām aizvadīts izpārdotais LNSO un Tarmo Peltokoski koncerts
Jānis Kažociņš: “Putins un Dzjiņpins ir divi autokrāti, bet viņiem ir ļoti atšķirīgas intereses”
Aprīļa pirmajā dienā vietām gaidāmi nelieli nokrišņi
Māris Zanders: Ar ko amatpersonas nodarbojas darba laikā, ja problēmas tik ilgstoši izrādās it kā līdz galam neapzinātas?