Daugavas līmeni pazeminot par pieciem metriem, Aizkraukles novada Kokneses pagasta viesu namu “Kūpiņsala” no upes nošķirs melnu dubļu josla.
Daugavas līmeni pazeminot par pieciem metriem, Aizkraukles novada Kokneses pagasta viesu namu “Kūpiņsala” no upes nošķirs melnu dubļu josla.
Publicitātes foto

Iedzīvotājiem Kokneses pusē izcūkota vasara – peldes vietā dubļu vannas, kāzu dienas panorāmā – dūņu krasts 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Kur pirmdien gaidāms stiprākais lietus?
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Lasīt citas ziņas

 

Daugavas piekrastes iedzīvotāji satraukti par lieluzņēmuma “Latvenergo” paredzēto ūdens līmeņa pazemināšanu Pļaviņu spēkstacijas ūdenskrātuvē, kas šogad plānota ilgstoša un vērienīga.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pajuks viesu nama plāni

Aizkraukles novada Kokneses pagastā iekārtotā viesu nama “Kūpiņsala” īpašniece Līga Zaula paredz, ka šovasar viņai pajuks visi uzņēmējdarbības plāni, sagādājot lielus zaudējumus. Aizvadītajā piektdienā kāds “Latvenergo” pārstāvis, kurš ar dronu filmējis piekrastes apkārtni, Līgai paziņojis, ka ūdens līmeņa kritums šoreiz būšot rekordliels – par pieciem metriem…

“Ūdens līmenim krītot, no viesu nama un vasaras terases uz Daugavu pavērsies drūms skats,” šausminās Līga, “upes piestātnei vairs nebūs iespējams piebraukt ar kuģīti, kas atved viesus gan no tuvumā esošā Likteņdārza, gan no Lokstenes svētnīcas, kur vasarās bieži notiek laulību ceremonijas. To vairs nevarēs arī tie jaunie pāri, kuri bija plānojuši rīkot laulību ceremoniju mūsu viesu namā.

Kā stāsta Līga, paziņojumu par ūdens līmeņa pazemināšanu “Latvenergo” izplatījis maija vidū, kad tūrisma un atpūtas sezona jau sākusies pilnā sparā.

Bet līgumus ar viesu nama “Kūpiņsala” apmeklētājiem un nomniekiem parasti noslēdzot ļoti savlaicīgi, nereti pat gadu iepriekš. Pašlaik tos grozīt vai atrunāt, ka, piemēram, paredzēto laivu izbraucienu vai citu izklaides pasākumu nebūs, vairs pat nav iespējams. Nesaņemdami līgumā paredzētos pakalpojumus, klienti varēšot izmantot tiesības atkāpties no līguma vai prasīt nomas maksas samazinājumu.

 

Ainavas vietā dubļu strīpa

“Pret pašu gribu mēs būsim viņus maldinājuši un piekrāpuši,” spriež Līga. “”Kūpiņsalas” mājaslapā mēs stāstām par viesu namu, kur cilvēkiem paveras lielisks skats uz Daugavu un labas atpūtas iespējas. Bet tā vietā būs tukša un melna upes gultnes josla ar dūņu puvuma smaku.”

“Šī vasara mums būs izcūkota,” secina ­Aizkraukles novada Staburaga pagasta iedzīvotājs Uldis Albiņš, kuram Daugavas kreisajā piekrastē iekārtota laivu piestātne.

“Pie Daugavas plānotās atpūtas vietā mums būs dubļi ar beigtiem gliemežiem un pūstošiem ūdensaugiem. Kāpēc ūdens līmeni nevar pazemināt citā mēnesī, nevis jūlijā un augustā, kad ļaudis visbiežāk izmanto savu atvaļinājumu, atpūšoties pie Daugavas, peldoties un izbraucot ar laivām?”

 

Nedēļu varējuši pieciest

Jautāts, vai ūdens līmeņa pazemināšana, kas notikusi arī aizvadīto gadu vasarās, piekrastes iedzīvotājus traucējusi mazāk, Uldis Albiņš atbild, iepriekš tās ilgušas nedēļu vai divas, ko vēl varējuši pieciest. Bet tagad plānotā ilgs pusotru mēnesi – no 14. jūlija līdz 28. augustam.

Līga Zaula stāsta, ka viesu nams “Kūpiņsala” atvērts tikai pagājušajā gadā, kad tas nevarēja uzņemt viesus un rīkot lielākus pasākumus valstī vīrusa izplatībai noteikto ierobežojumu dēļ. Šogad, kad pēc ierobežojumu atcelšanas tas beidzot kļuvis iespējams, tūrisma un atpūtas nozarei, kuru aizvadītajos divos gados vīrusa izplatībai noteiktie ierobežojumi bija skāruši vissmagāk, grib aizlikt kāju priekšā ­”Latvenergo”.

“Mūsu uzņēmējdarbību, kurai piemīt sezonas raksturs, šī ūdens pazemināšana ietekmēs ne tikai jūlijā un augustā, bet arī turpmāk,” spriež Līga.

“Klienti, kurus būsim pievīluši, izplatīs par mums sliktas atsauksmes.”

 

Ko lai atbild klientiem?

Aizkraukles novada Seces pagasta iedzīvotājs un Daugavas piekrastē izveidotā kempinga īpašnieks Kaspars Lapsa stāsta, ka, ūdens līmeni pazeminot par diviem metriem, tiek atsegta ap divdesmit metru plata josla.

“Ja ūdens līmeni, kā dzirdēju, pazeminās par četriem metriem, tad šī josla būs divtik liela. Iznākumā laivas un citi peldrīki visu vasaru gulēs uz zemes, dubļos un nebūs izmantojami,” saka Kaspars.

“Ko man darīt un ko lai tagad atbildu klientiem, kuri jau ir aizrunājuši vietas kempingā un laivas atpūtas braucieniem un makšķerēšanai, pašlaik nezinu. Iznāk, ka esmu viņus piemānījis.”

“Vasarā plānojot tik ilgu Daugavas ūdens līmeņa pazemināšanu, “Latvenergo” pat neaizdomājas, kā tas ietekmēs piekrastes iedzīvotāju dzīvi un uzņēmējdarbību,” spriež Aizkraukles novada Staburaga pagasta viesu nama “Piešupīte” saimnieks Rinalds Sirsniņš, “lielai vietējo iedzīvotāju daļai vasarās tā ir vienīgā iespēja, kā kaut ko nopelnīt. Skaidrs, ka šis pasākums iesitīs robu arī manos ienākumos. Bet tā vien šķiet, ka “Latvenergo” par to maza bēda.”

Aizkraukles novada pašvaldības tūrisma nodaļas vadītāja Anita Šmite atzīst, ka “Latvenergo” plānotā ūdens līmeņa pazemināšana būtiski ietekmēs iedzīvotājus, kuri Daugavas piekrastē uzcēluši viesu namus, izveidojuši kempingus, laivu piestātnes un citas atpūtas vietas.

Pret jūnija sākumā plānoto ūdens līmeņa pazemināšanu pašvaldība jau saņēmusi iebildumus no vairāk nekā desmit apkārtnes iedzīvotājiem.

 

Remonts divās spēkstacijās

Šī gada 13. maijā “Latv­energo” paziņoja, ka no 14. jūlija līdz 28. augustam Pļaviņu spēkstacijas ūdenskrātuvēs plāno Daugavas ūdens līmeņa pazemināšanu un noturēšanu no 67,5 līdz 69,14 metru atzīmei, kas ir par 1,64 metriem zemāk par pieļaujamo minimālo ūdens līmeni spēkstacijas ikdienas ekspluatācijas laikā.

Šajā laikā notiks spēkstacijas balstu un atbalstsienu betona virsmu atjaunošana: bojātā betona atkalšana; stiegrojuma attīrīšana; pretkorozijas apstrāde, papildu stiegrojuma montāža un betonēšana. No 1. augusta līdz 30. septembrim līdzīgi pasākumi esot plānoti arī Rīgas spēkstacijas ūdenskrātuvē. Ūdens līmeņa pazemināšana Pļaviņu un Rīgas spēkstacijas ūdenskrātuvēs saskaņota ar Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālo vides pārvaldi.

 

“Latvenergo” atradis piemērotāko laiku

“Latvenergo” pārstāve Ivita Bidere apgalvo, ka uzņēmumā ļoti labi apzinoties sabiedrības, tostarp uzņēmēju, intereses, tāpēc visi remonti notiekot pēc iespējas retāk, kad vien tas iespējams, kā arī iespējami ātrāk.

Tomēr esot vairāki priekšnoteikumi piemērotākajam būvdarbu laikam.

Piemēram, vasaras mēnešos Daugavas ūdens pietece ir viszemākā, kā arī Latvijas klimata sezonālā rakstura īpatnību dēļ dzelzsbetona konstrukciju remonts, tostarp ūdens līmeņa mainīgajā zonā, varot notikt tikai tad, kad nokrišņu daudzums ir zem vidējās gada statistiskās vērtības un kad āra gaisa temperatūra nepazeminās zem 5 °C.

Ņemot to vērā, “Latvenergo” laikus paziņojis Aiz­kraukles un Jēkabpils novada pašvaldībām par ūdens līmeņa pazemināšanu, aicinot tās un novadu iedzīvotājus izmantot šo laiku, piemēram, krastu nostiprināšanai, piestātņu izbūvei, pludmales zonu labiekārtošanai, sakopšanai un citām vajadzībām.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Pļaviņu spēkstacijā ražo elektroenerģiju valstij, iedzīvotājiem un uzņēmējiem jau 57 gadus,” piebilst Ivita Bidere.

“Tikpat ilgi Daugavā ir tās ūdenskrātuve, kuras līmeņa izmaiņas ir ar paredzamu klātbūtni upes krastu iedzīvotāju ikdienā, ar ko viņiem ir jārēķinās.”

Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Kur pirmdien gaidāms stiprākais lietus?
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
VIDEO. Šausminošs brīdis, kad paraplānists strauji krīt zemē, stiprā vējā sapinoties paraplāna auklām
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Lasīt citas ziņas
Gāze būs, mājsaimniecības gaida atbalstu
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Pavļuts atklāj, par ko varētu liecināt šovasar vērojamās Covid-19 izplatības tendences 9
Olafs Zvejnieks: “Latvijas gāze” nonākusi sarežģītā un nepierastā situācijā – kā starp laktu un veseri
Ukrainā bojā gājuši jau 42 340 Krievijas karavīri
11:19
Vecākajai paaudzei veltītais festivāls “Zelta ritmi” šogad notiks 14. augustā. Ar dziesmām, dejām un grupas “Sestā jūdze” koncertu
11:04
No Ukrainas devušies ceļā vēl divi kuģi ar labību
11:03
FOTO. Emocionālā koncertā “Zvaigznes ceļš” piemin dziedātāju ALEX
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Imants Frederiks Ozols: Nē, Latvija nav kā Taivāna. Par laimi un diemžēl
Nākamajā apkures sezonā sagaidāms, ka “Rīgas siltuma” siltumenerģijas tarifi vēl augs 3
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai!
“Ja šodien vēl esam dzīvi – tad ir labi.” Saruna ar Kijivas Operetes teātra solisti
Zemgalē ceļu satiksmes negadījumā gājis bojā cilvēks
Kur pirmdien gaidāms stiprākais lietus?
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Šis neesot tomātu gads. Kā parūpēties, lai augi neslimotu un raža labi saglabātos?
“Šobrīd Ukrainā notiek divu civilizāciju sadursme!” Saruna ar vēstures profesoru Henrihu Somu
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Latvijā neaudzē ģenētiski modificētus augus, bet kāpēc tos atļauts ievest, dažreiz pircējiem iemānot, norādes iemudžinot neskaidros produktu marķējumos
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs