Autogāzes un benzīna pārdošanas apjomi pērn samazinājušies, attiecīgi šogad pieaugs konkurence degvielas tirgotāju vidū.
Autogāzes un benzīna pārdošanas apjomi pērn samazinājušies, attiecīgi šogad pieaugs konkurence degvielas tirgotāju vidū.
Publicitātes foto

Degvielas nozare – krustugunīs 0

Jauns gads, jauns akcīzes nodokļa palielinājums degvielai. Tā varētu iesākt gandrīz katru gadu, runājot par degvielas mazumtirdzniecības tirgu. Tomēr šogad akcīze nav vienīgais nozares rūpju bērns.

MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 47
11 stundas
Lasīt citas ziņas

“Degvielas mazumtirgotāju vidū valda ļoti sīva konkurence, tāpēc katrs klients ir svarīgs. Turklāt, tāpat kā citās nozarēs, ir aizvien grūtāk novilkt skaidras robežas starp dažādiem tirgotājiem, kas cīņu par klientiem tikai pastiprina.

Uz šo situāciju raugāmies veselīgi, jo tā motivē attīstīties, tādējādi ieguvējs ir ne vien klients, bet arī bizness. Vēl mazumtirdzniecībā šobrīd jārēķinās ar darbaspēka iztrūkumu. Lai gan “Circle K” šobrīd ir salīdzinoši maz neaizpildītu darba vietu, nerodot risinājumus valsts līmenī, prognozējams, ka nozarē darbinieku trūkums kļūs par arvien lielāku izaicinājumu,” “LB” atklāja “Circle K” izpilddirektore Gunta Jēkabsone.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopumā viņa 2019. gadu raksturoja kā ļoti aktīvu un veiksmīgu, minot gan jaunu veikala koncepcijas ieviešanu uzpildes stacijās, gan izbraukumu tirdzniecības uzsākšanu – tagad “Circle K” ēdieni un dzērieni pieejami arī dažādos brīvdabas pasākumos.

“Ir skaidrs, ka degvielas uzpildes stacija vairs nav tikai vieta, kur uzpildīt kvalitatīvu degvielu, bet arī atpūtas vieta, kur nobaudīt gan kafiju un ierastās ātrās uzkodas, gan augstvērtīgu maltīti no plaša piedāvājuma,” norādīja Jēkabsone.

Šogad uzņēmums turpinās veikt veikalu modernizāciju un attīstīt piedāvāto produktu un pakalpojumu klāstu, kā arī investēs automazgātavu iekārtās un palielinās pašapkalpošanās automazgātavu skaitu.

Protams, turpināsies arī uzpildes staciju tīkla paplašināšanās – pavisam drīz durvis vērs stacija Krustpils ielā Rīgā.

“Lai arī Latvijai vēl tāls ceļš ejams, līdz elektromobiļi ieņems būtisku vietu uz ceļiem, tomēr, raugoties nākotnes perspektīvā, “Circle K” šajā jomā sācis Eiropas mērogā īstenot vērienīgu sadarbības projektu – lieljaudas elektrouzlādes tīkla izbūvi.

Projekta mērķis ir piedāvāt ātrus un inovatīvus elektroauto uzlādes risinājumus tāliem ceļojumiem piemērotās vietās – degvielas uzpildes stacijās pie šosejām un lielākajām maģistrālēm, tajā skaitā arī Latvijā,” minēja “Circle K” izpilddirektore.

 

Cīņa par katru klientu un litru

“Neste Latvija” valdes priekšsēdētājs Armands Beiziķis, 2019. gadu salīdzinot ar 2018. gadu, kad nozare piedzīvoja virkni izmaiņu, vērtē kā salīdzinoši mierīgu, bez straujiem kāpumiem vai kritumiem.

Kā biznesu ietekmējošu faktoru viņš min ekonomikas atdzišanu 2019. gada beidzamajos mēnešos, kad bija novērojams straujāks patēriņa kritums nekā iepriekš – benzīna patēriņš nokrita par 6,08%, bet dīzeļdegvielas patēriņš – par 1,25%.

“Tāpat kā pērn, arī šogad cenu svārstības atšķirīgās akcīzes nodokļu politikas dēļ kaimiņvalstīs zināmā mērā ietekmē degvielas cenas arī pie mums. Pašmāju tirgū joprojām izjūtam spēcīgu konkurenci – tas neļauj atslābt ne mirkli.

Notiek ļoti aktīva cīņa par katru klientu, par katru litru,” lielo konkurenci iezīmē Beiziķis.

Uzņēmuma darbība gan finansiāli, gan citos rādītājos bijusi ļoti laba – pieaudzis gan pārdotās degvielas apjoms stacijās, gan palielinājies klientu skaits visos segmentos.

Būtisks pieaugums ir bijis arī lauksaimniecības segmentā. “Kopumā varu teikt, ka 2019. gada rezultāti ir labāki, nekā plānojām. To izdevās sasniegt, mērķtiecīgi attīstot “Nestes” DUS tīklu, kā arī ieviešot jaunus pakalpojumus un produktus, uzlabojot arī klientu apkalpošanu.

Arvien vairāk paplašinām savu darbību vairumtirdzniecības segmentā, savus produktus piedāvājot zemniekiem un lauksaimniekiem, kuriem ir savas piemērotas degvielas uzglabāšanas vietas,” sacīja Beiziķis.

Pērn, piemēram, “Neste” sāka piedāvāt kurināmo dīzeļdegvielu “Tempera”, kas ir attiecīgi iekrāsota, tai ir samazināts akcīzes nodoklis.

Šo dīzeļdegvielu izmanto privātmāju apkurei, lauksaimniecībā graudu kaltēšanai, arī bunkurēšanas pakalpojumiem.

Principā tā ir tā pati dīzeļdegviela, tikai atbilstoši normatīvo aktu prasībām iekrāsota sarkana, un to iespējams iegādāties tikai vairumtirdzniecībā.

2020.gads ir “Nestes” jubilejas – 30. – gads Latvijā. “Uz šo gadu raugāmies cerīgi. Prioritāte turpinās būt teicamas kvalitātes degvielas no Somijas, tirdzniecība par tirgū iespējami izdevīgāko cenu, DUS tīkla paplašināšana, jaunu produktu un pakalpojumu ieviešana.

Tāpat fokusēsimies uz ilgtspējīgiem risinājumiem un darbībām, kas vērstas uz vides saudzēšanu,” atklāja Beiziķis.

Vides jautājumi uzņēmumā ir visai aktuāli – uzstādīts pirmais vējstiklu šķidruma uzpildes automāts, kas ļauj samazināt plastmasas iepakojumu skaitu.

Divu mēnešu laikā autovadītāji uzpildījuši vējstiklu šķidrumu, kas atbilst 2000 plastmasas kannām. Uzņēmums plāno klientiem Latvijā piedāvāt arī jaunus “premium” produktus, tādējādi palielinot atjaunojamās dīzeļdegvielas izmantošanas īpatsvara pieaugumu ar mērķi samazināt CO2 emisiju daudzumu.

“Starptautiskā līmenī pētām, kā nākotnē varētu izmantot plastmasas atkritumus kā fosilās pārstrādes procesa izejvielu,” atklāja “Nestes” vadītājs Latvijā.

 

2020. gads – izaicinošs

“Viršu” izpilddirektors Jānis Vība arī norādīja, ka pērn varēja novērot degvielas tirgus izaugsmes tempu mazināšanos.

Pērn 10 mēnešos benzīna un autogāzes pārdošanas apjomi samazinājušies attiecīgi par 4,7 un 11,8%, salīdzinot ar to pašu periodu 2018. gadā. Savukārt dīzeļdegvielas mazumtirdzniecība uzrādīja mērenu pieaugumu 3% apmērā.

“Bremzējoties tirgus izaugsmei, likumsakarīgi, ka arvien izteiktāka kļūst cīņa par klientu vadošo tirgus spēlētāju starpā. Asā konkurence liek uzņēmumiem nemitīgi attīstīties un piedāvāt arvien jaunus, ātrus, ērtus un inovatīvus risinājumus klientu vēlmju apmierināšanai.

Veiksmīgam uzņēmumam ir jāspēj skatīties soli uz priekšu, kā arī mērķtiecīgi analizēt, kas klientam ir svarīgs ne tikai šodien, bet būs aktuāls arī rīt.”

Vība norādīja, ka kaitīgo izmešu daudzuma samazināšanas politika Eiropas Savienībā veicinājusi alternatīvo degvielas veidu izmantošanu – pakāpeniski savas pozīcijas tirgū iekaro elektromobiļi, būtisku attīstību Eiropā piedzīvo saspiestā (CNG) un sašķidrinātā (LNG) dabasgāze.

Arī modernajai biodegvielai ir sava niša, savukārt nākotnē cerības tiek liktas uz ūdeņraža enerģiju.

“Aktīvi strādājot šajā virzienā, pērn Latvijā ieviesām saspiesto dabasgāzi. Šobrīd ar CNG darbināmu automašīnu skaits Latvijā ir neliels, taču līdz ar infrastruktūras attīstību paredzams, ka to skaits tuvāko gadu laikā būtiski pieaugs – līdzīgi kā tas pēdējo gadu laikā jau ir novērojams kaimiņvalstīs un citur Eiropā.” Šobrīd “Viršu” tīklā ir divas CNG uzpildes stacijas.

Arī viņš DUS redz ne tikai kā vietu, kur uzpildīt degvielu, bet arī kā vietu, kur iegādāties ēdienus un dzērienus.

“Iedzīvotāji arvien vairāk izvēlas ēst veselīgi. Jau tagad DUS sortimentā ir svaigi dārzeņi, augļi un veselīgas uzkodas, taču tuvākā nākotnē arvien vairāk redzēsim arī nišas un specializēto produktu piedāvājuma paplašināšanu, piemēram, produktus veģetāriešiem un vegāniem, bezglutēna, bez laktozes, diabētiskos produktus, kā arī bioloģisko produktu piedāvājumu.”

Arī “Virši” saskaras ar problēmām darbaspēka jomā. Vība atklāja, ka tas liek uzņēmumiem arvien vairāk ieguldīt gan darbinieku labumu grozu pilnveidošanā, gan arī to apmācībā un kvalifikācijas paaugstināšanā, lai veicinātu darbinieku personīgo izaugsmi un talantu attīstību uzņēmuma iekšienē. Piemēram, apmācību programmas “Viršu skola” ietvaros divu gadu laikā uzņēmums apmācījis 338 darbiniekus.

Ar provizoriskajiem finanšu rezultātiem uzņēmums ir apmierināts. Jubilejas – 25. – gadā plānots turpināt palielināt tirgus daļu, investējot degvielas uzpildes staciju tīkla attīstībā un modernizācijā.

“Tāpat arvien aktīvāk darbosimies alternatīvo degvielas veidu tirgus attīstībā, jo redzam tam ilgtermiņa potenciālu. Papildus jāmin, ka gada pirmajā pusē plānojam arī pabeigt darbu pie ievērojami pievilcīgākas lojalitātes programmas izstrādes mūsu klientiem.”

Vība gan sacīja, ka tirgus situācija šogad varētu būt visai izaicinoša. “Jāatgādina, ka gada sākumā dīzeļdegvielas cena uz akcīzes nodokļa likmes rēķina pieauga par aptuveni pieciem centiem, bet benzīna cena – par aptuveni četriem centiem par litru.

Diezgan droši var prognozēt, ka kopumā tirgum šīs izmaiņas nebūs labvēlīgas, jo tiks zaudēta liela daļa tranzītklientu, kas akcīzes likmju starpības dēļ izvēlēsies veikt uzpildes Lietuvā vai Polijā. Tāpat redzam, ka arī valsts ekonomiskās izaugsmes tempi mazinās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ņemot vērā šos faktorus, pagājušā gada rezultātu atkārtošana arī šogad varētu būt pieņemams sniegums.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 47
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 163
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
11 stundas
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 172
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu
11 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kuros divos novados ir augstākais saslimstības līmenis? 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Leiena: Eiropas Savienībai ir laiks domāt par obligātu vakcināciju 173
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu
21:23
LE
LETA
Ziņas
Veselības aģentūra paziņo, cik ES valstīs reģistrēti omikrona gadījumi
20:59
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Par Mārtiņu Braunu ir grūti, pat neiespējami rakstīt pagātnes formā.” No dvēseles dziesminieka atvadoties 1
20:27
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 15
4 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Liela uzbrukuma gadījumā Kremlis var neizturēt milzīgo zārku skaitu 5
1 stunda
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Par Mārtiņu Braunu ir grūti, pat neiespējami rakstīt pagātnes formā.” No dvēseles dziesminieka atvadoties 1
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ar sportisku pagātni. Jaunā Vācijas ārlietu ministre “neļausies tikt atstumta” 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 23
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Autobusa un NBS kravas auto sadursme: glābēji izstāsta avārijas detaļas 25
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 163
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 8
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 13
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 5
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 27
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 85
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
9 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
11 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 117
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 354
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena