Praktiski
Dārzs

Divi veidi, kā pavairot lavandu – kā to pareizi darīt?0

Foto: Sandra Ruska

“Vai lavandas sēklas vajag stratificēt?” jautā Anda no Kuldīgas novada.

“Lavandas sēklām stratifikācija nav nepieciešama. Jāņem vērā, ka lavandas sēklas ir rupjākas nekā citiem garšaugiem, ar cietu apvalciņu, tāpēc tās diezgan ilgi dīgst, turklāt jaunie augi aug lēni. Pastāvīgā vietā augus var izstādīt tikai otrajā gadā,” pamāca LLU Agrobiotehnoloģijas institūta vieslektore docente Ieva Žukauska.

Audzē no dēsta

Sēj marta beigās, aprīlī kastītē ar bagātinātu kūdras substrātu. Diedzē 20–25 °C temperatūrā. Sadīgst aptuveni desmit dienās (ja sēklas pašu audzētas, nav īsti ienākušās, nobriedušas, tām ir slikta dīdzība). Kad dīg­stiem parādās pirmā īstā lapa, sējeņus pārpiķē podiņos. Laukā izstāda pēc salnām, izvietojot augus dobē cieši bariņā – 10–15 cm attālumā citu no cita. Nākamajā gadā lavandas pārstāda retāk – 50 cm attālumā.

Der pamēģināt ar spraudeņiem

Saimniecības Lavandervilla saimniece Zane Gusta uzskata, ka izdevīgāk lavandas pavairot ar spraudeņiem. Šim nolūkam mātesaugu ar saknēm pārziemina pagrabā 5–10 ºC temperatūrā. Spraudeņus griež janvārī, jo paiet ilgs laiks, kamēr tie apsakņojas. Laukā jaunos augus izstāda maija beigās, jūnija sākumā, jo tad tie pa vasaru paspēj iesakņoties un arī labi pārziemos.

Gatavojot spraudeņus vasarā un izstādot augustā vai septembrī, tie līdz ziemai nepagūst iesakņoties, un pastāv lielāks risks tiem izsalt. Spraudeņus griež no nobriedušiem dzinumiem, to garums 5 cm. Sprauž podiņos, iepriekš sagatavotā substrātā – viegli mitrā kūdras un jūrmalas smilts maisījumā (1:1), lai nodrošinātu labāku drenāžu.

Saistītie raksti

Apsakņo 20 °C temperatūrā, noteikti zem seguma, var, piemēram, katru podiņu pārsegt ar stikla burciņu. Sakņošanās laikā spraudeņus vēdina un noslauka trauka iekšpusē izveidojušos kondensātu. Augiem saknītes sāk veidoties aptuveni pēc trim nedēļām.

Pirmajos gados pēc izstādīšanas lavandas veido tikai dažus ziediņus. Iegūt daudz ziedu ar visiem ziedstublājiem var 3.–8. gadā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rīgā kaķis pēc pastaigas mājās atgriežas asiņainām ķepām: kāds ļaundaris brutāli nogriezis nagus
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Kas latviešiem kāpostu tītenis, Austrumu tautām – dolma: arī divas receptes
3 dienas
VB
Valija Beluza
Praktiski
Latviešu ģimenes dzīve Bakūzes muižā: cilvēki šajā vietā mituši kopš 14.gadsimta – aizvien atrodas mīklainas, leģendām apvītas lietas un liecības
3 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 2
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtā eksplodējusi krava, kas iepriekš bija atradusies uz Krievijas pilsonim piederoša kuģa
Tiešraide 1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Nepatīkams pārsteigums: labdarībai ziedotas drēbes tiek tirgotas internetā
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Pabriks: Degvielas rezerves Latvijai ir tikai “uz papīra”. Krīzes situācijā mēs sev to piegādāt nevarēsim 5
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Nosauc vietas, kur Latvijā palielinājies ar Covid-19 saslimušo skaits
2 stundas