Rucavas novads. Foto no arhīva

Dubulto NĪN, lai atgūtu Krājbankā zaudēto naudu 0

Rucavas novads ir izrādījies no retajiem, kas šogad nav izmantojis likumā doto iespēju vietējām pašvaldībām patstāvīgi lemt par 25% nodokļa pieauguma ierobežojuma saglabāšanu 2012. gadam. Pašvaldība varēja neaplikt ar nodokli arī saimniecības ēkas, atliekot to līdz 2013. gadam.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 175
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 217
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 181
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Tā kā nekāda pašvaldības lēmuma nebija, jau šogad rucavniekiem jāmaksā arī “šķūnīšu” nodoklis – papildus nodoklim par zemi un dzīvojamām ēkām.

Palaipes ciema iedzīvotāji zemnieku saimniecības “Žvaģini” īpašnieki Andris un Sandra Liparti stāsta, ka pagājušajā gadā par 103,7 hektāriem lauksaimnieciski izmantojamās zemes un dzīvojamo ēku samaksājuši 318,47 latu nodokli. Bet šogad no pašvaldības saņemtais maksājuma paziņojums viņus satriecis – par zemi un ēkām jāmaksā 586,92 lati.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zemnieku saimniecības “Laipnieki” īpašniece Sarmīte Liparte atklāj, ka par 47,7 hektāriem zemes un dzīvojamo ēku pērn bijis jāmaksā aptuveni 230 lati. Šogad nodokļa summa sasniegusi 408 latus. Zemnieku saimniecības “Šēperi” īpašniecei Sanitai Timbrai par 47,7 hekt­āriem zemes un ēkām pērn maksāto 165,78 latu vietā šogad jau jāmaksā 291,28 lati.

Pēc Rucavas novada domes priekšsēdētājas Līgas Stendzes teiktā, nodokļa dubultošana neesot nekas tik briesmīgs, par ko iedzīvotājiem būtu pārlieku jāuztraucas. Taču, saņemot paziņojumus par nodokli, satraukušies gan iedzīvotāji, gan deputāti, kuri paši par to lēmuši.

Protestējot pret tik krasu zemes nodokļa pieaugumu, ap 160 novada iedzīvotāji parakstījuši atklātu vēstuli Rucavas novada domei. Vairāku zemnieku saimniecību īpašnieki nosūtījuši vēstuli Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Edmundam Sprūdžam, prasot atcelt, viņuprāt, nelikumīgo Rucavas novada domes lēmumu.

 

Sanita Timbra stāsta, ka februārī, kad saņēmuši nodokļa maksājumu paziņojumus, vietējo zemnieku sapulcē aicinājuši pašvaldības deputātus paskaidrot, kāpēc ir tik krass nodokļa kāpums. Taču neviens no pašvaldības pārstāvjiem uz zemnieku sapulci nav atnācis.

 

Kāpēc novada iedzīvotājiem pēkšņi jāmaksā dubults nodoklis?

Pagājušā gada decembra beigās septiņi Rucavas novada domes deputāti vienprātīgi nolēma 2012. gadā veikt nekustamā nodokļa aprēķināšanu atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma nodokli”.

Kā zināms, vietējām pašvaldībām ir dotas tiesības patstāvīgi lemt par nodokļa pieauguma ierobežojumu. Taču Rucavas novada “tautas kalpi”, kā man šķiet, nolēma pārāk nelauzīt galvu par procentiem, tā vietā izvēloties visvieglāko ceļu – piekrist visam, kas ierakstīts likumā.

Ja pašvaldība nelemj par nodokļa pieauguma ierobežojuma saglabāšanu, tad pēc likuma 1,5% nodoklis par zemi jāmaksā pilnā apmērā no zemes kadastrālās vērtības.

 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā gan atzīst, ka ar šādu novada pašvaldības lēmumu likums formāli nav pārkāpts. Cita lieta ir lauku iedzīvotāju ienākumi un spējas maksāt, ko deputāti nav ņēmuši vērā. Ministrijai neesot tiesību atcelt šo lēmumu, to varot tikai pati pašvaldība.

 

Esot gādājuši par attīstību

Sandra Liparte stāsta, ka prasījusi paskaidrojumus pašvaldībai, kāpēc nav bijis lēmuma par nodokļa pieauguma ierobežojumu, ko pieļauj likums.

Priekšsēdētājas vietnieks Andris Brīvkalns vēstulē Sandrai Lipartei atbildējis, ka šāds lēmums domes sēdē pieņemts, “izvērtējot visa novada intereses un attīstības iespējas kopumā”.

Uz manu jautājumu, kādas īsti ir šīs intereses un attīstības iespējas kopumā, novada domes priekšsēdētājas vietnieks Andris Brīvkalns atzīst, ka nodokļa dubultošana iedzīvotājiem nav nekas patīkams. Bet novadā ir vien aptuveni 2000 iedzīvotāju, pašvaldībai esot jāuztur abas pamatskolas, jāatmaksā par Dunikas pagasta sporta halles celtniecību ņemtais 60 000 latu kredīts. Krājbankas sabrukumā pašvaldība pazaudējusi 110 000 latu.

 

Nodoklis neesot briesmīgs

Rucavas novada domes priekšsēdētāja Līga Stendze saka, ka 100 hektāru lielai zemnieku saimniecībai samaksāt 6 latus par hektāru gadā viņai neliekoties pārāk liels slogs. Arī viņai pašai piederot 20 hektāri, par kuriem agrāk maksāto aptuveni 50 latu vietā jāmaksā 100 lati.

 

“Lielās pašvaldības var atļauties lemt par nodokļa atlaidēm. Diemžēl mums šo iespēju ir krietni mazāk, un ar šo likumu valdība mūs pārvērtusi par iedzīvotāju ķīlniekiem. Nekā citādi nevaram budžetā savilkt kopā galus,” piebilst Andris Brīvkalns. Tātad nevis novada attīstība, bet pašvaldības iestāžu uzturēšana ir motīvs.

 

Paši nesaprot, par ko lemj

Domes deputāts Jānis Gunārs Līcis stāsta, ka uz domes sēdi, kurā deputāti sprieduši par nodokli 2012. gadam, bijuši uzaicināti pašvaldības finanšu speciālisti. Viņi sacījuši, ka nodokļa kāpums iedzīvotājiem nebūšot pārlieku liels. “Uzzinot no iedzīvotājiem patiesās summas, biju kā ar aukstu ūdeni apliets. Ja būtu to zinājis, nekad nebūtu balsojis par šādu lēmumu,” atzīst Jānis Gunārs Līcis.

Deputāts atklāj, ka gada sākumā kādā no domes sēdēm deputāti vēlreiz sprieduši par nesamērīgi lielo nodokli un iespējām kaut ko mainīt. Bet, tā kā daļa iedzīvotāju jau sākuši maksāt nodokli, izsprieduši, ka ir jau par vēlu.

Domes deputāte Ausma Padalka atzīst, ka šāds deputātu lēmums bijusi kļūda. Pērn, lemjot par nodokli šim gadam, deputāti neesot sapratuši, ka nodokļu kāpums būs tik milzīgs. Viņa esot dzirdējusi par 1000 latu lielu nodokļa palielinājumu uz tā sauktā šķūnīšu nodokļa rēķina.

Domes priekšsēdētājas vietnieks Andris Brīvkalns šaubās, vai pašvaldība varētu atcelt šo lēmumu, jo šā gada budžets jau ir apstiprināts.

Pašvaldības finanšu speciāliste Ināra Reine saka, ka neatceras, vai pati apmeklējusi iedzīvotājiem liktenīgo domes sēdi. Pašvaldības finanšu komitejā gan esot spriests, ka, atceļot 25% nodokļa pieauguma ierobežojumu, pašvaldība papildus iekasēšot 17 000 latu, kas nevienam neesot licies pārmērīgi liels slogs.

 

Pašvaldības darbiniece, kura lūdza savu vārdu neatklāt, man saka īsi un skaidri: “Lai deputāti tagad nespēlē paslēpes un nenoveļ vainu uz finansistiem, ja pašiem galvās ir ķīselis! Novada domes priekšsēdētāja Līga Stendze ļoti labi zināja, kādas sekas izraisīs nodokļa pieauguma ierobežojuma nesaglabāšana.”

 

Attīstības vietā būs panīkums un trūkums

Sandra Liparte, Sandra Timbra un citi zemes īpašnieki saka, ka divkāršs nodoklis iedragā ienākumu un izdevumu samēru un samazina viņu konkurētspēju. “Daudzu kaimiņu novadu pašvaldības lēma par nodokļa pieauguma procentuālā ierobežojuma saglabāšanu. Kāpēc savu iedzīvotāju labā to nevarēja Rucavas novada pašvaldība?” jautā zemnieki.

“Novada deputātiem, kurus esam ievēlējuši, būtu jālemj un jāstrādā vietējo iedzīvotāju labā. Pēc deputātu domām, Krājbankā pazaudētā pašvaldības nauda jāsedz no iedzīvotāju kabatām,” spriež Ģeistautu iedzīvotāja, zemnieku saimniecības “Bunkas” īpašniece Māra Ķēdže.

Sanita Timbra saka, ka viņai iznomāto zemes gabalu īpašnieki, vecāka gadagājuma ļaudis, redzot milzīgās nodokļa summas, jau izsprieduši, ka pēc iespējas ātrāk zeme jāpārdod ārzemniekiem. “Pašvaldībā acīmredzot vairāk domā nevis par iedzīvotājiem, bet par savu labklājību,” viņa piebilst.

Šis spriedums parāda, ka novada domes vadība nav papūlējusies nodokļu celšanu pamatot ne vien pārējiem deputātiem, bet arī saviem vēlētājiem. Acīmredzami kļūda ir arī tā, ka dome nav runājusi ar iedzīvotājiem, pirms vēl saņēmusi protesta vēstuli.

 

TURPINĀJUMS SEKOS

14. aprīlī pašvaldība aicina iedzīvotājus uz sapulci, kurā skaidrošot, kāpēc ir šāds nodoklis un kā tiks izlietota nodokļu maksātāju nauda.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 155
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 215
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 157
6 stundas
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 9
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 90
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 77
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 50
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 119
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 157
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bijušais sporta skolas “Spars” direktors pārsūdzējis piespriesto cietumsodu saistībā ar zēna noslīkšanu peldbaseinā
19:36
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim
18:29
LE
LETA
Ziņas
Dānijā apstiprināti inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno paveidu 9
18:06
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 155
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
11 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai?
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz pirmdienas rītam saglabāsies mierīgi laikapstākļi
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 2
8 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
10 stundas
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 9
9 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš koks šobrīd ir vispieprasītākais tirgū? 2
10 stundas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
11 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
10 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Labākais auto ir dienesta auto!” Kurš spēkrats ir iecienīts gan biznesā, gan privātpersonu aprindās? 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bijušais sporta skolas “Spars” direktors pārsūdzējis piespriesto cietumsodu saistībā ar zēna noslīkšanu peldbaseinā
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis seko Fūrmanim un Rācenim un atstāj Latvijas Ārstu biedrības valdi 38
6 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 153
22 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 90
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 162
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 51
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
10 stundas