Valdis Atāls. “Elles debesis”. “Dienas grāmata”, 2018.
Valdis Atāls. “Elles debesis”. “Dienas grāmata”, 2018.
Valdis Atāls. “Elles debesis”. “Dienas grāmata”, 2018.

Dziesminieka maģiskais reālisms 0

Valda Atāla “Elles debesis”, ieskaitot gan pašmāju, gan ārzemju autoru izdevumus, ir viena no aizraujošākajām grāmatām šogad. Tas ir autobiogrāfisks stāsts, mūsdienu izpratnē varbūt pat romāns ar maģiskā reālisma iezīmēm, par autora ieslodzījumā pavadīto laiku, un tieši tas piešķir grāmatai samērā augstas daiļliteratūras kvalitātes. Šobrīd uzreiz nenāk prātā, ka būtu nācies lasīt šādu jaunlaiku tekstu ar minētajām iezīmēm pirmajā personā, turklāt autobiogrāfisku darbu, ar kura autoru vēl būtu personīgi pazīstams.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Priekšvēsture? Romantiska izskata garmatains vīrs ar prievīti, kurš spēlē ģitāru un dzied… Valdis Atāls jau gadus četrdesmit kā dziesminieks ir Latvijā pazīstama personība. Viņa pāris dziesmu hiti uz kādu laiku pielipuši gandrīz katram, kas tos dzirdējis. Tēlam labi piedien arī tas, ka viņš ir kamīnmeistars un no Cēsīm.

No jaunības draugiem 80. gados biju dzirdējis, ka viņš, īstajā vārdā Valdis Šatrovskis, 70. gados centies pretoties padomju varai ne gluži disidentiskā veidā un tiesāts par bandītismu grupā. Kā iespaidīgākā epizode tika minēta vilciena diversija, tas laikam tomēr netika nolaists no sliedēm. Lai vai kā, puiši tika nodoti un tiesāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc ieslodzījuma Valdis turējās savrup, sabiedrībā parādījās gandrīz tikai tad, kad uzstājās kā dziesminieks. Tam bija nopietns pamats, jo draugi un paziņas no viņa vairījās, mazāk kā no bijušā cietumnieka, vairāk kā no iespējamā čekas savervēta aģenta.

Ar Valdi jau krietnu laiku pēc soda izciešanas biju šad tad ticies, taču par viņa lielo pagātnes kluci, sauksim to tā, jautāt nebiju uzdrošinājies, un arī redzēšanās bija pārāk īsas.

Formāli tas ir tā: padomju laikos Atāls bija notiesāts uz pieciem gadiem lēģerī par bandītismu. Dziesminieku tiesāja 70. gados kopā ar tā dēvēto Zilberta bandu – puišiem, kuri izdomāja savus veidus, kā cīnīties pret padomju varu. Mārtiņam Zilbertam piesprieda 15 gadus, Arnim Kanderam – 13, Robertam Tintem – deviņus un Atālam – piecus gadus.

Pirms kādā novembra nedēļas nogalē biju aizgājis uz mākslas muzeju “Rīgas birža”, kur Atāls pulcināja savas daiļrades cienītājus, draugus un paziņas gan uz šīs, gan arī tikko iznākušās dzejas grāmatas atvēršanas svētkiem (labs gads autoram!), gribēju pavaicāt klātienē vai arī pa tālruni par dažām detaļām sakarā ar konkrēto krimināllietu, jo Atāla grāmatā tās tomēr paliek aizplīvurotas un tā arī netop skaidrs, kas tad reāli bija nodarīts un kas vienkārši “piešūts”, un ko tieši darījis dziesminieks.

Taču tad sapratu, ka tam šajā darbā nav izšķirošas nozīmes. Tā zūd, pateicoties nu jau pilntiesīgā rakstnieka (pirms tam bija izkaisīti dzejoļi, dziesmu teksti, aforismu krājums un cietuma biedra Egila Bāra dzejas apkopojums) iespaidīgajam stilam. Dīvaini bija tas, ka Atāls prezentācijas pasākumā vairākas reizes atkārtoja, ka viņam svarīgi, lai visam, kas uzrakstīts, mēs ticētu.

Taču es zinu, ka tā var arī nebūt, lai arī man atkrīt vēlēšanās noskaidrot patiesību sarunā ar autoru, jo tā ir daiļliteratūra un dodu priekšroku tai, nevis autentiskumam. Ja darbs būtu ieturēts faktos, tas daudz zaudētu, jo grāmatas par to, kā gājis “pie baltajiem lāčiem” (domāts tāls izsūtījums) mums ir, bet šādas nav.

Ja neienāk prātā jēdziens “maģiskais reālisms”, tad, lasot grāmatu, jāatceras mednieku stāsti un kaut kādā mērā arī Minhauzens, kā arī kāds mans tikko mūžībā aizgājis jaunības draugs, kurš mēdza izpušķot notikumus ar pārdabiskām detaļām, lai gan zināju, ka arī bez tām notikums ir bijis visnotaļ iespaidīgs.

Maģija parādās tieši indivīda un situāciju šķietamā neiespējamībā; šeit nav, piemēram, mistisku dabas parādību, vismaz uzkrītošu.

No otras puses, jāatceras, ka padomju laikā bija iespējams daudz kas, kas jaunam cilvēkam šodien liktos absurds, ja vien viņš pats nedzīvotu tuvu gandrīz nojauktām robežām informācijas tehnoloģiju attīstības dēļ.

Par naudu padomju cietumā varēja dabūt gandrīz visu. No citām grāmatām atpazīstamas ir arī līdz nāvei sisto un spīdzināto cilvēku spējas izdzīvot. Grūtāk noticēt, piemēram, Atāla spējai bargā salā izlidot no velteņiem un ar kāju iesist kādam pa seju. Lai kādu cīņas mākslu viņš arī pārvaldītu, apstākļi kolonijās tomēr bija vārdzinoši. Taču šī un vēl citas epizodes grāmatā apliecina, ka autoru suģestē cilvēka spēju latiņas pārvietošana aug-stāk gan apziņas, gan fiziskajā līmenī.

Valdi Atālu kā vairāku mūzu kalpu (viņš arī zīmē un glezno) interesē arī dzīves māksla, mīlestība tās augstākajās izpausmēs, kā arī reliģija – ne tās publiskajās, bet ezoteriskajās niansēs, kuras nav pieejamas katram. Tam Atāls gan tieši, gan netieši pieskaras visā grāmatā, tāpēc nav jābrīnās, ka tā visai negaidīti beidzas ar kādas man nezināmas Austrumu garīgās prakses seansu skolotāja vadībā. Tas man nelikās saistoši, gaidīju piezemētākas beigas, taču Atāls nav izdabājis lasītājam, bet gan gribējis turpināt izdibināt dzīves noslēpumu ar savu izvēli.

Negribu iztikt, nepieminot dziesminieka divas laikam jau populārākās, par hrestomātiskām kļuvušās rindas, katru no sava dzejoļa dziesmas, kuras pārdzīvos autoru (lai viņam veselība!). Proti, “Es esmu mīlējis šo dienu…” un “Visskaistākais gadalaiks ir mīlestība”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā 9
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 13
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
Lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augtākās izglītības iestādē turpināsies uzņemšana līdz 31. augustam
22:55
Čempionei ir līgums par dalību Somijas hokeja līgā
22:30
RFS atlicis viens solis līdz UEFA līgas izšķirošajai kvalifikācijas spēlei
22:25
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
“Metam visus tos cilvēkus laukā, tad jau arī Irānu var nodēvēt par terorisma valsti!” Tiešajā ēterā spraiga diskusija par Krieviju 2
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Tropiskā naktī nebūs viegli izgulēties
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Basketbols, mūzika, street food — šajā nedēļas nogalē būs XIII Krastu mačs pie Kongresu nama
Hermanis ar dubultotu aktieru sastāvu rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa 1
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs