Mobilo sakaru operatora “Bite” tehniskais direktors Gints Butens.
Mobilo sakaru operatora “Bite” tehniskais direktors Gints Butens.
Publicitātes foto

Eksperts: 5G tehnoloģijas ļaus būt efektīvākiem un straujāk attīstīties 0

Jau 2019.gadā tirgū kļūs pieejamas pirmās 5G tehnoloģiju atbalstošās ierīces. Tās uzņēmējiem ļaus palielināt biznesa produktivitāti, palīdzot strādāt ātrāk un efektīvāk, uzskata mobilo sakaru operatora “Bite” tehniskais direktors Gints Butens.

VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Lasīt citas ziņas

Viņš uzsver, ka 5G tehnoloģijai ir vairākas priekšrocības. Pirmkārt, lielāks interneta ātrums. Proti, paredzamais 5G tehnoloģijas ātrums, kas būs mērāms gigabitos sekundē, salīdzinot ar 4G tehnoloģijai raksturīgo ātrumu (megabiti sekundē), ļaus ātrāk pārsūtīt lielu datu apjomu.

Piemēram, fullHD kvalitātes filmu varēs lejupielādēt dažās sekundēs nevis minūtēs. Otrkārt, lielāks joslas platums, kas ļaus tīklam vienlaicīgi pievienot daudz vairāk ierīču un sensoru, nodrošinot lietotājiem vēl pozitīvāku datu pakalpojumu izmantošanas pieredzi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un, treškārt, zemais latentums jeb signāla aizture – aptuveni viena milisekunde pašreizējo 30 līdz 40 milisekunžu vietā, kas nodrošinās vēl ātrāku ierīču un mobilā tīkla “saziņu” jeb savienošanos. Piemēram, tiešsaistes spēles varēs baudīt reāllaikā un vienlīdz augstā kvalitātē kā ar optisko vadu savienojumu.

G. Butens norāda, ka šāds tiešsaistes jeb “dzīvais” video bija redzams bobsleja sacensībās Phjončanas olimpiskajās spēlēs, kad pie sportistu aizsargķiverēm piestiprinātās videokameras tiešraidē raidīja braucienu no pilotu skatu punkta.

“Tas bija viens no dienvidkorejiešu eksperimentiem 5G praktiskā izmantošanā. Iespējams, daudzi to nepamanīja, taču tik kvalitatīvu video ar 4G tehnoloģijām iegūt būtu grūti,” skaidro “Bites” tehniskais direktors.

Tādēļ “Bite” velta lielas pūles, lai iespējami pārliecinošāk sagatavotos 5G standartu un to atbalstošo tehnoloģiju ieviešanai, tostarp nodrošinātu atbilstošu radiofrekvenču pieejamību.

Piemēram, oktobrī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome uz desmit gadiem pagarināja lietošanas tiesības “Bites” meitas uzņēmumam SIA “Unistars” piecām radiofrekvenču spektra joslām un diviem 26 gigahercu (GHz) diapazona kanāliem.

Tādējādi “Bitei”, salīdzinot ar citiem operatoriem, šobrīd ir pieejams visvairāk frekvenču, kas atbilst 5G standarta vadlīnijām, kas tika apstiprinātas pērnā gada nogalē.

Olimpisko daiļslidošanas sacensību laikā piedāvātie 360 grādu video, kurus apturot, varēja sīki izpētīt jebkura lēciena vai pagrieziena kvalitāti, ļoti labi atklāj izmaiņas izklaides un atpūtas industrijā, kuras veicinās 5G tehnoloģija.

Atliek vien aprīkot ar lokālu 5G tīklu stadionu un izmantot translācijā papildinātās realitātes elementus, lai skatītāji pie televizoriem, datoriem vai mobilajām ierīcēm iegūtu aizraujošāku izklaidi.

Iespēja izveidot augstas kvalitātes lokālo tīklu sava biznesa vajadzībām ir viens no šīs tehnoloģijas lielākajiem ieguvumiem, kam būs būtiska ietekme uz lietu interneta (IoT) attīstību.

5G tīkls spēs nodrošināt ļoti lielu savienojumu skaitu (apmēram miljonu uz kvadrātkilometru) ar zemu enerģijas patēriņu. Turklāt vienā pārklājuma zonā vienlaikus varēs darboties dažādi risinājumi un pakalpojumi ar atšķirīgiem ātrumiem un garantēto kvalitāti.

Piemēram, viens slānis atbalstīs tīklu stadionā, otra – savienotos auto (connected cars), bet vēl cita – attālināti nolasīs mērierīces vai nodrošinās slimnieku uzraudzību.

Tomēr jau patlaban ir pieejami tehnoloģiskie risinājumi, kas pie esošā mobilo tīklu standarta ļauj attīstīt lietu interneta tīklu, atzīmē G. Butens.

Viņš piebilst, ka “Bite” ir pirmais no Latvijas mobilo sakaru operatoriem, kas uzsākusi mazjaudas platjoslas tehnoloģiju standarta risinājuma “Narrowband Internet of Things” (NB-IoT) ieviešanu. Tas nodrošina kvalitatīvu pārklājumu iekštelpās un augstu pieslēgumu blīvumu, kas ir svarīgi lietu interneta tīklam.

“Manuprāt, Latvijā viens no labākajiem esošajiem industriālā lietu interneta piemēriem ir “Sadales tīkla” uzstādītie viedie skaitītāji, kuros cita starpā tiek izmantotas arī “Bites” SIM kartes.”

Šie skaitītāji paši nosūta datus par patēriņu, tādējādi to lietotāji var nepārtraukti sekot līdzi elektrības patēriņam mobilajā aplikācijā, kā arī cenu izmaiņām, izmantojot tās savā labā. 5G tīkla nepārtrauktība jeb zemais latentums patērētās elektrības uzskaiti padarīs vēl efektīvāku, skaidro G. Butens.

Ļoti precīza un stabila elektrības uzskaite ir svarīga uzņēmumiem, kuriem ikdienā ir nepieciešams daudz enerģijas un kuriem neprecizitātes uzskaitē vai lieks patēriņš var radīt papildu izmaksas.

Ne velti “Bite” pirmos NB-IoT testus veic kopā ar uzņēmumu “Teliko”, kas specializējas inteliģentā ielu apgaismojuma vadības, attālinātās energoskaitītāju nolasīšanas ierīču un energotīkla uzraudzības sistēmu radīšanā, attīstīšanā un ražošanā.

To laikā tiek izmēģināta inteliģentā apgaismojuma sistēma VEF teritorijā Rīgā.

“NB-IoT ieviešana ļauj mums jau šobrīd veidot augstas kvalitātes lietu interneta tīklu, tā stimulējot nozares, kurām moderni tehnoloģiskie risinājumi var būt svarīgs attīstības vai drošības priekšnosacījums.”

“Iespējams, arī mums vajadzētu mācīties no Dienvidkorejas un Austrālijas, kuras lielu teritoriju apsekošanai sāk izmantot autonomus, īpaši aprīkotus dronus,” uzsver “Bites” tehniskais direktors.

Piemēram, Austrālijas bezpeļņas organizācija “Surf Life Saving NSW” pārstāvji ārkārtas situācijās ar dronu pārmeklē ūdens klajumu 60 metru augstumā ar ātrumu 50 kilometri stundā. Atrodot peldētāju, drons nomet piepūšamu pludiņu, kas palīdz cilvēkam noturēties virs ūdens.

Tas notiek šodien, savukārt zemu latentais 5G tīkls varētu ļaut droniem pārvietoties automātiskā režīmā un autonomi sazināties ar glābēju helikopteriem.

Plašāka lietu interneta ierīču lietošana un prognozējamā 5G tīkla nepārtrauktība ļaus attālināti savienot un automatizēt daudzus procesus, padarot efektīvāku precīzo ražošanu, kur radīto produktu pieļaujamās kļūdas robežas ir mazākas nekā milimetrs, vai telemedicīnu.

Tiek prognozēts, ka tieši veselības aprūpes pakalpojumi būs viena no tām jomām, kurā 5G tīkla attīstība ļaus ienākt daudziem jauniem dalībniekiem, kas piedāvās patlaban vēl neiedomājamus risinājumus, piemēram, jauna līmeņa robotizēto un attālināto ķirurģiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Konsultāciju uzņēmums “Deloitte” lēš, ka, piemēram, Lielbritānijas digitālās veselības tirgus šogad palielināsies līdz 2,9 miljardiem mārciņu.

“Bites” tehniskais direktors norāda, ka mobilo sakaru operatori dara visu, lai tehniski sagatavotos 5G tīkla ieviešanai un cer, ka uzņēmēji novērtēs jaunās tehnoloģijas priekšrocības un pratīs tās izmantot savā labā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Vai Levita kungs ir interpretējis Satversmi? 37
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
Lasīt citas ziņas
Deputāts: Ja Eiropa salūzīs Putina energoterora priekšā, tad mēs nevarēsim būt droši nekad vairs
Juridiskā komisija vēlreiz nobalso pret jauna klimata un enerģētikas ministra posteņa izveidi 6
Cik Latvija ir gatava maksāt par gāzi? Komentē Ojārs Skudra
Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā
16:07
KNAB lietā par CVK organizētu iepirkumu kopumā figurē desmit personas 1
15:44
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
14:12
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
Vai Levita kungs ir interpretējis Satversmi? 37
VIDEO. “Man ir ļoti liela abonēšanas maksa”: seksapīlā Liene Ušakova stāsta, kā ikdienā pelna iztiku maksas vietnē
“Skatās, kuras vietas tiek savestas kārtībā.” Rajevs par krievu stratēģiju, kā tiek izvēlēti mērķi uzbrukumiem
“Ūdens nav, elektrības nav, taču galvenais – krievu nav!” Hersonas centrā neapklust mūzika un neapstājas dejas
VIDEO. Emocionāls brīdis, kad šimpanze atkalapvienojas ar savu jaundzimušo
Vai pret Krieviju noteiktās sankcijas strādā?
FOTO. Pieczvaigžņu viesnīcā Rīgā bērni iededz krāšņu Ziemassvētku egli
Linkaits: Latvija līdz gada beigām būs saņēmusi kopumā piecus jauno elektrovilcienu sastāvus
Vai triecieni pa energostacijām ir pieļaujami pēc kara noteikumiem? 29
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
Kas dzīvo Krimā – ukraiņiem vai krieviem lojālie? 1
VIDEO. Porziņģis gūst 41 punktu un labo karjeras rezultativitātes rekordu
FOTO. Ogrē elektrības cenas Ziemassvētkus neaizēno: iedegti skaisti rotājumi visā novadā 18
Satiksmes ministrs: “Rail Baltica” pamattrases būvniecība Latvijā varētu sākties nākamā gada otrajā pusē
Žurnāls: Pavasarī Krievijā sprieduši par kodolieroču pielietošanas varbūtību
Kols: Eiropā izpratne par Krievijas noziegumiem rodas palēnām 18
Saeimas veidošana: steigā lemj par jauniem amatiem
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies
Atis Klimovičs: Tumsa un aukstums raisa bažas
“Nulle kovida” politika Ķīnā daudzviet izraisa masveida protestus pret ierobežojumiem