Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Eļļu pie dīzeļdegvielas? Eksperts atbild lasītājam0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Mūsu lasītājs G. K. jautā: “Daži draugi iesaka – vajagot dīzelim bākā piejaukt motoreļļu. Dzinējs tad darbojoties klusāk. Arī patēriņš samazinoties. Vai taisnība?”

Nevaru garantēt šīs ekspresatbildes absolūtu precizitāti. Manis aptaujāto ekspertu viedokļi trūcīgi argumentēti. Vairākumam šādas pieredzes nav. Vistuvāk patiesībai šķiet ir “Gada auto” žūrijas biedrs Uldis Rolis, sava populāra servisa saimnieks, piedalījies daudzās un dažādās sportiskās un zinātniskās dzinēju darba vērtēšanās.

“Šķiet, šis ierosinājums un recepte nāk no diezgan senas pagātnes. Tiešām bija (kaut kur ap gadsimtu miju) tāds brīdis, kad, par ekoloģiju cīnoties, tika krasi samazināts pieļaujamais sēra daudzums dīzeļdegvielā. Un tā tai atņemta tradicionālā smērviela. Sērs tiešām mazināja frikciju vecajos mehāniskajos degvielas sūkņos, uzlaboja to un visas “iešprices” sistēmas darbu. Ja nav sēra, pievienojam eļļu. Tā tiešām darīja. Un laikam jau veiksmīgi.

Bet nu ir citi laiki. Citi motori, citas barošanas sistēmas. Degviela ar jau ražotāja (vai izplatītāja) pievienotām pretberzes piedevām. Tādēļ nedomāju, ka senais paņēmiens būtu reanimējams. Ja nu vienīgi gadījumos, kad auto ir tik vecs, ka nav, kā saka, vairs ko zaudēt, ja degviela tiek pildīta no aizdomīga paskata mucām un pumpjiem pēc principa – ka tikai lētāk.”

Tā saka Uldis Rolis. Labā auto – labu degvielu. Varu vien pievienoties. Tikai – kura tad ir tā labā degviela?

Saistītie raksti

Diemžēl Latvijā īstas skaidrības šajā jomā nav. Pagājušajā nedēļā “preses brokastis” ar šāda temata piedevām rīkoja “Circle K”. Uzkodas bija gardas. Runas visai garas un sarežģītas, pat cilvēkam ar augstāko tehnisko izglītību pagrūti uztveramas. Un ar šādās reizēs neizbēgamu, nepārprotamu aicinājumu izvēlēties viena zīmola pakalpojumus.

Pirmo prezentāciju gan labi sapratu – sociologi no “Kantar TNS” ir noskaidrojuši, ka vairāk nekā puse aptaujāto auto lietotāju degvielas kvalitātes problēmās neiedziļinās un uzskata, ka visi degvielas tirgotāji Latvijā piegādā Eiropas standartiem atbilstošu preci. Vai tā tiešām jau ir, ja nav – tad kādas izmaiņas mūs sagaida degvielas kvalitātes jomā, to turpmāk mēģināsim skaidrot ar Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas palīdzību. Lasiet nākamnedēļ.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Kāpēc Kurzeme nesākas Bolderājā. Kur beidzas vēsturiskā Vidzeme un sākas Latgale? Intervija ar Jāni Turlaju
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Dabā
Nākamnedēļ laikapstākļi mainīsies. Vai karstums vēl atgriezīsies? Sinoptiķu prognoze
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vēlēšanu kaislības Baltkrievijā: aizturēti septiņi Lukašenko galvenās sācenses Tihanovskas štāba pārstāvji
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Man pārsvarā ir vienalga, ko cilvēki par mani domā!” Māksliniece Anna Heinrihsone par apaļo jubileju, izstādēm un piedzīvoto Parīzē
Intervija 3 stundas