Pub;icitātes foto

eParakstam Latvijā jau 15 gadi. To izmantojusi piektdaļa valsts iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem 2

4.oktobrī aprit 15 gadi kopš droša elektroniskā paraksta ieviešanas Latvijā. Piecpadsmit gadu laikā iedzīvotāji eParaksta rīkus dokumentu parakstīšanai izmantojuši vairāk nekā 55 miljonus reižu.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Lasīt citas ziņas

Vismaz vienreiz eParakstu izmantojusi piektdaļa valsts iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem, informē VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (turpmāk – LVRTC), kas iedzīvotājiem nodrošina droša elektroniskā paraksta un nacionālās e-Identitātes apliecināšanas rīkus.

“Straujāko lietojuma pieaugumu eParaksts piedzīvoja tieši pēdējo divu gadu laikā, tomēr ne visus pieauguma nopelnus varam piedēvēt pandēmijai. Komercsektors plaši integrē eParaksta funkcionalitātes gan savos biznesa procesos, gan pakalpojumu sniegšanas tiešsaistes platformās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas būtiski paplašina eParaksta izmantošanas iespējas iedzīvotājiem gan drošas e-Identitātes pārbaudei, gan dokumentu parakstīšanai. No oficiālās saziņas rīka, kas nepieciešams vien formalitāšu kārtošanai, eParaksts kļūst par sadzīves rīku, kas ļauj piekļūt informācijai, sensitīviem datiem un pakalpojumiem.

Publicitātes foto

Lai jebkurš rīks tiktu plaši lietots, nepieciešamas trīs komponentes – ērta lietošana, pietiekami plašs pielietojumu klāsts un tiesiskā noteiktība to izmantojot.

Šobrīd jāatzīst, ka visas komponentes veiksmīgi mijiedarbojas atbilstošā digitālajā ekosistēmā un sagaidām, ka šogad un nākamajos gados pieprasījums pēc valsts nodrošinātiem, turklāt bezmaksas rīkiem pieaugs vēl straujāk,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Šogad ik dienas eParaksts tiek lietos vairāk nekā 38 000 reižu. Salīdzinoši, pirms desmit gadiem šis skaitlis bija desmit reizes mazāks un tikai 2015.gadā sasniedza 10 tūkstošus reižu dienā. Parakstīšanas reižu skaits mēnesī šogad pārsniedz miljons reizes, kas ir tikpat daudz, cik 2011.gadā visa gada laikā.

Salīdzinot eParaksta rīkus, visplašāk šobrīd tiek lietota eID karte, bet strauji aug arī 2018.gadā ieviestās mobilās lietotnes eParaksts mobile popularitāte. Ik mēnesi eParaksts mobile saņem vairāk nekā 10 tūkstoši iedzīvotāju, bet kopumā tai pieteikušies 187 tūkstoši personu.

Kopš 2012.gada eID ar eParakstu saņēmuši mazliet vairāk nekā miljons iedzīvotāji, bet eParakstu kartē, kas bija pirmais Latvijā ieviestais eParaksta nesējs, saņēmuši nedaudz vairāk nekā 15 tūkstoši iestāžu un komercorganizāciju darbinieki.

e-Identitātes apliecināšanai iedzīvotāji visbiežāk izvēlās tieši eParaksts mobile, kas šobrīd ir integrēts gan virknē sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju portālu, gan arī valsts un pašvaldību iestāžu e-pakalpojumu portālos. Kopumā eParaksta izmantošanas iespējas šobrīd integrējuši vairāk nekā 270 informācijas sistēmas un portāli.

Šogad eParaksts iekļuvis arī žurnāla “Ir Nauda” mīlētāko zīmolu topā, ieņemt sesto vietu starp mīlētākajiem digitālo platformu zīmoliem. eParaksts atzīts arī par unikālāko un zaļāko risinājumu digitālo platformu vidū.

“Vidi saudzējoša un ilgtspējīga rīcība vienmēr ir bijis viens no argumentiem, ar ko esam mudinājuši iedzīvotājus pārskatīt savus paradumus un attiekties no papīra dokumentu plūsmām un braucieniem, kas nepieciešami tikai dokumentu nogādāšanai adresātam. Pārrēķinot šo paradumu maiņu baltās papīra lapās – tie ir vairāk nekā 30 tūkstoši saudzētu koku,” norāda E.Beļskis.

Iegūtā pieredze ļāvusi arī izstrādāt jaunus, uz eParaksta tehnoloģiskās platformas un atbilstoši augstajām uzticamības prasībām veidotus pakalpojumus. Šobrīd eParaksta sertifikāti tiek izmantoti Covid-19 digitālā sertifikāta risinājumā.

Tāpat identitātes apliecināšanas komponentes tiek izmantotas arī tabakas aprites kontroles risinājumā, kas palīdz novērst nelegālu tabakas izstrādājumu tirdzniecību. Viens no jaunākajiem risinājumiem ir personas vecuma parametra noteikšana, apliecinot e-Identitāti ar eParaksta rīkiem – eID karti vai eParaksts mobile.

Šāda informācija nepieciešama, piemēram, licencēto preču tirdzniecībai tiešsaistē. Ne vienmēr personas kods atspoguļo personas vecumu, savukārt, piemēram, alkoholisko dzērienu attālinātā tirdzniecībā pārdevēja pienākums ir pārliecināties par pircēja vecumu.

Publicitātes foto

Šobrīd tikai eParaksta rīkiem ir izstrādāta šāda unikāla identifikācija, kā arī tikai eParaksta rīki ir ieguvuši paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas rīka statusu un to izmantošana pielīdzināma personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanai klātienē.

SAISTĪTIE RAKSTI

eParaksta integrācijas risinājumus informācijas sistēmu un platformu īpašniekiem LVRTC nodrošina bez maksas.

eParaksta komanda pateicas visiem eParaksta lietotājiem, domubiedriem, tehnoloģiskajiem partneriem un integratoriem par veiksmīgo sadarbību gan integrējot eParaksta rīkus, gan izstrādājot inovatīvus risinājumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Turpmāk četri Latvijas helikopteri palīdzēs Ukrainas bruņotajiem spēkiem aizstāvēties
18:11
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
18:05
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
17:30
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Latvijai piegādātas pirmās vakcīnas pret pērtiķu bakām. Vai būs jāpotējas visiem? 12
“Tas jāizdara pietiekami cieņpilni un bez lieka šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā 131
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
VIDEO. Ķirbju audzētājs izaudzējis milzu ogu, kas ik dienu turpina pieņemties svarā par 18 kilogramiem
Šā gada 7 mēnešos kravu apgrozījums Rīgas ostā audzis par 13,1%
Trīs dienās reģistrēti 2611 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
“Iespējams, ka visi pretrunīgie apgalvojumi par gāzi ir patiesi,” savu viedokli skaidro Kaktiņš 39
Kārlis Streips: Viena valsts. Viena valsts valoda. Kāpēc tam nebūtu jāattiecas uz izglītības sistēmu?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs