Aigars Grāvers
Aigars Grāvers
Foto: Karīna Miezāja

“Esam vairāk pacifisti.” Saruna ar grupas “Jumprava” mūziķi Aigaru Grāveru 0

Ceturtdien, 9. maijā, Latvijas Nacionālajā teātrī gaidāma pirmizrāde Jāņa Baloža dokumentālajam mūziklam “Zem diviem karogiem” Valtera Sīļa režijā ar AIGARA GRĀVERA muzikālo noformējumu. Ar 80. gadu beigu notikumos balstītu grupas “Jumprava” spožā uznāciena stāstu izrāde izgaismos arī divu iekārtu nomaiņu – jaunas paaudzes redzējumā.

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Savulaik “Jumpravas” ikoniskā dziesma “Zem diviem karogiem” trāpīja divkārt. Ritvara Dižkača teksts bija pravietisks divu politisku sistēmu sadursmes epicentrā, bet elektroniskie ritmi, ko iedvesmoja dzelzs priekškaru pārskanējušie “Depeche Mode”, atmodināja brīvību alkstošu jaunu cilvēku sirdis.

“Jumpravas” koncertos plosījās jauniešu pūļi, un, kā sarunā pirms pirmizrādes atzīst grupas solists un daudzu dziesmu autors Aigars Grāvers, gada laikā grupas mūziķi izdzīvojuši to, ko daudzi piedzīvo piecos. Šo laiku, ņemot talkā mūziku, intervijas ar grupu un citus autentiskus materiālus, izspēlēs jaunās paaudzes Nacionālā teātra aktieri.

CITI ŠOBRĪD LASA
Izrāde nonāk uz skatuves laikā, kad pati “Jumpravas” leģenda ir vairāk nekā dzīva.

Grupa tūlīt pabeigs jaunākā studijas albuma ierakstu un nu gatavojas savam 35. jubilejas lielkoncertam “Arēnā Rīga” – tas notiks 28. novembrī.

Izrāde būs mūsdienu cilvēku skatījums uz tā laika notikumiem, jo aktieri dzimuši jau brīvvalsts laikā. Varbūt tā būs pavisam cita “Jumprava”?

A. Grāvers: Man šķiet, ka sākumā bija iecerēta izrāde par Ritvaru Dižkaču (daudzu “Jumpravas” dziesmu tekstu autors un grupas “Aurora” līderis, kurš mīt ASV. – A. K.). Tomēr materiāla par viņu nav tik daudz un arī viņš pats nav šeit. Mēs savukārt esam tepat, un kaut kā šī ideja pārsviedās uz mums.

Atklāti sakot, biju nobijies – kas no tādas izrādes var iznākt! Nevis tāpēc, ka varētu atklāties kaut kas par mums nezināms – lielos vilcienos viss ir zināms un “pārvārīts”, sevišķi par mani – bet bija bailes no nezināmā. Ja nu gadās kāda kļūda!

Taču abi izrādes veidotāji darbam pievērsušies ļoti rūpīgi un skrupulozi, izgājuši cauri vecajiem laikrakstiem, arhīviem. Izmantota Daigas Mazvērsītes grāmata par “Jumpravu”, iedevu viņiem veselu kaudzi Ritvara dzejoļu.

Tā kā man nav daudz, kur piesieties, lai gan šajā esmu ziņā mazliet snobs un piekasīgs tips.

Tikāmies intervijās, runājām. Nekas nav piedzejots, samelots. Viņi runā to, ko runājām mēs. Viss ir salikts tādā interesantā kolāžā, un man nevienu brīdi nav garlaicīgi – pat kārtīgi izsmējos.

Kura “Jumprava” tad īsti būs izrādes uzmanības centrā – grupas 80. gadu straujais popularitātes posms vai laiks, kad atkal sanācāt kopā pēc izjukšanas 90. gadu sākumā?

Posms no 1983. līdz 1991. gadam – ražīgākais laiks, kas mums ir bijis. Ārprātīgi piesātināts laiks, ļoti daudz notikumu, viss notika ļoti ātri, nevienmērīgi. Tur ir viss, ieskaitot mūsu Amerikas braucienu. Līdz brīdim, kad teicām – beidzam spēlēt. Bijām piekusuši, izpumpējušies un samazinātā sastāvā – Strēlnieks (Aigars Grauba. – A. K.) bija aizgājis prom.

Toreiz Dižkača tekstus ar diezgan nepārprotamām politiskām norādēm – “ticu un ceru, ka šo ielu reiz savādāk sauks” izvēlējāties apzināti?

Tas, kā tas viss saveidojās un aizgāja tālāk tolaik – vai tā bija kaut kāda nejaušība vai likumsakarība – man pašam ir diezgan liela mīkla un noslēpums. Kaut vai tāda dziesma kā “Biedri”, kurai teksts tapa krietni pirms dziesmas izdošanas – 80. gadu vidū. Tas dzejolis vienkārši bija tekstu pakā, ko Ritvars toreiz iedeva. Tekstā viņš it kā bija paredzējis vēlāko – barikādes, metro lietu. Protams, Ritvara teksti mums bija kā atsperšanās punkts, moto – tā ideja bija galvenais, kādēļ spēlējām.

Vai apzinājāties, ka ietekmējat cilvēku prātus?

Kaut kādā mērā apzinājāmies, taču tas nenotika uzreiz, bet kaut kad pēdējā posmā, kad cilvēki ļoti daudz sāka nākt uz koncertiem un zāles bija pārpildītas. Kad viņi sūtīja vēstules, rakstīja, sākām saprast, ka tas, ko darām, kaut ko nozīmē.

Tas nebija viegls laiks, jo mums bija 15 līdz 30 koncertu mēnesī. Tas bija fiziski smagi un kaut kādā ziņā arī iztukšoja. Tu nedēļā esi mājās divas dienas un tās pašas staigā kā komā – izpumpējies. To, ka cilvēku prātus ietekmējām tik ļoti, sāku aptvert tikai tagad, un ir skaidrs, ka tas ir bijis kaut kas neizdzēšams. Viņi, nu jau gados, uz koncertiem nāk joprojām un stāsta, ka tas atstājis pēdas uz visu mūžu.

Pēdējā lielajā “Jumpravas” koncertā Dzintaru koncertzālē bija vairāki tūkstoši klausītāju.

Un visi mūsējie – nebija tādu, kas iemaldījušies pa ceļam. To no skatuves ļoti labi var just – no kuras vietas nāk enerģija un kāda tā ir. Jaunā izrāde varētu būt interesants piedzīvojums mūsu fanu bērniem. Vecāki pastāstīs, un, iespējams, viņiem būs interesanti, kā tas viss notika kādreiz.

Kā pats sadzīvo ar faktu, ka ir jaunākās paaudzes neatkarības laika bērni, kuri “Jumpravas” daiļradi nepazīst?

Tas ir normāli un saprotami. Arī mans dēls tikai tad, kad tuvojās skolas beigām, atjēdzās, ka esmu kaut kad mūziku taisījis. Viņš reiz pajautāja – tev nav kaut kādi “Jumpravas” gabali? Prasīju, kāpēc viņu tas pēkšņi interesē. Atbildēja, ka daži klases biedri teikuši, ka esot forši.

Man šķiet, ka katrā paaudzē pienāk tāds brīdis, kad ir vajadzīga kaut kāda garīgā barība un viņi ir gatavi to uzņemt.

Protams, tās būs tās vibrācijas, kas viņus uzrunā. Otra lieta – grupa ikdienā īpaši sevi nekur nereklamē – nedaudz esam vienpatņi. Ik pa brīdim izlienam ārā, uztaisām kādu tūri, koncertus un atkal nolienam alā. Kāpēc lai jaunieši mūs zinātu? Viņi barojas no citas mūzikas, kas ir apkārt, skan radio. Katram vecuma posmam ir savas zvaigznes.

Vai pašam ir vēlēšanās pateikt, izskaidrot šodienas jaunajai paaudzei to laiku, sāpi, arī prieku, kas jums un arī sabiedrībai bija toreiz?

To noteikti vajadzētu izdarīt, bet ir jāatrod īstais brīdis, kad to izdarīt. Tu nevari to darīt ar varu – jaunieši vienkārši pateiks – liec mani mierā ar savām muļķībām, mani tas galīgi neinteresē. Uzbāžoties var radīt tikai nepatiku. Bet es ticu, ka pienāks brīdis, kad viņi paši sāks meklēt, interesēties, kāda tā vēsture īsti bija.

Arī man ir barikāžu ordenis, bet es pagaidīšu brīdi, kad sīkie būs nobrieduši līdz tādam vecumam, kad viņus tas patiešām interesēs. Tā notika ar mani, kad biju sešpadsmit septiņpadsmit gadu vecumā un sameklēju bēniņos vecos žurnālus, sāku pētīt un pats likt kopā to, kas no skolā mācītā nelīmējās, – analizēju, domāju.

Kāda ir “Jumpravas” un Aigara Grāvera loma izrādē?

Dziesmas izvēlas izrādes veidotāji, un man šķiet, tas ir ļoti labi, jo viņi izvēlas tos gabalus, kas viņus uzrunā, neuzbāžamies vai neuzspiežam kaut kādu savu redzējumu. Sevi uzskatu par tādu kā konsultantu, rūpējos par autentiskumu, lai nebūtu nesakritību vai absurda – sīkumos, detaļās, kuras drusku pieskatu.

Kamēr top izrāde, “Jumprava” neguļ uz lauriem – saprotu, ka top jauns albums – par to februārī liecināja jaunā dziesma “Strīds”. 35 gadu vecumā grupai leģendas uzturēšanai taču pietiktu ar, piemēram, dziesmu izlasi. Kas jūs urda radīt ko jaunu?

Negribas malt riņķī veco “zupu”, jo tā nav liela māksla. To vienmēr paspēsim. Gabalu, protams, ir ļoti daudz – varbūt trīs simti –, un ikreiz, sastādot koncertprogrammu, ir problēma atlasīt dziesmas. Jauno ir vairāk tāpēc, lai mēs paši apliecinātu sevi, ka kaut ko domājam un varam. Tas ir apliecinājums asinsritei.

Šobrīd līdz gatavam albumam palikušas pēdējās divas trīs dziesmas. Sākumā bija doma par mazalbumu, bet beigās saradās daudz dziesmu, un esam piesaistījuši arī papildspēkus, tostarp Gintu Stankeviču kā aranžētāju. Atļāvāmies albumā ielikt arī vienu mūsu jaunā bundzinieka Edgara Fedotova gabalu ar nosaukumu “Tramvajs”.

Parādījies jauns tekstu autors – Ainars Mielavs –, kurš nekad nebija strādājis tikai ar tekstiem, bet piekrita un ir sarakstījis brīnišķīgus vārdus piecām dziesmām. Tēmas kaut kā sakrita ar mūsu piedzīvotajām lietām, paralēles savilkās, un ir sajūta, ka teksti iznākuši ļoti radniecīgi un trāpīgi. Viegli dziedami un paliek galvā.

Vai radošo lidojumu neierobežo gadiem nostiprinājies priekšstats par “Jumpravu”?

Šoreiz nospriedām, ka nebūs nekādu kritēriju, nenoliksim kādu konkrētu stilu, neturēsimies rāmjos – albuma radīšanai piegājām pilnīgi brīvi. Darījām to, kas nāca prātā, un, ja vajadzēs, spēlēsim arī akadēmisko mūziku.

Ilgi esmu domājis par mūsu stilu un sapratis, ka to nenosaka skaņa, bet drīzāk – balss, dziedājuma maniere.

Tu to skaņu vari ietērpt visādās drānās, bet no melodijas neaizmuksi. Protams, gribējām izpausties elektroniskā veidā, bet tas nav pašmērķis. Drīzāk elektroniska mūzika ir mana vēlēšanās – parotaļāties ar skaņām.

Vari iedomāties “Jumpravu” kā kādas idejas karognesēju tagad?

Domāju, ka noteikti neesam tādi, kā bijām, lai gan, protams, varu runāt tikai par sevi. Bet ir skaidrs, ka ar grupu mums katram saistīta kaut kāda sava dzīves bagāža. Savs nodomu protokols, un katram ir arī atšķirīga motivācija, kāpēc esam kopā. Mans dzīves moto pēdējā laikā ir doma – jo vairāk uzzinu, jo vairāk saprotu, cik maz zinu. Līdz ar to man pašam mūsdienās mētāties ar kaut kādiem saukļiem liekas nevietā.

Esam vairāk pacifisti, jo – kamdēļ karot? Pats galvenais ir izziņas process, pasaule ir jāizzina, nevis jākaro par to. Esmu kaut kādā tādā gultnē iegūlies. Protams, jaunās dziesmas ir dažādas, kādā ir jāizliek arī sāpe – albumā parādīsies arī manas dzīves notikumi. Kā teicis kāds Austrumu gudrais – tajā brīdi, kad visu zini, sāc pārklāties ar putekļiem.

 

Izrāde “Zem diviem karogiem” Nacionālajā teātrī

* Režisors Valters Sīlis, dramaturgs Jānis Balodis.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Lomās: Madara Bore, Ilva Centere, Agnese Cīrule, Kaspars Aniņš, Romāns Bargais, Raimonds Celms, Igors Šelegovskis, Artis Drozdovs, Kārlis Reijers.

* Scenogrāfs Uģis Bērziņš, kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, Aigara Grāvera muzikālais noformējums, producente Ilona Matvejeva.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
18 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
12 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 28
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
8 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 148
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm 1
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 7
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 151
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 19
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 14
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 8
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 20
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
11 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 88
Intervija 21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 78
15 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 144
19 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 112
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 12
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 2
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 44
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 122
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena