Pasaulē
Eiropa

Franciju paralizē streiks0


Emanuels Makrons.
Emanuels Makrons.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Francijā vakar sākās pēdējo gadu laikā plašākais beztermiņa streiks, kurā piedalās miljoniem nodarbināto no transporta nozares, tāpat skolotāji, policisti, ārsti un citu profesiju pārstāvji.

Streika iemesls ir prezidenta Emanuela Makrona iecerētā pensiju sistēmas reforma.

“Tas ir patiesības moments Makronam. Nākamās dienas būs izšķirošais tests valsts galvam,” atzīmē laikraksts “Le Monde”.

Francijas mediji vēsta, ka streiks – plašākais kopš 1995. gada – var paralizēt dzīvi valstī līdz nedēļas nogalei vai ilgāk, pat vairāku nedēļu garumā, līdz arodbiedrības vienosies ar valdību.

Jau vakar bija atcelti 90% ātrgaitas vilcienu TGV reisu, tostarp puse vilcieniem “Eurostar”, kas uztur satiksmi starp Parīzi un Londonu. Dienā kursēja tikai katrs trešais vilciens “Thalys” Parīze–Brisele un viens vilciens “Lyria TGV” no Parīzes uz Šveici. Slēgtas 11 no 16 Parīzes metro līnijām, atcelta trešdaļa “Air France” iekšējo un 15% ārējo avioreisu.

Aviosatiksmes kontrolieru streika dēļ britu avio­kompānija “EasyJet” bija spiesta atteikties no 223 reisiem. Arī 55% skolotāju pievienojušies streikam.

Slimnīcas pieņem vien ārkārtas izsaukumus, jo tāpat medmāsas un ārsti ne­strādās.

Citu nozaru strādājošiem, lai nokļūtu darbā, rekomendē izmantot koplietošanas auto pakalpojumus, velosipēdus vai nomas elektroskūterus. Streikojošie visā valstī pieteikuši 245 demonstrācijas, kurās par kārtību gādās ap 6000 policistu.

Saistītie raksti
Protestētāji ir neapmierināti ar Makrona ideju mainīt līdzšinējo pensiju sistēmu, kuru viņš raksturojis kā pārāk dārgu un netaisnīgu.

Makrona ieskatā, ieviešama vienota, uz punktu skaitu balstīta “universāla” sistēma, kamēr arodbiedrības apgalvo, ka tā nedarbosies, un privātajā sektorā nodarbinātie būs spiesti atrasties darba tirgū ilgāk par paredzētajiem 62 gadiem, lai nopelnītu pensiju pilnā apjomā.

LA.lv