“Gaisma ir lielisks rīks – tā var būt slēpta, tieša, krāsaina – visdažādākā,” saka RTU maģistrante Arnita Graumane, raksturojot viņas izgatavotā interaktīvā gaismas objekta funkcijas. “To var apvienot ar ergonomiku, tā nekonfliktē ar ratiņkrēsliem un citām ierīcēm un ierobežojumiem, kas raksturīgi paliatīvajā aprūpē esošajiem bērniem.”
“Gaisma ir lielisks rīks – tā var būt slēpta, tieša, krāsaina – visdažādākā,” saka RTU maģistrante Arnita Graumane, raksturojot viņas izgatavotā interaktīvā gaismas objekta funkcijas. “To var apvienot ar ergonomiku, tā nekonfliktē ar ratiņkrēsliem un citām ierīcēm un ierobežojumiem, kas raksturīgi paliatīvajā aprūpē esošajiem bērniem.”
Foto: Timurs Subhankulovs

RTU tapis inovatīvs gaismeklis, kas noderēs paliatīvajā aprūpē 11

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Lasīt citas ziņas

 

Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikā tapis izstrādājums, kas aiz ārēji vienkāršas formas slēpj pārsteidzošu funkciju bagātību. Lai gan tā radīšanas iecere saistīta ar palīdzību paliatīvajā aprūpē esošiem bērniem, tomēr to var izmantot arī gluži parastās ģimenēs, kurās aug bērni.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

RTU maģistrantes Arnitas Graumanes radītajam izstrādājumam dots nosaukums “Gaismotājs”. Tas ir mājas formas interaktīvs gaismas objekts, kurā, attiecīgajos lodziņos ievietojot dažādas formas figūras – aplīšus, kvadrātus, daudzstūrus u. c. –, gaismeklis maina krāsu atbilstoši pašas figūras krāsai.

“Šis izstrādājums ir gaismeklis un tas dod gaismu, taču dziļākajā nozīmē gaismotājs būs pats bērns, jo mājiņā tiks iedzīvināts krāsainais apgaismojums. Ieliekot savā vietā dzelteno aplīti, iedegsies dzeltenā krāsa, liekot vietā citas krāsas figūriņu – tai atbilstošā krāsa. Šī krāsu maiņa būs gan apbalvojums bērnam par pareizi izpildītu darbību, gan arī viņa spēju apliecinājums – jo paliatīvajā aprūpē esošajiem bērniem pat nelieli sasniegumi var dot lielu pozitīvo motivāciju,” skaidro autore.

 

Atsaukšanās uz aicinājumu

Pati RTU maģistrante Arnita Graumane, lai gan ķērusies pie jomas, kas agrāk bijusi pilnīgi nezināma, uzskata, ka pie tā loģiski novedis viņas dzīves ceļš. Viņa agrāk mācījusies mākslas pedagoģiju Latvijas Universitātē, funkcionālo dizainu Mākslas akadēmijā un tagad nonākusi līdz dizaina inženierijai Rīgas Tehniskajā universitātē. Paralēli viņa jau vairākus gadus ir arī mēbeļu un interjera dizainere, tādēļ viņa uzskata, ka šāda attīstība notikusi loģiski – radītais interaktīvais objekts ir gan gaismeklis, gan mēbele, gan interjera priekšmets, gan arī psihoterapeitisks līdzeklis vienlaikus.

Iecere radīt šādu gaismekli radusies tādēļ, ka paliatīvās aprūpes biedrība “Duka” vērsusies pie studentiem ar aicinājumu radīt uz bērniem orientētas ierīces, kas atvieglotu to dzīvi paliatīvās aprūpes laikā. Paliatīvā aprūpe, ja nu kāds to nezina, ir aktīva un visaptveroša to pacientu, kuru izārstēšana vairs nav iespējama, aprūpe.

Lai gan prioritāra ir sāpju un citu simptomu atvieglošana, tomēr arī sociālo, psiholoģisko un garīgo problēmu kontrolei ir liela nozīme. Turklāt paliatīvā aprūpe aptver gan pacientu, gan arī tā ģimeni un apkārtējo sabiedrību, nodrošinot pacientam nepieciešamās vajadzības neatkarīgi no vietas, kur viņš atrodas (mājās vai slimnīcā), ar nolūku saglabāt labāko iespējamo dzīves kvalitāti, līdz iestājas nāve.

“Pārvarēt iekšējo barjeru un uzzināt, kas ir paliatīvā aprūpe un kas tieši tur notiek, bija grūtākais uzdevums,” stāsta Arnita Graumane. “Sākumā man, tāpat kā droši vien ļoti daudziem, šķita, ka viss, ko tur dara, ir dot pretsāpju līdzekļus. Tā nebūt nav – šādā aprūpē cilvēki, tostarp bērni, var atrasties ļoti ilgstoši, gadiem ilgi, un neviens nevar precīzi pateikt, kad šis periods beigsies. Un slimi bērni ir tādi paši bērni kā visi citi – viņi grib rotaļāties, viņiem nepieciešama arī psiholoģiskā labsajūta.

Tieši šim punktam es pieķēros – dizains pavisam noteikti ir spējīgs risināt psiholoģiskas un sociālas problēmas. Tālāk sāku domāt – kādi rīki ir dizainera rīcībā un kā tos izmantot. Tā nonācu pie krāsainas gaismas. Visa tā ietvaros sāku pētīt, kas pasaulē medicīnas un paliatīvās aprūpes ie­stādēs tiek darīts ar gaismu.

Atradu daudzus labus piemērus, tostarp arī izglītojošās rotaļlietas un dažādus gaismas risinājumus. Visvairāk mani ietekmēja vairāki bērnu slimnīcu piemēri, kurā gaiteņi, pa kuriem bērni tiek vesti uz tām vai citām procedūrām, lai novērstu viņu domas no šīm procedūrām un mazinātu bailes, maina krāsu – dažos piemēros automātiski un iepriekš ieprogrammēti, dažos – to maina paši bērni. Tas bija svarīgs impulss, kas ļāva tuvāk nonākt pie ieceres, kā tad būtu jāizskatās manis radītajai lampai, kas palīdzētu bērniem psiholoģiski.”

 

Daudzfunkcionāla un palīdzīga

“Ir iecerēts nevis viens izstrādājums, bet gan vesela sērija, tostarp arī dažādos izmēros izgatavoti gaismekļi, jo jau pirmie izmēģinājumi ar bērniem parādīja, ka vajadzīgas arī mazāka izmēra lampas, lai mazākie var aizsniegt to augšdaļu. Turklāt ir vajadzīgs dažāds piedāvājums, lai to varētu veiksmīgi iekļaut dažādās vidēs no interjera viedokļa.

Jāsaka, mana iepriekšējā pieredze darbā ar mēbelēm man ļoti palīdzēja saprast, kādai jābūt konstrukcijai, no kā un kā to vajadzētu izgatavot un kas varētu būt sadarbības partneri un spētu to izgatavot.

Gaisma ir lielisks rīks – tā var būt slēpta, tieša, krāsaina – visdažādākā,” stāsta A. Graumane, raksturojot gaismekļa funkcijas. “To var apvienot ar ergonomiku, tā nekonfliktē ar ratiņkrēsliem un citām ierīcēm un ierobežojumiem, kas raksturīgi paliatīvajā aprūpē esošajiem bērniem. Formas ziņā lampa atgādina māju, kas cilvēkiem asociējas ar drošību. Ļaujot izmēģināt šo ierīci bērniem, var dzirdēt tādas frāzes kā “kurā lodziņā dzīvo šī figūra?”, proti, redzams, ka mājas formu un ideju bērni nolasa ļoti labi.”

Arnitas radītā lampa ir daudzfunkcionāla. To var izmantot, lai rotaļātos un izklaidētos, novēršot domas no grūtībām. To var izmantot, lai mācītos, lai interaktīvā veidā apgūtu krāsas un formas – tas būtu svarīgi maziem bērniem un tiem, kuriem ir garīgi traucējumi. Trešais izmantojuma veids – gaismekļa lietošana rehabilitācijas procesā sīkās motorikas trenēšanai un koordinācijas attīstībai.

Ceturtais – gaismeklis spēj piepildīt telpu ar krāsainu gaismu, atbildot uz bērna darbībām un radot noskaņai vai nodarbībai atbilstošu vēlamo fona gaismu. Visbeidzot, piektkārt, ar dažādām gaismām iespējams iezīmēt dienas daļas un dažādas nodarbības – šādi palīdzot ievērot gan dienas režīmu, gan arī risinot problēmu tiem bērniem, kas, piemēram, nevēlas gulēt tumsā. Visbeidzot, vēl pagaidām neīstenota, bet iecerēta ideja ir arī taustes trenēšana, piešķirot dažādām figūrām arī dažādu virsmas faktūru.

 

Ražošanā vien nākamgad

Pašreizējā prototipa pabeigšana līdz gatava izstrādājuma fāzei paredzēta tuvāko mēnešu laikā līdz 2023. gada pavasarim. Šī darba ietvaros paredzēts izveidot arī vairākas gaismekļa modifikācijas, kas ļaus to vieglāk pieskaņot dažādām telpām un pielāgot dažāda vecuma bērniem.

Graumane saka, ka izstrādājuma materiāla izvēlē lielu lomu spēlējusi Covid-19 pandēmija, kas vēlreiz uzsvērusi gaismekļa vieglas tīrīšanas un dezinfekcijas nepieciešamību. Galarezultātā izvēlēts globālā uzņēmuma “Dupont” radītais kompozītmateriāls “Koriāns”, kas sastāv no dabiskajiem minerāliem un akrila polimēra. To mēdz izmantot arī virtuvju darba virsmām, jo tas ir ne tikai izturīgs, bet arī viegli tīrāms un dezinficējams.

Šobrīd autore pūlas prototipu novest līdz gatavam izstrādājumam, galīgi izveidot tā funkcionalitāti un izveidot vairākus gaismekļa variantus. Tāpat tiek meklēts arī iespējamais gaismekļa ražotājs, kas varētu to izgatavot sērijveidā. Visa šī procesa apsaimniekošanai, ļoti iespējams, tiks veidots sociālais uzņēmums, par kura izveidi arī tiek domāts, kaut gan – ja izdotos pārliecināt plašāku auditoriju, ka tas ir viņiem piemērots izstrādājums, ja interesi izrādītu arī skolas, bērnudārzi, bibliotēkas un citi objekti, kuros pulcējas bērni, tad nav izslēgta arī plašāka uzņēmējdarbība.

 

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

Sēkla

Darbs pie “Gaismotāja” izveides sākās 2021. gada rudenī, atsaucoties uz paliatīvās aprūpes biedrības “Duka” aicinājumu.

 

Dīgsts

Gada laikā notikusi gaismekļa prototipa izveide un izmēģinājumi ar RTU dizaina fabriku apmeklējošajiem bērniem, vērojot viņu reakciju un uzlabojot to.

 

Augļi

Paredzēts, ka ražošanai gatavu produktu formu pašreizējais prototips iegūs 2023. gada pavasarī. Tad arī tiks uzsākta ražošana.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības