Jau ilgāk nekā 20 gadus Latvijas uzņēmums “Gammaplasts” sekmīgi konkurē plastmasas iepakojuma tirgū Eiropā. “Gammaplasta” izpilddirektors Andrejs Artjomovs (no kreisās) un komercdirektors Vitālijs Laužels saka ka ar Eiropas Savienības fondu atbalstu iegādātas modernas ražošanas iekārtas, ar kurām iespējams saražot augstvērtīgu plastmasas produkciju par minimālu cenu visīsākajos termiņos.
Jau ilgāk nekā 20 gadus Latvijas uzņēmums “Gammaplasts” sekmīgi konkurē plastmasas iepakojuma tirgū Eiropā. “Gammaplasta” izpilddirektors Andrejs Artjomovs (no kreisās) un komercdirektors Vitālijs Laužels saka ka ar Eiropas Savienības fondu atbalstu iegādātas modernas ražošanas iekārtas, ar kurām iespējams saražot augstvērtīgu plastmasas produkciju par minimālu cenu visīsākajos termiņos.
Foto: Timurs Subhankulovs

Vai plastmasas iepakojumam vispār ir nākotne? Latvijas uzņēmums “Gammaplasts” paļaujas uz eksportu 3

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu? 42
Lasīt citas ziņas

Jau ilgāk nekā 20 gadus Latvijas uzņēmums “Gammaplasts” no plastmasas ražo iepakojumu pārtikas un sadzīves ķīmijas, motoreļļu un citu tehnisko šķidrumu produktiem.

“Gammaplasta” piedāvājumu klāstā pašlaik ir visdažādāko veidu un dizaina LDPE, PP, PC, PET un PVC plastmasas iepakojums. Sadarbībā ar pašmāju piena produktu ražošanas uzņēmumu “Tukuma piens”, kopš 2005. gada “Gammaplasts” pievērsies arī HDPE tarai jeb piena produktiem domāto mazo plastmasas pudelīšu ražošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar vairākām ražošanā izmantotajām tehnoloģijām, dažādu izejmateriālu izmantošanu un saražotās produkcijas klāstu pašlaik “Gammaplasts” ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kurš nodarbojas ar šāda veida uzņēmējdarbību.

Uz vairāk nekā 10 valstīm

“1998. gadā nodibinot “Gammaplastu”, sākotnēji mūsu uzdevums bija saražot iepakojumu tikai noietam vietējā tirgū,” stāsta uzņēmuma komercdirektors Vitālijs Laužels, “kaut arī joprojām ražojam iepakojumu, domātu pašmāju pārtikas un nepārtikas produktu ražotājiem, pašlaik mūsu uzņēmējdarbības galvenais virziens ir saražotās produkcijas eksports.

Kopš 2010. gada “Gammaplasts” pastāvīgi piedalās starptautiskajās plastmasas iepakojuma izstādēs, iepazīstinot ar saviem ražojumiem ārvalstu interesentus.”

Savukārt “Gammaplasta” izpilddirektors Andrejs Ar­tjomovs stāsta, ka pašlaik uzņēmumā saražotā produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā desmit pasaules valstīm. Tomēr pats lielākais noieta tirgus pašlaik esot Eiropas Savienības dalībvalstīs. Agrāk bijuši arī klienti Krievijā un Baltkrievijā. Bet starptautisko sankciju dēļ tie tagad zuduši.

Eksportu ierobežo pārvadājumu izdevumi

Andrejs skaidro, ka, uz tālākām pasaules valstīm izvedot, piemēram, lielizmēra plastmasas iepakojumu, jārēķinās ar lielākiem transportēšanas izdevumiem maziem kravu pārvadājumu apjomiem, kas samazina produktu pievilcīgumu. Tas arī esot galvenais iemesls, kas pašlaik ierobežo uzņēmumā saražotā iepakojuma eksportu uz tālākām Āzijas un citām pasaules valstīm.

Vitālijs Laužels atzīst, ka uzņēmumam “Gammaplasts” ir nopietni konkurenti tepat kaimiņos – plastmasas iepakojumu ražojot vēl divi uzņēmumi Igaunijā un viens Lietuvā. Tā kā Baltijas tirgū noiets nav pārāk liels, konkurence esot stipri jūtama.

Uzsvars uz kvalitāti un pakalpojumiem

Jautāts, ar ko “Gammaplasts” spēj konkurēt, Vitālijs atbild, ka, pirmkārt, ar ražojumu kvalitāti. Ar Eiropas Savienības fondu finanšu atbalstu uzņēmumā iegādātas jaunas, modernas ražošanas iekārtas, ar kurām iespējams saražot dažādu veidu un dizaina plastmasas iepakojumu lielos apjomos.

Tās paver iespēju saražot augstvērtīgu plastmasas produkciju par minimālu cenu visīsākajos termiņos. Otrkārt, “Gammaplasts” piedāvā klientiem plastmasas iepakojumu izgatavošanu, sākot ar pudeles dizainu un presformas izveidi un beidzot ar gatava plastmasas iepakojuma ražošanai.

Šovasar uzņēmumā sāks uzstādīt saules paneļus, kas ļaus būtiski samazināt ražošanā izmantotās elektroenerģijas patēriņu, līdz ar to arī ražojumu pašizmaksu. No šā gada 1. februāra uzņēmums jau ir pārgājis uz 100% zaļo enerģijas izmantošanu, noslēdzot līgumu ar uzņēmumu “Enefit” par vēja ģeneratoru ražotās elektroenerģijas piegādi.

“Gammaplasts” ražo iepakojumu gan pēc klientu pasūtījumiem, gan ievērojot noteiktu iepakojuma veidu pieprasījumu vietējā un ārvalstu tirgū.

“Pēc plastmasas pudelēm pie mums pastāvīgi brauc vietējie zemnieki, kuri savās saimniecībās ražo pienu, alu, kļavu, bērzu sulas un citus pārtikas produktus,” turpina Vitālijs, “tāpat mūsu pastāvīgie klienti Latvijā ir lielie pārtikas un nepārtikas produktu ražošanas uzņēmumi. Citās valstīs mūsu ražoto iepakojumu pieprasa galvenokārt sadzīves ķīmijas produktu ražotāji.”

Izejvielas – no Eiropas

Ar Eiropas Savienības fondu finanšu atbalstu uzņēmumā iegādātas jaunas, modernas ražošanas iekārtas, ar kurām iespējams saražot augstvērtīgu plastmasas produkciju par minimālu cenu visīsākajos termiņos.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kur uzņēmums ņem iepakojuma ražošanai nepieciešamās izejvielas? Andrejs Artjomovs atbild, ka galvenais avots ir Eiropas valstu izejvielu ražotnes. Pašlaik “Gammaplasts” gan esot sākusi izmantot arī otrreizējās izejvielas. Kopš 2025. gada noteikumi paredz, ka katras dzērienam paredzētās pudeles ražošanā jābūt izmantotam noteiktam otrreizējo izejvielu apjomam.

Diemžēl Latvijas pārstrādes uzņēmumos plastmasu pārstrādā granulās – izejvielās, kuras iepakojuma ražošanā ar SIA “Gammaplasts” lietoto tehnoloģiju nevar izmantot, tāpēc arī tās jāieved no citām valstīm. Uzņēmums ražošanā izmanto citu tehnoloģiju – PET taras ražošana notiek ar pūšanas paņēmienu, bet polikarbonāta pudeļu un HDPE taras ražošana notiek ar ekstrūzijas (materiāla veidošana, izspiežot to caur spiedveidni) un pūšanas paņēmienu.

“Ievērojot Eiropas Savienības nosprausto virzienu uz maksimālu pārstrādi, otrreizējo izejvielu izmantošana mūsu produkcijas ražošanā palielināsies,” paredz Vitālijs Laužels, “attīstoties tehnoloģijām, produkcijas ražošanā varēsim izmantot mazāk izejvielu, kas ļauj samazināt produktu svaru. Pirms desmit gadiem piecu litru tilpuma plastmasas kanna svēra vidēji 180 gramus. Bet pašlaik jau ap 150 gramus. Agrāk divlitrīgā dzēriena pudele svēra 48 gramus. Tagad tāda pati sver 36 gramus.”

Vitālijs gan piebilst, ka pašlaik, piemēram, saražot PET pudeles no pārstrādātajām izejvielām maksā dārgāk nekā no pirmreizēji iegūtajām. Ja Eiropas Savienībā noteiks, ka turpmāk ražošanā jāizmanto tikai pārstrādātās izejvielas, tad palielināsies ražošanas izdevumi, kas savukārt sadārdzinās plastmasas iepakojuma cenu tirgū.

Plastmasa vēl būs pieprasīta

Vai plastmasas iepakojumam vispār ir nākotne, ja atceramies, ka jau 2018. gadā Eiropas Komisija ierosināja aizliegt vienreiz lietojamo plastmasas šķīvju, galda piederumu, vates kociņu un citu priekšmetu tirdzniecību?

“Gammaplasta” pārstāvji gan nenoliedz, ka nākotnē iepakojuma ražošanā arvien vairāk un biežāk tiks izmantoti vidi mazāk piesārņojoši izejmateriāli, piemēram, cukurniedres. Tomēr diezin vai tas notiks tik drīz, tāpēc, viņuprāt, arī turpmāk bez plastmasas iepakojuma ražotāji pavisam neiztiks.

“Salīdzinot izdevumus, pārstrādāt plastmasu noteikti ir lētāk un arī zaļāk nekā stiklu,” saka Vitālijs Laužels, “pārstrādājot stiklu, jāpatērē krietni vairāk elektroenerģijas, arī izmešu gaisā būs vairāk.”

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

Sēkla

Plastmasas iepakojumu ražošanas uzņēmums – SIA “Gammaplasts” dibināts 1998. gadā. Uzņēmums specializējas pūstās plastmasas iepakojumu ražošanā.

Dīgsts

Uzņēmums atrodas Rīgā, mūsdienīga industriālā parka teritorijā – modernās ražošanas un noliktavas telpās, kuru kopējā platība veido 10 000 kvadrātmetru.

Ar plastmasas pudeļu pūšamajām iekārtām “Gammaplasts” var izveidot jebkāda veida un dizaina plastmasas pudeli.

Augļi

2021. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 6,05 miljoni eiro, peļņa 140 000 eiro. Pašlaik uzņēmumā strādā 63 darbinieki. Uzņēmums savu produkciju eksportē uz desmit valstīm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Lasīt citas ziņas
Paziņojums “Rīgas satiksmes” transportā radījis neizpratni pasažieros: “Stulbs ieteikums!”
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
Paziņojums “Rīgas satiksmes” transportā radījis neizpratni pasažieros: “Stulbs ieteikums!”
06:48
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
23:09
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam
22:52
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievija nodevusi Irānai kiberieročus apmaiņā pret droniem
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”