Foto: Edijs Pālens/LETA

“Jaunatnei šādas padomju atraugas nav pieņemamas!” Opozicionāri gatavojas Ventspils “atbrīvošanai” 85

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
Lasīt citas ziņas

Šī ir tā reize, kad cerības uzvarēt partiju “Latvijai un Ventspilij” ir vislielākās, salīdzinot ar visiem iepriekšējiem mēģinājumiem, tā par gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām sacīja gandrīz visi šā ilggadējā Ventspilī saimniekojošā politiskā spēka konkurenti.

“Latvijai un Ventspilij” saraksta pirmais numurs Aivars Lembergs par smagiem noziegumiem notiesāts pirmajā tiesu instancē un atrodas Centrālcietumā, jo viņam piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš pats šoreiz nevar pirmsvēlēšanu gaisotnē gānīt, piemēram, Jauno konservatīvo partiju (JKP) vai “Jaunās Vienotības” (“JV”) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) kopīgā saraksta līderi Valdi Ģirtu Kristovski, tomēr Lembergam pakļautie plašsaziņas līdzekļi dara visu, lai celtu debesīs “Latvijai un Ventspilij” un nīdētu pārējos.

Ventspils ir valstspilsēta, kura, tāpat kā Jelgava, tomēr netika apvienota ar lauku novadu, kā to piedāvāja VARAM. Ventspilī ir 37 032 iedzīvotāji, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija šā gada sākumā.

“Visas ļaunprātības tiek liktas lietā…”

“Šeit ir runa par nežēlīgu un ļoti netaisnīgu priekšvēlēšanu cīņu. Mēs redzam, ka visi paņēmieni, visas ļaunprātības tiek liktas lietā, lai nozagtu vēlēšanas. Tiek izplatīti meli, nepatiesība gan par mani, gan citiem opozīcijas deputātiem. Tas ir neiedomājami melns PR, netīrs process, ko īsteno Lembergu un viņa ģimeni slavinošie mediji.

Iedarbināts arī pašvaldību institūciju mehānisms, ar kura palīdzību tiek publicēti cildinoši priekšvēlēšanu raksti par Ventspils domes sasniegumiem. Tas notiek mērķtiecīgi, lai līdz ventspilnieku prātiem novadītu valdošajam spēkam glaimojošus un Lembergu slavinošus aprakstus, vienlaikus nomelnojot un diskreditējot opozīciju,” stāsta Kristovskis.

Kristovskis, Dace Korna un brāļi Aivis un Ivars Landmaņi pagājušajās pašvaldību vēlēšanās iekļuva Ventspils pilsētas domē no apvienotā Nacionālās apvienības (NA), “Vienotības” un LRA saraksta un bija vienīgie opozicionāri deviņiem deputātiem no “Latvijai un Ventspilij”.

NA šajās vēlēšanās vairs nestartē kopā ar pieminētajām partijām, bet to dara ar savu atsevišķu sarakstu, kura pirmā persona ir Māris Gannuss, “Latvijas Autoceļu uzturētāja” ražošanas inženieris, kurš pagājušajās vēlēšanās nekandidēja.

Reklāma
Reklāma

Viņš atceras, ka toreiz NA likusi lielas cerības uz Ģirtu Kristovski, bet pietrūka balsu, lai domē nokļūtu kaut viens nacionāļu biedrs. Gannuss pro­gnozē, ka šoreiz tas izdošoties, jo uzskata, ka “Latvijai un Ventspilij” atbalsts samazinās.

“Pusmūža cilvēki teic, ka tas jau neesot nekas slikts, ka Lembergs ņemot sev, jo viņš dodot arī citiem, taču jaunatnei šādas padomju atraugas nav pieņemamas,” uzskata Gannuss.

Taču NA sarakstā kā pēdējais startē pretrunīgi vērtētais publicists Imants Liepiņš, kurš oligarhu lietas parlamentārajai izmeklēšanas komisijai paziņoja, ka lielākā daļa no žurnālā “Ir” publiskotajām sarunām, kas notikušas viesnīcā “Rīdzene”, esot viltojums.

Toreiz izcēlās pamatīgs strīds starp Liepiņu un deputātu Andreju Judinu (“JV”), kad publicists atteicās atbildēt uz deputāta jautājumu par pazīšanos ar Aivaru Lembergu.

“Imants Liepiņš nav iestājies mūsu partijā, viņš ir atbalstītājs. Nevienas partijas statūtos nav rakstīts: “Mēs izslēgsim jūs no partijas vai jūs nedrīkstat iestāties partijā, ja jums patīk Šķēle, Lembergs, Šle­sers vai citi oligarhi,” saka Gannuss.

Kristovskis atkal priekšplānā

“JV” un LRA atkal uz vēlēšanām dodas ar Kristovski galvgalī. Uzņēmējs Aivis Landmanis ir pārliecināts, ja Ventspilī grib mainīt varu, jāsaprot divas lietas.

Viena – ja netiks mazināts pašreizējais varas iespaids vismaz līdz proporcijai 50 uz 50, tad tā turpinās iesākto, proti, šiverēt pa pašvaldību kā pa savu kabatu.

Otra – domē vairākumā ir jānokļūst cilvēkiem, kuri saprot, ka pilsētai vitāli ir nepieciešama jauna saimniekošanas pieeja, un kuri zina, kā to nodrošināt.

“Jaunā Vienotība” un LRA savā programmā garantē taisnīgāku un labāku pārvaldību, efektīvāku pašvaldības resursu lietošanu, pat atjaunot Ventspils pašvaldības līdzdalību Ventspils brīvostas darbībā.

Ventspils brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāja vietnieks Ģirts Kristovskis, kurš šajā struktūrā iecelts no Finanšu ministrijas, norādīja, ka viņa pārstāvētā saraksta uzvaras gadījumā tikšot uzlabots tas sadarbības modelis, ko noteic likums.

Proti, likumā ir norādīts, ka brīvostā kā valsts kapitālsabiedrībā pašvaldībai ir līdzdalības iespējas kā dalībniekam, nevis kā garantētam pārstāvim.

“Mēs pierādīsim to, kāpēc pašvaldības pārstāvjiem obligāti ir jābūt šajā kapitālsabiedrībā, bet bez tām mantkārīgajām un personīgajām interesēm, kuras bija Lemberga laikā,” sola Kristovskis.

Aivars Lembergs dažādos laikos

“Viņš mūs kapos nolādēja”

Pēdējos gados asākās vārdiskās sadursmes Lembergam bijušas ar Jauno konservatīvo partiju, kuru, kā atceras šīs partijas līderis, Saeimas deputātes Evas Mārtužas palīgs Bruno Jurševics, viņš esot nolādējis 11. novembra atceres pasākumā pie Baltā krusta.

B. Jurševics: “Cilvēki bija nesaprašanā, dzirdot, kā viņš mūs kapos nolādēja. Daudzi toreiz pamanīja, ka ir tāda JKP, nāca ar mani aprunāties pedagogi, domes darbinieki, uzņēmēji… Pēdējā pusgadā divkāršojies biedru skaits, cilvēki drosmīgāk atbalsta Lemberga opozicionārus, pilsēta pamazām mostas.

Ne viens vien, kurš iepriekšējās vēlēšanās kandidēja no Lemberga opozicionāru sarakstiem, tika atlaists no darba, pārvācās uz Rīgu un citām pilsētām. Iebiedēšana Ventspilī ir laidusi dziļas saknes.

Šīs vēlēšanas būs savdabīgas – vai tiešām cilvēki balsos par Lembergu, kurš pirmajā tiesu instancē ir notiesāts par smagiem noziegumiem? Tā ir muļķība un lētticība, ja kāds tic, ka dome oficiāli tiks vadīta no cietuma.”

Jurševics un viņa sieva Andželika pagājušajās pašvaldību vēlēšanās kopā ar vēl četrām personām kandidēja no NA saraksta un pēc neveiksmīga starta, kā arī nesaskaņām partijā nolēma no tās izstāties.

Jurševicam ir pietiekami liela politiskā pieredze, viņš ir kandidējis pirmajās neatkarīgajās vēlēšanās no Latvijas Tautas frontes un bijis pirmais Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs.

Toreiz Lembergs bija izpildkomitejas priekšsēdētājs.

Jurševics uzskata, ka “JV”, LRA, NA, arī “Latvijas attīstībai” Ventspilī par 95% virziens un pro­grammas mērķi sakrītot, jo “mēs vēlamies mainīt varu Ventspilī”. Viens no JKP programmas punktiem ir lielo celtniecības objektu, būvju ekonomiskās pamatotības un sociālās lietderības izvērtēšana.

Ventspilī nekandidēs “Attīstībai/Par”, toties par pilsētnieku balsīm pirmo reizi cīnīsies partija “Latvijas attīstībai”, kuras pirmais numurs ir SIA “N&J” valdes loceklis Edgars Čeporjus.

Partijas “Saskaņa” vadošais numurs šoreiz ir piešķirts šīs partijas Ventspils nodaļas valdes priekšsēdētājam Aleksejam Med­vedevam, nevis Vitālijam Truševicam, kurš bija pirmais sarakstā iepriekšējās vēlēšanās, bet tagad startē kā otrais numurs.

Truševicam ir diezgan draudzīgas attiecības ar Lembergu, tāpēc viņš ticis arī pie amata pilsētas pašvaldībā – Truševics ir iepirkuma komisijas loceklis. Savukārt Medvedevam ir kritiskāks skats uz domē notiekošo un līdz ar to cerība saņemt “Latvijai un Ventspilij” oponentu balsis.

Pašvaldību varot vadīt arī no cietuma

Tiesa pasludina spriedumu Lembergam

“Latvijai un Ventspilij” valdes pārstāvis domes deputāts Guntis Blumbergs ir pārliecināts, ka Lembergu ievēlēs un viņš turpinās darbu domē. Deputāti sūtot viņam dokumentus pas­tā uz cietumu, viņš tos lasot, rediģējot un turpinot strādāt.

“Esam pārliecināti, ka drošības līdzeklis tika mainīts tādēļ, lai pirms vēlēšanām noņemtu Lembergu no distances. Pilnais spriedums būs 22. jūnijā, to noteikti pārsūdzēs, un mēs esam pārliecināti, ka pārsūdzībā tiks panākts, ka Lembergu attaisnos,” uzskata Blumbergs un tomēr atzīst, ka visas iepriekš pieminētās opozīcijas partijas esot spēcīgi “Latvijai un Ventspilij” konkurenti.

Sarakstā ir iekļauti visi trīs Lemberga vietnieki, kā arī pārējie šā sasaukuma domes deputāti. Vēlēšanās kandidēs arī Lemberga sieva Kristīne, kura ir domes izpilddirektora vietniece, Attīstības pārvaldes vadītāja.

No “Latvijai un Ventspilij” sarakstā vēlēšanās kandidē arī izglītības iestāžu direktori.

Kad Ventspils 3. vidusskolas direktorei Verai Šengelijai vaicāju, kādu piemēru viņa var rādīt saviem audzēkņiem, atrazdamās vienā sarakstā ar smagos koruptīvos noziegumos notiesātu personu, direktore atbildēja, ka Lembergam esot liela sabiedrības uzticība, tāpēc viņa piekritusi piedalīties.

Savukārt Ventspils mūzikas skolas direktors Andris Grigalis, kurš ir arī partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes loceklis, atbildot uz šo jautājumu, sacīja, ka tiesvedībai vēl punkts neesot pielikts, tāpēc viņš īpaši nesatraucoties par kandidēšanu kopā ar Lembergu.

“Šī ir vienīgā partija, kurā savā mūžā esmu. Neesmu bijis ne komjaunietis, ne komunists, nemaina kažoku katru otro gadu, kā tas parasti Latvijā notiek. Pats mācījos šajā skolā, tagad šeit esmu nostrādājis 40 gadus un labi atceros, kāda bija Ventspils, kad atgriezos pēc studijām, un kāda tā ir tagad. Man nav šaubu, ka pilsēta tiek vadīta ļoti gudri un plānveidīgi,” atzina skolas direktors.

Ventspils domes vēlēšanās pieteiktie saraksti

1. Politiskā partija “Alternative” – Sergejs Borisjuks, SIA “Katana serviss” ceha strādnieks

2. “Jaunā konservatīvā partija” – Bruno Jurševics, Saeimas deputāta palīgs

3. “Nacionālā apvienība” – Māris Gannuss, “Latvijas Autoceļu uzturētājs” inženieris

4. “Saskaņa” – Aleksejs Medvedevs, SIA “VK Terminal Services” dispečers

5. “Latvijai un Ventspilij” – Aivars Lembergs, domes deputāts, priekšsēdētājs

6. “Latvijas attīstībai” – Edgars Čeporjuks, SIA “N&J” valdes loceklis

7. “Jaunā Vienotība” un Latvijas Reģionu apvienība – Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils domes deputāts, Ventspils brīvostas pārvaldes priekšnieka vietnieks

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.