Praktiski
Mājas

Kā izvēlēties gaumīgas un drošas ārdurvis?0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Kā izvēlēties drošas un gaumīgas ārdurvis – šis jautājums vienlīdz aktuāls ir gan privātmājas, gan dzīvokļa īpašniekiem.

Veikalos ir dažāds piedāvājums, sākot no lētiem, vienkāršiem modeļiem un beidzot ar durvīm, kam ir ļoti augsta drošības pakāpe.

Arī materiālu klāsts, no kā tās izgatavotas, ir atšķirīgs. Lai kāda būtu izvēle, durvīm jānodrošina ne tikai komforts, bet arī iemītnieku un mantas drošība.

Labs risinājums – metāla durvis

Speciālisti atzīst, ka drošas un izturīgas ir metāla, tostarp alumīnija, ārdurvis. Tās ekspluatācijas laikā ir mazāk pakļautas deformācijām.

Metāla durvīm jābūt izgatavotām no vienas plāksnes, turklāt metāla biezums nedrīkst būt mazāks par 1,5–2 mm. Pretējā gadījumā durvis varēs viegli sagriezt kaut vai ar parastu konservu kārbu attaisāmo.

Durvīm nepieciešama pietiekama siltuma un skaņas izolācija. Šim nolūkam visbiežāk izmanto minerālvati vai poliuretāna putas, bet vērtnēs iestrādā vairākas blīvgumijas.

Par to, vai durvis iekšpusē ir siltinātas, viegli pārliecināties, pieklaudzinot ar kādu cietu priekšmetu. Ja skaņa ir dobja – siltinājuma nav, bet, ja klusa, – viss kārtībā.

Durvju kārbai jābūt pietiekami izturīgai un droši jāfiksējas durvju ailā.

Kvalitatīvas metāla durvis ir smagas. Tas liecina, ka materiāls ir biezs un durvīs iebūvēta papildu konstrukcija stingrībai. Tām bieži vien ir vairāk par divām eņģēm.

Durvju ārpusē nevajadzētu izvēlēties krāšņus, dārgus dekorējumus. Tas tikai pievērš garnadžu uzmanību.

Izturīgākās – no liektiem metāla profiliem

Durvis iedala vairākās klasēs pēc mehāniskās izturības un pēc tā, cik ilgs laiks nepieciešams, lai tās uzlauztu. Visizturīgākās ir no liektiem metāla profiliem izgatavotās.

Lai durvis būtu grūtāk uzlauzt un izcelt no eņģēm, ierīko speciālas tapas, kas, durvis aizverot, iegulst ligzdās pie eņģēm. Tas īpaši nepieciešams, ja eņģes novietotas durvju ārpusē.

Būtiska ir arī pašu eņģu konstrukcija. Tās var būt novietotas durvju ārpusē, kā arī paslēptas durvju rāmī. Pēdējās gan ne vienmēr ir pietiekami izturīgas ilgākā laikā un var ķerties.

Tāpat nozīme ir eņģu diametram – tam jābūt samērotam ar durvju svaru.

Uz atslēgas centra rēķina ekonomēt nedrīkst

Lai cik izturīgas būtu pašas durvis, tās nebūs ne graša vērtas, ja izvēlēsieties viegli uzlaužamas slēdzenes.

Vislabāk, ja sviras tipa slēdzene apvienota ar zirnekļa tipa slēdzējmehānismu, kam nostrādājot tapas izbīdās uz visām vai vismaz vairākām durvju pusēm. Atrast un pārzāģēt tās visas būs sarežģīti pat profesionālam kramplauzim.

Slēdzene ar cilindra mehānismu parasti tiek pastiprināta ar izturīga tērauda plāksni, kas neļauj to viegli sabojāt ar urbi vai kādu citu griezējmehānismu.

Vislabāk, ja ierīkotas divas slēdzenes, turklāt viena ir ar cilindrisku mehānismu, otra – ar sviras mehānismu. Slēdzenēm jāatrodas vismaz 30 cm attālumā vienai no otras.

Klasiska vērtība – koks

Ja priekšroku vēlaties dot ekoloģiskām un klasiskām vērtībām, protams, var izvēlēties koka ārdurvis.

Tomēr materiālam jābūt pietiekami apstrādātam ar koksnes aizsardzības līdzekļiem, bet durvju konstrukcijai tādai, lai novērstu koka vērpšanos, jo durvju iekšpusē ziemā ir silts un mitrs, bet ārpusē – auksts un sauss gaiss.

Tieši koka durvīm ir vismazākā siltumvadītspēja, un, ja tās ir pietiekami biezas, turklāt izgatavotas no masīvkoka, siltināšana bieži vien nav nepieciešama.

Masīvkoka durvis

Masīvkoka durvis parasti izgatavo no vismaz 50 mm bieziem, pareizi izžāvētiem lapegles, ciedra, ozola vai citas blīvas koksnes dēļiem ar skaistu šķiedru rakstu.

Tos savstarpēji sastiprina ar spundētiem savienojumiem. Durvis var būt dekorētas ar visdažādākās formas dizaina elementiem.

Pildiņu durvis

Pildiņu durvis var būt pilnībā izgatavotas no dabiskas koksnes, kā arī no līmētiem kokmateriāliem, nereti izmanto koksnes kompozītmateriālus, piemēram, MDF.

Tās vairāk piemērotas iekšdurvīm, jo nav tik izturīgas pret skarbiem ārējās vides apstākļiem. Izgatavojot durvis no dažādiem materiāliem, tās parasti finierē.

Ja pildiņu durvis atbilst visām prasībām, neraugoties uz lielo detaļu skaitu, izturības ziņā tās neatpaliek no masīvkoka durvīm.

Rāmja tipa durvis saimniecības telpām

Rāmja vai karkasa tipa durvis samērā zemās cenas dēļ ir vispieprasītākās. Rāmis parasti tiek izgatavots no masīvkoka vai līmētām koka brusām.

Karkasu apšuj ar apdares dēļiem vai dažādām kokšķiedras plāksnēm. Siltinājumam izmanto putupolistirolu, minerālvati, skaidas, kartona vai papīra šūnas.

Šīs durvis nebūs tik izturīgas, tāpēc vairāk piemērotas saimniecības telpām.

Saistītie raksti

Izvēloties durvis, vispirms skaidri jāapzinās, kas un kāpēc jāsargā, jāņem vērā ēkas kopējais dizains un galu galā jāaplēš, cik var atļauties tērēt.

Tad izdarīt izvēli par labu kādam durvju veidam būs daudz vieglāk.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
Nedēļa
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
4. jūlijs, 2020
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
4. jūlijs, 2020

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
“Esmu optimists, lai gan depresīvs.” Pēdējā saruna ar mūžībā devušos Paulu Bankovski žurnālā “Mājas Viesis”
Intervija 8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Jūs, meitiņ, palaistiet ar kokakolu, sālsūdeni vai sodas ūdeni.” Saruna ar zāļu sievu un Cēsu pils dārznieci Līgu Eglīti
Intervija 9 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
1940. gada jūnijā valsts vadītājs Kārlis Ulmanis atradās ļoti sarežģītā situācijā. Vai Latvija varēja pretoties? 6
13 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Satiksmes sodi – jūlija jaunumi. Vai lielāki maksājumi dos efektu, ja nav nodrošināta soda neizbēgamība? 1
9 stundas
SK
Skaties.lv
Laukos
Zemnieks ierauts traktortehnikas krāpnieku shēmā. Kāds traktora gribētājs jau zaudējis 1800 eiro
4 stundas