Pasaulē
Baltija

Gitans Nausēda: Tikai izglītoti cilvēki varēja panākt valsts neatkarību0


Lietuvas prezidents Gitans Nausēda dod zvērestu.
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda dod zvērestu.
Foto: BNS foto / Scanpix / LETA

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda svētdien Valsts atjaunošanas dienas runā pievērsās izglītības jautājumiem, uzsverot, ka tikai izglītoti cilvēki varēja panākt valsts neatkarību.

“Tikai apgaismoti un izglītoti cilvēki, kurus vadīja kopīgs mērķis, varēja panākt lūzumu Lietuvas neatkarības jautājumā un noturēties pretī svešu varu spiedienam.

Viņu vērtīgais mantojums palīdzēja Lietuvai tikt galā ar izaicinājumiem, kas sekoja, un turpināt virzīties uz priekšu,” sacīja Nausēda ceremonijā Viļņas Simona Daukanta laukumā, kurā tika pacelti Baltijas valstu karogi.

“Tāpēc šajā 16.februārī es aicinu jūs ne tikai pieminēt pagātnes vēsturiskos sasniegumus un parādīt cieņu varoņiem, kuri izveidoja valsti, bet arī vērst mūsu domas un sirdis uz nākotni,” uzsvēra Nausēda.

Viņš norādīja, ka Lietuvas nākotne būs atkarīga no tā, kā izglītības sistēma spēs piemēroties mūsdienu realitātēm.

“Uzskatu, ka izglītība mūs var atkal pacelt tāpat kā pirms simt gadiem, likt sapņot lielus sapņus. Mūsu bērnu nākotni veidos Lietuvas izglītības sistēmas spēja piemēroties 21.gadsimta vējiem. Brīvas sabiedrības nākotnes labklājība nav šķirama un vērtībām un prasmēm, kuras mēs nododam nākamajām paaudzēm.

Mēs nevaram izveidot stingru ekonomiku bez izglītības un zinātnes progresa. Mēs nevaram radīt svaigas un oriģinālas idejas bez stipras un dinamiskas akadēmiskās kopienas,” teica Lietuvas prezidents.

Viņš uzsvēra, ka izglītībai jābūt pieejamai visiem Lietuvas bērniem.

“Mēs vairs nedrīkstam zaudēt talantus, ja vēlamies izveidot gaišāku nākotni mūsu valstij. Mums jānodrošina izglītība, kas ir sociāli godīga un pieejama visiem Lietuvas bērniem, lai kur viņi nedzīvotu.

Mums jākoncentrējas uz to, lai sasniegtu labāko iespējamo progresu visās jomās – no pirmsskolas līdz augstākajai izglītībai, jo tas ir vienīgais veids, kā izaudzināt jaunu brīvu un neatkarīgu nācijas veidotāju paaudzi,” sacīja Nausēda.

Saistītie raksti

Jau ziņots, ka Lietuva svētdien svin Valsts atjaunošanas dienu – 102.gadskārtu, kopš pieņemts akts par neatkarības atjaunošanu, proklamējot Lietuvas Republiku.

1918.gada 16.februārī Lietuvas nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča vadītā Lietuvas Padome Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA/BNS
Pasaulē
Lietuvā inficēšanās ar koronavīrusu apstiprināta 382 cilvēkiem
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV apstiprināta testēšanas ierīce koronavīrusa noteikšanai dažu minūšu laikā
8 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Īrija nosaka pārvietošanās aizliegumu Covid-19 dēļ 1
9 stundas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Tukumā uguns no atkritumiem pārmetusies uz blakus esošo angāru, deg arī kūla
25 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
VID saņemti jau 498 iesniegumi dīkstāves pabalsta izmaksai
13 minūtes
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Krievija uz laiku slēgs sauszemes robežas
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī apstiprināti 25 Covid-19 gadījumi. Trīs cilvēki stacionēti ar smagu slimības gaitu
8 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien gaidāms sniegs un brāzmains vējš
4 stundas