Kultūra
Kultūrpolitika

“Grand Prix” – latviešu klasikas iestudējumam3

Foto: LETA

Pēc latviešu klasiķa Jāņa Ezeriņa noveļu motīviem iestudētā izrāde “Ezeriņš” divdesmit iestudējumu konkurencē ieguva šogad nodibināto “Grand Prix”. Šis intelektuāli spēcīgais un stilistiski perfekti nostrādātais iestudējums atzīts par labāko Gada mazās formas izrādi, bet režisors Elmārs Seņkovs ieguvis Gada režisora laurus – arī par izrādi “Vasarnieki” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī. Gada lielās formas izrādes titulu ieguva Vladislava Nastavševa iestudētā izrāde “Peldošie – ceļojošie” Jaunajā Rīgas teātrī.

Gada aktrises un Gada aktiera laurus piešķirot, šogad sakritis “Spēlmaņu nakts” žūrijas un skatītāju viedoklis, ko viņi pauda balsojumā: tie tikuši Agnesei Jēkabsonei par izcilo leģendārās dziedātājas Edītes Piafas likteņa iedzīvinājumu iestudējumā “Piafa” Liepājas teātrī un Dainim Grūbem par Bena lomu Dailes teātra izrādē “Izraidītie”, kā arī Song Lilingas atveidojumu Dailes teātra iestudējumā “M. Butterfly”. Skatītāju balsojumā šogad par Gada izrādi atzīta “Piafa” Liepājas teātrī (režisore Laura Groza-Ķibere).

“Spēlmaņu nakts” apbalvošanas ceremonija Dailes teātrī, ko veidoja radošā komanda Jāņa Siliņa (scenārija autors un režisors) vadībā, šogad bija Šekspīra daiļrades caurvīta – par godu nemirstīgā angļu renesanses klasiķa 450. gadskārtai, ko atzīmējām pavasarī. Tās gaitā aktieri Mārtiņš Meiers, Arturs Krūzkops un Imants Strads iemiesoja nozīmīgākos Šekspīra tēlus – Hamletu, Falstafu, Žaku, Anglijas karalieni… Radošajā komandā darbojās arī scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, video mākslinieks Artis Dzērve, muzikālais konsultants Juris Vaivods, režisora asistents Kārlis Anitens un producente Asnate Siliņa.

Sezonas jauniestudējumus šogad noskatījās, izvērtēja un laureātus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā (Līga Ulberte, teātra kritiķe, žūrijas komisijas priekšsēdētāja, Līvija Dūmiņa, teātra kritiķe, Atis Rozentāls, laikraksta “Diena” žurnālists un teātra kritiķis, Zane Radzobe, teātra kritiķe, un Normunds Akots, teātra kritiķis).

“Spēlmaņu nakts 2014” norisi līdzfinansēja Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome, bet ceremonija, kā arī Skatītāju balsojums šogad notika ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. “Latvijā iedzīvotāji teātra mākslu un tās pārstāvjus mīl, tāpēc “Spēlmaņu nakts” ir priecīgs notikums visiem teātra baudītājiem,” teic mecenāte Ināra Tetereva.

UZZIŅA

Latvijas Teātra Gada balvas “Spēlmaņu nakts 2014” laureāti

Balva par mūža ieguldījumu: scenogrāfs Andris Freibergs, kostīmu māksliniece Večella Varslavāne.

1. “Grand Prix”: “Ezeriņš” Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.

2. Gada lielās formas izrāde: “Peldošie – ceļojošie” Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs.

3. Gada mazās formas izrāde: “Ezeriņš” Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.

4. Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem: “Viss ir viņa” Daugavpils teātrī, režisors Georgijs Surkovs.

5. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā: “Ārā” – horeogrāfe Olga Žitluhina.

6. Gada režisors: Elmārs Seņkovs – “Ezeriņš” Latvijas Nacionālajā teātrī un “Vasarnieki” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

7. Gada aktrise: Agnese Jēkabsone – Edīte Piafa izrādē “Piafa” Liepājas teātrī.

8. Gada aktieris: Dainis Grūbe – Bens izrādē “Izraidītie” un Song Lilinga izrādē “M. Butterfly” Dailes teātrī.

9. Gada aktrise otrā plāna lomā: Anete Berķe – Katja izrādē “Pieci vakari” un Anna Bālike izrādē “Sasodītais sarkanais mēness” Liepājas teātrī.

10. Gada aktieris otrā plāna lomā: Gints Andžāns – Edijs izrādē “Izraidītie”, Laimis izrādē “Prezentācija” un Filips izrādē “Šeipings” Dailes teātrī.

11. Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks: Intars Rešetins – debija režijā izrādē “Nakts vēl nav galā” Dailes teātrī.

12. Gada scenogrāfs: Gints Gabrāns – laikmetīgās dejas izrādē “Ārā”.

13. Gada gaismu vai video mākslinieks: Oskars Pauliņš – gaismas izrādē “Ezeriņš” Latvijas Nacionālajā teātrī.

14. Gada kostīmu vai grima mākslinieks: Monika Pormale – kostīmi izrādē “Peldošie – ceļojošie” Jaunajā Rīgas teātrī.

15. Gada kustību mākslinieks: Liene Grava – “Piafa” un “Sasodītais sarkanais mēness” Liepājas teātrī.

16. Gada sasniegums baleta mākslā: Sergejs Neikšins – lomas izrādēs “Gulbju ezers”, “Bajadēra”, “Žizele” un “Trīs tikšanās” Latvijas Nacionālajā operā.

17. Gada mūzikas autors: Edgars Mākens – “Vasarnieki” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, “Sarkangalvīte un vilks” un “Ezeriņš” Latvijas Nacionālajā teātrī.

18. Gada sasniegums oriģināldramaturģijā: Sergejs Timofejevs – “Mihails un Mihails spēlē šahu” Latvijas Nacionālajā operā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Kultūra
Paziņo Lilitas Bērziņas vārdā nosauktās balvas saņēmēju
3 dienas
LE
LETA
Kultūra
Laikmetīgās mākslas muzeja projektu vēlas atdāvināt valstij 3
3 dienas
LE
LETA
Kultūra
Koalīcijas partijas vienojušās par summu, ko piešķirt kultūras nozarei Covid-19 krīzes pārvarēšanai
4 dienas

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Kamēr vecie veloceliņi brūk, zīmē jaunus! Rīgu sagaida velokultūras pārmaiņas
38 minūtes
JU
Juris Ulmanis
Latvijā
“Izolācijas laiks man pierādīja, ka pasaule patiešām “kļuvusi mazāka”!” Ulmaņa atziņas par vīrusu, kas dzīvi sagrieza kājām gaisā
58 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šāds vējš var lauzt kokus – brīdinājums kurzemniekiem. Sestdienas laika prognoze
8 minūtes
LA
LA.LV
Pasaulē
Politologs Viņķelis par armiju ASV ielās, Trampu kā autoritāru vadoni un “klusējošajiem republikāņiem” 2
12 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai piekritāt saviem pacientiem veikt Covid-19 testu?
53 minūtes