Ilzei Kalācei-Bērziņai (no kreisās) un Ievai Biķei ar”Smalko musli” īsā laikā izdevies nonākt gan debesīs – aviokompānijas “Air Baltic” piedāvāto produktu klāstā –, gan katra uzņēmēja sapnī arī uz zemes – “Rimi” veikalu plauktos.
Ilzei Kalācei-Bērziņai (no kreisās) un Ievai Biķei ar”Smalko musli” īsā laikā izdevies nonākt gan debesīs – aviokompānijas “Air Baltic” piedāvāto produktu klāstā –, gan katra uzņēmēja sapnī arī uz zemes – “Rimi” veikalu plauktos.
Foto no “Smalkā mušļa” krājuma

Ja tici idejai, dari! No garšīgas idejas līdz galvu reibinošam biznesa izrāvienam: “Smalkā mušļa” dibinātāju, draudzeņu Ilzes un Ievas pieredzes stāsts 6

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”.

Vai pārtikas veikalu plauktu pārpilnībā, šķiet, ko jaunu un pircējiem tīkamu vēl var saražot? Divām draudzenēm Ilzei Kalācei-Bērziņai un Ievai Biķei tas izdevies – viņu “Smalkais muslis” īsā laikā uzlidojis tādos komerciālos augstumos, ka pašām jābrīnās. Gardais malums ir gluži vai universāls – der brokastu putrai, smūtijiem un pat smalkajiem franču makarūniem.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 120
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 72
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Nez, kā būtu veidojusies draudzeņu karjera, ja ne Ilzes ciemošanās pie māsas Vācijā, kur pirmo reizi nogaršots smalki malts muslis*. Vācieši to sauc par putru, aplej ar pienu un parasti ēd brokastīs. Ēdienā izvēlīgajai vecākajai meitai Luīzei jaunums tūlīt iegaršojās, mamma bija sajūsmā – beidzot ir produkts, kuru bērns notiesā ar prieku un prasa vēl! Atceļā uz mājām sapirkusi paku pakas, bet māsas vīrs ieteicis pašai pagatavot. Vajag auzu pārslas, piedevām žāvētas ogas, augļus, sēklas un malšanai jaudīgas dzirnavas, ko mūsdienās saucam par blenderi. Latvijā Ilze atgriezās jau ar ideju vietējā tirgū nepazīstama produkta ražošanai.

Šī nav pirmā reize, kad “Mājas Viesis” ciemojas pie Ilzes un Ievas. Pirms trīs gadiem rakstījām par divām uzņēmīgām biznesa iesācējām, kas ierīkojušas mušļa maltuvi septiņu kvadrātmetru šķūnītī un ar savu ražojumu braukā pa tirdziņiem. Trīs gados noticis milzu izrāviens – “Smalkais muslis” saņēmis balvas un grantus, tostarp 10 tūkstošus eiro SEB bankas “Iedvesmas” programmā, to pārdod gan aviokompānijas “Air Baltic” lidmašīnās, gan lielākajos “Rimi” veikalos. Kovida laikā uzplaukusi tirdzniecība internetā, un tagad jau katrs musli var pasūtināt uz mājām. Līdzās panākumiem piedzīvoti arī grūti brīži, kad nācies pārdomāt savas dzīves pamatvērtības.

Bizness – tumša bilde

CITI ŠOBRĪD LASA
Ilzes un Ievas maltuve.
Foto no “Smalkā mušļa” krājuma

“Aiziet, ķeramies klāt!” bez garas domāšanas un pat īsti nenoklausījusies līdz galam Ilzes ideju, ar kuru viņa pēc atgriešanās no Vācijas bija nēsājusies pāris mēnešu, teica Ieva. “Iedvesmoja arī Latvijas meitenes, kas uz ārzemēm tirgoja govju mēslus**. Ja jau viņas var pārdot ko tādu, vai tad mēs netiksim galā ar musli,” nosprieda draudzene. Tālāk par malšanu pašu ģimenei iecere netika izkustējusies. Saražot Ilze prata, bet kā lai pārdod? Mums vajag stratēģiju, sociālos tīklus, muslis jādod radiem, draugiem, paziņām, lai garšo, vērtē un padod tālāk, sprieda Ieva. Drīz vien viņas mamma no Siguldas atsūtīja ziņu – pasūtīja 17 iepakojumus! Nu bija jāpieņem lēmums – būt vai nebūt? Ai, ies tik uz VID un PVD reģistrēties, un tad jau redzēs.

Jau pirmais tirdziņš parādīja, ka “Smalkajam muslim” ir liela piekrišana. Produkts bija labs, bet par biznesa lietām draudzenēm nekādas saprašanas – Ieva pabeigusi žurnālistus Rīgas Stradiņa universitātē, Ilze – Bulduru dārzkopības tehnikumu un kultūras menedžmenta studijas Ekonomikas un kultūras augstskolā. Tirdzniecībā tik vien kā iemēģinājušas roku, strādājot par pārdevēju apģērbu veikalā. Ļoti palīdzējis atbalsts jaunajiem uzņēmējiem, sākot ar bezmaksas kursiem, semināriem, konsultantiem un biznesa inkubatoru, līdz pat konkursiem, kuros gūtās balvas tagad apskatāmas atjaunotajā vecmāmiņas bufetē, kas dižojas jaunajās telpās.

No mazā dārza šķūnīša ar Olaines pašvaldības palīdzību pārcēlušās uz pilsētas biroju ēku. Draudzenes smej, ka šeit ir vienīgās, kas ražo kaut ko taustāmu. Ciemošanās brīdī 113 kvadrātmetru plašā ražotne izskatās patukša, taču tikai uz īsu brīdi. Rīt atvedīšot divas tonnas auzu un darbs atsāksies pilnā sparā. Ražošanas telpā jaudīgas dzirnavas smalcinās auzas ar ogām, augļiem un sēklām, arī iepakošana notiek ar tehnikas palīdzību, taču joprojām muslis paņem daudz roku darba, atzīst uzņēmējas. Mehanizācija prasa lielākus ieguldījumus, bet viņas nepadodas ne kredītu, ne investoru kārdinājumiem. Cik nav dzirdēti piemēri, ka svešai naudai līdzi nāk bargas prasības, vairāk darba un prieks par savu izloloto ieceri pamazām nogrimst pienākumu jūrā.

Jaudīgs tandēms

“Smalkā mušļa” receptes meistarklasei draudzenes sablendē banānus, zemenes, pienu ar ogu musli un sanāk tik sātīgs smūtijs, ka aizvietos vienu ēdienreizi.
Foto no “Smalkā mušļa” krājuma

Draudzenes darbojas jaudīgā tandēmā, kur katrai savi pienākumi – Ilze ražo, Ievai – mārketings un aprēķini. “Kā viņa to spēj saražot – es nesaprotu!” – “Tāpat kā es nesaprotu, kā viņa spēj visu pārdot!” Tā abas viena otru iedvesmojot un uzmundrinot.

Bez palīgiem jau neiztikt – ģimenes vecākā paaudze gan pieskatot bērnus, gan pieliekot roku ražošanā. Ilzes vīramāte zīmogo iepakojumu – uz katras paciņas informācija tiek uzspiesta ar vairākiem zīmogiem, jo tā varot ātri nomainīt tekstu, ja nu gadījies kļūdīties vai nepieciešams ieviest ko jaunu. Drīz zieģelēšana beigšoties, jo varot atļauties apdrukātu iesaiņojumu. Ilzes mamma pārcēlusies no Limbažiem tuvāk meitai uz Olaini un no šā gada pieņemta darbā kā pastāvīga darbiniece. “Jau sen domājām, ka vajag vēl vienu palīgu, bet ielaist savā uzņēmumā svešu cilvēku šaubījāmies. Pagaidām uzticamies savējiem, jo kurš gan spēs izturēt un godprātīgi paveikt šo darbu, ja ne tu pats un ģimene,” nosaka draudzenes.

“Citiem, lai ar savu ražojumu nokļūtu “Rimi” vai kāda cita lielveikala plauktos, jāgaida pat septiņi gadi, mums vajadzēja trīs mēnešus,” palepojas uzņēmējas. Viņas bija pamanītas un novērtētas jau iepriekš, jo “Smalko musli” par vienu no saviem produktiem bija izvēlējusies aviokompānija “Air Baltic”. Zvans no “Rimi” šķita kā sapnis. Kādos uzņēmējdarbības kursos viņas bija noķērušas šīs veikalu ķēdes pārstāvi un iespiedušas rokā maisiņu ar savu mušļu izlasi, kas izrādījās precīzs trāpījums. Pirmais 1200 iepakojumu pasūtījums aizgāja izmēģināšanai, lai redzētu, vai produktam būs pircēji. Kamēr Ilze mala un saiņoja, Ieva iedarbināja sociālos tīklus. Musli pirka, visiem garšoja, tāpēc sekoja līgums un neaprakstāms gandarījums par panākumu.

Prieki un asaras

Ieva ar mazo Kārlīti pie pakošanas darbiem. Pirms saņemties trešajam bērniņam, viņa pavaicājusi Ilzei – vai kompanjonei neesot nekas pretim. Ko draudzenei bija teikt?
Foto no “Smalkā mušļa” krājuma

Nākamais “Rimi” pasūtījums atnāca viņu apjomiem milzīgs. “Vai tas ir visam gadam?” šaubu mākta, prātoja Ilze. Auzas vien vajadzēja trīs tonnas, kur vēl piedevas, bet tolaik “Smalkais muslis” tika gatavots mazajā koka šķūnītī. “Būs labi!” iedrošinājusi Ieva, taču viņas optimisms bija izskaidrojams ar trešā bērniņa gaidībām. Uzdevums likās pāri cilvēka spēkiem, Ilze mala dienu un nakti, un ar čaklu palīgu komandu vairāk nekā astoņi tūkstoši “Smalkā mušļa” paciņu aizceļoja uz lielveikalu plauktiem. Kravas auto šoferis, ieraudzījis viņu “fabriku”, juties šokēts.

Pārslodze lika sevi manīt – Ilzi piemeklēja veģetatīvā distonija ar trauksmes sajūtu, elpošanas grūtībām un nespēju koncentrēties. Viņai nebija spēka pavadīt līdz skolai meitiņu 1. septembrī! “Sataisīju puķu pušķi, bet pašai jāraud. Uz musli vairs nevarēju paskatīties, sākās konflikti ar tuviniekiem, un es sapratu, ka nekas manā dzīvē vairs nenotiek tā, kā biju vēlējusies. Vai tas ir tā vērts?”

Nekāda pasaules nauda nevar aizvietot ģimeni un veselību, nospriedušas draudzenes un tagad savu dzīvi vairs nepakārto tikai biznesa pienākumiem. Ilze nemaļ līdz spēku izsīkumam, darbu beidz piecos, bet brīvdienas un svētku laiku pavada kopā ar vīru un meitiņām. Ne vienmēr tas izdodas Ievai, mobilais tālrunis allaž pa rokai, un viņas uzdevums taču ir “spridzināt” sociālos tīklus. “Smalkajam muslim” instagramā seko ap 21 tūkstotis cienītāju, publicētas 900 recepšu ar ēdieniem, kurās muslis nav tikai brokastu putra, bet izmantots miltu vietā gan saldos, gan sāļos ēdienos. Ilzes draudzene izcepusi pat smalkos makarūnus.

“Mēs gribam attīstīties, un mums ir mērķis kļūt pazīstamām visā Latvijā, taču ar “Smalko musli”, ko radījām savai ģimenei, nevēlamies to pazaudēt,” ar atziņu par dzīves vērtībām dalās uzņēmējas.

* Sausās brokastis, kas sastāv no dažādu graudu pārslām, riekstiem, rozīnēm u. tml.; ēd ar pienu, jogurtu.

** Domāts izkaltētu un samaltu govju mēslu pulveris “Gavi”, ko ražotājas iesaka grīdu mazgāšanai.

Receptes ar “Smalko musli”

Kartupeļu – ķirbju pankūkas

Foto: Ilze Pētersone

4 personām

Sastāvdaļas:

Foto: Ilze Pētersone

Puskilograms kartupeļu, 200 g ķirbja, neliels sīpols, daiviņa ķiploka, ola, 100 g “Smalkā mušļa” ar sēklām, ēd. k. sviesta, ēd. k. krējuma, melnie pipari, sāls.

Gatavošana:

Foto: Ilze Pētersone

Sarīvē kartupeļus un ķirbi uz rupjās rīves un nospiež sulu. Pievieno olu, sviestu, krējumu, sasmalcinātu, apceptu sīpolu un ķiploku, garšvielas, “Smalko musli” un visu samaisa.

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

No masas gatavo pankūkas, liek uz pannas sakarsētā eļļā un apcep no abām pusēm gatavas. Pasniedz ar krējumu un brūkleņu ievārījumu.

Ābolu pīrāgs franču gaumē

Foto: Ilze Pētersone

6 personām

Sastāvdaļas:

Foto: Ilze Pētersone

Pīrāgam: 1 kg ābolu, 1/3 citrona sulas, 60 g “Smalkā mušļa” ar augļiem, 2 olas, 40 ml piena, 2 tējk. kokosriekstu eļlas vai riekstu sviesta, 3 ēd. k. stēvijas vai cita saldinātāja, 1 tējk. cepamā pulvera, šķipsniņa sāls.

Glazūrai: 1 ola, 1 ēd. k. saldinātāja, saujiņa riekstu, 50 g krēmsiera.

Gatavošana:

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Ābolus nomizo, sagriež šķēlītēs un apslaka ar citrona sulu, lai nesabrūnē. Bļodā sajauc musli ar cepamo pulveri un sāli. Otrā bļodā samaisa olas ar pienu, kokosriekstu eļļu vai riekstu sviestu, saldinātāju. Apvieno abu bļodu saturu un samaisa, ja nepieciešams, izmantojot mikseri. Mīklu lej uz āboliem un tos iecilā masā. Masu liek ar cepampapīru izklātā cepamajā traukā un izlīdzina. Cep iepriekš sakarsētā krāsnī 175 °C temperatūrā 20 minūtes.

SAISTĪTIE RAKSTI
Foto: Ilze Pētersone

Pagatavo glazūru, olu saputojot ar saldinātāju, riekstiem un krēmsieru. Izņem pīrāgu no krāsns, pārlej ar glazūru un cep cepeškrāsnī 30 min, virsu apsedzot ar cepampapīru.

Gatavo pīrāgu atdzesē, izņem no trauka, pārkaisa ar pūdercukuru un pasniedz.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
palutināt mammu Māmiņdienā: 3 garšīgu ēdienu receptes
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 114
7 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 71
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 18
23 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 42
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
FOTO. Sudrabotais spoks – Veimāras putnusuns
2 dienas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Pumpuru šokolāde, zaļais saldējums un citu savvaļas augu našķi un receptes
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krējuma kūka ar pildījumu: gatava 15 minūtēs! 2
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti? 2
4 dienas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 8
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 12
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pētījums atklāj, ka vairāk nekā 70% tiesnešu negatīvi vērtē TM ietekmi uz tiesu sistēmas neatkarību 8
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 2
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 71
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 114
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 14
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
JV deputāts rosina vienkāršot amatpersonu sodīšanu par rīcību vai bezdarbību, ja nodarīts būtisks kaitējums 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 18
23 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 76
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 65
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 11
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Olmafarm”: Novērsts mēģinājums izkrāpt uzņēmumam piederošās “Olainfarm” akcijas
14:49
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties
14:42
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu
14:15