Haralds Matulis: “Ja mani piesaka kā ģenerālsekretāru, nevis rakstnieku, es neapvainojos. Tas mani ir atbrīvojis. Jo kā rakstnieks es jūtu, ka varu atļauties kļūdīties.”
Haralds Matulis: “Ja mani piesaka kā ģenerālsekretāru, nevis rakstnieku, es neapvainojos. Tas mani ir atbrīvojis. Jo kā rakstnieks es jūtu, ka varu atļauties kļūdīties.”
Foto: Anda Krauze

Haralds Matulis: „Gribu uzrakstīt erotisku romānu!” 0

Jūlija Dibovska, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pērnruden klajā nākusi rakstnieka, publicista un tulkotāja HARALDA MATUĻA otrā grāmata “Eksistenciālisms” (izdevējs – biedrība “Ascendum”), ko var dēvēt par dzejprozas krājumu. Viņš šobrīd darbojas arī kā Latvijas Radošo savienību padomes ģenerālsekretārs. Studējis filozofiju, sociālo un kultūras antropoloģiju.

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Haralda Matuļa tulkojumu vidū ir savulaik ļoti populārs izdevums – Džonatana Kalera “Literatūras teorija: ļoti saistošs ievads”, tāpat ievērota tika arī viņa latviešu valodā pārceltā Daniila Harmsa “Prozas izlase” u. c. 2019. gadā Haralds saņēma Latvijas Literatūras gada balvu debijas kategorijā par darbu “Vidusšķiras problēmas” (“Mansards”, 2018).

 

– Kāpēc tu uzrakstīji otru grāmatu?

H. Matulis: – Tas ir tikai viens no manas dzīves daudzajiem projektiem. Šobrīd es neesmu drošs, kādu rakstīt trešo grāmatu un vai vispār rakstīt. Uzrakstīt grāmatu nebija svarīgākais. Mums bija tāda smieklīga saruna ar dizaineru Alekseju Muraško: es pie viņa ienācu pārrunāt dizainu, viņš tur strādā pie citas grāmatas, lielām smukām bildēm. Un viss viņam pilns ar tādām grāmatām. Es prasu: bet kam tas ir vajadzīgs? Kāpēc cilvēki to visu raksta? Viņš paskatās un saka: tu jau esi tāds pats. Tajā brīdī es sapratu, ka man, iespējams, vajadzētu laboties.

– Tu nāc pie Alekseja ar konkrētām idejām?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Ar pirmo grāmatu “Vidusšķiras problēmas” man bija ļoti skaidrs – vajag bildes. Sarunā ar izdevēju Jāni Ogu es aktīvi stāstīju, žestikulēju, pārliecināju, bet Jānis tā piesardzīgi mēģināja teikt: Harald, literatūra, manuprāt, ir tas, kur ir vārdi, nevis bildes? Bet es uzstāju, un mēs palikām ar bildēm.

Šoreiz arī bija idejas par bildēm, taču galvenā doma – noformējumam jābūt askētiskam. No bildēm atteicāmies, taču grāmatā ir daudzi lieliski risinājumi, ko nevarētu paveikt parasts maketētājs. Ja kāds tos palaiž garām, tas nav nekas slikts. Bet cilvēki, kas māk novērtēt smalkumus, tur kaut ko labu saskatīs. Es gāju uz drošu vietu – pie Alekseja.

– Grāmatā var just darbu ar maketu! Bet es izlasīju tikai pusi šobrīd, jo vienā vietā tu raksti, ka dienā jāizlasa tikai pāris tekstus. Diezgan asprātīgi (un labā nozīmē bezjēdzīgi, jo es lasīju vairāk par “ieteicamo devu”). Bet kādas bildes tu gribēji likt?

– Kāpēc vispār bildes ir vajadzīgas, un kāpēc tās tik labi strādāja pirmajā grāmatā? Lēnās lasīšanas dēļ. Bildes atsvaidzina lasītāju, mazliet izklaidē, izsit no ritma, pat ja tās ir trīs vai piecas sekundes. Ir patīkama paskatīšanās uz bildi – un tad var pārslēgties uz nākamo tekstu. Šoreiz vecā druka daļēji pilda šo funkciju, piesaista uzmanību. Es biju vēl apsvēris iespēju likt ievērojamu domātāju un rakstnieku portretus. Mēs spriedām, vai vajadzētu atšifrēt, kas tie ir. Jo tā spēle būtu jautrāka, ja parādītos veca fotogrāfija… bet kurš tas ir? Vai šitais ir Hamsuns? Nē, tas nav Hamsuns. Tas būtu jauki, bet ne šajā grāmatā.

– Vai tu varētu teikt, ka katrs tavas dzīves projekts atklāj tevī ko jaunu?

– Tā ir problēma. Radot kaut ko jaunu, es riskēju zaudēt savu lasītāju un pievilt tos divpadsmit lasītājus, kam patika pirmā grāmata, tad būs jāmeklē otri divpadsmit, kam patiks otrā. Es nemēģinu ar rakstniecību nopelnīt, tāpēc tas nav finansiāls jautājums. Bet lielie mākslinieki, kas vienā brīdī kļūst slaveni, sastopas ar dilemmu – būt brīvam un gleznot to, ko gribi, vai gleznot skaistus un iespaidīgus sevis atdarinājumus. Esmu šajā ziņā brīvs. Kā es pats to uztveru? Man ļoti simpātiska šķiet no japāņiem pārņemtā ideja, ka mākslinieks kaut ko izdara, noslēdz zināmu daiļrades posmu un sevi izgudro no jauna. Bet tas nav sagudroti, drīzāk viņš ir brīvs darīt kaut ko citu.

Vārdam “projekts” ir nolietojuma pieskaņa, es to izmantoju agrīnajā Sartra izpratnē – cilvēks ir pats sev projekts, viņš visu laiku atrod, kā sevi piepildīt. Mani tagad piesaistījis teātris. Mākslas joma, kas agrāk likās ļoti… tukša, nesaprotama. Es gāju uz teātri un pirmās 20 minūtes skatījos uz cilvēkiem, kas staigā pa skatuves dēļiem un izliekas, ka viņi ir ķiršu dārzā. Domāju: ak dies, ko es te daru? Ko dara viņi? Ļoti reti izdevās iegrimt, bet tagad jūtu, ka esmu audzis.

– Vai tu strādā pie lugas?

– Strādāju pie performances par Rakstnieka un Kritiķa attiecībām – “Rakstnieks un afekti”. Skaidrs, ka rakstnieks primāri reaģē afektīvi pret visu. Taisīsim ar Vari Klausītāju.

– Vai tu esi rakstnieks?

– Kādu laiku es ar šo domu koķetēju. Tas ir tik jauki – iznāk pirmā grāmata un tu vari teikt: es esmu rakstnieks. Pēc tam nodomā: nē, esmu iesācējs. Vienā brīdī sāc saņemt pretī: Harald, tu jau sen esi rakstnieks, mēs to zinājām. Es gan to neuztveru pārāk nopietni. Ja mani piesaka kā ģenerālsekretāru, nevis rakstnieku, es neapvainojos. Tas mani ir atbrīvojis. Jo kā rakstnieks es jūtu, ka varu atļauties kļūdīties. Uzrakstīt mazu, neveiksmīgu stāstiņu. Vai uztaisīt lielāku nesaprotamu projektu.

– Prozas lasījumos lasīji ko interesantu, bet īpatnēju…

– Tas bija eksperimentāls gabals – samiksēju savu tekstu ar mākslīgi ģenerētu. Paņēmu tekstu no Rožē Vadima autobiogrāfijas. Strādāju šobrīd pie projekta, kur ražoju literatūru ar mākslīgā intelekta un pro­grammēšanas palīdzību. Gribu uzrakstīt erotisku romānu. Man jau ir role model – ņemu par pamatu Karīnu Račko. Jo viņa ir vislieliskākā šajā jomā. Tai tomēr ir jābūt pārdodamai grāmatai, aizraujošai, uztveramai. Tas nav neiespējami, tomēr nianšu ir daudz. Vieglāk būtu uzrakstīt šādā veidā dzejoļu krājumu.

– Kuru dzejnieku atdarinātu?

– Ja mūzikā ir Raimonds Pauls. Tad dzejā tas ir Guntars Račs.

– Visi laikam jautājuši, vai Latvijas Literatūras gada balva tevi ir ietekmējusi…

– Jā, fundamentāli! Cilvēki ir dažādi, kādam to varbūt nevajadzēja, bet man ļoti noderēja. Cik esmu runājis ar jauniem un arī pieredzējušajiem rakstniekiem – vismaz vienu balvu vajadzētu iedot katram, kurš kaut ko jēdzīgu sastrādājis. Tas ļoti nomierina. Kā atestāts vai pabeigšanas diploms. Es arī tagad būtu priecīgs dabūt kādu balvu, bet vairs nav sajūtas, ka man kādam kas jāpierāda.

– Tu jau neesi no tiem, kas būtu gatavi atdot, piemēram, balvu kādam citam?

– Ja kāds ir pelnījis vairāk, man nav problēmu to pateikt. Cita lieta – ja man šķiet, ka esmu labākais atsevišķās situācijās. Tad es negribētu liekuļot. Debijas kategorijā pagājušajā gadā, piemēram, būtu pelnījuši vairāki. Ne tikai Rvīns Varde, kas ieguva, bet arī Raimonds Ķirķis, un, manuprāt, arī Andrim Kuprišam bija spēcīgs darbs, kas pat vispār netika nominēts.

– Kādu jaunu balvu varētu Latvijas literatūrā ieviest?

– Neesmu drošs, vai vajag balvu. Es priecājos par Valsts kultūrkapitāla fonda jaunrades veicināšanas stipendijām, kuru ieviešanā arī esmu piedalījies. Tu dari to pašu kvalitatīvo darbu, ko iepriekš, bet tev beidzot samaksā adekvāti un tu jūties kā cilvēks, novērtēts. Tas ievērojami ceļ rakstnieku profesijas prestižu.

Savukārt par balvām – man vienmēr ir patikuši jauni cilvēki, avangards un eksperimenti. Es gribētu vairāk palīdzēt jaunajai literatūrai. Pats esmu izgājis tam cauri. Cik grūti ir pirmajos piecos, desmit gados dabūt jebkāda veida atbalstu savam darbam. Atskatoties redzu, ka arī tajā laikā biju spējīgs, dažas idejas bija drosmīgākas nekā tagad, kad esmu atzīts. Bet šī problēma jau nav raksturīga tikai Latvijai. Radošie nereti atceras tikai savas grūtības, kas bija augot. Bet izaugot aizmirst, ka tādas grūtības bija, jo dabū beidzot to atzinību, ko jūtas pelnījuši. Literārajā akadēmijā katru gadu ir vismaz divi trīs autori, kas ir tik talantīgi, ka būtu pelnījuši savu grāmatu vai vismaz kopkrājumu. Arī grāmata ir liels grūdiens. Atceros krājumu “Kā pārvarēt niezi galvaskausā?” (Valters Dakša, 2018) – lielākā daļa no tajā apkopotajiem autoriem tagad jau ir izdevuši savu grāmatu.

– Ko tu novēlētu tiem, kas rakstīs par tavu jauno grāmatu?

– Esmu augstās domās par lasītāju. Patiesībā rēķinos, ka to lasīs cilvēks, kurš pats rak­sta vai studē ko saistītu. Un tāpēc gribēju runāt par šķietami marginālām vai obskūrām tēmām. Tās ir attiecības ar tradīciju, vēlme uzrakstīt kaut ko nozīmīgu un nedrošība par to, vai sanācis. Zināšana par to, ka nevari atļauties atkārtoties, bet nespēj arī būt izteiksmīgs un košs. Daudziem šo jautājumu nav, bet citi par to intensīvi domā. Dažas domas grāmatā es veltīju arī kritiķiem. Vēlējos tos atbrīvot no pienākuma rakstīt aprakstošā veidā, lai gan es saprotu, ka, sniedzot šo šķietamo brīvlaišanu, es vēl vairāk uzlieku viņiem atbildību. Un viņi domā: paga, ko tas Matulis saka? Kā tas jāsaprot? Nē, viņš tikai kaitējas ar mums.

– Un ja kāds pēkšņi uzraksta, ka šī grāmata ir labāka par pirmo?

– Es ar to rēķinos. Jau tagad varu skatīties uz abām retrospektīvi. Pirmā bija oriģinālāka. Man bija specifiska pieredze filozofijā, sociālajā antropoloģijā un praktiskajā politikā. Pat cilvēki no šiem laukiem ne vienmēr spēja saprast, ko gribēju teikt. Jaunajā grāmatā ir liriskais “es” un viņa pārdzīvojumi. Man ir teikuši jau: Harald, es būtu gribējis pats tādu grāmatu uzrakstīt, bet nezināju, kā. Izrādās, neesmu viens savu moku un ciešanu unikalitātē.

– Liekas, ka tagad raksti personiskāk. Ne tik augstprātīgi. Bet tāpat tā ir daļa no tevis?

SAISTĪTIE RAKSTI

– Rakstīju personiskāk, bet ne tādā ziņā, ka skartu klasiskas intīmas tēmas, kur mēdz piedomāt par pašcenzūru. Gribēju aprakstīt radikālo grūtību izteikties, kad liec kopā vārdus, bet jūti, ka galīgi nav tas. Es gribēju atstāt tekstu staignu un diezgan netīru.

– Vai tu jau esi atradis savu vietu dzīvē?

– Man par to ir teksts grāmatas 102. lpp. Kad man bija pieci gadi, es domāju: reiz man būs 22 vai 37 gadi, tad es būšu tik liels, es visu zināšu. Kā es gribētu satikt to cilvēku un pajautāt visu, visu! Un tagad man ir tie 37 gadi, bet vai es varu bērnam atbildēt uz šiem jautājumiem? Zinu, ka varu radīt bērnam drošības sajūtu, bet nav sajūtas, ka personīgi viss būtu skaidrs un atrisināts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
5 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
11 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
15 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 42
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
15 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
17 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
12 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena