Ekonomika
Bizness

“H&M” veikali Latvijā pārtraukuši lietotā apģērba pieņemšanu. Veikalu tīkla pārstāvji skaidro situāciju0


“H&M” veikals tirdzniecības centrā “Galerija Centrs”.
“H&M” veikals tirdzniecības centrā “Galerija Centrs”.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vēl nesen veikalu tīkls “H&M”, lepodamies ar savu pārdomāto pieeju ilglaicīgai saimniekošanai, stāstīja, ka no Latvijas iedzīvotājiem otrreizējās pārstrādes vajadzībām ir pieņēmis 603 424 kg lietotu tekstilizstrādājumu.

Taču ārkārtas situācija un Covid-19 pandēmija šo apņēmību krietni sašķobījusi.

Daudziem vairāk vai mazāk zaļi domājošiem cilvēkiem ceļš uz “H&M” ar lietotu tekstiliju maisiņu jau sen kļuvis par iestaigātu taciņu.

Arī es pirms pāris dienām, kā ierasts, devos uz “H&M” tuvējā tirdzniecības centrā “Alfa”, lai ar godu varētu tikt vaļā no aktualitāti zaudējušajiem apģērba gabaliem.

Tomēr, tāpat kā atnākusi, ar savām lupatiņām varēju kātot arī mājup.

Izrādās, ka “H&M” lietoto tekstiliju pieņemšanu ir pārtraucis uz nenoteiktu laiku. Veikala pārdevēja pauda neizpratni par manu izbrīnu, skaidrojot, ka savāktos apģērbus cilvēki taču šķirojot ar rokām.

Savukārt “H&M” pārstāve Sanita Kalniņa oficiālo uzņēmuma viedokli klāsta šādi: “Lēmums ir pieņemts ārkārtas situācijas dēļ, ko izraisījusi Covid-19 pandēmija. Ne mēs, ne mūsu iniciatīvas partneris nevar garantēt tādu pakalpojuma līmeni, kas nepieciešams šīs iniciatīvas veikšanai, galvenokārt saistībā ar traucējumiem loģistikā, kā arī saistībā ar tekstilizstrādājumu šķirošanu un pārstrādi nepieciešamajos apmēros.”

Viņa arī piebilda, ka lietoto tekstiliju savākšana pārtraukta tikai daļā valstu, taču, kad šīs aktivitātes Latvijā atsāksies, pateikt nevarēja.

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) skaidro: saistībā ar Covid situāciju Latvijā “H&M” nekādas rekomendācijas nav sniegtas, tostarp – nav arī noteikts, ka vajadzētu pārtraukt lietoto tekstiliju savākšanu.

“Transportējot lietotos tekstilizstrādājumus, svarīga ir konteineru dezinfekcija, bet, šķirojot tās, darbiniekiem būtu jāievēro piesardzība, izmantojot cimdus, dezinfekcijas līdzekļus un, pēc paša uzņēmuma ieskatiem, iespējams, arī maskas,” par nepieciešamajiem pasākumiem stāsta SPKC pārstāve Edīte Tetere.

“Ja darba devējs to var nodrošināt, darbinieku drošībai tas ir pietiekami.”

“H&M” gan noliedz, ka būtu atteicies no sava zaļā kursa tādēļ vien, ka daļu ražotājam “paredzēto” tekstiliju klienti tagad izmetīs kopējā atkritumu konteinerā.

“Šī iniciatīva ir tikai uz laiku apturēta,” tā Sanita Kalniņa, piebilstot, ka uzņēmums ir “priecīgs piedāvāt” šo apģērbu vākšanu saviem klientiem, kas izklausās kā “neskaties uz maniem darbiem, klausies manos vārdos”.

Pandēmijas situācijā “H&M” arī nebija uzskatījis par iespējamu noturēt savāktos lietotos apģērbus “karantīnā”, līdzīgi kā rīkojās daudzas pasta piegādes kompānijas ar sūtījumiem – pat ja SPKC šādu papildu drošību neprasīja.

Saistītie raksti

Par alternatīvu uz “H&M” iestaigātajai taciņai pašlaik var kļūt SIA “Eco Baltia vide” un AS “Latvijas Zaļais punkts” 22 Rīgā izvietotie tekstilizstrādājumu savākšanas konteineri, kas pieejami pagaidām tikai nepilnu gadu un, iespējams, vēl nav paspējuši radīt atkritumu šķirotājos pieradumu.

Tuvākā konteinera atrašanās vietu iespējams uzzināt “Latvijas Zaļā punkta” interneta vietnē pieejamajā kartē. Manā gadījumā – ceļš no “Alfas” bija jāmēro līdz “Jaunajai Teikai” Gustava Zemgala gatvē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
2 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
2 stundas
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“2100. gadā Latvijā iedzīvotāju skaits saruks līdz 350 tūkstošiem!” Ārsts Gruntmanis par Latvijas pamešanu, Covid-19 un politiku 10
Intervija 9 stundas
LE
LETA
Veselam
Covid-19 sasniedzis arī Krimuldas novadu
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Cēsiniece iekritusi rūdīta krāpnieka nagos. Naudas izvilināšanai izmantota īpaša shēma
6 stundas