Novērošanas kameras pie “Huawei” kompānijas veikala Šanhajā.
Novērošanas kameras pie “Huawei” kompānijas veikala Šanhajā.
Foto: Aly Song/REUTERS/SCANPIX/LETA

“Huawei” krustugunīs. Ko saka Latvijas drošības dienesti? 1

Pasaulē otrs lielākais vied­tālruņu ražotājs, viens no pasaulē lielākajiem telekomunikāciju uzņēmumiem un viens no līderiem 5G tīkla attīstīšanā – Ķīnas kompānija “Huawei” – pēdējo mēnešu laikā saņēmusi virkni belzienu.

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu? 42
Lasīt citas ziņas

Pēc ASV lieguma ierēdņiem izmantot “Huawei” arvien vairāk valstu, pamatojoties uz kompānijas saitēm ar Ķīnas valdību un Komunistisko partiju, aizliedz vai plāno aizliegt šo valstu teritorijās attīstīt “Huawei” 5G infrastruktūru un ierobežo arī citu “Huawei” iekārtu lietošanu.

Arī Čehijas drošības dienesti ieteikuši cilvēkiem izvairīties ne tikai no “Huawei”, bet arī cita Ķīnas telekomunikāciju milža “ZTE” pakalpojumu izmantošanas. Valstis uzsver, ka, izmantojot “Huawei” pakalpojumus, tās nevar būt drošas par pakalpojumu un datu drošību, kas nesan­kcionēti varētu nonākt Ķīnas valdības rokās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eļļu ugunij pielēja arī Kanāda, kas pēc ASV izdota ordera pērnā gada decembrī apcietināja kompānijas finanšu direktori Mengu Venžū, kas ir kompānijas dibinātāja un vadītāja Rena Žengfeja meita. Vai riski pastāv vai tomēr aiz aizliegumiem stāv politika un konkurence?

Dibinātājs – komunists ar stāžu

“Huawei” par labu nenāk tas, ka Ķīnas valdību ne reizi vien izspiegojušas citas valstis. Tāpēc pat mazākā saistība ar Ķīnas valdību citām valstīm liek būt uzmanīgām. Piemēram, Ķīnas Aizsardzības ministrijai ar “Huawei” ir noslēgts līgums par t. s. “divējādā lietojuma” komunikāciju izstrādāšanu 5G tīkla attīstīšanas laikā.

Tāpat kompānijas dibinātājs un vadītājs Rens Žengfejs ir izbijis Ķīnas armijas majors un PLA Informācijas inženierijas universitātes direktors (Ķīnas armijas telekomunikāciju atzars), arī Komunistiskās partijas loceklis.

Nesenā sarunā ar žurnālistiem viņš gan norādījis – kaut arī ir partijas atbalstītājs, viņš nekad nedarīs neko tādu, no kā ciestu citas valstis. Tāpat viņš neuzskata, ka starp viņa politisko piederību un “Huawei” biznesu būtu jāvelk paralēles.

“”Huawei” pavisam noteikti teiks “nē” jebkādiem Ķīnas valdības aicinājumiem piekļūt mūsu datiem vai tīklam. Mēs labāk likvidēsim kompāniju, nekā darīsim ko tādu, kas kaitēs mūsu klientiem,” “Huawei” vadītāju citējis pazīstamais biznesa medijs “Bloomberg”.

Tomēr Čehijas Nacionālais kiberdrošības un informācijas drošības aģentūras direktors Dušans Navratils norādījis, ka Ķīnas likumi paredz, ka Ķīnā strādājošām kompānijām ir jāsadarbojas ar valsts izlūkošanas iestādēm, līdz ar to šādā veidā kompānijām ar Ķīnas valdību nākas dalīties sensitīvā informācijā. Čehijā gan “Huawei” nav aizliegts, taču visām iestādēm un kompānijām, kuras izmanto “Huawei” infrastruktūru, obligāti jāveic drošības risku analīze.

Trūkst pierādījumu

“Huawei” direktoru padomes priekšsēdētājs Guo Pins preses konferencē Šenčenā Ķīnā 7. martā paziņo par ASV valdības iesūdzēšanu tiesā par aizliegumu federālās valdības aģentūrām iegādāties šā uzņēmuma ražojumus.
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Tomēr kaut vairākas valstis “Huawei” tehniku aizliedz un iesaka kompānijas ražojumus nelietot, joprojām trūkst pierādījumu par jebkāda veida datu noplūdi vai sadarbību ar Ķīnas izlūkošanas dienestiem. Uz to norāda arī “Huawei”, liekot gan Čehijas varasiestādēm (“Huawei” Čehijai draud pat ar tiesu darbiem), gan citām valstīm pierādījumus celt galdā.

Turklāt “Huawei” apgalvo, ka neviens likums vai regula Ķīnā neparedz kompānijām savās sistēmās vai tehnoloģijās izveidot kādas obligātas “sētas durvis”, pa kurām Ķīnas dienesti jebkurā laikā var piekļūt informācijai, rak­sta ziņu aģentūra “Reuters”.

Tieši šī tehnoloģiskā viltība ir visvairāk piesauktā, runājot par “Huawei” riskiem, jo tā ļauj trešajai pusei ar dažādiem paņēmieniem, piemēram, noteiktu paroli jebkurā laikā kā sistēmas administratoram iegūt īpašu pieeju kompānijas sistēmām. Vai arī tehnoloģijās var būt iebūvēts kāds paslēpts trūkums, kas trešajai pusei bez problēmām ļautu iekļūt sistēmā.

Tehnoloģiju portāls “Androidauthority” raksta, ka ar piesardzību raugās uz ASV valdības paziņojumiem, ņemot vērā to, ka liela daļa valstī strādājošo telekomunikāciju uzņēmumu (“Union Wireless”, “Viarero”, “SI Wireless” u.c.) norādījuši, ka par sadarbību ar “Huawei” nevar teikt neko sliktu, turklāt viņu pakalpojumi esot krietni lētāki nekā konkurentiem.

ASV situācija kopumā ir visai interesanta – “Huawei” kā tālruņu ražotājs ASV ir ļoti mazpazīstams, šajā tirgū dominējot citām kompānijām, taču “Huawei” būvētus tīklus gan izmanto ļoti daudz amerikāņu. Turklāt vienmēr var uzdot jautājumu – vai Ķīna ļautu ASV kompānijām Ķīnā būvēt 5G tīklu? Atbilde ir visai skaidra, un, iespējams, ASV cenšas darīt ko līdzīgu.

Latvijas drošības dienesti vēl pēta

Arī Latvijā drošības dienesti pēc citu valstu aicinājuma sākuši “Huawei” tehnoloģiju un infrastruktūras pārbaudi. Valsts drošības dienests (VDD) “LA” norādīja, ka šis jautājums šobrīd esot VDD darba kārtībā.

“Pamatojoties uz VDD rīcībā esošo, no partnerdienestiem saņemto un arī publiski izskanējušo informāciju, VDD sadarbībā ar citām valsts drošības iestādēm izvērtē riskus kritiskās infrastruktūras drošībai. Šis jautājums ir aktualizēts arī diskusijās ar valsts augstākajām amatpersonām.

Pašlaik vēl ir pāragri prognozēt, kādi varētu būt izvērtēšanas rezultāti un valsts drošības iestāžu rekomendācijas. Ņemot vērā pieaugošos kiberdrošības apdraudējumus, VDD aicina ikvienu, tai skaitā uzņēmējus, iegādājoties tehnoloģijas un IT risinājumus, pievērst pastiprinātu uzmanību informācijas drošības jautājumiem.

VDD nerekomendē izmantot tādu uzņēmumu ražotas tehnoloģijas, kuru reputācija ES un NATO dalībvalstīs tiek apšaubīta saistībā ar aizdomām par privātuma pārkāpumiem, publiski nepieejamas informācijas nesankcionētu iegūšanu vai valsts drošības apdraudējumu.”

“Bite” sadarbību nepārtrauks

Latvijā ar “Huawei” 5G tīkla attīstībā sadarbojas “Bite”. Aģentūrai “LETA” kompānijas tehniskais direktors Gints Butens norādījis, ka “Bite” šobrīd neplāno pārtraukt pērn noslēgto sadarbību par 5G ieviešanu operatora tīklā. Viņš sacījis, ka šobrīd “Bitei” nav iemesla apšaubīt “Huawei” godprātību, jo, kā liecinot mobilo sakaru operatora tīkla drošības monitorings, līdz šim nav uzrādīti nekādi riski.

Viņš arī atzīmēja, ka “Bite” regulāri veic tīkla auditus, piesaistot neatkarīgus ekspertus. Tāpat Butens uzsvēris, ka “Bite” nav saņēmusi no citiem telekomunikācijas uzņēmumiem, piemēram, “Deutsche Telekom”, “Elisa”, “Orange”, “Telia Sonera”, “Vodafone”, kuri arī sadarbojas ar “Huawei”, argumentētu informāciju par to, ka šī uzņēmuma ražotās tehnoloģijas varētu radīt riskus mobilo sakaru operatoru tīkliem un to lietotājiem.

“Reuters” ziņo, ka Eiropas Savienībā šobrīd apspriežot ideju nākt klajā ar dažādiem priekšlikumiem, kas nākotnē pilnībā izslēgtu “Huawei” aprīkojuma izmantošanu nākamās paaudzes mobilo tīklu izbūvē. “Deutsche Telekom” gan uzsvēris, ka atteikšanās no “Huawei” pakalpojumiem atliktu 5G palaišanu Eiropā par diviem gadiem.

Lai no tā izvairītos, vācu kompānija ieteikusi mobilo tīklu aparatūrai izstrādāt jaunu drošības sertifikācijas procesu, kas ļautu telekomunikāciju kompānijām Vācijā turpināt izmantot “Huawei” aprīkojumu 5G ieviešanā. “Huawei” paziņojis, ka kompānijai pret papildu drošības pārbaudēm nav iebildumu.

Valstis, kurās aizliegta vai aizliegs “Huawei” mobilā tīkla aparatūru

* ASV aizliegts izmantot ne tikai “Huawei”, bet arī “ZTE” tehnoloģijas valdības un valdības sadarbības partneru darbā. “Huawei” ASV ir iesūdzējusi tiesā. Telekomunikāciju kompānijas “Verizon” un “AT&T” pārtraukušas pārdot “Huawei” ierīces pēc ASV valdības spiediena. Jau pārdotās ierīces gan kompāniju tīklos joprojām darbojas.

* Japāna “Huawei” ražoto un izstrādāto aparatūru aizliedza 2018. gada decembrī, liekot aizvākt jebkādu “Huawei” aparatūru no vietām, kurās atrodas nozīmīga komunikācijas infrastruktūra.

* Austrālijā “Huawei” (un arī “ZTE”) aizliegts nodrošināt aprīkojumu valsts 5G tīkla attīstīšanā no 2018. gada augusta.

* Neilgi pēc Austrālijas paziņojuma līdzīgi lēma arī Jaunzēlande, no 2018. gada novembra aizliedzot izmantot “Huawei” aparatūru 5G tīkla attīstīšanā.

* Lielbritānijas telekomunikāciju milzis “BT” plāno pārtraukt sadarbību ar “Huawei” 2020. gadā. Oksfordas universitāte paziņojusi, ka vairs nepieņems “Huawei” ziedojumus un neļaus veikt kompānijas sponsorētus pētījumus. “Vodafone” “iepauzējis” Ķīnas kompānijas aprīkojuma izmantošanu savu tīklu attīstīšanā. Pati Lielbritānijas valdība pilna apmēra aizliegumu “Huawei” aprīkojumam gan neatbalsta.

* Polija plāno izslēgt “Huawei” no piedalīšanās valsts 5G tīkla attīstībā, tā vietā sadarbojoties ar Eiropas telekomunikāciju kompānijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
23:09
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam
22:52
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
22:29
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievija nodevusi Irānai kiberieročus apmaiņā pret droniem
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Kā Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Kāds būs ukraiņu pretuzbrukums? “Ir tāda interesanta lieta – WarGaming. NATO jau to aktīvi izspēlē,” tā Slaidiņš
“Iskander” jau atrodas Baltkrievijā – Minska kļūst par Kremļa kodolķīlnieci
VIDEO APTAUJA. Kā tu vērtē pāreju uz vasaras un ziemas laiku, vai vajadzētu no tā atteikties?