Ērika Oša zīmējums

“Nedaudz mazāk ir svārstīgāki – aizies, ja nebūs jābrauc sēnēs vai jārokas kartupelājā,” – E. Līcīša feļetons 23

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Lasīt citas ziņas

 

Ir izdarīts jauns mēģinājums atvilināt vēlētājus 1. oktobrī uz balsošanas iecirkņiem, lai parādītu, ka demokrātiska izvēle vēlēšanās nav noiets etaps latviešu cilvēku dzīvē. Zaļoksnais iekšlietu ministrs Kristaps Eklons nācis klajā ar atjautīgu ideju, pārrunājis kuluāros ar pieredzes bagātākiem politiskajiem kolēģiem, un tā vecākajiem biedriem esot tīri labi gājusi pie dūšas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Idejas būtība ir tādā kā eksperimentālā veidā ļaut līdzdalību 2022. gada 14. Saeimas vēlēšanu balsojumā pilsoņiem ar vecām pasēm un identifikācijas kartēm, kuru derīguma termiņš notecējis jau no 2020. gada 1. marta.

Pamatojums – patlaban esot vismaz 26 660 balsstiesīgo, kuru dokumenti vēlēšanu dienā varot būt novecojuši, bet viņiem divos gados, kopš pastāvējuši kovida pandēmijas laika ierobežojumi un bijusi vāja Pilsonības un migrācijas lietu departamenta ierēdņu kapacitāte, nav izdevies izstāvēt garās rindas, lai samainītu un atjaunotu vecās pases pret derīgām.

Vai tas ir labdarības projekts, jauns skatījums uz demokrātijas iedzīvināšanu Latvijā, vai viens no ambiciozākajiem plāniem, kā likvidēt plaisu un krīzi varas un vienkāršo cilvēku attiecībās, bet noteikti piedalīšanās balsošanā ar nederīgiem personību apliecinošiem dokumentiem ir nestandarta pieeja, kāda nav sastopama citur civilizētā pasaulē.

Vai drīkstēs balsot, uzrādot laulības apliecību, darba caurlaidi, autovadītāja tiesības, “Rīdzinieka karti”, vācu okupācijas laikā izdotu ausveisu un Lielā Tēvijas kara veterāna dokumentus? Jā, šie papīri tiks atzīti un pieņemti vēlēšanu komisijās.

Var arī piedalīties vēlēšanās ar agronoma diplomu, ķīmiskās tīrītavas kvīti, kāzu ielūgumu, ēdināšanas talonu, veikalu tīkla “Maxima” paldies karti un “Rimi” klienta karti un ar vēlēšanu ģenerālsponsora “LMT” abonenta karti – galvenais, lai ir skaidri salasāms vārds, tēvvārds, uzvārds, pilsoņa kods un dzimšanas gads.

Vai iespējams balsot, aizsūtot īsziņu vēlēšanu komisijas vadītājam? Jā, tā tiks reģistrēta. Vai demokrātiskajā izvēlē drīkstēs piedalīties vispār bez papīriem, tikai klātesot diviem lieciniekiem – pavadoņiem, kas apstiprina, ka tautas varu vēlēt atnākušais pilsonis Fridrihs Āzis patiešam ir Fridrihs Āzis? Jā, to iespējams nokārtot iecirknī.

Pedantiskāks, vecmodīgāks lasītājs teiks – ūja, tas jau robežojas ar tiesisko nihilismu. Bet mūsu valstī demokrātija ir bezgalīga, par ko liecina fakts, ka kompensācija par iegādāto malku ziemas apkures periodam tiks piešķirta, neuzrādot ne papīra galiņu par tās iegādi, nepierādot ne plīts, ne krāsns, ne malkas grēdas, kaudzes, beramkravas un pat ne šķilas eksistenci.

Tas ir skaidrs kā diena, ka uz balsošanas iecirkņiem jāatšķūrē pēc iespējas lielāks cilvēku skaits, lai balsošanas vietās 12 stundu garumā valdītu saspiestība kā šprotu bundžā vai krabju nūjiņu paciņā.

Lai nebūtu jāpiedzīvo fiasko, kā ar bēdīgo bilanci un sasniegto graujošo antirekordu pirms pusotra gada notikušajā pašvaldību balsojumā, kad vēlēšanu līdzdalība sasniedza knapi 34 procentus – vienu trešdaļu no balsstiesīgo daudzuma.

Kāpēc nepieciešams maksimāli vērienīgs vēlētāju skaits, kāpēc neliek mierā līdzpilsoņus, kas grib vienkārši dzīvot savās mājās un gulēt gultās, sūtot aģitatorus pie velna un neliekoties zinis par politisko kaislību mutuļošanas izpausmēm?

Tāpēc, ka zema procentuālā līdzdalība nacionālā mēroga vēlēšanās var kaitēt Latvijas starptautiskajai publicitātei un dod pamatu mūsu valsts pretiniekiem apšaubīt ievēlētā parlamenta leģitimitāti.

Otrkārt, tādēļ, ka vēlēšanu gala iznākumā bez pietiekamas pilsoniskās aktivitātes balsojums var sašķobīties kā greizais spogulis, gūstot panākumus margināliem spēkiem, kuri mobilizējuši aiziet līdz urnām savu nelielo atbalstītāju pulciņu.

Treškārt, maza interese un ignorance par demokrātiskiem procesiem ir nepārprotama liecība par iedzīvotāju neuzticēšanos varai, skepsei par to, kā tiek ņemtas vērā vienkāršās tautas intereses, un pesimistiskam uzskatam, ka manai balsij tāpat nebūs nozīmes.

Turpretī pārliecinošs kvorums vēlēšanās nozīmēs stiprāku mandātu un ka jaunās valdības dzīvības svecīte iedegtos gaišāka.

Minimālā aktivitāte, balsojot par novadu varu, bez šaubām, satrauca politiķus centrā, radot nervozitāti – ja nu tikpat maz balsstiesīgo atnāk arī vēlēt Saeimu? Premjers Krišjānis Kariņš teicās pasūtīt anketēšanu, lai izpētītu, kas bijis pie vainas tik zemai dalībai pašvaldību vēlēšanās.

Ministru prezidents, būdams politiķis, kā jau viņa aroda ļaudis par visu citu pļāpā bez mitas, bet par aptaujas rezultātiem ir kluss kā pelīte.

Grūti spriest, vai nav tomēr tērējies socioloģijai vai dati par neatnākšanas iemesliem ir bijuši tik apbēdinoši, ka tūliņ noslepenojami. Saskaņā ar sabiedrības viedokļu pētniekiem nedaudz pāri 30% cilvēku apliecina – noteikti piedalīsies Saeimas vēlēšanās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nedaudz mazāk ir svārstīgāki – aizies, ja nebūs jābrauc sēnēs vai jārokas kartupelājā. Pārējie noteikti saka nē vēlēšanām vai drīzāk, ka nē. Vēl nepilni 10% bija jautājuma pārsteigti un saminstinājās – ko, kādas vēlēšanas, par ko jūs runājat?

Tādā situācijā jābalsta iekšlietu ministra ideja kā demokrātijas noslēdzošā daļa, var teikt, kulminācija – balsot ar pasēm un ID kartēm, kuru derīguma termiņš sen kā garām.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 41
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 38
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 41
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Biedrību “Hospiss LV” novērtē Eiropā – Latvijā paliatīvās aprūpes sistēma joprojām nav sakārtota
22:31
Latvijas kosmosa industrijas pirmie soļi kosmosā
21:59
Mediķi pauduši pārliecību, ka tas esot neatgriezeniski… Kungam ļoti nepaveicās ar to koronavīrusu
21:47
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 11
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”