Pēc trīs dienu veloceļojuma priecīgi ir “Award” programmas dalībnieki Selīna Margarita Bogdanova (no kreisās), Sintija Bondarenko, Beāte Fabjančka un Krišs Treikals.
Pēc trīs dienu veloceļojuma priecīgi ir “Award” programmas dalībnieki Selīna Margarita Bogdanova (no kreisās), Sintija Bondarenko, Beāte Fabjančka un Krišs Treikals.
Foto no personīgā arhīva

Jaunieši iemācās nepadoties ceļā uz mērķi 0

“Vienmēr esmu bijis aktīvs, taču tieši “Award” programma šo aktivitāti ievirzīja pareizajās sliedēs. Iemācījos darboties tā, lai labums būtu gan man, gan citiem,” saka Druvas vidusskolas 12. klases skol­ēns Aleks Krontāls. Viņš ir viens no dalībniekiem Edinburgas hercoga starptautiskajā “Award” jauniešu pašaudzināšanas programmā, kura savulaik dibināta Lielbritānijā ar karaliskās ģimenes atbalstu, bet nu darbojas visā pasaulē. Šobrīd tās patrons ir Veseksas grāfs un Lielbritānijas princis Edvards.

LA
LA.LV
Ziņas
Viļņas mērs paziņo: Mēs neiesim Latvijas izvēlēto ceļu, ierobežojot arī vakcinētos 70
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 136
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Viens no lielākajiem vakcinācijas noliedzējiem, deputāts Gobzems saslimis ar Covid-19 122
3 stundas
Lasīt citas ziņas
Kopš 2006. gada, kad Latvijā sāka darboties šī programma, to dažādos – bronzas, sudraba vai zelta – līmeņos jau absolvējuši 832 jaunieši.

Programma paredzēta jauniešiem no 14 līdz 24 gadiem. Tajā jauniešiem jāmācās izvirzīt sev mērķus un tos sasniegt. Viņi mācās, aktīvi darbojoties un gūstot pieredzi. Katram mērķi var būt savi. Vēl viens svarīgs princips ir, katrs attīstās un progresē pats, nevis sacenšas ar citiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aleks stāsta, ka programmā pieteicies, jo sapratis, ka tādējādi varēs attīstīt sevi, iepazīties ar citiem jauniešiem un, pildot programmas laikā izvirzītos uzdevumus, arī sniegt prieku citiem cilvēkiem. Tas arī piepildījies.

Savukārt Sintija Bondarenko, kura šobrīd mācās Jelgavas Tehnikumā, atklāj, ka, darbojoties programmā, iemācījās rīkot pasākumus, plānot savu laiku, sadarboties ar citiem cilvēkiem, kā arī attīstījusi citas prasmes. Sintija jau absolvējusi programmas bronzas un sudraba līmeņus un ir apņēmības pilna tikt galā arī ar zelta līmeni.

 

Palīdz bērniem

Programmas laikā tās dalībniekiem jāsasniedz progress piecās jomās vai jāpaveic pieci darbi. Pirmkārt, jāveic brīvprātīgais darbs. Piemēram, Aleks programmas ietvaros gan palīdzējis sākumskolēniem pildīt mājasdarbus, gan palīdzējis stallī kopt zirgus un tīrījis treniņu laukumu.

Grūtāk bijis ar bērniem, jo “gribējās ļaut viņiem arī paspēlēties, nevis tikai likt mācīties, bet tad bija jāmāk novilkt robežas, lai bērni klausītu, kad teicu, ka atkal jāķeras pie mācībām,” stāsta jaunietis. Zelta līmenī Aleks brīvprātīgo darbu vēl nav veicis, bet plāno, ka tas būs saistīts ar mazpulkiem, kuru pulkā pats kādreiz bijis.

Savukārt Sintija rīkojusi pasākumus bērniem krīzes centrā. “Zināju, ka tur bērni ir bēdīgi. Vēlējos viņus uzmundrināt, tāpēc mācīju viņiem, piemēram, dejot zumbu,” saka Sintija.

Dobeles Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieces Amandas Bizauskas brīvprātīgais darbs arī bija saistīts ar bērniem: meitene organizēja radošās nodarbības bērnudārzā. “Tas ļoti palīdzēja uzlabot komunikācijas un sadarbības prasmes, jo ar bērniem sadarboties tomēr ir grūtāk nekā ar pieaugušajiem,” teic Amanda.

Otrkārt, programmas dalībniekiem jāattīsta savas fiziskās spējas, treškārt, jāpilnveido kādas prasmes un iemaņas, bet, ceturtkārt, jādodas mazpazīstamā vidē un tur jāīsteno kāds projekts, sniedzot palīdzību citiem. Ceturtais uzdevums gan jāpilda tikai tiem jauniešiem, kas programmā piedalās jau zelta līmenī.

 

Lielākais piedzīvojums – ceļojums

Amanda Bizauska (priekšā kreisajā pusē) ar saviem piedzīvojuma ceļojuma biedriem no Lietuvas, Somijas, Slovēnijas un Nīderlandes priecājas par veiksmīgo ekspedīcijas kalnos noslēgumu.
Foto no personīgā arhīva

Programmas dalībnieki dodas arī piedzīvojumu ceļojumā: paši izstrādā maršrutu, paši nes vai ved līdzi (ja brauc ar velosipēdu) visas nepieciešamās mantas, mācās pārvarēt grūtības, kas ceļā ir neizbēgamas. To, kas ar jauniešiem šajā piedzīvojumā notiek, neuzkrītoši gan vēro kāds no programmas vadītājiem, taču, ja vien nenotiek kas ekstrēms, jauniešu gaitās neiejaucas.

Tāpēc programmā ir arī tāds amats kā piedzīvojuma ceļojuma uzraugs, kurš jauniešiem palīdz sagatavoties ceļojumam, un piedzīvojuma ceļojuma instruktors, kas palīdz apgūt ceļojumā nepieciešamās prasmes. Ir arī piedzīvojuma ceļojuma novērtētāji, kas vērtē jauniešu paveikto ceļojuma laikā.

Tieši piedzīvojumu ceļojums ir tas, par ko jaunieši grib stāstīt vispirms, kad viņiem jautā par programmā pieredzēto.

Tā Aleks stāsta, ka devies uz “Award” nometni Slovēnijā. “Tas bija visas manas dzīves lielākais piedzīvojums,” viņš secina. Piedzīvojuma laikā bija jāmēro 80 kilometru garš ceļš kājām. Sākumā šķitis, ka tas būs viegli, taču, tā kā maršrutā bija arī kalni, “jau pirmās dienas sākumā likās, ka es to neizturēšu”. Tomēr, kad pirmās grūtības pārvarētas, jaunieši sapratuši, ka jātiecas uz mērķi, nevis jākoncentrējas uz problēmām.

Šāda pieeja palīdzēs arī tālākajā dzīvē. Kā vienu no nervus kutinošākajiem brīžiem Aleks atceras nakti, kad nācies celt telti netālu no lāču barotavas, jo citur nav bijis iespējams to legāli uzcelt. Naktī dzirdējis krūmu brakšķēšanu: visticamāk, tas arī bijis ķepainis.

Arī Amanda bijusi nometnē Slovēnijā, kur viņa devās ekspedīcijā kalnos iepriekš nepazīstamu jauniešu – “avardiešu” no citām valstīm – kompānijā. Sintijai pagaidām grūtākais bijis piedzīvojums, kuru laikā nobraukti 185 kilometri ar velosipēdu. Pirmajā dienā no Kandavas līdz Kuldīgai, pēc tam no Kuldīgas līdz Brocēniem, bet trešajā dienā no Brocēniem līdz Kandavai. “Grūti bija vest līdzi visas smagās mantas, turklāt laiks arī nebija labs, bija liels vējš. Gribējās zvanīt vecākiem, lai brauc mūs glābt,” stāsta meitene. “Tomēr bija liels gandarījums, ka nepadevāmies un iecerēto paveicām.”

 

Aktīvi darbojas lauku skolotāji

Individuālo izaugsmes programmu jauniešiem palīdz izstrādāt īpaši apmācīti un Valsts izglītības satura centrā (VISC) sertificēti “Award” vadītāji, taču savus mērķus jaunieši izvēlas paši. “Award” programmā iesaistīti arī dažādu mācību priekšmetu skolotāji un citi profesionāļi, ko sauc par jomas treneriem un kas palīdz programmas dalībniekiem, piemēram, veikt brīvprātīgo darbu vai uzlabot savas fiziskās spējas vai kādu citu prasmi. Katram dalībniekam ir arī sava sa­sniegumu grāmata, kur jomas treneris ieraksta, ko jaunietis paveicis.

“Award” programma pieejama visā Latvijā, taču ne visās pašvaldībās. Lai jaunieši varētu programmā darboties, svarīgi, lai tuvumā būtu pieejams “Award” vadītājs. Tādu Latvijā ir vairāk nekā simts 62 dažādās pašvaldībās, bet tikai nepilna puse no tiem, kuri ieguvuši “Award” vadītāja sertifikātus, aktīvi darbojas. VISC pārstāve Katrīna Sprudzāne norāda, ka tad, ja jaunietis tiešām vēla ts darboties “Award”, iespējas vienmēr var atrast: var uzrunāt kādu pedagogu savā skolā, aicinot viņu iegūt “Award” sertifikātu, var sazināties ar “Award” nacionālo koordinatoru Latvijā – VISC, informējot, kurā skolā, bērnu un jauniešu centrā vai citur jaunietis vēlētos programmu iziet, un tad jau VISC aicinās attiecīgo iestādi rosināt kādu savu darbinieku doties uz “Award” vadītāju kursiem.

Bieži vien tieši mazo lauku skolu skolotāji ir kļuvuši par “Award” vadītājiem un mudina skolēnus pieteikties programmā.

Amanda atzīst: dalība programmā nav viegla, jo jāmācās sevi pārvarēt, atrast visam laiku, motivēt sevi sasniegt mērķus, neļauties slinkumam. Taču tas ir tā vērts, jo visas šīs prasmes noderēs tālākajā dzīvē. Jāpiebilst, ka Lielbritānijā darba devēji labprātāk pieņem darbā tos jauniešus, kas absolvējuši “Award”, kamēr Latvijā programmas nozīme vēl jāskaidro.

 

“Award” pasaulē – jau 30 gadus

* “Award” programma dibināta Lielbritānijā 1956. gadā. Viens no tās dibinātājiem un patrons bija toreizējais Edinburgas hercogs princis Filips. Sākotnēji programma bija paredzēta tikai zēniem.

SAISTĪTIE RAKSTI

* 1988. gadā nodibināta Starptautiskā “Award” asociācija, bet programmas autortiesības joprojām pieder Edinburgas hercoga starptautiskajam “Award” fondam.

* “Award” pieejams vairāk nekā 130 pasaules valstīs un teritorijās. Lai valsts piedalītos programmā, ir jābūt atbilstošai organizācijai, kas sadarbojas ar “Award” un spēj izpildīt tās prasības. Vai programma attiecīgajā valstī tiek īstenota atbilstoši prasībām, regulāri pārbauda.

* Latvijā “Award” programmu 2006. gadā sāka īstenot Valsts izglītības satura centrs.

* 2009. gadā par “Award” nacionālo patronesi kļuva eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Viļņas mērs paziņo: Mēs neiesim Latvijas izvēlēto ceļu, ierobežojot arī vakcinētos 70
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 136
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Viens no lielākajiem vakcinācijas noliedzējiem, deputāts Gobzems saslimis ar Covid-19 122
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 66
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Brīnumzāles pret kovidu varam negaidīt”. Intervija ar infektoloģi Montu Madelāni 128
6 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Brīnumzāles pret kovidu varam negaidīt”. Intervija ar infektoloģi Montu Madelāni 128
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Viens no lielākajiem vakcinācijas noliedzējiem, deputāts Gobzems saslimis ar Covid-19 122
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liepājas slimnīcā no Covid-19 ārstējas jaunā māmiņa un 17 dienu vecs mazulis 14
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Egils Līcītis: Apgrūtinājumus radīja lēni domājošā valdība vai neapzinīgie pilsoņi, kuri negribēja kļūt vakcīnu vergi, vai krievi?
25 minūtes
LL
Lilija Limane
Stāsti
Vai Satversmes Sapulces nama nodedzināšana bija ļaunprātīga darba sekas?
18:40
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari nonākt kādā situācijā, kad kāds tevi turēs aizdomās! Horoskopi 23.oktobrim
18:31
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Egils Līcītis: Apgrūtinājumus radīja lēni domājošā valdība vai neapzinīgie pilsoņi, kuri negribēja kļūt vakcīnu vergi, vai krievi?
18:20
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 136
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viens no izšķirtajiem lāčiem ir atgriezies un mēģinājis iekļūt mājā 24
4 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmes tiesas spriedums spiež ar valstspilsētām apvienot arī novadus, kas tam pretojas 29
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viļņas mērs paziņo: Mēs neiesim Latvijas izvēlēto ceļu, ierobežojot arī vakcinētos 70
8 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Krāšņi zied līdz pat oktobrim! 5 jautājumi, kas jāzina par klinšrozītēm
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Bijušais policijas priekšnieks Ints Ķuzis cīnās ar ļoti nopietnām veselības problēmām
11 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Ko mēs vēl gaidām Latvijā Covid-19 pandēmijā – varbūt degunā iepūšamo vakcīnu? 129
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Kaila sieviete uz vīriešu žurnāla vāka? Vai tas joprojām “strādā”? 21
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tās ir muļķības!” Vimba noliedz, ka notiek sarunas par divu aktrišu atstādināšanu no darba Nacionālajā teātrī 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakarā vietām gaidāmi stipri nokrišņi. Sestdienas laika prognoze 2
2 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Vai Satversmes Sapulces nama nodedzināšana bija ļaunprātīga darba sekas?
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Atsevišķām grupām Rīgas sabiedriskā transporta izdevumus mājsēdes laikā tomēr kompensēs 30
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atstādināšana var ilgt arī vairāk par trim mēnešiem, līdz brīdim, kad darbinieks būs vakcinējies!” Baldzēns par tiesāšanos un naudu 38
12 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
FOTO. No kādiem materiāliem un kā izgatavot kāpnītes pie loga, lai kaķis no ielas tiktu mājās? 3
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ugunsdzēsēji pie Saeimas pretlikumīgi protestēja formās. Kāds sods viņiem tagad pienākas? 103
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Aleka Boldvina filmas uzņemšanas laikā no šāviena mirusi sieviete 5
10 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 262
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kas nogalināja Gunāru Astru? 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Soctīklotājus aizkustina dēls, kurš tēva nopietno interviju televīzijā padara leģendāru 5
20 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Ziņas
Sirdscilvēks ar Sirdsdziesmu. In memoriam. Guntis Skrastiņš 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks, ja mājsēdes laikā nepieciešama santehniķa palīdzība? Skaidro policijas priekšnieks Ruks 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Armands Ruks: Jārod kompromiss starp cilvēka iztiku un epidemioloģisko drošību 8
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda 1
8 stundas