Latvijā
Politika

Agris Liepiņš: Kaut arī atzina, ka daudzi OIK saņēmēji ir afēristi, līgumus lauzt neuzdrošinājās8


Agris Liepiņš
Agris Liepiņš
Foto: Timurs Subhankulovs

Sarunā ar datorspeciālistu uzzināju, ka pārredzamā nākotnē modernās tehnoloģijas būs attīstījušās tik ļoti, ka spēs noteikt cilvēka noskaņojumu un paredzēt viņa tālākās darbības. Uz ielu stūriem novietotas kameras sekos iedzīvotājiem un gudrās mašīnas paredzēs, kurš ir pamodies sliktā garastāvoklī un patlaban grasās pastrādāt varas darbus. Tad ļaunu nodomu apsēstajam palūgs nepārkāpt likumu. Pie jaunajām tehnoloģijām strādājot visas lielvaras, teicami panākumi esot Ķīnai.

Sapratu, ka savas dzīves nogali pavadīšu absolūti kontrolētā vidē, tāpēc ļoti sabēdājos. Apgalvojums, ka iegūtā informācija tiks izmantota vien preventīviem pasākumiem, mani diez ko nepārliecināja.

Tomēr ļoti gribas ticēt cēlajam, tāpēc, sevi mierinādams, izdomāju arī dažus labumus, kurus šādas modernas tehnoloģijas piedāvātu. Viedās novērošanas kameras vajadzētu uzstādīt iestādēs un ministrijās, kurās tiek pieņemti valstij svarīgi lēmumi un slēgti liela apjoma līgumi ar valsts garantijām.

Pirms Saeimas vēlēšanām partiju jājamzirdziņš bija OIK afēras gaismā celšana. Būtībā OIK ideja nav zemē metama. Tas ir aicinājums meklēt un attīstīt alternatīvus, dabai draudzīgus elektroenerģijas ieguves veidus.

Katram skaidrs, ka sākotnēji šie alternatīvie enerģijas iegūšanas modeļi būs ekonomiski neizdevīgi, jo uzņēmējiem jāiegādājas iekārtas un jākonkurē ar jau tradicionālajiem lieljaudas ražotājiem. Mazais jaunā ceļa gājējs ģībst nost, tāpēc, lai viņu motivētu, valsts celmlauzim sākotnēji piemaksā. Līdz kamēr jaunulis atpelna ieguldīto naudu un nostājas pats uz savām kājām.

Jautāsiet – kāpēc gan iedzīvotājiem būtu jāapmaksā riskants, šobrīd vēl maz efektīvs bizness? Tāpēc, ka alternatīvo, dabai saudzīgo enerģiju attīstīšana ir sabiedrības interesēs. Tiktāl viss labi. Bet uzrodas gudri ļaudis, kuri te saredz krāpšanās iespējas. Valsts taču garantē, ka pirks par paaugstinātu tarifu! Atliek vien saslēgt līgumus, ka garantiju laušanas gadījumā valstij būs jāmaksā milzu lielas soda naudas, nolikt pļavas vidū cauru spaini, tecināt tam cauri ūdens strūkliņu un uz papīra rakstīt, ka ražo alternatīvo elektroenerģiju. Pērciet tik nost, paši apņēmāties to darīt! Ja ne, būs jāmaksā barga soda nauda!

Šo shēmotāju uzvaras gājienu mēs varējām redzēt pēc Saeimas vēlēšanām. Kaut arī valdošās partijas atzina, ka daudzi OIK saņēmēji ir afēristi, līgumus ar viņiem lauzt neuzdrošinājās, jo draudēja nesamērīgi lielas soda naudas. Lūk, te gan noderētu gudrās tehnoloģijas, kuras jau iepriekš, pirms līguma parakstīšanas, spētu pateikt – ar šo cilvēku līgumu neslēdziet, viņam ir ļauni nolūki!

Līdzīgi ir ar e-veselības projektu. Veselības ministre Ilze Viņķele publiski atzina, ka daudzu gadu garumā radītais produkts ir brāķis, bet nāksies vien arī turpmāk tajā ieguldīt miljonus, jo pretējā gadījumā Eiropas Savienība varot liegt nākotnē saņemt līdzfinansējumu un varbūt pat likt atmaksāt jau agrāk piešķirtos naudas līdzekļus. Atkal sastopamies ar klasisko shēmu.

Pati par sevi e-veselība nav peļama, ir bezgala jauki, ja ģimenes ārsts var nosūtīt recepti elektroniski un slimniekam pašam nav jāiet un jāsēž rindā. Bet atkal – jau sākotnēji izredzētas datorfirmas te saredzēja garantētas peļņas iespējas daudzu gadu garumā. Vienu programmas daļu uztaisa, tad pieļauj kādu kļūdu sistēmā.

Tā atkal jālabo, jāmaksā par jaunas, uzlabotas pro­grammas izstrādi, kurā atkal ieviesusies kļūdiņa, tā atkal jālabo, un tā bez sava gala. Atteikties nevar, projekta pārtraukšana draud ar līdzfinansējuma zaudēšanu. Lūk, te atkal noderētu Veselības ministrijā uzstādīta viedā ierīce, kura mums ziņotu – ar šo programmētāju līgumu slēgt nedrīkst, viņam padomā ir savtīgi un ļauni nodomi!

Saistītie raksti

Un šo ministrijas ierēdni glaunajā uzvalciņā vispār vajag patriekt ar nemazgātu koku, viņš ir tas, kurš ieteica konkrēto programmētāju un jau iepriekš norunāja, ka daļa no peļņas nonāks viņa kabatā!

Man ir aizdomas, ka nenormāli dārgās cilvēku domas lasošās kameras nāksies iepirkt veseliem maisiem. Bet varbūt ir tā vērts, jo negodprātīgu līgumu slēdzēju radītie zaudējumi Latvijas valstij ir vēl lielāki.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
“Ikvienam ir jāzina sava loma sabiedrības organismā.” NMPD vadītāja par visaptverošo valsts aizsardzību
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pēc ieceļošanas Latvijā vairs nebūs jādodas 14 dienu pašizolācijā. Kuras valstis ir drošas?
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Valsts atbalsts Covid-19 krīzes pārvarēšanai sasniedzis 2,1 miljardu eiro. Ministrijām pārdalīs 600 miljonus eiro
9 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 5
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs 1
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
8 stundas