Interesanta, komiska un viegla ir skatuves darbība, un to vēl vieglāku padara asprātīgās lomu maiņas, kur topošie aktieri ielec Alekša un Sofijas lomās, cits citu nomainot.
Interesanta, komiska un viegla ir skatuves darbība, un to vēl vieglāku padara asprātīgās lomu maiņas, kur topošie aktieri ielec Alekša un Sofijas lomās, cits citu nomainot.
Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

Ideālais cilvēks, ko mēs gribētu “lietot”. Ilze Kļaviņa vērtē izrādi “Bītlu jaunais albums” 0

Jaunā Rīgas teātra studijas izrādē “Bītlu jaunais albums” neviens no tēliem nedzied, tomēr režisora Alvja Hermaņa iestudējumam ir būtiska saistība ar mūziku.

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas

Līdzīgi kā 1968. gadā Saimona un Garfunkela nenotikušais koncerts, kas inspirēja Hermaņa iestudējumu “Klusuma skaņas”, arī šoreiz pagātnes iespējamā atgriešanās piešķir izrādei īpašu zīmi. Ikonogrāfiskā bītlu mūzika ar dažās sekundēs atpazīstamām akordu skaņām iesviež mūs pagātnē, caurvijot darbības epizodes ar muzikāla sentimenta atmosfēru un vienlaikus piešķirot ironisku piesitienu.

Atmiņas par nākotni

CITI ŠOBRĪD LASA

Bītlu grupas dalībnieki nozīmīgi arī kā dramaturģiskās intrigas akcents. Kino žanrā aktuālais atmiņu pētījums, kas saista dokumentālo un mūsdienīgo ar nākotnē paredzamo, savdabīgā veidā parādās uz skatuves.

Izrādes intrigā ievērpts dokumentālais Ringo Stāra paziņojums, ka “The Beatles” būtu atkal apvienojušies, ja visi būtu palikuši dzīvi.

“Fake news” vai ticamība, lai kā arī būtu, bet tam veltītā JRT izrāde pareģo drīzumā ražotus biorobotus, kas būs ieprogrammēti Džona Lenona un Džona Makartnija veidolā. Uz neticamības robežas un ar smaidu domāju par to, kā bioroboti dzīvos starp mums un pat – tā TV intervijā apgalvo Hermanis – staigās pa teātra skatuvi.

Šoreiz nākotne parādās – izrādes “Bītlu jaunais albums” sižeta galvenā varoņa biorobota Ādama izcelsme ir no “divdesmit pieciem sērijas saražotiem biorobotu paraugiem cilvēka izskatā ar sevis pilnveidošanas programmas iespēju”.

Izrāde sākas tieši tā – ar kastes piegādi un no tās izņemto priekšmetu, kas jāuzlādē sešpadsmit stundas un kas prasa tā lietošanai apgūt četrsimt lappušu garo instrukciju.

ieki piebilst, ka darbība notiek netālā nākotnē Londonas pilsētas dzīvoklī, kur jaunietis Alekss atved nopirkto biorobotu. “Priekšmets” Ādams sāk savu dzīvi un apgūst dažādas prasmes. Alekss un viņa kaimiņiene Sofija ieprogrammē robota īpašības, un kopīgas rūpes par robotu kļūst par daļu no jauno cilvēku savstarpējo simpātiju apliecināšanas.

Intelektuāls detektīvs

Lai gan izrādei nav autora – dramaturga – un tā radīta studentu improvizāciju etīdēs, sižets mērķtiecīgi risinās īsās sadzīvisku ainiņu epizodēs.

Tekstā skan atklājumi un atziņas, kas atvasinātas no zinātniskās fantastikas un mūsdienu domātāju Reja Kurcvalda, Iana Makjuana, Andreja Kurpatova u. c. tekstiem.

Izrādes kodolīgajos dialogos neviena detaļa nav nejauša, ne simboliskie vārdi Ādams, Ieva, Sofija,

ne jēdziens “lietošana”, ar kādu apzīmējam mūsdienu patērētājsabiedrības attiecības pret partneriem, kaimiņiem, dzīvesbiedriem. Tomēr intelektuālais slānis kā skatuves darbību papildinošs, bet neuzbāzīgs daudznozīmīgs fons notikumus neapstādina. Attiecības starp kaimiņiem attīstās strauji, vienlaikus dzīves māku apgūst Ādams, kurš arī iemīlas skaistajā Sofijā. Seko greizsirdības un cietsirdības ainas, ko jaunie studenti izspēlē īsās un elegantās epizodēs.

Vai Hermaņa klonējums

Interesanta, komiska un viegla ir skatuves darbība, un to vēl vieglāku padara asprātīgās lomu maiņas, kur topošie aktieri ielec Alekša un Sofijas lomās, cits citu nomainot un radot iespēju salīdzināt izpildījumus.

Trīspadsmit jauno aktieru mācību darbs būtu pelnījis rūpīgu analīzi, taču tas acīmredzami nav Hermaņa nolūks un jāatliek uz nākamām studentu atrādīšanām kaut vai tā iemesla dēļ, ka programmiņā lomu un aktieru vārdi nav sasaistīti.

Jaunieši darbojas precīzi un spilgti, tomēr epizodēs ar Ģirta Krūmiņa Tēva lomas atveidojumu acīmredzami nobāl meistara groteskā artistisma priekšā.

Starp kursa biedriem pārliecinoši izceļas Emīls Ralfs biorobota lomā, paveicot lauvas tiesu.

Viņa Ādams darbojas uz skatuves nepārtraukti, un no viņa precizitātes atkarīgi visi partneri. Jaunais aktieris pārliecina ar emocionālu klātbūtnes sajūtu, darbojoties precīzā partnerībā un teicamā fiziskā līmenī.

Ādama psihofiziskais iemiesojums atsauc atmiņā pašu Alvi Hermani viņa kādreizējos lomas izpildījumos, un jādomā, ka režisora harismātiskā klātbūtne pozitīvi ietekmēs Emīla Ralfa paša personības veidošanos.

Robots vai cilvēks

Ideja par robotiem, kas spēj ne vien aizvietot, bet pat pārspēt cilvēkus, pamazām izaug izrādes gaitā. Ādams, kurš pasniedz kafiju gultā, kurš labi mīlējas un citē Šopenhaueru, kurš izlasījis visu Šekspīru, robots, kurš dzejo haiku formā kā ilgtspējīgākajā no visām poētikas formām, Ādams, kurš māk nopelnīt naudu biržā un veic anonīmu ziedojumu labdarībai.

Cilvēku attiecības, ko jaunie aktieri tīši vai netīši spēlē ar tādu kā sterilitāti un seklumu, salīdzinājumā ar robotu, izskatās garlaicīgāki.

Ādams ir tas ideālais cilvēks, kuru mēs visi gribētu pazīt un “lietot”.

Bet brīdī, kad viņš sāk pieņemt patstāvīgus lēmumus, notiek izrādes fināls. Kāds, to var novērtēt šī intelektuālā detektīva skatītājs pats.

Vārds skatītājiem

Una Rozenbauma: “”Bītlu jaunais albums” @jrt_lv ir entuziasma un prieka pilns piedzīvojums, Gerds Lapoška ir mans (un ne tikai) favorīts! Paldies!”

Nellija Ločmele: “Tiešām foršs jaunais Hermaņa aktieru kurss “Bītlu jaunajā albumā”. Stāsts par intelekta (mākslīgā & dabīgā) trauslumu pasaulē, kur attiecības risina ar cirvi. Kā Bītlu fanei patika mūzika! Bet jutu arī līdzi ģeniālam komponistam priekšējā rindā, kurš taisīja ciet ausis ;)”

SAISTĪTIE RAKSTI

Vintra Vilcāne: “Esmu šīs izrādes fane. Malači, jaunie. Un Ādams – pērle. Var just, ka visa komanda bijusi uz viena viļņa. Un Bītli vēl fonā… ak! Gribētu skatīties vēlreiz.”

twitter, facebook

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo…
22:50
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
22:26
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
22:20
FOTO. Vīru lietas: Tukumā notikuši motorsporta svētki ar seno braucamrīku izstādi un autosprinta sacensības
VIDEO. Pie Zviedrijas krastiem pamanīts baltvalis ar Krievijā ražotiem iemauktiem
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
NATO izvietos miera uzturēšanas papildspēkus Kosovā, kur izcēlušās sadursmes ar policiju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm